Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

motopompa

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#19
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,581
  • Înscris: 31.01.2010

 pufarin, on 9th September 2011, 10:02, said:

Ca sa nu mai spun ca bonus primesti si 6 metri de furt pentru absortie.  :thumbup:
Hmmm ,asta e cu premeditare...... :notangel:

Geig

#20
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
M-ati prins... cu mata in sac.   :D

#21
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
ce parere aveti despre motopompele LONCIN? tin sa mentionez ca o folosesc doar pt a incarca vidanja de apa pt erbicidat! adica o luna pe an...nu e sistem intensiv!

#22
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,581
  • Înscris: 31.01.2010
De pompa nu stiu nimic dar motoarele Loncin sint printre cele
mai reusite clone de Honda. Ideea e sa pui la pastrare
uscata pompa. Daca ramine apa in ea produce oxizi care
dupa o perioada de timp distrug etansarile .

Grig

#23
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

 Ion_Bumbu, on 17th May 2012, 22:11, said:

De pompa nu stiu nimic dar motoarele Loncin sint printre cele
mai reusite clone de Honda. Ideea e sa pui la pastrare
uscata pompa. Daca ramine apa in ea produce oxizi care
dupa o perioada de timp distrug etansarile .

Grig

E si normal ca nu trebuie lasata cu apa, ca fiecare motopompa! acest model ma intereseaza http://www.dedeman.r...a-loncin-2.html

#24
agafita

agafita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 10.08.2007
Eu mi-am luat o motopompa  WP-20 de 2 ''  de la www.agromall.ro mai exact pe aceasta de aici! Motopompa WP-20 cu 670 RON si face fata la un furtun de 250 metri.

#25
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ptr vasiuca:
[ http://img41.imageshack.us/img41/6217/fotografie0288.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
silviu34

silviu34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.08.2007

 agafita, on 6th July 2012, 10:44, said:

Eu mi-am luat o motopompa  WP-20 de 2 ''  de la www.agromall.ro mai exact pe aceasta de aici! Motopompa WP-20 cu 670 RON si face fata la un furtun de 250 metri.
Ai instalat-o? Cum merge? Intre WP-20 si Loncin de 2 toli ce-mi recomandati?

#27
cinevva2006

cinevva2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.08.2008
Stie careva, are ceva daca furtunul de absorptie este de 1 1/2' si motopompa este de 2', pompa poate sa traga 600 litri pe minut?

#28
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,581
  • Înscris: 31.01.2010

 Daniel_Florici, on 18th May 2012, 07:19, said:

E si normal ca nu trebuie lasata cu apa, ca fiecare motopompa! acest model ma intereseaza http://www.dedeman.r...a-loncin-2.html

M`am exprimat eu gresit.
Pompa avind corpul de aluminiu trebuie pusa la pastrare uscata, nu doar golita sa nu inghete.
Din cauza umiditatii se fac oxizi de aluminiu care sint extrem de duri ( corindon ) efectul fiind ca
se distrug etansarile.
La o pompa cu corp de fonta o golesti sa nu inghete si daca ramine putina apa doar rugineste .
Asta e si motivul pentru care si la motoarele cu bloc sau chiulasa de alu trebuie folosit antigelul.


Grig

#29
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 cinevva2006, on 16th July 2012, 12:53, said:

Stie careva, are ceva daca furtunul de absorptie este de 1 1/2' si motopompa este de 2', pompa poate sa traga 600 litri pe minut?
nostima intrebare. :thumbup:

#30
Raul80_AG

Raul80_AG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.06.2010
Mi-ar trebuii si mie asa ceva ,ma uit bn la vremea de afara si la livezile de pruni si nu-mi place cum arata , acasa nu-mi trebuie, am hidrofor la fantana ,ideea ar fi sa o bag intr-un rau ......ma uit la modelul asta WP-80 ,e fiabila  ? ce fel de motorizare are?  renteaza sau mai pun ceva si trec la un brand Honda ?
http://motosape.alls...ompa WP-80.html

Edited by Raul80_AG, 18 July 2012 - 06:51.


#31
agafita

agafita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 10.08.2007

 silviu34, on 10th July 2012, 16:40, said:

Ai instalat-o? Cum merge? Intre WP-20 si Loncin de 2 toli ce-mi recomandati?
Daca doriti o solutie mai economica adica o motopompa ieftina eu v-as recomanda Motopompa WP-20 fiindca la mine se descurca foarte bine si nu mi-a facut inca probleme, totusi daca va permiteti sa dati in jur de 1500 ron pe o motopompa 2" atunci va reconand cu toata caldura Motopompa HONDA WB 20-XT , fiindca Motopompele Honda sunt recunoscute ca cele mai bune motpopmpe din piata.

 Raul80_AG, on 18th July 2012, 07:41, said:

Mi-ar trebuii si mie asa ceva ,ma uit bn la vremea de afara si la livezile de pruni si nu-mi place cum arata , acasa nu-mi trebuie, am hidrofor la fantana ,ideea ar fi sa o bag intr-un rau ......ma uit la modelul asta WP-80 ,e fiabila  ? ce fel de motorizare are?  renteaza sau mai pun ceva si trec la un brand Honda ?
http://motosape.alls...ompa WP-80.html
Daca doriti sa folositi intes motopompa, nu numai pentru livada cu pruni si si pentru alte terenuri agricole atunci eu va recomand Motopompa HONDA WB 30-XT dar daca vreti sa o folositi mai putin si nu o sa o fortati prea tare atunci eu zic ca e buna si motopompa MOTOPOMPA WP-80 care de ce sa nu recunoastem e la jumatate de pret fata de motopoma Honda.

#32
CST76

CST76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.04.2011
Salve, cu o motopompa Honda wp20 pot stropi prin aspersie?

#33
CST76

CST76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.04.2011
Am vorbit la Honda. Motopompa WB20XT are nominal 3.2 atm si pierde aproz 1 atm pe 100 m conducta la orizontala. In functie lungimea terenului se calculeaza ce ajunge la aspersoare care in cazul meu( teren 200 m)  trebuie sa fie de max 1 bar. Ramane de vazut si necesarul de debit al lor , adica in functie de latimea terenului. Practic calculul trebuia facut invers vazut tipul de aspersoare neceasar si apoi ce motopompa trebuie achizitionata.
Oricum 1500 lei este foarte mare pretul pt WB20XT. Mai studiez sa vad ce gasesc.

#34
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Nu stiu daca o sa gasesti calitate asemanatoare ca la honda ;)

Cea cu pompa de presiune care iti scoate in jur de 5 atm tot de la honda e in jur de 3000 lei ;)

#35
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Eu ti.as recomanda si un loncin, eu o folosesc pt tras apa din bazin si dupa la erbicidat!si au preturi fff bune

#36
CST76

CST76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.04.2011

 Daniel_Florici, on 28 noiembrie 2012 - 22:34, said:

Eu ti.as recomanda si un loncin, eu o folosesc pt tras apa din bazin si dupa la erbicidat!si au preturi fff bune

Da, am gasit pe un site, una de 2'' e 828 lei cu  capacitati ca la Honda. Vad ca si la Dedeman au.
Unde sunt produse, sunt chinezarii?

Edited by CST76, 29 November 2012 - 08:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate