Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

probleme Hp F4180

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tic-tac-tic

tic-tac-tic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.02.2010
Buna ziua!
Dintr-o data nu mi se mai imprima nimic cu cartusul negru. L-am curatat, l-am umplut, etc. si tot imi clipeste butonul rosu din dreptul cartusului negru de la panou, plus ca-mi apare un ''E''. Si la atentioanre  scrie asa:
Print Cartridge(s) Problem
The following print cartridge has a problem:
Cartridge on Right
Refer to printer documentation

Nici macar sa-mi listeze color nu vrea.

Ce s-a intamplat? trebuie sa-mi iau alt cartus/alta multifunctionala ?

#2
dann93

dann93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2009
Hp-urile nu au cumva cip care trebuie resetat la fiecare umplere?

Edited by dann93, 06 February 2010 - 14:14.


#3
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

 tic-tac-tic, on 6th February 2010, 13:55, said:

Buna ziua!
Dintr-o data nu mi se mai imprima nimic cu cartusul negru. L-am curatat, l-am umplut, etc. si tot imi clipeste butonul rosu din dreptul cartusului negru de la panou, plus ca-mi apare un ''E''. Si la atentioanre  scrie asa:
Print Cartridge(s) Problem
The following print cartridge has a problem:
Cartridge on Right
Refer to printer documentation

Nici macar sa-mi listeze color nu vrea.

Ce s-a intamplat? trebuie sa-mi iau alt cartus/alta multifunctionala ?

Ce eroare apare ?  Nu este vre -un număr ? Este posibil ca să fie ars. Trebuie înlocuit, mai mult ca sigur cartușul cu unul nou.
De regulă HP-urile nu se resetează. Se aprinde becul de larmă că nu are cartușul ceerneală însă ele printează bine-mersi.
Numai bine.

Edited by fiordm, 06 February 2010 - 14:29.


#4
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
S-a mai discutat (vezi aici)!

Quote

Hp-urile nu au cumva cip care trebuie resetat la fiecare umplere?
Cartusele pentru HP F4180 AIO (HP21 si HP22) nu au cipuri, iar nivelul pentru cerneala (dupa reumplere/refill) se rezolva prin simpla resetare a cartuselor.

#5
tic-tac-tic

tic-tac-tic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.02.2010
Va multumesc frumos pt. raspunsuri!
Asta e! trebuie sa iau alt cartus. :(

#6
tic-tac-tic

tic-tac-tic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.02.2010
Totusi exista posibilitatea ca un cartus Hp 21 sa nu mai poata fi folosit, sa se strice (arda) daca i se pune cerneala neagra de la alta firma decat cea obisnuita?
De ex. iniante ii puneam cerneala de la  InkTec si chiar inainte de a mi se strica i-am pus de la Sky print (cu baloane pe cutie),bineinteles amandoua firmele avand cerneala specifica  pt Hp 21, , Hp F 4180.

Va rog sa-mi raspundeti daca stiti ca sa stiu...sa nu mai fac prostia cumva si a doua oara.
Va multumesc anticipat!

#7
mih79

mih79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.08.2009
Salutari. Am si eu o problema cu multifunctionala. Am scos la imprimanta 14 foi color,iar cand sa scot pe a 15-a mi-a arat la setare inaintea imprimarii,foaie alba. Cand ii dadeam s-o scoata alba nu lua nici foaie.Am scos-o din priza, cartusele, etc si nimic. In schimb pot sa scot la imprimanta orice. Nu apare pe ea nicio eroare,doar ca nu scoate de pe calculator nimic,nici alb negru. Ce sa ma fac? Multumesc anticipat

#8
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008

Quote

Totusi exista posibilitatea ca un cartus Hp 21 sa nu mai poata fi folosit, sa se strice (arda) daca i se pune cerneala neagra de la alta firma decat cea obisnuita?
De ex. iniante ii puneam cerneala de la InkTec si chiar inainte de a mi se strica i-am pus de la Sky print (cu baloane pe cutie),bineinteles amandoua firmele avand cerneala specifica pt Hp 21, , Hp F 4180.

Va rog sa-mi raspundeti daca stiti ca sa stiu...sa nu mai fac prostia cumva si a doua oara.
Va multumesc anticipat!

De ars nu am auzit/vazut sa se arda, dar sunt sanse sa nu tipareasca nimic, poate nici macar in propotie de 100% sau sa apara diferente de nuante/culoare... etc.

 mih79, on 27th March 2010, 20:05, said:

Salutari. Am si eu o problema cu multifunctionala. Am scos la imprimanta 14 foi color,iar cand sa scot pe a 15-a mi-a arat la setare inaintea imprimarii,foaie alba. Cand ii dadeam s-o scoata alba nu lua nici foaie.Am scos-o din priza, cartusele, etc si nimic. In schimb pot sa scot la imprimanta orice. Nu apare pe ea nicio eroare,doar ca nu scoate de pe calculator nimic,nici alb negru. Ce sa ma fac? Multumesc anticipat

Daca poti face o copie, atunci e posibil sa ai probleme cu driver-ele (nu ar strica o reinstalare a acestora!) sau incearca si schimba cablul multifunctionalei.
Ar mai fi o cauza - modificarile pe care le-ai facut in Control Panel > Printers and Faxes (in cazul XP-ului), la setarile pentru HP Deskjet F4100 series.

#9
mih79

mih79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.08.2009
@'GabytzuX08-Multumesc pt sfat. Merge. Am resetat caculatorul si si-a revenit.Inca odata multumesc

#10
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008
Salut! Am nevoie urgenta de un sfat!!! :D
Am achizitionat second-hand un HP F4180 si vreau sa ii pun un cartus HP 21 XL (cartus mare).
Problema mea: daca cartusul negru este varianta mare (20ml) si cel color este varianta mica (5ml), sunt compatibile intre ele, adica merge varianta asta cu un cartus de capacitate mare cu unul de capacitate mica?
Multumesc in avans!

PS: intreb pentru ca am impresia ca am cartusul HP 21 (colorul de capacitate mica) ars.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate