Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Deschidere fabrica!

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
chybrytel

chybrytel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.03.2008
Buna ziua!!

Ma poate ajuta si pe mine cineva si sa imi spuna ce acte sunt necesare pentru deschiderea unei fabrici?Si ce autorizatii?
As dori sa deschid o fabrica dar nu stiu exact ce acte trebuiesc pentru asa ceva si sunt foarte bolnav asa ca nu pot sa umblu pentru a ma interesa! Va multumesc!

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ar fi foarte util sa precizezi si o "fabrica de ce" ?

#3
chybrytel

chybrytel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.03.2008
Inca nu stiu exact ce va produce ... ma gandeam la ceva cum ar fi chipsurile , popcorn , biscuiti ... cam la asta ma gandeam!

#4
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
si cum ai sa muncesti daca esti bolnav ?

#5
gigidinchitila

gigidinchitila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.04.2007

View Postchybrytel, on 4th February 2010, 11:54, said:

Inca nu stiu exact ce va produce ... ma gandeam la ceva cum ar fi chipsurile , popcorn , biscuiti ... cam la asta ma gandeam!

Te-ai interesat cat costa utilajele pentru o astfel de fabrica?!

In general fabricile de genul asta vin pe sistemul "fabrica in plic" :naughty: adica te duci la un producator de utilaje si ala iti da o linie completa si retete si iti recomanda si furnizori...
singura problema e ca pretul are muuuuuulte zerouri  ;)

#6
the_winner

the_winner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 29.10.2007
Cati ani ai?

#7
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
As vrea si eu sa fac o fabrica, stiti cumva ce trrebuie sa fac ???  :thumbup:

Frate, nu te supara, insa trebuie sa te hotarasti ce vrei sa faci in ea, una sunt cipsurile alta ciocolata si alta merdenelele. Si poate si mai important depinde de cati bani ai.
Pentru o linie completa de productie-ambalare, in domeniul alimentar, costul se poate ridica usor pentre 100.000 euro. Iar daca niste parametrii de finete cum ar fi retete potrivite, marketing si desfacere reusita nu functioneaza perfect afacerea nu va merge.

Calculeaza si revin-o cu detalii mai multe daca vrei ajutor, sunt foarte multi colegi pe forum care ajuta (si eu am fost ajutat foarte mult) insa trebuie sa fii si tu mai clar.

Bafta,

#8
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
De 100.000 de euro nici nu "treci strada" in domeniul de productie. Realmente vorbind, pentru productie de tiraj mediu (asadar, o fabrica mica) ai nevoie de cel putin 500.000 de euro (in suma nu includ si banii pentru proiecte, aprobari sau contabilitate si marketing, doar pretul utilajelor si a unei hale care sa la adaposteasca). Utilitatile costa inca 100.000 de euro, iar daca te bagi in domeniul alimentar sa te pregatesti de foarte multe controale si reclamatii.

#9
chybrytel

chybrytel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.03.2008
Am 20 de ani!

Mai special m-ar interesa popcornul! Am avut acum 2 veri in eforie nord un stand in care vindeam asa ceva si a mers foarte bine ,aveam diferite arome si la oameni le placea foarte mult! Eu cred ca o fabrica de asa ceva ar merge foarte bine si cu utilajele ma descurc eu pentru ca nu trebuie neaparat sa cumperi din prima toate utilajele ,poti incepe sa faci si fara toate aceste utilaje si in timp dupa ce se mai dezvolta afacerea le poti cumpara! Si voi incerca sa fac produse de calitate pentru a nu primi reclamatii! Eu cred ca ar fi o idee buna ,voi ce ziceti?

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
cand spui "fabrica", lumea se gandeste la productie industriala, cu zeci/sute de muncitori lucrand in 2/3 schimburi si hale de productie in care poti sa faci cerculete cu camionul, cu departament de vanzari de 10-20 de persoane.

tu asta ai in minte, sau te gandesti la un aparat de popcorn asa cum se intalnesc prin parcuri?

#11
ntb33

ntb33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.05.2009

View Postchybrytel, on 5th February 2010, 20:36, said:

Am 20 de ani!

Mai special m-ar interesa popcornul! Am avut acum 2 veri in eforie nord un stand in care vindeam asa ceva si a mers foarte bine ,aveam diferite arome si la oameni le placea foarte mult! Eu cred ca o fabrica de asa ceva ar merge foarte bine si cu utilajele ma descurc eu pentru ca nu trebuie neaparat sa cumperi din prima toate utilajele ,poti incepe sa faci si fara toate aceste utilaje si in timp dupa ce se mai dezvolta afacerea le poti cumpara! Si voi incerca sa fac produse de calitate pentru a nu primi reclamatii! Eu cred ca ar fi o idee buna ,voi ce ziceti?
EU cred ca tu faci misto de noi :nonobad:

#12
chybrytel

chybrytel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.03.2008
Da _Smiley_ asta am in minte dar pentru inceput ar merge si mai incet fara zeci/sute de muncitori ... parerea mea .M-am uitat la filmulete despre cum s-au format mari fabrici din lume si toti cam asa au inceput.. eu nu zic ca nu trebuie sa investesti pentru ca stiu ca trebuie dar nu cum au zis unii de aici 500.000 de euro , cred ca la inceput poti investi mai putin cu niste aparate mai micute si dupa aceea dupa ce se dezvolta afacerea poti incepe sa iti cumperi utilaje mari si sa iti faci si "hale de productie in care poti sa faci cerculete cu camionul".

Si ntb33 ,nu fac misto de voi ,eu chiar as vrea sa dezvolt o astfel de afacere si multumesc tuturor celor de pe acest forum care sunt dispusi sa isi piarda din timpul lor si sa imi dea cateva sfaturi si idei!

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
poti asa cum spui tu doar daca gasesti o nisa neocupata pe piata.
daca vrei sa concurezi un producator existent, nu ai nici o sansa fara investitii majore. asta pentru ca preturile scad enorm atunci cand produci la nivel industrial.

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
E o idee laudabila sa te lansezi in productie, daca ar gandi multi ca tine ar merge mai bine economia asta.

Din pacate domeniul nu e cel mai fericit ales. Tot ce se adreseaza maselor largi (afaceri la orizontala se numesc) e acaparat (sau va fi acaparat) de marii producatori, cu care nu prea ai sanse sa concurezi.

#15
chybrytel

chybrytel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.03.2008
Nu au sanse marii producatori sa ma faca pe mine :)) (glumesc)

Am si eu o idee ,nu stiu inca daca o sa o si pun in practica dar ma gandeam asa si am vrut sa vad ce parere aveti si voi si daca credeti ca s-ar vinde produsele.Nu stiu ma tot gandesc de ceva timp sa fac o afacere mare cum ar fi Coca-Cola (stiu e foarte greu sa ajungi la nivelul lor,dar lumea este dispusa sa incerce ceva nou si usurel ai putea sa ajungi la nivelul lor) inceputul este mai greu pentru ca este nevoie de bani si timp si multe altele (stiu asta nu am zis niciodata ca este usor sa incepi o afacere de asemenea proportii).Nu stiu eu o sa ma mai gandesc la asta si poate cine stie peste cativa ani veti vedea pe la tv si prin ziare urmatorul titlu "Coca-Cola da faliment din cauza unei firme concurente" :P

Sau daca nu o sa incep sa ma gandesc la alte lucruri,cine stie. Om trai si om vedea  :peacefingers:

Oricum eu va multumesc !

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
tu cam cati bani ai pentru a incepe o asemenea afacere?

#17
chybrytel

chybrytel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.03.2008
_Smiley_ eu deocamdata am cam in jur de 50.000 EURO dar as mai putea face rost de cat mai trebuie.Sau daca nu ma descurc sa fac rost singur as putea loa de la banca pe firma unui prieten ceea ce nu prea imi convine.

don_dannielo "Din pacate domeniul nu e cel mai fericit ales." tu daca ai fi in locul meu cam ce domeniu ti-ai alege?

#18
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
asta inseamna sa iti dea tie ideea lui ceea ce nu prea e corect

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate