Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Excursie Asia

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
climosul

climosul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.08.2007
Citind forumul vostru baieti de-a lungul timpului mi-ati lasat gura apa de prea multe ori :)):))Asa ca in urma cu ceva timp am hotarat sa ma apuc sa pun ceva banuti deoparte pentru o excursie care sa imi deschida orizonturile si cel mai important sa vad si eu frumusetea Asiei  pe care vad ca o evocati de prea mult timp!Dupa un studiu de 2 luni la toate optiunile si ofertele prezentate de cele mai multe agentii de specialitate mi-am dat seama ca nu are nici un sens sa ma duc organizat de altcineva decat de mine!acum eu o sa cer pareri ca un novice despre acea parte a lumii si sper ca voi sa ma elucidati.Criteriile pe care se bazeaza excursia mea :

1.Ce tara imi recomandati ca turisti experimentati din cele enumerate mai sus?
2.Bugetul meu se apropie de 4000 de euro ,fara bilet de avion!
3.Ce traseu ar trebui sa imi fac de acasa ca excursia sa cuprinda cat mai multe frumuseti locale
4.Sfaturi si sugestii astept din plin(doamne da-mi o ora de discutie cu IMPERATOR  si ma las de forumuri :)) :))

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postclimosul, on 5th February 2010, 09:09, said:

Citind forumul vostru baieti de-a lungul timpului mi-ati lasat gura apa de prea multe ori :)):))Asa ca in urma cu ceva timp am hotarat sa ma apuc sa pun ceva banuti deoparte pentru o excursie care sa imi deschida orizonturile si cel mai important sa vad si eu frumusetea Asiei  pe care vad ca o evocati de prea mult timp!Dupa un studiu de 2 luni la toate optiunile si ofertele prezentate de cele mai multe agentii de specialitate mi-am dat seama ca nu are nici un sens sa ma duc organizat de altcineva decat de mine!acum eu o sa cer pareri ca un novice despre acea parte a lumii si sper ca voi sa ma elucidati.Criteriile pe care se bazeaza excursia mea :

1.Ce tara imi recomandati ca turisti experimentati din cele enumerate mai sus?
2.Bugetul meu se apropie de 4000 de euro ,fara bilet de avion!
3.Ce traseu ar trebui sa imi fac de acasa ca excursia sa cuprinda cat mai multe frumuseti locale
4.Sfaturi si sugestii astept din plin(doamne da-mi o ora de discutie cu IMPERATOR  si ma las de forumuri :)) :))
1. Japonia este super interesanta, dar si extrem de scumpa. As zice Thailanda, Vietnam, Angkor Wat (Cambogia) si Hong Kong. Acum - depinde foarte mult si de cat timp ai... e un factor important de planning. Un alt factor este perioada cand te duci - daca e vara, in Indochina bate musonul si vremea poate fi naspa, asa ca mai bine te duci Malaezia - Singapore - Indonezia. Daca te duci iarna, Indochina + HK e "the way to go", e sezonul secetos, in schimb ploua de la sud de Phuket.
2. Din nou - cat timp. Cu 4000 euro in Asia SE poti sa stai linistit cateva luni bune :) Nu si daca incluzi Singapore, acolo e chiar scump.
3. Sunt multe... din nou, sincer e greu sa ma pronunt atata timp cat nu stiu cat timp ai.... Apoi se poate eficientiza, studia, etc :)
4. Cu mare placere, da-mi un pm si ne vedem... Mai uite-te pe blogul meu, mai sunt niste idei si sugestii, dar inca foarte putine :) Dar lucrez la asta...

Edited by Imperator, 05 February 2010 - 09:24.


#3
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postclimosul, on 5th February 2010, 09:09, said:

Citind forumul vostru baieti de-a lungul timpului mi-ati lasat gura apa de prea multe ori :)):))Asa ca in urma cu ceva timp am hotarat sa ma apuc sa pun ceva banuti deoparte pentru o excursie care sa imi deschida orizonturile si cel mai important sa vad si eu frumusetea Asiei  pe care vad ca o evocati de prea mult timp!Dupa un studiu de 2 luni la toate optiunile si ofertele prezentate de cele mai multe agentii de specialitate mi-am dat seama ca nu are nici un sens sa ma duc organizat de altcineva decat de mine!acum eu o sa cer pareri ca un novice despre acea parte a lumii si sper ca voi sa ma elucidati.Criteriile pe care se bazeaza excursia mea :

1.Ce tara imi recomandati ca turisti experimentati din cele enumerate mai sus?
2.Bugetul meu se apropie de 4000 de euro ,fara bilet de avion!
3.Ce traseu ar trebui sa imi fac de acasa ca excursia sa cuprinda cat mai multe frumuseti locale
4.Sfaturi si sugestii astept din plin(doamne da-mi o ora de discutie cu IMPERATOR  si ma las de forumuri :)) :))

Pe cei 4000 euro esti singur?
Daca da, ai multe de vazut/facut. Oricum depinde foarte mult de gradul de confort pe care il doresti. Asia este ieftina dar sunt si zone/hoteluri foarte scumpe. Daca stai la 5 stele, mai mult de 2 saptamani nu iti ajung banii.
Parerea mea - fa un circuit in NOV-FEB ca si interval de timp, dar sa tii seama ca decembrie - ianuarie este peak season (si tot ce deriva de aici - gasesti mai greu cazare, preturi un pic mai mari, mai aglomerat etc)
Distantele intre tarile mentionate sunt marisoare. De exemplu Tokio - Bangkok zbori 7 ore (4600 km), Seul - Singapore sunt 5 ore. Si pretul biletului de avion va fi pe masura.
Uite o popunere de traseu pentru 5-6 saptamani in conditii bunisoare.
Bucuresti - Bangkok, prin Istanbul (cel mai comod) sau vreun hub european ( Budapesta, Viena, Frankfurt, Amsterdam etc). Stai in Bangkok 3-4 zile sa te acomodezi cu clima, diferenta de fus orar. Bangkokul este o imbinare de Asia si Occident si faciliteaza tranzitia catre Asia mai profunda. Este user-friendly, ghidul Lonely Planet avertizandu-te asupra principalelor scam-uri posibile.
Zbori apoi cu Air Asia catre Ha Noi. Pentru Ha Noi + ce se poate vedea pe acolo merita sa aloci cam 8-10 zile: 2 Zile in Ha Noi (nu rata Water Puppet Show), 3 zile la Ha Long Bay, o zi la Tam Coc, 3 zile la Sa Pa daca vrei sa vezi triburile locale Hmong. Mai poti aloca 1-2 zile pentru excursii in zona rurala care sunt foarte interesante (1 day privat tour costa 100 dolari 2 persoane).
Iei Jet Star Pacific de la Ha Noi (sau Vietnam Airlines) si zbori la Sai Gon. Aloci 2-3 zile pentru vizitat orasul, 2-3 zile pe Mekong Delta si de aici iei vaporul tot pe Mekong in Cambodia. Pleci la pranz si spre seara esti in Phnom Penh. Stai 2-3 zile in oras+killing fields apoi iei autobusul si te duci in Siem Reap.
Pentru Siem Reap baga minim 4 zile desi eu as recomanda 7. In Sem Reap vorbesti cu prietenul meu Pao care este tuk-tuk driver si cu care rezolvi - cazare drumuri in oras si Angkor Area, mancare etc. Au mai fost 2 forumisti care l-au luat pe Pao la recomandarea mea si feed-backul este foarte pozitiv.
Te intorci in Thailanda (ori iei un Bangkok Airways Siem Reap - Bangkok la un scor nesimtit) ori faci o combinatie cu Air Asia pentru retur in Thailanda - atentie iei viza dubla. In Thailanda mai aloci 7-8 zile pentru o zona cu plaja - Krabi etc apoi te intorci in Romania si ne spui cum a fost.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate