Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tarile Baltice

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
maybe

maybe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.07.2006
varucristea, astept vesti :)

#20
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

 maybe, on 2nd June 2010, 15:12, said:

varucristea, astept vesti :)

Da m-am intors si a fost un tur foarte reusit prin cateva locuri foarte dragute.
Cred ca cele 3 capitale baltice fac parte din locurile din Europa frumoase si mult subevaluate. Eu m-am simtit minunat de-a lungul intregii calatorii.
Despre Riga pot sa iti zic ca e un oras splendid, imperial, cu o arhitectura deosebita. Si sa nu regreti nicio secunda ca ai ales acest oras ca destinatie, merita din plin. Parca nu au nicio casa urata in centrul lor vechi care e mai mare decat al nostru si in care exista un interes real pentru pastrarea si restaurarea cladirilor de patrimoniu. Eu zic ca isi merita din plin sintagme ca "Parisul Nordului" sau "Capitala mondiala Art Nouveau" sau al treilea oras ca valore din ex-URSS. E un centru vechi maiestuos si curat si vezi ceva deosebit la fiecare colt de ulita.
Riga e o plimbare molcoma foarte placuta, fara lista de achizitii turistice ca in alte capitale vestice: Big Ben/Turnul Eiffel/Coloseum, 5 muzee, 6 piete si portul orasului in 4 zile. Nu trebuie sa vii de acasa cu o lista de genul asta in Riga si totusi vei vedea si aici locuri foarte frumoase.
De exemplu eu pretind ca operele lui Mikhail Eisenstein stau pe aceeasi treapta de frumusete cu casele lui Gaudi, dar nu o sa vezi atatia turisti in jurul lor ca in Barcelona.
In plus ce mi-a placut foarte mult in Riga e ca si-a pastrat integritatea si naturaletea ca oras, aerul maiestuos, nu s-a transformat intr-un circ turistic la dispozitia strainului cum am simtit in Tallinn. Exista toata infrastructura turistica si in centrul vechi din Riga (hotel, restaurant, cafenea), dar totul e facut cu masura si fara sa incerce sa devina catelus turistic ca Tallinnul unde vei gasi un numar mai mare de magazine de suveniruri si restaurante decat localnici.
In plus am simtit o senzatie de rafinament absolut in Riga ca la ore de amurg sa ne plimbam singuri pe ulitele pustii din centrul lor vechi, printr-un loc atat de frumos, si nu ne venea sa credem ca in acelasi loc nu se gasesc sute de turisti. De asta eu consider Riga un loc frumos si subevaluat din Europa unde hoardele de turisti nu au aparut inca.

Poti sa vezi si din poze cum e "atmosfera" prin centrul lor vechi si cam cati turisti am intalnit pe stradute.
http://www.flickr.co...s/50819468@N08/

O sa continui si in zilele urmatoare.
Oricum, Riga mi s-a parut un oras foarte dragalas.

#21
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Vad ca ai pus niste poze din Jurmala, de pe plaja. Intr-una din poze chiar vad niste oameni in apa. Era criminal de rece sau cam ca la noi de 1 mai? Poti aprecia daca se putea face baie? Ma batea gandul sa dau o fuga intr-un wk prelungit la Riga pe la sf. lui iulie si m-ar tenta si ceva plaja in Liepaja sau Jurmala, insa habar n-am cat de rece poate sa fie Baltica...

Edited by alexxxxx, 03 June 2010 - 10:03.


#22
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 alexxxxx, on 3rd June 2010, 11:02, said:

Vad ca ai pus niste poze din Jurmala, de pe plaja. Intr-una din poze chiar vad niste oameni in apa. Era criminal de rece sau cam ca la noi de 1 mai? Poti aprecia daca se putea face baie? Ma batea gandul sa dau o fuga intr-un wk prelungit la Riga pe la sf. lui iulie si m-ar tenta si ceva plaja in Liepaja sau Jurmala, insa habar n-am cat de rece poate sa fie Baltica...
Foarte rece. Eu am fost in august si mi s-a parut prea rece. In general faceau baie nordicii. Poate lor li se parea calduta...

#23
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Merci. Auzisem si eu de vreo 16-17 grade ceea ce e cam crunt...

Edited by alexxxxx, 03 June 2010 - 13:23.


#24
maybe

maybe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.07.2006

 varucristea, on 3rd June 2010, 01:01, said:

Da m-am intors si a fost un tur foarte reusit prin cateva locuri foarte dragute.
Cred ca cele 3 capitale baltice fac parte din locurile din Europa frumoase si mult subevaluate. Eu m-am simtit minunat de-a lungul intregii calatorii.
Despre Riga pot sa iti zic ca e un oras splendid, imperial, cu o arhitectura deosebita. Si sa nu regreti nicio secunda ca ai ales acest oras ca destinatie, merita din plin. Parca nu au nicio casa urata in centrul lor vechi care e mai mare decat al nostru si in care exista un interes real pentru pastrarea si restaurarea cladirilor de patrimoniu. Eu zic ca isi merita din plin sintagme ca "Parisul Nordului" sau "Capitala mondiala Art Nouveau" sau al treilea oras ca valore din ex-URSS. E un centru vechi maiestuos si curat si vezi ceva deosebit la fiecare colt de ulita.
Riga e o plimbare molcoma foarte placuta, fara lista de achizitii turistice ca in alte capitale vestice: Big Ben/Turnul Eiffel/Coloseum, 5 muzee, 6 piete si portul orasului in 4 zile. Nu trebuie sa vii de acasa cu o lista de genul asta in Riga si totusi vei vedea si aici locuri foarte frumoase.
De exemplu eu pretind ca operele lui Mikhail Eisenstein stau pe aceeasi treapta de frumusete cu casele lui Gaudi, dar nu o sa vezi atatia turisti in jurul lor ca in Barcelona.
In plus ce mi-a placut foarte mult in Riga e ca si-a pastrat integritatea si naturaletea ca oras, aerul maiestuos, nu s-a transformat intr-un circ turistic la dispozitia strainului cum am simtit in Tallinn. Exista toata infrastructura turistica si in centrul vechi din Riga (hotel, restaurant, cafenea), dar totul e facut cu masura si fara sa incerce sa devina catelus turistic ca Tallinnul unde vei gasi un numar mai mare de magazine de suveniruri si restaurante decat localnici.
In plus am simtit o senzatie de rafinament absolut in Riga ca la ore de amurg sa ne plimbam singuri pe ulitele pustii din centrul lor vechi, printr-un loc atat de frumos, si nu ne venea sa credem ca in acelasi loc nu se gasesc sute de turisti. De asta eu consider Riga un loc frumos si subevaluat din Europa unde hoardele de turisti nu au aparut inca.

Poti sa vezi si din poze cum e "atmosfera" prin centrul lor vechi si cam cati turisti am intalnit pe stradute.
http://www.flickr.co...s/50819468@N08/

O sa continui si in zilele urmatoare.
Oricum, Riga mi s-a parut un oras foarte dragalas.


astept cu interes continuare, frumoase poze si frumoasa descriere, deja mi s-a facut pofta....
Noi vom pleca pe 9 iulie si vom sta 7 nopti in Riga, asa ca sper sa am timp sa savurez pe indelete frumusetile acestui oras
mi-am propus sa aloc o zi pt castelul Rundale, o zi la Sigulda, o zi sau poate doua la Jurmala, am mai citit ceva despre un parc-muzeu al satului undeva la periferia Riga
Dar m-am gandit si la posibilitatea de a vizita Vilnius si/sau Talin, am vazut ca exista curse de autobuz si m-as putea incadra cu excuris dus/intors intr-o si cateva ore bune de vizitat . Intrebarea mea ar fi daca e sa aleg doar un oras care sa fie? vilnius sau talin? sau mai bine sa hoinaresc prin riga? Cum zici si tu nu tin musai sa bifez o lista, vreau si ceva relaxare si sa pot savura aceaste zile. Mereu cand am vizitat eram pe fuga sa vad cat mai mult....

#25
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
eram sigura,tarile baltice merita vizitate dar nu sunt suficient promovate:(.
cand o sa fie promovate,sa vezi ce aglomeratie o sa fie:)).
vremea cum a fost?
eu m-am gandit sa merg tot vara,sa fug si pana la helsinki:).

#26
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006

 Pitzifelnic, on 3rd June 2010, 13:48, said:

Foarte rece. Eu am fost in august si mi s-a parut prea rece. In general faceau baie nordicii. Poate lor li se parea calduta...

Unii dintre ei fac baie in mare si iarna, am vazut o gramada de pensionari, in decembrie, in Baltica.

Si eu vreau Riga + Talin + Helsinki + St. Petersburg. Poate la anul, insa musai vara. La Riga anul asta a zburat Tarom ieftin, intre Helsinki si Talin este ferry, gen 70 eur/dus-intors si intre Helsinki si St. Petersburg sunt zboruri la 100 eur / dus-intors. Anul asta a cazut.....

#27
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007
Am gasit putin timp liber asa ca o sa continui cu impresiile din baltice.
De la Riga am mers o jumatate de zi la Jurmala, un fel de "Riviera ex-sovietica" unde marii bolsevici Stalin si compania isi petreceau vacantele. Drumul dureaza cam 45 de minute si nu e nicio diferenta intre trenurile lor si prafuitele noastre vagoane CFR.
Jurmala arata ca un litoral de tara ex-comunista, dar plaja e foarte curata, fara gunoaie si nispul mai fin ca la Mamaia. In rest Marea Baltica e la fel de neagra ca si Marea Neagra (observatie profunda ;) )
Apa probabil ca era foarte rece, eu unul nu m-as fi incumetat sa intru in ea.
Am ramas si eu foarte placut surprins de casele de lemn de langa plaja de care a zis Pitzifelnic. Foarte dragute si pitoresti si vechi de o suta de ani si cu sutele de-a lungul coastei letone. Le-am revazut si in Estonia in afara centrului vechi, poate ca sunt un stil al locului, nu stiu. Oricum mi-au lasat o impresie placuta.

Dupa 3 nopti de cazare in Riga am luat autocarul spre Tallinn. Patru ore, 17 euro calatoria cu firma Eurolines. Am avut chiar si net pe autocar, o surpriza placuta. Tranzitarea Letoniei si Estoniei inseamna un drum pe 2 benzi printr-o nesfarsita padure. Verde cat vezi cu ochii. Absolut splendid. Sunt doua tari perfect plate si perfect verzi. Estonia mi se pare o tara minimalista, paradisiaca, arhiectura cocheta a caselor, verde, foarte curata si foarte pustie. Practic e o padure unde oamenii au asezat la cativa zeci de kilometri orase micute. In rest padure peste tot, una din cele mai subpopulate tari ale Europei.

Am debarcat in autogara din Tallinn si m-a intampinat un peisaj anost de oras comunist, cu blocuri ca la noi, oameni taciturni si fete abatute, o prima impresie nu tocmai incantatoare.
Cu cat am inaintat 2-3 km pe jos prin ploaie spre centru, locurile deveneau din ce in ce mai moderne, mai "occidentale", dar in continuare un peisaj citadin anost, pe care nu ai fi dat doi bani ca turist.
M-am si gandit: "Bai centrul lor vechi trebuie sa fie ceva absolut magnific sa compenseze, sa echilibreze impresia lasata de restul orasului. De unde o faima atat de mare al Tallinnului?"
Ne-am cazat in conditii foarte decente la un pret foarte bun (30 euro camera) la Reval Hotel si ospitalitatea mi s-a parut de mare clasa.
Am purces la explorarea centrului vechi.

Centrul Vechi din Tallin
Partea buna: da, e unul dintre cel mai atractive, colorate, fotogenice, pitoresti locuri pe care le-am vazut in toata Europa. Probabil ca joaca la capitolul fotogenie in aceeasi liga cu Praga sau Florenta, comparand doar frumusetea pozelor. Pentru cei care iubiti Praga, probabil ca Tallinnul o sa va dea pe spate. Am auzit o vorba despre Centrul Vechi din Tallinn care se potriveste la perfectie, ca o manusa: "E un loc unde prima data au desenat vederea turistica perfecta si pe urma s-au apucat sa construiasca orasul". Chiar iti vine sa apesi pe butonul de la aparatul foto la fiecare colt de ulita din centrul vechi, e un loc vizual-estetic perfect.
Tallinnul e ca un Disneyland medieval pentru adultii care vor din cand in cand in cand sa "copilareasca" printr-un peisaj din asta de ulite frumos colorate.

Partea proasta: e un loc foarte comercial, un papusel turistic perfect. Daca vremea e frumoasa, fiti pregatiti sa impartiti acelasi spatiu vital cu grupuri intregi de turisti din aia cu ghid, 50 de grupuri de 50 de oameni cu naframa in varf de bat. Fie ca debarca din vasele de croaziera, fie de prin hotelurile din afara Disneylandului, mi s-a parut un circ turistic mult prea mare pentru un spatiu atat de mic, credeti-ma centrul vechi din Tallinn e compact, il vezi de doua ori pe tot intr-o zi.
Recomandarea mea e sa il vedeti pe o vreme mai putin prietenoasa sau dupa ora 7 seara (soarele apune la 10 jumatate seara in mai) cand ulitele sunt goale si senzatia e mai placuta. Noi am avut parte de ambele situatii.
Chiar si infrastructura turistica (magazine de suveniruri trase la indigo din 10 in 10 metri, aceleasi tipuri de terase) e de asa natura incat sa nu ti se mai para oras autentic, ci un fel de parc de distractie facut din cladiri medievale. Mi se pare ca totul e facut pentru turisti iar localnicii sunt in afara lui. Chiar daca cladirile sunt autentice, senzatia de Disneyland fals e si ea la fel de autentica.
Tallinnul in totalitatea lui are o personalitate schizoida: un Centrul Vechi "de poveste" aruncat cu lopata in centrul unui oras semi-modern anost pe care nu ai da doi bani.

Urmeaza pozele. Sunt sigur ca 90% vor spune ca Tallinnul e un oras peste Riga. Eu prefer Riga pentru ca si-a pastrat mai mult integritatea si autenticitatea de oras.
http://www.flickr.co...s/50885456@N08/
Mai sunt sigur si ca pozele vor genera reactia "Moama ce dragut, ce misto, trebuie sa ajung si eu acolo". Eu va rog sa nu judecati un loc doar dupa poze, ci si dupa ce am scris mai sus.

#28
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 varucristea, on 4th June 2010, 18:55, said:

... vor genera reactia "Moama ce dragut, ce misto, trebuie sa ajung si eu acolo". Eu va rog sa nu judecati un loc doar dupa poze, ci si dupa ce am scris mai sus.

Reactia poate fi si alta: cum ati vrea dumneavoastra ca Barcelona sa fie o uimire daca intre primele excursii s-a nimerit sa fie Praga, Vilnius, Riga, Tallin(Tallinn) si Sankt Petersburg?!
Citeam deunazi despre impresiile Viena vs Praga ceva asemanator cu ce spunea <abancor> despre Barcelona. Depinde cand le vezi, depinde de ce ai vazut inainte. Poate ca nu este bine sa incepi cu Riga si Tallin. Noi ramanem cu dorinta de a revedea Vilnius. Am vizitat muzeele satului din Riga si din Tallin: un plus pentru cel din urma.

In vizita noastra in aceasta parte de lume am fost insotiti de cineva care reusise sa vada la vremea aceea cateva continente si care ne-a spus ca Riga, Sankt Petersburg nu pot fi egalate. Petrodvorets, St. Isaac, Puskin... In timp ne-am convins de spusele lui, ba chiar am indraznit sa intrebam o familie de rusi ce cauta la Versailles.

#29
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

 o_dor, on 6th February 2010, 10:40, said:

La Riga incercati sa planificati vizita la Dom atunci cand este un concert.

La cca 100km de Vilnius, spre vest, se afla Kaunas – merita o excursie de o zi nu numai pentru Devils' Museum. Nu vreau sa exagerez spunandu-va ca orasul Kaunas ni s-a parut la fel de interesant ca Vilnius. Oricum, dintre baltice, in Lituania ne-am dori sa ajungem iar.

N-am ajuns inca sa povestesc despre Lituania.
Dar aveti perfecta dreptate, dintre cele 3 baltice, in Lituania mi-as dori sa ma intorc prima data. Vilnius mi-a lasat cea mai placuta impresie turistica si umana.

#30
kaspersky

kaspersky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 12.08.2004
am fost acum 2 ani cu masin din RO pina la Helsinki si inapoi. va pun citeva poze de pe via baltica si din riga, o minunatie sa mergi pe un astfel de drum :). a fost cineva in turnul TV de la riga? eu am ajuns aproape de el, deh, am o manie cu turnurile, si desi pe site-ul lor scria ca se poate vizita, n-am fost lasat mai aproape de 500 m. de paza. apropo, in cel de la vilnius a fost cineva?

PS: la turnul TV din riga nici nu m-au lasat sa ma dau jos din masina, pozele le-am facut pe sestache ca era interzis pina si asta

Attached Files


Edited by kaspersky, 05 June 2010 - 01:10.


#31
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
care e regimul vignetelor in tarile baltice? Am inteles ca pentru Polonia nu exista vigneta, dar nu am aflat nimic de Lituania si Letonia.....

#32
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
Am fost in primavara in Lituania, in Kaunas si Vilnius, drum prin Ucraina cu masina, 2 zile in total (aproximativ 38 ore).

Ucraina a fost foarte frumoasa, in Polonia am traversat o zona cu multe lacuri si multe serpentine,
in sfarsit am ajuns in Lituania.

Nu am asteptam, dar in tara asta oamenii nu zambesc deloc.

Conform statisticilor, Lituania este pe primul loc in Uniunea Europeana la:

- numar de sinucideri
- accidente de masina
- oameni morti in accidente de masina
- numar de crime intentionate la mia de locuitori


Amandoua orasele mi-au dat senzatia de Sibiu sau Brasov insa cu oameni mai saraci
si mai tristi.

Am vazut seara cativa turisti straini fiind batuti violent de localnici pentru ca
au vorbit cu niste fete localnice lituanience.

Una peste alta, Lituania e statistic si si in realitatea cea mai periculoasa
tara din UE si ma bucur ca am scapat cu viata de acolo.

#33
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

 mIRaJj, on 18th June 2010, 04:50, said:

Am fost in primavara in Lituania, in Kaunas si Vilnius, drum prin Ucraina cu masina, 2 zile in total (aproximativ 38 ore).

Ucraina a fost foarte frumoasa, in Polonia am traversat o zona cu multe lacuri si multe serpentine,
in sfarsit am ajuns in Lituania.

Nu am asteptam, dar in tara asta oamenii nu zambesc deloc.

Conform statisticilor, Lituania este pe primul loc in Uniunea Europeana la:

- numar de sinucideri
- accidente de masina
- oameni morti in accidente de masina
- numar de crime intentionate la mia de locuitori


Amandoua orasele mi-au dat senzatia de Sibiu sau Brasov insa cu oameni mai saraci
si mai tristi.

Am vazut seara cativa turisti straini fiind batuti violent de localnici pentru ca
au vorbit cu niste fete localnice lituanience.

Una peste alta, Lituania e statistic si si in realitatea cea mai periculoasa
tara din UE si ma bucur ca am scapat cu viata de acolo.

Mi se pare foarte amuzant ce ati scris aici.
Si eu ma bucur ca ati scapat cu viata de acolo. Va felicit ca ati supravietuit 38 de ore in Lituania.

#34
maybe

maybe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.07.2006

 varucristea, on 18th June 2010, 14:24, said:

Mi se pare foarte amuzant ce ati scris aici.
Si eu ma bucur ca ati scapat cu viata de acolo. Va felicit ca ati supravietuit 38 de ore in Lituania.

Varucristea, daca tot ai scapat cu viata din lituania, asteptam si impresiile tale despre vilnius
si o sugestie pt mine, vilnius sau talin pt o excursie de o zi din riga?

#35
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
vom ajunge si noi in tarile baltice la inceputul lui august, punctul de interes e acel "paradis lacustru" de la Amatciens, dar vom trece si prin Riga, Jurmala, Vilnius, Kaunas, sa vedem cum ne facem traseul

Din ce am cautat pe net, n-ar fi vignete de plata nici in Polonia, nici in Lituania sau Letonia...Gresesc? (cica doar pt camioane s-ar plati o taxa, la turisme nimic.....)

#36
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

 moschino, on 3rd June 2010, 22:06, said:

tarile baltice merita vizitate dar nu sunt suficient promovate:(.

Nu sunt promovate acum dar prin anii '80 multi romani faceau aceasta calatorie, in capitalele baltice. Tot atunci le-am vazut si eu. Mi-au placut in special Riga si Tallin. Daca ne gandim ca liga hanseatica a stapanit acolo ceva timp, intelegem poate mai bine de ce.

Poate i se spune Rigai "capitala mondiala a Art Nouveau-ului" dar mi se pare o exagerare. Are intr-adevar cateva cladiri frumoase dar ce sa mai zica atunci Barcelona, plina de cladiri in stil Modernista denumirea lor pentru Art Nouveau sau Viena cu al sau Jugendstil sau Secession (doua denumiri austriece pentru acelasi stil)? In toata Europa sunt o gramada de cladiri in acest stil arhitectonic. Sunt o pasionata a sa, am o gramada de fotografii si chiar ma gandesc sa pun in vara aceasta pe blogul meu de calatorii (a carui adresa nu stiu de ce nu mai apare in semnatura?!) un ciclu despre acet subiect.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate