Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Emigrare in Australia pe cont propriu

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
SITYman

SITYman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.03.2007
Salut,
Sunt nou in acest domeniu cu emigrarea, dar as vrea sa stau si sa lucrez definitive in Australia.
As vrea sa va intreb pe cei cunoscatori, daca as putea face urmatorii pasi, care mi se par mai rapizi si mai eficienti (cred eu):
Merg in Australia cu o viza de turist, care din cate am inteles se da repede.
Acolo ajuns, ma interesez de un job si vorbesc cu un angajator sa ma angajeze. Eu ne putand sa lucrez deoarece am doar viza de turist, dar ii spun si el imi va oferi un contract si in baza acelui contract pe care mi-l va oferi, eu sa merg sa-mi dea viza de lucru si sa pot si lucra acolo
Credeti ca se poate si daca nu, care ar fi impedimentele pentru care nu ar merge o astfel de posibilitate.
Multumesc

#2
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Cunosti 2 limbi straine, dintre care una perfect? Ce studii ai, ce vrei sa lucrezi? Doar nu te duci sa lucrezi tehnician de salubritate publica.. :lol:

#3
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Ce bine ar fi sa fie asa de simplu  :). Viata ar fi mai frumoasa, pasarelele ar canta in fiecare dimineata si ... porcii ar zbura.
In primul rand, absolut nimeni nu te va angaja fara viza de emigrare. Poate daca esti vreun fel de dumnezeu pe domeniul tau, dar asa ai varianta sponsorizarii.
In al doilea rand, nu se poate obtine viza de emigrare cat timp esti pe teritoriu australian.
In al treilea rand, daca prin absurd te angajezi cu viza de turist (pe vreun job ca cel spus de colegul de mai sus, ca altfel nici vorba) si esti prins, ai zburat de acolo si nu mai pupi Australia in viata ta.

Te sfatuiesc sa mergi pe calea legala daca tii neaparat sa pleci acolo. Dureaza ceva si e costisitoare dar eu zic ca merita.

#4
SITYman

SITYman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.03.2007
Stiu engleza bine si greaca la nivel conversational. Dar nu mi-ati raspuns de ce nu merge sa-mi gasesc acolo un angajator care vrea sa-mi faca un contract de munca si dorind sa-mi faca acel contract eu sa-mi obtin viza de munca.
PS: Daca trebuie sa iau viza de munca nefiind in Australia, plec si ma intorc cand este gata.

#5
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 SITYman, on 7th February 2010, 01:09, said:

|Merg in Australia cu o viza de turist, care din cate am inteles se da repede.
Acolo ajuns, ma interesez de un job si vorbesc cu un angajator sa ma angajeze. Eu ne putand sa lucrez deoarece am doar viza de turist, dar ii spun si el imi va oferi un contract si in baza acelui contract pe care mi-l va oferi, eu sa merg sa-mi dea viza de lucru si sa pot si lucra acolo
Ce calificare ai si ce lucrezi?
Incepi si citeste pe site-ul guvernamental de aici:
http://www.immi.gov....a-permanent.htm
http://www.immi.gov....oklets/1131.pdf

Edited by beastie, 07 February 2010 - 02:06.


#6
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
@ SITYman, te-ai interesat cat e un bilet de avion pana acolo...?

#7
rotarudan

rotarudan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.06.2009

 mutulica_41, on 7th February 2010, 17:42, said:

@ SITYman, te-ai interesat cat e un bilet de avion pana acolo...?
Probabil ca nu s-a interesat pt. ca i se pare ultimul lucryu de pe agenda.
Draga SITYman, ia-ti gandul de la a face ce ti-ai propus pt. ca nu merge. Tot ce-ai putea gasi in domeniul muncii ar fi munca la negru (si aia nu-i usor deobtinut, mai ales pt. unn nou venit ), mai bine mergi pe calea legala de emigrare , skilled independent migrant, si in 12 - 18 luni esti aici ca rezident permanent , si inca-n doi ani cetatean australian
Studiaza cu atentie site-ul departamentului de emigrari
Iar greaca nu-ti va folosi la nimic, mai bine perfectioneza-ti engleza ( asta daca este nevoie )

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
de ce nu in europa fara atatea probleme ?

#9
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Probabil pt ca Australia nu pare a fi la fel de afectata de recesiune caEuropa, sau poate ca acolo inca n-au ajuns asa multi romulani care sa ne faca reclama ca natie, iar naivii aia inca nu ne-au pus pe lista neagra...Dar nici la ei nu mai e ce-a fost odata, dar un rezident acolo poata sa spuna cel mai bine care e situatia acolo, degeaba ne dam noi cu presupusul de aici sau din Canada...

#10
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 rotarudan, on 7th February 2010, 19:45, said:

[...] mai bine mergi pe calea legala de emigrare , skilled independent migrant, si in 12 - 18 luni esti aici ca rezident permanent , si inca-n doi ani cetatean australian
Asta daca are o meserie pe CSL sau obtine o sponsorizare de la un stat, altfel nu ajunge aici mai devreme de "end of 2012", dupa ultimele stiri venite de la DIAC. Si oricum, in 2012 nu ducem dracu' toti, nu asa-i vorba? :)

 rotarudan, on 7th February 2010, 19:45, said:

Iar greaca nu-ti va folosi la nimic, mai bine perfectioneza-ti engleza ( asta daca este nevoie )
Mai la sud e plin de greci, cel putin in Melbourne e una din cele mai mari, daca nu cea mai mare comunitate de greci din afara Greciei. Asa ca ar avea sanse sa se lipeasca de mafia greceasca, dac-o exista asa ceva :)

OT: Salutari si mult vant rece de sud-vest din Victoria, cand ai ajuns in Au si cum ai reusit sa te stabilesti tocmai in Cairns? Noi inca nu am ajuns pe acolo dar avem in plan o vacanta prin Cairns si Port Douglas.

#11
SITYman

SITYman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.03.2007

 beastie, on 7th February 2010, 13:02, said:

Asta daca are o meserie pe CSL sau obtine o sponsorizare de la un stat, altfel nu ajunge aici mai devreme de "end of 2012", dupa ultimele stiri venite de la DIAC. Si oricum, in 2012 nu ducem dracu' toti, nu asa-i vorba? :)
Mai la sud e plin de greci, cel putin in Melbourne e una din cele mai mari, daca nu cea mai mare comunitate de greci din afara Greciei. Asa ca ar avea sanse sa se lipeasca de mafia greceasca, dac-o exista asa ceva :)

OT: Salutari si mult vant rece de sud-vest din Victoria, cand ai ajuns in Au si cum ai reusit sa te stabilesti tocmai in Cairns? Noi inca nu am ajuns pe acolo dar avem in plan o vacanta prin Cairns si Port Douglas.



Am inteles si eu ca ar fi o comunitate destul de mare si in Melbourne, dar si in Sydney. Ideea este ca nu cred ca indeplinesc conditiile pentru viza, deoarece eu am lucrat numai in vanzari ca si agent vanzari, supervizor, sales manager si nu am o meserie care sa ma puncteze. Am facut testul si mi-a iesit 95 puncte. De aceea vroiam sa stiu prin acea posibilitate sa gasesc un angajator de acolo, care ar fi de acord sa-mi faca un contract si pe baza acelui contract sa-mi dea viza, deoarece voi avea un contract, nu?
PS: Bilet de avion am gasit dus-intors cu 1500 euro Atena-Sydney

#12
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 SITYman, on 7th February 2010, 23:43, said:

Ideea este ca nu cred ca indeplinesc conditiile pentru viza, deoarece eu am lucrat numai in vanzari ca si agent vanzari, supervizor, sales manager si nu am o meserie care sa ma puncteze. Am facut testul si mi-a iesit 95 puncte. De aceea vroiam sa stiu prin acea posibilitate sa gasesc un angajator de acolo, care ar fi de acord sa-mi faca un contract si pe baza acelui contract sa-mi dea viza, deoarece voi avea un contract, nu?
Nu vreau sa par enervant, dar ai avut rabdare sa citesti ce scrie in cele 2 link-uri pe care le-am postat numai un piculet mai sus? Daca o faceai vedeai ca, daca nu indeplinesti conditiile de emigrare ca skilled independent, cu atat mai putin poti veni pe employer-sponsored. Exista niste conditii *stricte* pe care trebuie sa le indeplineasca atat angajatorul cat si candidatul ca sa se poata finaliza cu viza un dosar din asta.
Repet, citeste informatia de pe immi.gov.au, e la liber, nu costa nimic si poate gasesti o portita care mie mi-a scapat.

Edited by beastie, 07 February 2010 - 15:13.


#13
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
cand ai ajuns in Au si cum ai reusit sa te stabilesti tocmai in Cairns?

Pana se intoarce din delegatie ,iti raspund eu pe scurt: a emigrat acum vreo 7-8 ani, si a studiat muuult pe net unde sa se stabileasca, nu a avut pe nimeni, dar si-a planificat dinainte toate miscarile, si a avut un optimism cum nu vezi prea des...Alte detalii iti spune el ( daca vrea) in cateva zile...

#14
rotarudan

rotarudan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.06.2009
[

OT: Salutari si mult vant rece de sud-vest din Victoria, cand ai ajuns in Au si cum ai reusit sa te stabilesti tocmai in Cairns? Noi inca nu am ajuns pe acolo dar avem in plan o vacanta prin Cairns si Port Douglas.
[/quote]
Acum 8 ani , toavarase, si am ales Cairns-ul pentru ca le are pe toate : nici prea mare, nici prea mic, oceanul la doi pasi, lacuri ,rauri (imi place mult sa pescuiesc ) ,pe vremea aia pretul caselor era mai bun decat in alte parti, clima este numai buna pentru batranele mele oase.
Lucrurile s-au schimbat mult in acesti opt ani,si nu in bine, dar tot este un loc bun in care sa traiesti.
Daca vii pe aici , da-mi de stire , ca sa-ti spun pe unde sa umblii

#15
daredan

daredan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.02.2010
O intrebare pentru cei care au ales calea emigrarii in Australia, cat de complicata este procedura si cat dureaza? M-as incadra fara probleme la skilled independent migrant dar stiu si ca, costa o gramada de bani. Din pacate nu am fost prevazator sa fac pasul cand m-am intors din America si mai aveam ceva bani, acum cred ca solutia ar fi sa gasesc un sponsor?! Sau...?? Un sfat va rog.

PS: Am inteles ca nu mai avem consulat-ambasada Astralia in Romania, trebuie mers in Bulgaria? Sau care este traseul? Multumesc.

#16
Ioan-Horia

Ioan-Horia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.10.2009

 daredan, on 11th February 2010, 20:32, said:

O intrebare pentru cei care au ales calea emigrarii in Australia, cat de complicata este procedura si cat dureaza? M-as incadra fara probleme la skilled independent migrant dar stiu si ca, costa o gramada de bani. Din pacate nu am fost prevazator sa fac pasul cand m-am intors din America si mai aveam ceva bani, acum cred ca solutia ar fi sa gasesc un sponsor?! Sau...?? Un sfat va rog.

PS: Am inteles ca nu mai avem consulat-ambasada Astralia in Romania, trebuie mers in Bulgaria? Sau care este traseul? Multumesc.


pentru inceput, trebuie sa citesti un pic pe aici: http://www.immi.gov.au/skilled/

daca si atunci ai nelamuriri, nu te panica...unii dintre noi (care au inceput deje procesul de emigrare) inca mai au...dar fii sigur, ca daca ai rabdare, o sa gasesti toate informatiile pe site-ul lor...zici ca ai fost prin America, deci n-ar trebui sa ai probleme cu engleza...

important, daca te hotarasti pt pasul asta, citeste "biblia emigrantului in Oz": http://www.immi.gov....oklets/1119.pdf

pasii, in principiu, sunt urmatorii:
1)iti alegi viza care crezi ca te "coafeaza"
2)echivalezi studiile / meseria pe care le vei nominaliza ca ocupatie in aplicarea pt visa (taxa variaza in functie de meserie, de la 100Euro~650euro)
3)sustii testul IELTS pt engleza - http://www.britishco...gleza-ielts.htm (aprox. 160Euro)
4)aduni, traduci, legalizezi acte (aprox.200Euro)
5)aplici pt viza aleasa (aprox.1400Euro)

la astea mai adaugi cheltuieli cu trimiterea documentelor prin posta (cel mai ieftin dar nu stii niciodata cand ajung) sau curier (scump dar sigur)

A, si era sa uit, nu ai nici o treaba cu ambasada sau consulatul (din serbia - Belgrad), decat in momentul in care primesti viza, si trebuie imprimata pe pasaport

#17
daredan

daredan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.02.2010
ok, multumesc pentru raspuns.

#18
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 rotarudan, on 10th February 2010, 19:41, said:

Daca vii pe aici , da-mi de stire , ca sa-ti spun pe unde sa umblii
Ok, mersi :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate