Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Emigrare in Australia pe cont propriu

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
gaed

gaed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2009
Salutare,
iaca a venit timpul sa intru si eu in randul oamenilor cu cap si sa imi doresc sa o rad din Romanika.ceva ceva informatii am despre unele altele ,am mai "catat" nitel si pe siteul lor oficial dar am multe neclaritati si ma gandeam ca poate ma indruma careva,
prima si cea mai importanta dilema este urmatoarea: si eu si nevasta-mea sunte artisti plastici ,cu oarece experienta de cativa ani in designul interior, cum este privit acest lucru in Au si daca sunt sanse sa ne gasim ceva de treaba in domeniu,
  multam

#20
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postgaed, on 9th June 2010, 20:44, said:

si eu si nevasta-mea sunte artisti plastici ,cu oarece experienta de cativa ani in designul interior, cum este privit acest lucru in Au si daca sunt sanse sa ne gasim ceva de treaba in domeniu
Cred ca primul lucru pe care ar trebui sa-l faceti e skills assessment-ul. Ca sa va gasiti de lucru trebuie ca intai sa aveti rezidenta permanenta, iar asta se obtine in urma procesului de emigrare ca skilled independent/sponsored.

#21
gaed

gaed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2009
m-am cam uitat in lista aia dar nu sunt sigur ca am gasit raspunsul corect
asa ,dupa ce am gasit eu exista interior designer pt mine dar mai sunt neclaritati
asta e una. un alt aspect este urmatorul calificarea poate sa fie la locul de munca,trecuta meseria in carnetul de munca fara licenta de facultate?are valoare?
de ex sotia mea este masterand in arte plastice dar designer a aparut in cartea de munca ,licenta ei fiind de arta murala

am ceva neclaritati in ceea ce priveste cautarea in lista si as mai vrea sa stiu la ce se refera  chestia aia cu sponsorizatul

in lista de calificari sunt punctat cu 50
in schimb ma gandesc sa nu fi citit aiurea
am mai intrt pe nu stiu ce site si mi-am facut scoringul mi-a dat 110 sau 120 dar iar...nu stiu cat de "oficial"este

poti sa imi dai ceva sfaturi?

Edited by gaed, 09 June 2010 - 15:28.


#22
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postgaed, on 9th June 2010, 23:26, said:

calificarea poate sa fie la locul de munca,trecuta meseria in carnetul de munca fara licenta de facultate?are valoare?
de ex sotia mea este masterand in arte plastice dar designer a aparut in cartea de munca ,licenta ei fiind de arta murala
Conditiile care trebuie indeplinite le aflati de la autoritatea care va face skills assessment-ul in cazul vostru, eu personal nu stiu ce conditii trebuie indeplinite pentru skills assessment. Ca idee generala insa, cartea de munca nu se cere la skills assessment si nici la DIAC, aici nu exista asa ceva, forget about it. Experienta o puteti proba cu referinte, fluturasi de salariu, fise fiscale.

View Postgaed, on 9th June 2010, 23:26, said:

am ceva neclaritati in ceea ce priveste cautarea in lista si as mai vrea sa stiu la ce se refera  chestia aia cu sponsorizatul
Sunt mai multe tipuri de sponsorship, intre care employer sponsored si state sponsored visa, vezi http://www.immi.gov.au/

View Postgaed, on 9th June 2010, 23:26, said:

in lista de calificari sunt punctat cu 50
in schimb ma gandesc sa nu fi citit aiurea
am mai intrt pe nu stiu ce site si mi-am facut scoringul mi-a dat 110 sau 120 dar iar...nu stiu cat de "oficial"este
Noul SOL propus e aici: http://www.immi.gov....occupations.pdf
Asteptati pana dupa 1 iulie ca sa apara informatie actualizata pentru skilled independent si skilled sponsored visa.

#23
gaed

gaed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2009
multumesc,dar sunt si mai tare bagat in ceata :)
de unde aflu care este autoritatea care se ocupa de noi?
cat despre experienta...trebuie sa merg pe la fiecare firma prin care am trecut sa iau acele referinte? fluturasi nu sunt,iar in fisele fiscale nu apare nimic despre experinta si in plus in ultimii 10 ani am fost pe cont propriu am avut firmele mele sau a sotiei...
  am consultat lista trimisa dar este diferita de ce am vazut pe site...in aceasta nu apare nimic despre interior designer...sau artisti plastici...asta inseamna ca e ..."naspa"?:(

Edited by gaed, 11 June 2010 - 08:17.


#24
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postgaed, on 11th June 2010, 16:07, said:

de unde aflu care este autoritatea care se ocupa de noi?
In SOL-ul vechi era, pe langa lista de calificari, era si lista cu autoritatile de certificare pentru fiecare calificare.

View Postgaed, on 11th June 2010, 16:07, said:

cat despre experienta...trebuie sa merg pe la fiecare firma prin care am trecut sa iau acele referinte? fluturasi nu sunt,iar in fisele fiscale nu apare nimic despre experinta si in plus in ultimii 10 ani am fost pe cont propriu am avut firmele mele sau a sotiei...
Experienta e nevoie sa o acoperi pentru perioada ceruta de ei, nici mai mult, nici mai putin. Sunt unele meserii pentru a caror echivalare nu se cere experienta de munca, altele pentru care se cere.
De luat referinte, dati si voi telefoane la firmele pentru care ati lucrat sa va dea referinte pe hartie cu antetul firmei si stampila, semnata de directorul de personal. Dar daca in ultimii 10 ani ati mers pe firma voastra, va trebui sa luati referinte de la colaboratori/furnizori/clienti, care trebuie sa acopere perioada pentru care voi cereti vechimea.

View Postgaed, on 11th June 2010, 16:07, said:

am consultat lista trimisa dar este diferita de ce am vazut pe site...in aceasta nu apare nimic despre interior designer...sau artisti plastici...asta inseamna ca e ..."naspa"?:(
Nu stiu inca ce sa zic, lista actuala e cea propusa, cea finala va aparea dupa 1 iulie.

#25
gaed

gaed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2009
salut,

am gasit ceva amanunte pana la urma dar is si mai dezorientat...am impresia ca totul pleaca de la termeni care in lb rom definesc ceva iar in eng altceva
  pana la urma cea mai mare indoiala este din partea documentelor in ceea ce priveste demonstrarea studiilor si a experientei
am gasit ,pt int designer firma care raspunde de asa ceva ,este in melbourne ..acum marea intrebare cum sa fac sa aflu daca ce am facut eu sau sotia e bun pt ei?oare sa trimit o scrisoare de intentie cu specificatiile si documentele de vigoare la aceasta firma (daca aceste documente nu sunt buna atunci..nu stiu cum sa ma "bag in seama") ?sau...cum sa aflu daca is bun pt ei sau nu?

Edited by gaed, 12 June 2010 - 16:31.


#26
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postgaed, on 13th June 2010, 00:12, said:

marea intrebare cum sa fac sa aflu daca ce am facut eu sau sotia e bun pt ei?oare sa trimit o scrisoare de intentie cu specificatiile si documentele de vigoare la aceasta firma (daca aceste documente nu sunt buna atunci..nu stiu cum sa ma "bag in seama") ?sau...cum sa aflu daca is bun pt ei sau nu?
Nu stiu ce sa zic. In primul rand trebuie sa cititi cat mai mult si sa intelegeti foarte clar care sunt conditiile de a obtine skills assessment la ei. De regula autoritatile astea care fac skills assessment nu te sfatuiesc daca dosarul tau e bun sau nu, decat dupa ce aplici si le platesti, ca scot bani frumosi din chestia asta. Va documentati cat mai mult inainte de a face pasul asta, ca sa aveti un dosar complet cand aplicati.
Cand mi-am facut eu recunoasterea meseriei am avut aceleasi dileme ca si tine: sunt studiile si experienta mea suficiente pentru ce le trebuie lor? Am vrut sa le dau mail la vremea respectiva, sa-i intreb, dar am citit pe site-ul lor despre faptul ca ei nu te pot sfatui daca sa aplici sau nu pentru skills assessment, ci singura modalitate e de fapt aplicatia in sine.
Sper ca m-am facut inteles :)

#27
gaed

gaed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2009
am citit asta
in schimb am facut scoringul pe 2 siteuri sau 3 si la unul am avut 110 la altul nu era cu punctaj iar al 3-lea nu mi-a dat decat 30 de puncte la asta din urma nu aparea skillul meu
cu toate  ca pe siteul oficial era trecut
de aici toata dilema mea...pana la urma ori is cativa smekeri strecurati printre cei corecti ori informatiile lor sunt contradictorii
te rog sa i-mi recomanzi un site ok unde sa imi fac un scoring

multam

Edited by gaed, 14 June 2010 - 17:45.


#28
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postgaed, on 15th June 2010, 01:44, said:

te rog sa i-mi recomanzi un site ok unde sa imi fac un scoring
Site-ul oficial, http://www.immi.gov.au/skilled contine un document foarte important pe care multa lume refuza cu obstinatie sa il deschida, desi e mentionat si ras-mentionat pana la saturatie: booklet 6! Celebrul 1119.pdf!
L-ai citit pana acum sau nu?

L.E. Plus http://www.immi.gov....y-applicant.htm unde ajungi daca, dupa ce citesti booklet 6 si intelegi procesul de emigrare, te plimbi pe site-ul oficial pana dai de tipul de viza 175 - skilled indep. offshore - si incepi sa accesezi link-urile care apar pe acolo.
Se pare ca undeva e o problema serioasa daca lumea nu citeste informatia existenta, desi e accesibila public, fiind structurata cat se poate de logic. Cine stie, poate structura e prea stufoasa, datele sunt mai ascunse, ce sa zic...

Edited by beastie, 14 June 2010 - 18:27.


#29
dimit

dimit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.10.2007
Salutare
Am si eu o intrebare simpla, poate ca o sa vi se para idioata dar pentru mine conteaza, cati bani iti trebuiesc...sa traiesti in Australia, intr-un oras mare, pentru 6-12 luni fara un job? Adica fac tot ce trebuie....ajung acolo si nu imi gasesc de lucru( greu de crezut...pentru ca sunt prieten cu santierul si cu munca fizica) dar ipotetci vb. Cati bani imi trebuiesc sa supravietuiesc acolo 6 luni-10.000.....30.000 de dolari???

PS. Daca as avea 30000 maine cred ca as fi fost primul la avion .... :thumbup:

Edited by dimit, 04 July 2010 - 18:29.


#30
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
pai ai viza?skill assesment,restu,l l-ai facut? nu asa merge treaba ca iau avionu si plec .

#31
dimit

dimit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.10.2007

View Postthe_northpole, on 4th July 2010, 21:35, said:

pai ai viza?skill assesment,restu,l l-ai facut? nu asa merge treaba ca iau avionu si plec .
Nu am nimic...dar trebuie sa imi stabilesc initial un targhet de bani nu?
Dupa care incep sa fac actele...
Ce fac...imi fac prima data actele si dupa aceea ma trezesc ca nu am bani nici de avion dar sa ma traiesc acolo o luna.
Poate ca nu am formulat bine intrebarea cu zecile de mii de dolari.
Cum este viata acolo. Chiriile, mancarea, banii pentru subzistenta.


PS. Oricum nu pot pleca acum pentru ca nu am experienta necesara in pregatirea pe care o am si nici cunostintele necesare sa ma pot angaja....dar oricum in urm 4-5 ani nu ma mai prinde craciunul aici

Edited by dimit, 04 July 2010 - 21:35.


#32
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postdimit, on 5th July 2010, 02:29, said:

Cati bani imi trebuiesc sa supravietuiesc acolo 6 luni-10.000.....30.000 de dolari???
Cam 2500aud/luna.

#33
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004

View Postbeastie, on 5th July 2010, 15:26, said:

Cam 2500aud/luna.

Pentru o singura persoana daca sta in chirie singura? Pentru o singura persoana daca imparte chiria cu cineva? Pentru o familie in chirie?
Nu elaborezi mai exact un pic? Sunt chiar interesat si eu de treaba asta...

#34
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostDarkmaster, on 7th July 2010, 23:31, said:

Pentru o singura persoana daca sta in chirie singura? Pentru o singura persoana daca imparte chiria cu cineva? Pentru o familie in chirie?
Fiind vorba de supravietuire, 2500 ar fi pentru un cuplu fara copii care inchiriaza apartament cu un dormitor. Posibil sa te incadrezi si cu un copil, dar la mare limita, ca vin cheltuieli suplimentare, inclusiv upgrade la 2 dormitoare. Vedeti si aici:
http://www.uts.edu.a...ydney/cost.html
http://www.services....ng/summary.html

#35
catalliin

catalliin

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.04.2009
Care ar fi diferenta intre Vizele: Indep. Migrant si Indep. Residence ,amindoua au pass mark-ul de 120, difera doar pool mark-ul la prima fiind 100 de puncte iar a doua 120 ...care e smecheria dintre cele doua vize??

Edited by catalliin, 25 June 2011 - 21:26.


#36
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postcatalliin, on 26th June 2011, 05:15, said:

Care ar fi diferenta intre Vizele: Indep. Migrant si Indep. Residence ,amindoua au pass mark-ul de 120, difera doar pool mark-ul la prima fiind 100 de puncte iar a doua 120 ...care e smecheria dintre cele doua vize??
Poti sa dai link-ul unde ai citit despre asta?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate