Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

pasii pentru a deveni PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#109
yo2lux

yo2lux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 27.12.2004
Buna ziua,
In cazul unui PFA nou infiintat (cu norma fixa de venit) daca nu se realizeza venituri intr-o luna trebuie platita o taxa fixa pentru casa de pensii, indiferent de suma realizata ?
Va multumesc!

Edited by yo2lux, 18 June 2010 - 21:57.


#110
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pentru Casa de Pensii se face un contract de asigurare sociala intre tine, ca persoana fizica si nu ca PFA si Casa.
In acel contract se trece o valoare estimata ca venit lunar, pe baza careia se stabileste valoarea cotizatiei (31,3% din venitul declarat), lunar trebuie sa platesti aceasta suma, indiferent daca ai sau nu venit.
De asemenea daca ai norma fixa de venit, indiferent care este valoarea castigata de tine, trebuie sa platesti valorile stabilite de catre cei de la finante prin Decizia de Impunere.
Aceeasi situatie se intampla si la sanatate.
Cu alte cuvinte: trebuie sa platesti. :(

Edited by Ciubex, 22 June 2010 - 09:50.


#111
yo2lux

yo2lux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 27.12.2004
Am inteles ca de la 1 iulie, PFA-urile se vor incadra la activitati dependende.
Ce inseamna asta? Vom plati pensia si asigurarea in mod obligatoriu?

#112
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
In lege se vorbeste de "activitati" ce se pot incarda, nu de PFA. La fel de bine intra sub incidenta legii si un SRL cu administratorul fara angajati daca indeplineste criteriile respective.
Daca ai contractul de asa maniera incat sa nu rezulte dependenta nu e nici o problema.

#113
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 28.04.2006
Se pare ca e destul de greu sa fentezi legea avand in vedere libertatea de aplicare lasata inspectorului fiscal.

#114
Paul_Tulcea

Paul_Tulcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 11.04.2005
Vreau sa ma fac PFA dar atentie, nu vreau sa "ma vand", adica sa vand servicii, ci produse. (sa prespunem ca as vrea sa vand piese auto)

Ce acte as avea nevoie pentru a ma face PFA? (si sa vand produse, nu servicii)
Nu vreau sa ma duc la un cabinet de avocatura ca sa fac prin ei pentru ca ma costa 300ron+ si prefer sa alerg eu dupa hartii.

De asemenea, stiu ca am nevoie de casa de marcat (+ optional software de contabilitate)! Vre-o recomandare?

Multumesc anticipat,
Paul.

PS: Mai platesc si alte taxe decat TVA si taxe vamale? (Produsele le iau din afara UE!) Mentionez ca, in paralel, sunt angajat la o firma si deci platesc dari la stat destul de multe...

#115
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
raspunsul de aici nu ti-a placut? http://forum.softped...p;#entry8526423

#116
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
Pot infiinta un pfa in alt oras decat cel din buletin?

mai exact, daca o persoana este din Brasov, poate sa depuna cererea,formularele,etc la Registrul Comertului si Administratia Financiara din Bucuresti, loc in care isi va desfasura activitatea ? activitatea ar fi comert pe internet, nu stiu daca e nevoie de punct de lucru sau nu.

LE: daca persoana are carte de munca la o alta firma, exista avantaje, nu ?

Edited by Slickutz, 23 August 2010 - 10:14.


#117
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Ii obligatoriu nevoie de Extras de Carte funciara ? se poate doar cu contract de Comodat ?
Deci banuiesc ca intre timp s-or mai modificat cerintele... Vad ca nspe mii de variante de acte necesare.

Sa zicem ca am :
Contract de Comodat(2 exemplare)
Copie dupa buletin
Copie dupa certificatul de nastere
Copie legalizata dupa adeverinta de licenta
Declaratii pe propria raspundere (inclusiv declaratia pe propria raspundere ca solicitantul nu a suferit condamnari penale cu privire la legile fiscale) – Declaratie pentru sectorul fiscal

Eu vreau sa-mi fac PFA-ul la bunica-mea(intr-un oras din judetul alba), avand ca punct de lucru aprtamentul acesteia.
Trebuie sa ma deplasez neaparat la primaria orasului respectiv ? Sau se poate rezolva totul in resedinta de judet(alba iulia) ?

#118
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Cauta pe net ca a aparut recent o reglementare: Ordinul ANAF nr. 2112/2010 - aprobarea Procedurii de solicitare si eliberare a certificatului pentru spatiul cu destinatie de sediu social.

#119
vodafone_nav

vodafone_nav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 19.05.2007
O persoana care lucreaza in cadrul armatei poate fi PFA ?

#120
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Am depus toate actele pentru PFA, miercuri. Am avut ceva probleme cu asociatia de locatari(nu era de gasit administratorul :) nimeni nu mai stie nimic de el, tot in afara de curentul de pe scara ii platit individual la furnizori), la locatia unde mi-am facut pfa-ul. Si cu vecinii... Am gasit doar unul acasa. :)

Am depus 2 declaratii pe proprie raspundere legate de asociatia de proprietari, una din partea mea, si una din partea celui care locuieste in apartamentul pe care l-am ales ca si sediu social.

Exista vreo posibilitate sa imi fie respinsa cererea de infintare PFA din cauza asociatiei de locatari si a vecinilor ?

#121
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Am o problema mare....
Mi-am infintat PFA-ul.. Mi-am facut sediul profesional si tot intr-o localitate cu norma de venit mica. Totu bun si frumos pana la completarea formularului de la finante. Domnii de acolo zic, ca ii obligatoriu sa-mi fac mutatie in localitatea respectiva pentru a beneficia de norma de acolo, asta inseamna sa-mi fac buletinul acolo.

Exista vreo posibilitate sa nu fiu nevoit sa-mi schimb buletinul ?
Cum v-ati infiintat pfa-ul intr-o alta localitate decat cea de domiciuliu ?

#122
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Eu am sediul profesional intr-o localitate la tara (e mult mai ieftin) si domiciliul in oras, e adevarat ca in acelasi judet. Si nimeni nu a comentat ceva. Sunt doua notiuni total diferite si fiecare cu povestea ei !

Edited by neagu_laurentiu, 22 September 2010 - 12:21.


#123
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Deci am luat teapa cu PFA-ul infiintat intr-un alt judet :) Acum, ce imi mai ramane de facut, ii urmatorul lucru:

Sa inchid sediul professional din ALBA, si sa fac un alt contract de comodat cu bunica-mea de la tara(din judetul in care am resedinta).
Din pacate is destul de incurcat cu judetul ALBA.

Schimbarile la PFA pot fi facute doar la ORC Alba ? As putea sa-mi mut PFA-ul la ORC Bistrita Nasaud ?
Ii 100% sigur ca voi plati norma din acea comuna dupa o astfel de schimbare ?

Stie careva toti pasii prin care trebuie sa trec ?  Ajunge sa aloc o singura zi libera pentru toata treaba ? Is foarte incarcat :( pentru mine, o deplasare Cluj->Alba, si/sau Cluj->Bistrita ceea ce imi ocupa cate o zi intreaga.

Edited by add2005, 26 September 2010 - 15:36.


#124
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Schimbarea de sediu profesional se face la Registrul Comertului unde ai PFA-ul.
Da' sa indice in lege cei de la Finante unde scrie ca exista vreo legatura intre buletin si sediul profesional !!! Tocmai de asta a aparut notiunea, acolo iti desfasori activitatea si platesti taxe...

#125
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
am si eu o intrebare:


registrul de inventar este obligatoriu pentru orice PFA, indiferent de CAEN / activitate?

am PFA-ul de anul trecut si s-a trezit domnisoara care se ocupa de acte sa ma intrebe de aceasta minunatie de registru.
lucrez sub forma de contract, societatea imi asigura TOT - ba chiar exista clauza in contract unde scrie clar: daca se deterioreaza / fura ce am preluat (am semnat pentru predare-primire) EU sunt responsabila si platesc.


de altfel, am intrebat printre colegi si nimeni nu are asa ceva... si suntem multi! :D

#126
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 lelali, on 2nd October 2010, 12:53, said:

registrul de inventar este obligatoriu pentru orice PFA, indiferent de CAEN / activitate?
Este obligatoriu pentru cei ce au datoria de a tine contabilitatea in partida simpla. Adica cei ce sunt cu impozitarea in regim real.
Daca impozitarea se face pe baza normei de venit atunci nu e obligatorie evidenta contabila si implicit nici acel registru.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate