Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

idee de 10.000 euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
viorel_craciun

viorel_craciun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.06.2005
Am primit o oferta de finantare - mai exact 10.000 euro - cu o conditie: sa am o afacere a carei management sa il fac in procent de cca. 90% prin interfata web. Cu alte cuvinte afacerea sa se deruleze pe internet iar managementul ei sa poata fi facut de oriunde din lume la orice moment... sau ceva de genul..
Bineinteles ca trebuie sa aduca si ceva profit..:)

Voi ce parere aveti, ce credeti ca ar merge?

Nu as vrea sa ma limitez doar la piata romaneasca, am cautat diverse idei si pe site-urile din afara si m-am gandit ca site-ul (pt. ca in final o sa fie vb. de un site)  sa fie doar in en.
Totusi nu am gasit nimic deosebit asa ca va intreb si pe voi ce parere aveti, ce credeti ca ar merge?

E vb. de destul de multi bani (pt. mine cel putin) asa ca sunt deschis la posibile asocieri in cazul in care apare cineva cu o idee viabila.


multumesc mult

viorel

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
usurel...toate la timpul lor
aia 10.000 de euro, cum sunt ?
pe termen scurt/mediu/lung
rambursabili/nerambursabili
ce dobanda
plus alte detalii...
ca sa vedem intai daca se merita
ca daca ai banii..ideile vin
sal

#3
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Ok, dar te-ai gandit la ceva? Ceea ce spui tu poate fi numai un e-business, cu venituri din afiliati si reclama pe site.

Persoana cu cei 10 000 de euroi ti-a cerut un ROI specific, in o anumita perioada de timp, sau doar a zis fa-mi afacere si iti dau 50% (exemplu) din castiguri?

In orice caz eu zic sa te indrepti spre o nisa (care e foarte greu de gasit in zilele astea) si apoi faci un portal pe subiectul respectiv.

Cei 10 000 de euro te pot duce chiar si 2 ani dar daca vrei sa faci bani imediat eu zic ca o sa se duca in cel mult 6-8 luni (host, content writers, SEO, online si offline promotion...).

Bafta multa! Si nu uita, ALEGE O NISA ca altfel banii aia nu o sa ajunga!

#4
viorel_craciun

viorel_craciun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.06.2005
banii sunt de la taicameu.. dar cu conditia de mai sus.. Asa are el fixu asta.. ce sa fac. Dar sunt nerambursabili.. si fara alte pretentii daca pun pe picioare un e-business viabil...

Si.. e destul de greu sa gasesti ceva viabil.. si fara riscul ca (asa cum zicea preacher) sa se duca in 6 luni pe activitati de implementare si promovare fara sa fi scos inca nika...

viorel

#5
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Intrebarea este la ce va pricepeti tu si/sau tatal tau. Daca vrei sa faci ceva trebuie ori sa te pricepi ori sa iti placa la nebunie.

Nu conteaza daca e despre apicultura sau despre curatatorii chimice, numai sa stii ceea ce faci. La un moment dat va trebui sa angajezi un ghost writer pt continut; daca nu stii cat de bine a scris ala acolo nu va da deloc bine la clienti.

Ceea ce intentionez sa fac eu in curand este sa deschid o galerie de arta virtuala unde vizitatorul va avea oportunitatea sa cumpere operele respective. Adevarul este ca nu stiu nimic despre arta, dar am prieteni cunoscatori (pictori) care m-ar ajuta, iar chestia asta e destul de importanta.

Deci, la ce te pricepi?

#6
viorel_craciun

viorel_craciun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.06.2005
pai nu e imp. ce ma pricep eu sa fac.. ca daca mi-ar fi deajuns ceea ce stiu eu sa fac.. nu as veni cu intrebari aiurea aici.

Tocmai.. sunt in cautarea unei idei din afara domeniului meu, respectiv business online. M-am gandit insa ca o idee buna in acest domeniu poate sa o aiba cineva care lucreaza deja in acest domeniu si are o anumita experienta. Ei.. daca lucreaza deja in acest domeniu, e clar ca ar avea habar sa si implementeze ideea aceea viabila in care crede el, bineinteles cu ajutorul banilor pe care ii pot eu oferi.

Uite.. exemplul tau preacher (cel cu galeria virtuala) este edificatot in acest sens: tu nu te pricepi la arta insa vrei sa faci o afacere cu arta. Atunci apelezi la oameni care cunosc domeniul iar tu oferi restul - inca cazul tau probabil solutia tehnica.

Ei.. eu nu ofer solutia tehnica ci ofer suport financiar si eventual procent din profit pt. o idee ca si a ta.. Desi sincer sa fiu mi se pare un pic complicat sa vinzi arta online pt. ca sunt multi factori problema:
- politica de stabilire a pretului: fix sau licitatie
- modalitatea de intermediare pt. a elimina tzepele intre cumparator si artist
- o sa fie f. greu sa aduci opere veritabile, "grele" in expozitia ta, asa ca probabil o sa fie o gramada de artisti "neo" si "noname" a caror valore e totusi discutabila dpdv financiar
- livrarea... etc
si ar mai fi multe la care probabil ca te-ai gandit si tu deja.
Ai si solutii pt. aceste probleme?

viorel

#7
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
tu glumesti cu 10.000 de euro cand pui ca vrei sa faci e-business ! nuu?
:lol:  :w00t:

100.000 cel putin pt asa ceva ! si in engleza! esti funny!

Cauta aici pe softpedia a fost o stire cu cat au inceput autohtonii nostrii! cat au investit!

tu crezi ca-ti ajung banii pentru un site calume, o baza de date calumea! si in engleaza!

de unde o sa ai vizitatori? ai nevoie de muuult mia multi bani! u

#8
avocatpro

avocatpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.11.2004
Asa cum a zis si preacher, este important sa te pricepi la webdesign, html, php, javascript, baze de date, flash, etc, daca vrei sa ai o afacere pe internet. Daca tu pleci de la ideea ca o sa platesti pe cineva sa-ti faca site-ul, sa ti-l administreze, etc, o sa constati foarte repede ca banii s-au dus, si o sa te alegi cu un site plin de flash, numai bun de prezentat prietenilor.
Si ca sa nu fiu off-topic, cred ca un magazin virtual ti se potriveste cel mai bine, este online, poate fi administrat de oriunde, si nu implica cunostiinte importante de programare, pentru ca sunt o gramada de solutii la cheie. Ce anume sa vinzi, este treaba ta sa gasesti.

#9
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
E greu sa gasesti pe cineva cu o idee viabila care in loc sa se imprumute de 10.000 EUR vine si-ti da tie ideea pe tava.

Daca vrei o afacere cu banii tai pe ideile altora, cauta o franciza (http://www.francize.ro/) dar mi-e teama ca si acolo 10.000 Eur sunt prea putini...

#10
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
in principiu cred ca nu ar fi prea putini 10.000 eur (cu conditia sa pui si tu osul la munca, nu doar sa angajezi)... acum depinde ce anume vrei sa faci...

chestia cu cerutul sfaturilor/ideilor nu (prea) merge... cel mai bine e sa ai tu ideea si sa-ti asumi responsabilitatea... practic asta inseamna sa faci afaceri... si... atentie! escroci exista cu nemiluita! aici pe forum inca nu ai intalnit ca in general e lume de buna credinta, dar... grija! indata apare unul cu o idee de genul "iti inmultesc banii de x ori in 2 luni"... e suficient sa te stie ca esti dispus sa cheltui bani...

#11
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
@viorel: Da, o galerie de arta e destul de greu de facut.

Asa niste detalii pot sa-ti spun acum: pretul va fi la inceput pus de pictor plus comisionul meu plus livrarea prin servicii speciale.

Artistii nu vor fi "grei", cel putin nu la inceput, pentru ca banii pe care ii cer ei pt o pictura e cam prea mare pt inceput.

Modalitatea evitarii tzepelor si rezolvarea platii online le stiu de mai de mult, am experienta in asta.

Mai acum problema este ce poti sa faci tu. Cum spune unul din celelalte posturi, nu te poti astepta sa faci ceva cu banii astia daca nu muncesti tu si poate inca o persoana. Gandeste-te serios la asta, pentru ca nu poti sa spui (de exemplu) "Domne, noi facem site-uri la comanda" si sa nu fii profesionist sau sa ai inclinatii serioase spre asta.

Crede-ma cand iti spun ca trebuie sa faci ceea ce stii, nu iti permiti altceva. Chiar daca ai avea 50 000 de euro i-ai pierde daca nu te pricepi.

#12
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
omule iti ajung stai calm ....
astia care bat campii pe aici se vede ca nu au facut bani si traiesc cu impresia ca ai nevoie de miliarde ca sa faci o afacere ......uite eu am unele idei ...si daca vrei sa discutam trimite un mail pe private cu numarul tau de telefon ....

asta e motivul pentru care nu toti fac bani si nu toti sunt in stare sa aiba o afacere proprie ....MENTALITATEA.....

#13
AresGod

AresGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 26.01.2004
Idei sunt multe pe partea e-business atata timp cat nu exista limitari din punct de vedere al content-ului iar 10K euro iti pot ajunge cu conditia sa nu te arunci sa cheltui aiurea.

Iti dau exemplu un proiect personal de-al meu eAfacere.Ro ... un portal de B2B gratuit si hai sa iti fac un calcul:
1. investitie:
1.1 dezvoltare: 0 (e dezvoltat de mine)
1.2 promovare: 0 - nu i-am facut nici un fel de promovare platita pt ca inca nu este in varianta finala
1.3 domeniu: 50E
1.4 hosting: 16 luni * 20E = 320E (asta pt ca am ales hosting in ro, daca faceam afara hostingu ma costa la jumatate)
Total: 370E

2. castiguri:
1. abonamente: 500E
2. campanie publicitate 1 (anul trecut / client direct): 750E
3. campanie publicitate 2 (anul asta / client direct): 500E
Total: 1750E

Dupa cum vezi se poate ... si asta e o chestie de care nu ma ocup decat eu atunci cand am timp ... sa-l tzin pe linia de plutire.

Idei sunt multe ... daca mai esti interesat da un mesaj si iti dau cateva idei ... free of charge.

Regards,

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate