Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tarile Baltice

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Divex

Divex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.11.2009

View PostPitzifelnic, on 7th February 2010, 13:12, said:

Eu am facut acum multi ani Riga -Tallinn -Sankt Petersburg si mi-a placut foarte mult. Riga si Tallinn mi se par ca niste vechi orase germane si in ce priveste arhitectura si vechile turnuri si ziduri. Stiu ca mi-a placut foarte mult in Letonia si la Jurmala. E o statiune la mare, apa era rece si in august, dar era plin de case vechi si cochete, multe dintre ele din lemn (Fachwerkhaus cum le zic nemtii). Fiind doar la vreo 20-30 km de Riga, probabil ca nu va va fi greu sa aruncati o geana si pe-acolo. In rest nu am mai vizitat alte chestii in cele doua tari baltice. Eram cam pe fuga.
In ambele poti sa vizitezi centru vechi lejer intr-o zi. Eu personal cred ca m-as plictisi sa stau trei zile in Riga, de exemplu.
Buna. Mi-am planuti sa merg si eu 3 zile in Riga, luna viitoare. Poti, te rog, sa mi dia niste indicatii despre ce e ope acolo?
multumesc

#38
infobg

infobg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.07.2010
Trebuie sa va ganditi bine inainte sa mergeti in tarile baltice.

Pe forumurile internationale de turism sunt foarte multe avertismente despre pericolele din tarile baltice.

"It seems that a lot of Russian cities are very dangerous, and I've seen crime stats at various points in time that show surprisingly high crime rates for the Baltic capitals (Riga, Tallinn, Vilnius) and many other parts of the ex-USSR."

http://www.city-data...-countries.html

#39
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

View Postinfobg, on 24th July 2010, 13:34, said:

Trebuie sa va ganditi bine inainte sa mergeti in tarile baltice.

Pe forumurile internationale de turism sunt foarte multe avertismente despre pericolele din tarile baltice.

"It seems that a lot of Russian cities are very dangerous, and I've seen crime stats at various points in time that show surprisingly high crime rates for the Baltic capitals (Riga, Tallinn, Vilnius) and many other parts of the ex-USSR."

http://www.city-data...-countries.html

De ce iti place sa mananci rahat? (atat pe topicul Tarile Baltice cat si pe Riga).
Ai fost macar in vreo tara baltica sau doar ne scoti ochii cu niste copy-paste-uri de pe alte forumuri?
Daca Riga este cel mai sarac oras din UE (precum ziceai la topicul Riga), atunci ce sa mai zicem de Bucuresti, Sofia, Craiova, Calarasi, etc?

Edited by adiliki222, 25 July 2010 - 16:05.


#40
infobg

infobg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.07.2010

Quote

adiliki222:
De ce iti place sa mananci rahat?


adiliki222 cred ca este cazul sa fii banat de administrator pentru limbajul folosit.

doar am dat copy si paste de pe forumuri internationale de turism,
despre capitalele tarilor baltice.

raspunsul tau violent si cu un limbaj extrem de nepotrivit,
arata ca poate ti-a placut tie in mod special atmosfera de violenta
din tarile baltice pentru ca se potriveste felului tau de a fi

#41
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postinfobg, on 29th July 2010, 16:22, said:

adiliki222 cred ca este cazul sa fii banat de administrator pentru limbajul folosit.

doar am dat copy si paste de pe forumuri internationale de turism,
despre capitalele tarilor baltice.

raspunsul tau violent si cu un limbaj extrem de nepotrivit,
arata ca poate ti-a placut tie in mod special atmosfera de violenta
din tarile baltice pentru ca se potriveste felului tau de a fi
Am fost anul asta in Riga si anul trecut in Talinn si mi s-au parut la fel de sigure ca in orice loc din Europa.

#42
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008
Am fost in toate cele 3 capitale si nu mi s-a parut nimic periculos. Cel mai mult mi-a placut Riga ( are un muzeu al satului interesant).

Am colegi care merg frecvent in Tarile Baltice si nu li s-a intamplat nimic, deci mi se pare hazardata informatia de pe site-ul respectiv.

#43
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Ar fi frumos ca pe-aici sa existe doar informatii la prima mana, nu cocktailuri si rezumate a ce intelege fiecare baiat de pe tripadvisor sau alte site-uri, pe-alea le poate citi oricine si-si poate face o parere direct. Asa ca in loc de "am citit undeva/mi-a zis un prieten al unui var ca in Riga ai sanse maxime sa-ti iei o bata in cap" ar fi frumos sa se spuna "mi-am luat o bata in cap in Riga, deci eu consider ca e periculos, aveti grija", altfel sunt total de acord cu afirmatia lui adiliki222...
Revenind la subiect, a fost cineva prin statiunile de la mare din Baltice, cam care e atmosfera? Apa am inteles ca-i cam rece, cu greu se poate face si baie, insa prin statiuni e aglomerat sau nu, sunt majoritar tineri sau batrani, nu prea am avut de unde sa-mi fac o parere referitor la statiunile/orasele de pe malul Balticii... As aprecia informatii first-hand...:)

#44
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008

View Postalexxxxx, on 30th July 2010, 19:27, said:

Ar fi frumos ca pe-aici sa existe doar informatii la prima mana, nu cocktailuri si rezumate a ce intelege fiecare baiat de pe tripadvisor sau alte site-uri, pe-alea le poate citi oricine si-si poate face o parere direct. Asa ca in loc de "am citit undeva/mi-a zis un prieten al unui var ca in Riga ai sanse maxime sa-ti iei o bata in cap" ar fi frumos sa se spuna "mi-am luat o bata in cap in Riga, deci eu consider ca e periculos, aveti grija", altfel sunt total de acord cu afirmatia lui adiliki222...
Revenind la subiect, a fost cineva prin statiunile de la mare din Baltice, cam care e atmosfera? Apa am inteles ca-i cam rece, cu greu se poate face si baie, insa prin statiuni e aglomerat sau nu, sunt majoritar tineri sau batrani, nu prea am avut de unde sa-mi fac o parere referitor la statiunile/orasele de pe malul Balticii... As aprecia informatii first-hand...:)

In Riga am fost de 3 ori, am stat cate o saptamana ( am fost in delegatie).  Am mers singura sau cu cate o colega pe strada dupa apusul soarelui, in zone nu foarte umblate si nu am patit nimic. Nu am observat nici un eveniment de acest gen si nici nu am auzit vreun coleg/colega sa se planga ( am fost un grup maricel, 20 de oameni).

Am ajuns si in Jurmala, mi s-a parut interesant dar nu genul de statiune in care sa stau 1 saptamana.  N-as putea sa explic exact de ce. Plaja nu mi-a placut. Statiunea din ce imi amintesc era populata de familii cu copii.Daca esti in zona merita sa dai o fuga, sa incerci sa faci o baie si cam atat.
Am mai ajuns si intr-o statiune de langa Tallinn acum vreo 5 ani, dar nici acolo nu pot sa zic ca mi-a placut.

#45
infobg

infobg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.07.2010
Ceea ce este interesant este ca e evident ca

1.Cei doi useri care au postat aici, lor nu li s-a intamplat nimic,
au fost pur si simplu in medie din punct de vedere statistic...

La 1 milion de locuitori sunt anual 1030 crime violente (omoruri),
deci evident ca unei majoritati de 99% nu i se intampla nimic rau

Dar la nivel mondial, tarile baltice au impreuna aproape
la fel de multe crime ca in Africa de Sud...


Clasament mondial cele mai periculoase tari
Numar de omoruri (omucideri, crime violente) la mia de locuitori

# 1    Irak: 8.12 crime la 1,000 locuitori
# 2    Colombia: 6.17 crime la 1,000 locuitori
# 3    South Africa: 4.96 crime la 1,000 locuitori
# 4    Russia: 2.05 crime la 1,000 locuitori
# 5    Estonia: 1.08 crime la 1,000 locuitori
# 6    Latvia: 1.04 crime la 1,000 locuitori
# 7    Lithuania: 1.03 crime la 1,000 locuitori

#46
Alisse

Alisse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 28.07.2010
Am fost in Riga in urma cu 2 ani,am vizitat si Jurmala si Daugavpils(sper ca am scris corect). Riga este un oras bijuterie,extrem de frumos,plin cu turisti,asa ca nu vad vreo pricina sa va speriati

#47
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Ne-am intors din "croaziera" spre Lituania si Letonia (dar am zabovit putin si prin Polonia, plus 2 zile la Budapesta de final). Pe scurt, soselele sunt bune, conforme hartilor, numai ca unele drumuri europene desi se numesc "A2" SAU "A5" sunt drumuri de o singura banda pe sens, poate pe viitor au de gand sa le faca autostrazi, cine stie. Nu se plateste vinieta decat pentru camioane. am intrebat la vama ca sa fim siguri. Am vazut initial Kaunas-ul, nu as zice ca ne-a impresionat fantastic, chiar pareau destul de goale strazile. Exista o alee centrala pietonala, cateva monumente in centrul istoric, am vizitat si Devils Museum (6 litas intrarea), am prins si un hotel bun, intr-o zona linistita de vile chiar in centru. Apoi ne-am indreptat spre Letonia, incepand cu vizitarea castelului Rundale, undeva la 15 km de Bauska, se ajunge usor. Merita vazut, rivalizeaza fara probleme cu cele din vestul Europei. In Riga am stat 3 nopti, e un oras frumos, chiar romantic as zice, cu o atmosfera placuta. Pe langa monumentele din oras am dat o fuga si la Jurmala pentru o baie in Marea Baltica (vreo 18 grade apa pe 4 august, dar mai intrau si altii, oricum e mai rece ca la noi). In alta zi am facut o excursie spre nord, am vizitat castelul Turaida (secolul 13, foarte bine refacut), orasul Cesis, care are de asemenea un mic castel si "celebrul" sat eco Amatciems, tinta pe care ne-o propusesem de acasa, vazand acel power point care a circulat pe net. Nu prea aveai ce face acolo exceptand pozele, pentru ca sunt niste locuinte private, pana la urma, dar zona e superba. La intoarcere am facut o "halta" la Vilnius, un oras care inca poarta pecetea faptului ca a fost capitala europeana 2009. De asemenea orasul vechi merita vazut, iar pentru panorama orasului am urcat sus la castel. Foarte frumos si castelul de la Trakai, 20 km de capitala lituaniana. Despre Polonia, o sa incerc sa scriu cate ceva pe topicul dedicat, dar traficul acolo este evident o problema, neavand autostrazi, plus anumite lucrari care se fac fara sa se asigure devierea semnalizata a circulatiei...

#48
cosminscornea

cosminscornea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.06.2008
Puteti sa ne dati  mai multe detalii despre trecerea din Talin in Helsinki?
- conditii, pret, rezervari, ore de plecare etc.
Suntem 4 persoane si vrem sa trecem fara masina.

Multumesc

#49
alexBAM

alexBAM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.03.2011
in Riga merita sa vizitati muzeul auto. acolo aveti nevoie de cca. 3 ore. In Estonia inafara de Talin merita vizitat Tartu care este un oras studentesc foarte vechi si foarte pitoresc. am fost in Tartu de cateva ori si ma voi intoarce acolo cu cea mai mare placere. In Riga o sa aveti probleme de comunicare pentru ca mai nimeni nu vorbeste Engleza.

#50
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Salutare.

In vara planuiesc sa fac un tur cu masina in Europa de est. Traseul ar fi: Bucuresti-Oradea-Varsovia-Riga-Tallin-Sankt Petersburg-Riga-Lublin(Polonia)-Oradea-Bucuresti. In fiecare oras o sa stau cate o noapte mai putin Sankt Petersburg unde as vrea sa stau 3 nopti. Daca a mai facut cineva acest traseu, va rog sa-mi spuneti cum este drumul de la Tallin la Sankt Petersburg? As avea de condus 150 de km in Rusia. Este ok sa mergi cu masina pe acolo? Din cate am citit Tarile baltice sunt destul de sigure. Cel mai frica imi este de drumul de la Narva (granita cu Estonia) pana la Sankt Petersburg. Ce acte suplimentare sunt necesare pentru a intra cu masina in Rusia? In atasament am pus traseul pe care l-am facut cu Google Earth.

Attached Files



#51
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007
Ciao!

Long time no seen!

Am de gand sa trag o fuga prin Gdansk si tarile baltice (doar Letonia si Lituania pentru ca asa am potrivit lucrurile), de fapt chiar maine demarez minicircuitul, stiti voi cam in ce stil....

Am rezolvat transportul si cazarea, acum sunt la etapa de stabilire a obiectivelor. Va fi ceva ultra low-cost, mai mult un "tur outside", timpul scurt si compania nu permit multe intrari la muzee. Aveti ceva sugestii/tips de ultima ora privind Gdansk, Riga si Vilnius? M-ar interesa atat obiective speciale (mai rar pomenite in Top 10) si unde pot schimba banii la un curs rezonabil, este ok sa scot de pe card la bancomat in valuta respectiva?

Am cateva ore tranzit in Dortmund, este ok varianta de transport in oras cu bus 440 si metrou sau trebuie sa dau 7 euro pe sens la expres?

Va povestesc saptamana viitoare cum a fost... Sper sa nu existe probleme de "safety"!

#52
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

View Postfly_dream, on 07 septembrie 2014 - 17:32, said:

Am cateva ore tranzit in Dortmund, este ok varianta de transport in oras cu bus 440 si metrou sau trebuie sa dau 7 euro pe sens la expres?
E ok, eu asa m-am dus. Doar 2.5 euro, bilete se iau de la sofer. La intors de la automate (dar s-ar putea sa fie ceva mai complicat de inteles cum, sunt si doua tipuri de automate, unele pt DB, altele pt transportul local, noi am luat de la ghiseu)

Edited by George2210, 08 September 2014 - 11:37.


#53
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
Am stat in kaunas si vilnius 8 luni in decurs de 2 ani. Faina tara, planuiesc sa ma reintorc in vacanta.

La litoral - klaipeda. Scriu de pe telefon mai greu dar pt detalii ask please.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate