Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

motopompa

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
gino2006

gino2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.05.2007
as vrea sa-mi cumpar o motopompa pe care sa o folosesc la vara pentru udat in gradina (am posibilitatea dintr-un parau apropiat) Am gasit ceva pe net Stager GP 50, aveti pareri despre ea, ati folosit?

#2
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postgino2006, on 7th February 2010, 15:19, said:

as vrea sa-mi cumpar o motopompa pe care sa o folosesc la vara pentru udat in gradina (am posibilitatea dintr-un parau apropiat) Am gasit ceva pe net Stager GP 50, aveti pareri despre ea, ati folosit?


De firma asta nu, dar trebuie sa te intereseze presiunea la care lucreaza si debitul, alea reale nu cele ale comerciantilor.
Asta pare mult pre ieftina sa fie si buna, parerea mea.
Daca vei uda cu aspersoare, ai nevoie de una de presiune. Tot de presiune iti trebuie si daca duci apa pe teava sau furtun mai mult de 70-75 m.

Acum trebuie sa vezi si ce debit ofera paraul.

#3
pantone

pantone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.08.2008
Salut
Am montat anul trecut o "Ram Pump" pentru a o face cunoscuta celor care au un parau aproape si nu numai.
Tevile , supapele si fitingaraia le-am amprumutat de la un prieten care are un magazin specializat in tevarie  iar dupa
doua saptamani de reclama gratuita am demontat tot si am dat inapoi piesele dupa cum a fost intelegerea.
Am folosit teava de 2"(doi toli=50mm) metalica 1 buc. x 6m ;2 supape 2" cu clapeta fara garnitura cu etansare metal pe metal,2 teuri, 3 coturi si 4 nipluri toate de 2", plus un pet de 10 litri pe post de tanc de expansiune .
Dupa un studiu gasit pe net ar fi trebuit 4 tevi. Rezultate: la o diferenta de nivel de 1(un)metru intre pompa si parau,(pompa e la vale)iesirea din pompa un furtun de 3/4 apa urca la 7 metri de la nivelul pompei deci 6 metri de la nivelul "paraului" care la mine era tot un bidon pet taiat, alimentat de la robinet . Daca te intereseaza nenea google are toate detaliile ,acum depinde de cat de apropiat este paraul despre care vorbeai,si la ce fel de udat te referi.Specific ca, cu cat urca mai sus pierde din presiune.      Toate cele bune.

#4
deaq

deaq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2005
Ia honda. Dupa ani buni de folosit toata vara s.a gaurit pompa(s.a tocit), am lipit.o si a mai mers o vreme. Tragi din put, rau de unde vrei, foarte fiabile.

Depinde la ce o folosesti, daca e hobby poti folosii si o submersibila.

Bafta

#5
nicuaga

nicuaga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.09.2010
De acord cu honda. Mai bine zis cu motor honda. Eu am cumparat una, acum 7 ani,  de la Ruris, pe vremea cand comercializau produsele Stihl si Honda. Merge bine si acum, fara interventii. Am vazut ca acum fac produse sub marca proprie. Nu stiu cat de bune sunt. Motopompa merge si la fantani putin adanci (6m), fara amorsare, dar trebuie sa ai debit (un tub de diametru 80 cm in cateva zeci de secunde), merge foarte bine din rau. Nu trebuie decat o sita buna de filtrare a impuritatilor. In rest sa ai: benzina, furtune, teren, apa si respect fata de scula.

#6
lacusta

lacusta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 16.02.2007

View Postpantone, on 7th February 2010, 22:09, said:

Salut
Am montat anul trecut o "Ram Pump" pentru a o face cunoscuta celor care au un parau aproape si nu numai.
Tevile , supapele si fitingaraia le-am amprumutat de la un prieten care are un magazin specializat in tevarie  iar dupa
doua saptamani de reclama gratuita am demontat tot si am dat inapoi piesele dupa cum a fost intelegerea.
Am folosit teava de 2"(doi toli=50mm) metalica 1 buc. x 6m ;2 supape 2" cu clapeta fara garnitura cu etansare metal pe metal,2 teuri, 3 coturi si 4 nipluri toate de 2", plus un pet de 10 litri pe post de tanc de expansiune .
Dupa un studiu gasit pe net ar fi trebuit 4 tevi. Rezultate: la o diferenta de nivel de 1(un)metru intre pompa si parau,(pompa e la vale)iesirea din pompa un furtun de 3/4 apa urca la 7 metri de la nivelul pompei deci 6 metri de la nivelul "paraului" care la mine era tot un bidon pet taiat, alimentat de la robinet . Daca te intereseaza nenea google are toate detaliile ,acum depinde de cat de apropiat este paraul despre care vorbeai,si la ce fel de udat te referi.Specific ca, cu cat urca mai sus pierde din presiune.      Toate cele bune.
ce diferenta de nivel trebuie(caderea de apa)?;ca sa functioneze ram pump.

#7
ASPECT_33

ASPECT_33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.10.2010

View Postnicuaga, on 8th October 2010, 20:30, said:

De acord cu honda. Mai bine zis cu motor honda. Eu am cumparat una, acum 7 ani,  de la Ruris, pe vremea cand comercializau produsele Stihl si Honda. Merge bine si acum, fara interventii. Am vazut ca acum fac produse sub marca proprie. Nu stiu cat de bune sunt. Motopompa merge si la fantani putin adanci (6m), fara amorsare, dar trebuie sa ai debit (un tub de diametru 80 cm in cateva zeci de secunde), merge foarte bine din rau. Nu trebuie decat o sita buna de filtrare a impuritatilor. In rest sa ai: benzina, furtune, teren, apa si respect fata de scula.


Am una de la Ruris. Pacaleala maxima. Spun ca le fac ei, dar sunt CHINA si isi pun firma pe ele.
M-a tinut 2 luni.
Si nu sunt singurul pacalit.

#8
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Ati vazut asa o motopompa, sau macar ati auzit de firma asta JOHANN OBERRATER ? Cei care o aveau o foloseau in constructii pentru debite mari, cica e nemteasca si e de top. Era oprationala acum putin timp, in prezent mai e nevoie e ceva reparatii mici gen o roata, o baterie, curatata, inlocuit filtre ect, am o ruda la careia i-ar trebui asa ceva, dar nu stiu daca merita chiar 3.500 RON.

Am cautat in zadar pe net ceva informatii dar ...........nu am gasit nimici legat de pompa, voi ce pareri aveti? Multumesc anticipat

Attached Files



#9
cidru

cidru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.02.2011
Bună tuturor,
Vreau să achiziționez o motopompa de 1.5 toli diametrul de racordare. Am vrut să cumpar o Honda WX15 dar tocmai le-au mărit prețurile la 2000 lei de la 1500 lei. Am studiat și alte mărci, Stager, Kipor, QGZ. Primele două au greutate mare, cam 20 kg, iar QGZ are doar 12.5 kg și prețul este bun 570 lei dar nu cunosc mare lucru despre aceasta marcă. Mă poate ajuta cineva cu vreo sugestie, sfat, experiență?
Vă mulțumesc.

#10
Savysb

Savysb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.12.2006
Ai putea incerca un WB 20 XT DRX daca vrei ceva la 1500 de lei. Greutatea e de 20 de kilograme daca te influenteaza asta cu ceva... Daca tot e sa-ti cumperi ceva, cumpara o firma cunoscuta si buna, mergi pe Honda.

#11
pop_cipi

pop_cipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.08.2010
Eu am la vanzare o motopompa Pramac MP 56-3 daca prezinta interes pt cineva.

#12
lucian_pad

lucian_pad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.09.2010

View PostSavysb, on 20th May 2011, 14:29, said:

Ai putea incerca un WB 20 XT DRX daca vrei ceva la 1500 de lei. Greutatea e de 20 de kilograme daca te influenteaza asta cu ceva... Daca tot e sa-ti cumperi ceva, cumpara o firma cunoscuta si buna, mergi pe Honda.


In acelasi timp cauta si ceva de 1,5", WB-ul are 2". Revenind la subiect iti recomand sa faci un sacrificiu si sa-ti iei Honda. Gandeste-te la viitor ai sa plangi prin service-uri dupa piese.

#13
ionutz_blondu93

ionutz_blondu93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.02.2009
salut,pentru ca lucrez in agricultura si mai ales fac si irigatii iti pot da niste sfaturi

honda-sunt foarte fiabile dar cam scumpiciele acum depinde si de suprafata pentru o gradina poti sa cumperi o clona chinezeasca a hondei

stager-la fel cam scumpe

eu folosesc o motopompa clona in fiecare vara timp de 4 ani si nu am nicio problema iar pentru ca anunl asta am cumpara un tambur de irigat am fost nevoit sa mai cupar o pompa,sunt din apropiere de bucuresti asa ca am mers in china town la doralli si am gasit niste motopompe diesel clone yanmar la preturi foarte accesibile,o motopompa de 4.5cp cu pompa de 2toli la 850 ron si una de 6.7 cai cu pompa de 3 toli la 1000ron,am luat doua de 6.7 cai,consuma 800 mililitri de motorina pe ora si pe pompa scrie un debit de 60 m cubi pe ora,1 metru cub inseamna 1000 litri deci 60000 de litri pe ora

#14
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Au la Obi motopompe de 4,5 Cp si 2" la 600 ron.

#15
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Postpufarin, on 7th September 2011, 13:42, said:

Au la Obi motopompe de 4,5 Cp si 2" la 600 ron.

Rau si negru-n ceru gurii esti! Cum stii tu sa-i strici imima omului!

#16
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Ca sa nu mai spun ca bonus primesti si 6 metri de furt pentru absortie.  :thumbup:

#17
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Si astia din magazin sunt inconstienti si dau si garantie, galbejitu nu te mai recunoaste daca vii la el cu acaretu decedat prematur.

#18
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
E produsa sub marca proprie. Adica facuta de chinezi pentru Obi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate