Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

pasii pentru a deveni PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
care sunt pasii si costurile pentru a deveni PFA ( Persoana Fizica Autorizata )???

#2
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.12.2004

EPoX, on Jun 17 2005, 05:29, said:

care sunt pasii si costurile pentru a deveni PFA ( Persoana Fizica Autorizata )???

<{POST_SNAPBACK}>


In primul rand mergi la primaria de care apartii  sa iti faca o rezervare, acolo iti vor spune si exact ce ai nevoie (certificat medical, copie diploma de studii, copie buletin, cazier  fiscal pentru care trebuie sa platesti o taxa la trezorerie etc).

  Eu am platit pana acum vreo 6-7 sute de mii la primarie, 2 sute cazier fiscal, 2-3 sute certificat medical(initial am dus adeverinta de la medic de familie dar nu vor adeverinta, vor certificat de la policlinca cu plata) si acum astept sa mi se elibereze autorizatia si sa vad cat mai am de plata..succes!

#3
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
mama mia da mai mult e de umblat ... pt ce dracu vor astia adeverinta medicala ? si cu aproximatie cat ajunge totul ( costuri ? )

#4
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
Aici gasesti formularele de care ai nevoie, precum si legea 300 din 28 iunie 2004 privind autorizarea persoanelor fizice si a asociatiilor familiale care desfasoara activitati economice in mod independent.

#5
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
hai sa iti explic dc am nevoie de PFA .. pentru a elibera facturi/chitante pentru prestarii servicii online

#6
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.12.2004
Nu vor adeverinta medicala, vor CERTIFICAT medical, eu am fost pe Batistei la o  policlinca cu plata, am rezolvat relativ repede, m-a costat pana in 3 sute de mii(parca 250 nu mai stiu exact), e un nene doctor care te loveste in genunchi si iti baga lanterna in ochi ..atat. Am fost si la alt spital dar acolo ma puneau sa umblu pe la nu stiu cate cabinete si costa ceva mai mult, aici mi-a bagat lanterna in ochi si am scapat.
   Dupa ce platesti taxa pt cazierul fiscal, la trezoreria sectorului de care apartii va trebui sa duci chitanta undeva pe fostul Jean Luis Calderon, deci aproape de batistei, le poti rezolva intr-o zi pe amandoua..depunderea pt cazier(50 de mii daca il vrei in 10 zile,  2 sute in 5) si certificatul medical.

#7
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Dupa ce iti da de la primarie autorizatia si certificatul pentru pfa trebuie sa mergi la inspectorul de zona sau asa ceva de la finante o sa mai ai de completat niste chestii.
Dupa aceea o sa mai ai nevoie de stampila - pe mine m-a costat 500k, cont in banca pentru pfa ca sa poti scoate facturier si chitantier.
Eu am ramas la acest stadiu deocamdata pt ca dureaza cam 2 saptamani pana imi fac astia facturier si chitantier :(

#8
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
ce date trebuie sa contina o stampila pentru PFA ?

#9
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.12.2004
Cat trebuie platit la primarie pentru certificatul de inmatriculare?

#10
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Pentru stampila iti trebuie certificatul si autorizatia, buletinul iar in stampila iti trece CUI care este cnp-ul tau, numele PFA si cred ca mai este ceva dar nu stiu sigur.
Oricum unde te duci sa-ti faca stampila stiu ei ce sa treaca acolo.

La primarie eu am platit cand mi-au eliberat actele cam 1.200.000.

#11
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
.... multe vorbe si informatii pe bucati. nene, uite aici informatiile oficiale, ca sa zic asa:


Ca raspuns la solicitarea dv. va transmitem urmatoarele informatii:



1.Pentru realizarea constituirii ca Persoana Fizica Autorizata (PFA), este necesara inregistrarea la Primaria Sectorului in a carui  raza teritoriala  aveti domiciliul conform Legii 300/2004 si Normelor Metodologice la aceasta. (intregistrarea nu se mai face direct de solicitant la Registrul Comertului)

In conformitate cu Anexa nr.1 la Normele mentionate mai sus veti gasi enumerate toate  activitatile pe care le poate  desfasura o PFA.



In vederea autorizarii PFA la Primaria sectorului in a carui  raza teritoriala  aveti domiciliul trebuie sa mergeti cu un dosar care sa cuprinda urmatoarele documente:



1)                 Rezervarea disponibilitatii deumirii – Aceasta se obtine personal de catre solicitant de la Registrul Comertului;

2)                 Cazierul fiscal - Se obtine personal de catre solicitant de la Primaria Capitalei, (cam.16 Directia de taxe si impozite, dupa achitarea taxei corespunzatoare la Trezoreria sectorului in care aveti domiciliul impreuna cu o copie a BI/CI);

3)                 Declaratii pe propria raspundere (inclusiv declaratia pe propria raspundere ca solicitantul nu a suferit condamnari penale cu privire la legile fiscale) – Declaratie pentru sectorul fiscal;

4)                 Copie BI/CI solicitant;

5)                 Copie contract locuinta (sediul social al PFA trebuie sa coincida  cu domiciliul acestuia);

6)                 Certificat medical pentru persoana fizica - solicitant, (sau pentru fiecare membru al Asociatiei familiale);

7)                 Copii de pe documentele care dovedesc pregatirea profesionala a solicitantului in vederea desfasurarii activitatii (diploma, certificate de absolvire a unei forme de pregatire profesionala, carte de munca, autorizatie pe Decret-Lege 54/1990 sau Legea 507/2002);

8)                 Pentru activitatile care se desfasoara la punct fix, se depune actul de detinere al spatiului;

9)                 Pentru activitatile care se desfasoara in apartament de bloc se depune acordul Asociatiei de Locatari (pe anul in curs) insotit de Tabelul nominal cu locatarii direct afectati care sa cuprinda seria si numarul BI/CI si semnaturile acestora. (pe anul in curs);

10)             Dovada de achitare a taxelor;

-disponibilitate nume;

-taxa autorizare;

-taxa pentru emiterea certificatului de inregistrare (de la Registrul Comertului);

-comision servicii pentru obtinerea codului unic de la Registrul Comertului;

-taxa postala pentru transmiterea actelor de la Registrul Comertului.


In afara documentelor care se obtin personal de catre solicitant (enumerate mai sus la punctul 1 si 2) Primaria este obligata sa va puna la dispozitie toate celelalte formulare si declaratii in vederea autorizarii PFA., conform legii.

Timpul de obtinere a autorizatiei este de aproximativ 15-20 zile iar costurile sunt in suma de aproximativ 1.700.000lei – 1.800.000lei


Adrese Primarii:

Primaria Sectorului 1: str. Banu Manta nr. 9, Tel: 222.34.37, 222.34.38,

Primaria Sectorului 2: str. Olari nr.9-11, Tel: 252.77.73, 252.80.23

Primaria Sectorului 3: str. Parfumului nr.2-4, Tel: 322.74.80, 322.74.82

Primaria Sectorului 4: Bd. George Cosbuc nr. 6-16, Tel: 335.95.80, 335.44.66

Primaria Sectorului 5: Bd. Regina Elisabeta nr. 29-31, Tel: 315.94.82, 314.61.89, 313.14.31

Primaria Sectorului 6: Calea Plevnei nr.147-153, Tel: 637.26.90, 310.39.24, 310.39.25

Primaria Capitalei: Bd. Regina Elisabeta nr.47, Tel: 315.01.10, 315.84.29, www.pmb.ro


2. Asistenta in legatura cu formatiile cu privire la deschiderea unei afaceri se acorda de catre consilierii Biroului de Asistenta pentru Societati comerciale din cadrul CCIRB situat in pavilionul 35 Bucuresti, str. Marasti nr. 65-67, sector 1, Tel/Fax: 021.202.57.44, E-mail: [email protected] .

            Consultanta se acorda la cele mai avantajoase preturi. Deasemenea vi se pot redacta documentele necesare constituirii si completarea dosarului.



Actele necesare sunt:

la Registrul Comertului Bucuresti – rezervarea disponibilitatii de denumire
Cazier fiscal emis de Primaria Capitalei (necesare pentru fiecare asociat/asociati si administrator, cand asociatul are domiciliul in Bucuresti; si cazierul emis de autotatea judeteana cand asociatul are domiciliul in alta localitate), acesta nu este necesar pentru cetatenii straini. Acestia dau o declaratie pe proprie raspundere la un Notariat Public cum ca nu au cazier fiscal si/sau datorii catre statul roman.
Copii acte identitate asociat/asociati si administrator (pentru cetatenii straini personae fizice copie pasaport).
&middot;                                la notar:  specimen semnatura administrator; daca asociatul/asociatii sunt persoane fizice straine este necesare declaratia notariala ca nu are/au cazier fiscal si nici un fel de datorii pe teritoriul Romaniei; in cazul in care asociatul strain este persoana juridica, este necesara o scrisoare de bonitate bancara, copie de pe certificatul de inmatriculare al acesteia si Hotararea Adunarii Generale a Asociatilor de asociere.

&middot;        dovada sediului social: unde va functiona firma (contract de vanzare-cumparare, contract de comodat, contract de inchiriere etc); acordul asociatiei de locatari/proprietari, unde este cazul, acordul coproprietarului, unde este cazul (care nu poate fi data sub semnatura privata).

&middot;        Stabilirea cuantumului capitalului social (minimul legal este de 2.000.000 lei pentru S.R.L., si 25.000.000 lei pentru S.A.)

&middot;        Daca este cazul cazul: imputernicire speciala pentru persoanele desemnate sa indeplineasca formalitatile legale (original); actele de inregistrare ale fondatorilor persoane juridice, hotararea organului statutar al fondatorilor, persoane juridice privind participarea la constitutirea societatii; mandatul pentru persoana abilitata sa semneze actul constitutiv in numele si pe seama fondatorului persoana juridica; certificatul de bonitate pentru persoanele juridice nerezidente care participa la constituirea societatii, emis de o banca sau de Camera de Comert din tara de origine (original).

                        Costurile totale de infiintare sunt in jurul sumei de 11-12.000.000lei  

Daca aveti acces la internet puteti consulta situri ca: www.finantare.ro, www.onrc.ro, www.ccirb.ro, etc.

Daca va mai putem fi de folos cu orice alte  informatii, ne  puteti solicita la adresa mentionata mai jos.

Cu stima,
Sef oficiu BASC: DORINA IONITA

Adresa: Bucuresti, str. Marasti nr. 65-67, sector 1.
Tel/Fax: 021.202.57.44
E-mail: [email protected]

#12
Omul-Ploii

Omul-Ploii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 02.12.2004
Pai mananci doua paini pana citesti tot ce iti trebuie. Ca sa si faci rost de ele cred ca mai mananci vreun vagon. Va doresc succes.

#13
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Inca unu care crede ca banu' se obtine frecand menta...

#14
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Si eu as vrea sa fac PFA pentru a oferi servicii online dar mi-e teama ca nu ma vor baga in seama firmele cu care va trebui sa lucrez. Ca deh ... nu am microintreprindere. Voi ce ziceti de asta?

#15
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Costurile totale de infiintare sunt in jurul sumei de 11-12.000.000lei ...

Caaaaaaaat ? Mi se pare cam mult ...

#16
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004

Quote

Costurile totale de infiintare sunt in jurul sumei de 11-12.000.000lei ...

Caaaaaaaat ? Mi se pare cam mult ...

cu banii astia iti faci o firma si ceva...

#17
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Unii sunt berbeci rau de tot. Chiar si cand le dai mura in gura, ei tot prostii citesc si tot prostii le intra in cap!
Din cauza asta avem toti ocazii, dar doar unii dintre noi le fructificam.

Cand nu esti in stare macar sa citesti un document si sa retii ceea ce e corect din el, poti fi sigur ca nu vei fi in stare sa administrezi o afacere.

Ba Jack, unde pielea mea ai vazut tu PFA de 12 milioane? Si tu, Hysony, cand vorbesti, vorbesti pentru ca ai citit sau pentru ca e mai simplu sa dai din ocarina?

#18
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Bai Capitane, am vazut de la inceput dar nu am mai modificat mesajul ...
Imi cer scuzele de rigoare ... Geeesh  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate