Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Emigrare in Australia pe cont propriu

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
catalliin

catalliin

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbeastie, on 26th June 2011, 02:46, said:

Poti sa dai link-ul unde ai citit despre asta?
Din pacate nu ma prea pricep la adugat likn-uri ,dar pot spune ca am accesat site-ul oficial (unul din link-urile postate chiar de tine mai-nainte) si am ajuns undeva la Profesional and other Skilled Migrant dupa care am dat pe Points Testing si acolo arata un tabel cu vreo 6 categorii de visa Skilled printre care si astea doua mentionate mai sus de mine: Indep.Migrant si Indep. Residence cu punctajele respectrive ...iar nedumerirea mea ar fi ca nu prea-mi dau seama de diferenta care consta intre astea 2 tipuri de visa ..(sa stiu unde sa ma incadrez si eu)

Edited by catalliin, 26 June 2011 - 10:07.


#38
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postcatalliin, on 26th June 2011, 18:06, said:

[...] am dat pe Points Testing si acolo arata un tabel cu vreo 6 categorii de visa Skilled printre care si astea doua mentionate mai sus de mine: Indep.Migrant si Indep. Residence cu punctajele respectrive ...iar nedumerirea mea ar fi ca nu prea-mi dau seama de diferenta care consta intre astea 2 tipuri de visa ..(sa stiu unde sa ma incadrez si eu)
Am inteles. Cred ca te referi la "pass mark" vs. "pool mark":
http://www.immi.gov....points-test.htm
What is the pass mark?
The pass mark is the total points you need to score to be eligible for a points–tested General Skilled Migration visa.
What happens if you don't meet the pass mark?
If you have applied for a Skilled – Independent (Migrant) visa (subclass 175) or a Skilled – Sponsored (Migrant) visa (subclass 176) and you score below the pass mark, but above the 'pool mark', your application will be held 'in the pool' for up to two years after assessment.
If the pass mark is lowered at any time in that two year period, and your score is equal to or higher than the new pass mark, your application will be processed further.

#39
catalliin

catalliin

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.04.2009
Si mai exista si chestia, aceea in care daca nu indeplinesti puctajul necesar sau ceva de genu....ti se permite sa locuiesti si sa muncesti doar ntr-o anumita zona mai putin favorizanta din Au, in linii mari cam oriune inafara de capitala si celelalte metropole importante si daca faci dovada dupa 2 ani ca ai lucrat cel putin pe perioada ultimului an undeva si ai fost constiincios atunci ti se permite sa te muti si sa lucrezi oriunde pe teritoriul australiei...dar dupa mine e bine si asa decit deloc ...oricum sincer spun toata legislatia asta in privinta emigrarii in AU mi se pare foarte stricta si severa ,eu sper totusi sa se mai imbuneze situatia intr-un viitor cit mai apropiat

#40
catalliin

catalliin

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.04.2009
pohhh...din ce am aflat recent se pare ca situatia se va inrautati, conditiile pentru obtinerea vizei de emigrare se pare ca vor fi mai aspre incepind cu noile reglementari ce vor intra in vigoare de la 1 iulie  si anume  in loc de 120 de puncte minim necesar la dosar (pentru Skilled independent migrate)se vor schimba in 65 DAR vor fi mult mai greu de obtinut ,la fel se va schimba si lista cu meseriile pentru care poti opta si deci care sunt recunoscute si acceptate in AU..in plus se va pune foarte mare accent pe studiile superioare (diplome universitare) la care se vor adauga si pentru acestea citeva puncte, diploma de licenta parca 15 puncrte iar pentru cea de doctorat 20 ,de asemeni vechimea minima ceruta in meseria pentru care optezi va fi de cel putin 3 ani ....se zbirceste treaba firar al dreq! :angry:

#41
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Dacă vreți rezidență în Australia, puteți pleca la studii.
Apoi, rămâneți acolo cu imigrare.

Cine vrea... PM la mine că vă expediez eu la o Universitate de p'acolo.

Nu iau comisioane și niciun fel de bani din treaba asta.

#42
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postsoftpedistul, on 27th June 2011, 06:37, said:

Dacă vreți rezidență în Australia, puteți pleca la studii.
Apoi, rămâneți acolo cu imigrare.
Vizele de studii si cele de resedinta sunt diferite. Si daca termini studii aici nu-ti garanteaza nimeni ca obtii rezidenta permanenta.
Dar toate astea, daca aduci oameni la studii, probabil ca le stii foarte bine.

#43
catalliin

catalliin

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.04.2009
decit sa ma apuc iar de la capat de o alta facultate s-o mai lalai inca 5-6 ani si pe unde si-a intarcat dracul copiii si pe banii propri(pe care oricum nu-i am) ...mai bine o las moarta...eu speram naibi ca ajung pe acolo cu pretul minim  ,dupa care m-oi descurca eu cumva pe acolo (la inceput) la sapa ,la bidinea,pe santier.. orice pina imi incropesc si eu o cociuba deasupra capului si ceva siguranta pentru ziua de maine

Edited by catalliin, 27 June 2011 - 16:18.


#44
lovess7777777

lovess7777777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.05.2011
buna. am intrat si eu pe acest forum sa va rog sa ma ajutati si sa-mi raspundeti la intrebarea: cam in cat timp se obtine viza de turist e676? in mai pe 29 am aplicat online ptr obtinerea vizei, urmand sa fac o calatorie de vizita la prietena mea acolo. am primit un e-mail in care mi se spunea ca au primit formularul si mi-au dat un TRN. apoi la cateva zile mi-au cerut sa le timit documente de studii, extrase de cont pe 3 luni, sa fac dovada unei sume in cont, o scrisoare din partea angajatorului cum ca este de acord sa plec in australia pe perioada concediului si din partea mea o scrisoare prin care sa mentionez care este scopul calatoriei mele in australia si daca dupa ce vizitez australia ma intorc in tara de resedinta sau calatoresc in alta parte, precum si perioada pe care intentionez sa o petrec in australia. am trimis aceste acte traduse de un traducator autorizat scanate in format pdf undeva pe 7 iunie si abia in data de 21 iunie am primit un e-mail in care imi scriau ca au primit actele mele si voi primi un raspuns in cel mai scurt timp referitor la aplicatia mea ptr viza. din acea data nu am mai prmit nimic si chiar verificand link-ul dat ptr verificarea vizei, imi scrie no curent visa. mai mult, in 28 sau 29 iunie au sunat la serviciu, eu lucrand in justitie, sa ceara referinte despre mine. referintele ce le-au primit au fost bune. in curand se implinesc 30 de zile de la data comunicarii cum ca au primit actele mele. stie cineva daca exista un termen de raspuns la ceea ce se solicita? va multumesc frumos.

#45
lovess7777777

lovess7777777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.05.2011
Eu am scris, eu raspund... desi mii de multumiri lui BEASTIE care mi-a sugerat sa sun la ambasada si sa le trimit un e-mail. am urmat sfatul si am obs ca dupa 3 zile de la data la care am trimis e-mail-ul, am primit viza. inca o data, mii de multumiri. ptr cei care citesc, am aplicat in 26 mai si am primit viza turist pe un an in data de 04.08.2011. va doresc numai bine si sa auzim doar de bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate