Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

etape de finisare rigips?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mercedes_benz

mercedes_benz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.12.2009
buna ziua
am amenajat un culoar in felul urmator
partea care comunica cu exteriorul am pus pigips pe profile metalice cu vata si tot ce trebuie, iar la partea din interior (fiindca am pierdut cam 10 cm din spatiu) am lipit extrudat de 2 cm. tot extrudat am pus si la pervaze
niciunul din pereti nu este finisat
intrebarea mea este urmatoarea:
care sunt etapele de finisare (plasa, adeziv .... etc etc) pentru ca la final cand va fi varuit partea cu extrudat sa semene cu partea cu rigips, in sensul sa aiba aceiasi porozitate, avand in vedere ca rigipsul este perfect lis
si as vrea sa stiu daca lucrarea de finisare poate fi realizata si de mine care sunt novice
multumesc mult

#2
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postmercedes_benz, on 7th February 2010, 08:29, said:

care sunt novice
Poti sa faci si tu, dar cel mai probabil nu o sa-ti placa, pt motivul de mai sus; nu o sa spun eu aici ce ai de facut, doar pt ca ti-e lene sa cauti singur...raspunsul il poti gasi!

#3
mercedes_benz

mercedes_benz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.12.2009

View Postmutulica_41, on 7th February 2010, 09:29, said:

Poti sa faci si tu, dar cel mai probabil nu o sa-ti placa, pt motivul de mai sus; nu o sa spun eu aici ce ai de facut, doar pt ca ti-e lene sa cauti singur...raspunsul il poti gasi!
in loc sa-mi faci morala puteai sa-mi dai un link
daca stai mai des pe forum stii si unde sa gasesti detalii
mersi

#4
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Daca am inteles bine ai pus pe o parte din pereti polistiren extrudat pe care vrei sa-l finisezi si apoi sa-l zugravesti.Daca asa este am o veste nu prea buna,polistirenul extrudat este un pic cam "pacatos",nu adera multe materiale pe el.Parerea mea ,mai bine il dai jos (o sa mearga destul de usor),si lipesti gips carton.nu inteleg de ce nu ai facut asa de la inceput,nu cred ca o dat cineva vreo asemenea solutie aici pe forum.Am impresia ca iesi si mai ieftin asa,poate-i gasesti o alta utilizare la polistiren.

#5
mercedes_benz

mercedes_benz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.12.2009

View Posthulutag, on 7th February 2010, 17:55, said:

Daca am inteles bine ai pus pe o parte din pereti polistiren extrudat pe care vrei sa-l finisezi si apoi sa-l zugravesti.Daca asa este am o veste nu prea buna,polistirenul extrudat este un pic cam "pacatos",nu adera multe materiale pe el.Parerea mea ,mai bine il dai jos (o sa mearga destul de usor),si lipesti gips carton.nu inteleg de ce nu ai facut asa de la inceput,nu cred ca o dat cineva vreo asemenea solutie aici pe forum.Am impresia ca iesi si mai ieftin asa,poate-i gasesti o alta utilizare la polistiren.

cred ca o sa fac cum soui tu
dar la pervazuri si la usi cum fac? nu mai bine cu extrudat decat cu rigips?
oricum mersi pentru raspunsul tau

#6
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Se gasesc pervaze interioare si exterioare in comert,din plastic respectiv tabla,arata bine si se monteaza relativ simplu.Mai demult am folosit faianta ,gresie,parchet...

#7
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Exista solutii speciale pentru extrudat in speta plasa de fibra plus adeziv special/masa de spaclu. Dupa ce se usuca bine bine poti sa dai un glet peste care dai lavabila.

Nici eu nu prea inteleg de ce te-ai complicat cu extrudatul cand exista varianta rigips...

Daca vrei sa iasa ceva ok apeleaza la meseriasi - nu e mare filozofie dar cat o sa strici tu pana inveti plus munca o sa te coste pb mai mult decat ar costa meseriasii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate