Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Problema developare film alb-negru

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
JDm

JDm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.07.2008
Salut tuturor,

In urma cu cateva zile am descoperit in casa un film a-n, vechi de vreo 16-17 ani, pe care-l credeam pierdut.
Este nedevelopat, este un azopan PS-21, 35 mm, 36 pozitii.
Conditiile de pastrare nu au fost tocmai prielnice si aici ma refer la temperatura (nu l-am tinut la rece si eventual si la temperatura constanta).
Problema mea este ca as vrea sa-l developez.

OK. Am cumparat substante (Calbe A49 si A300) si as purcede la lucru, dar ...
1/. nu stiu, tinand cont de cele spuse mai sus, cu cat trebuie sa maresc timpul de revelare.
2/. nu stiu daca substantele sunt cele mai potrivite (am tot cautat si, in functie de experienta personala, am gasit mai multe variante)
3/. tancul este unul cu banda corex (folosit intens la vremea respectiva); mi-ar trebui unul nou cumva ? Ma indoiesc ca as mai gasi pe undeva o banda corex noua.
4/. imi puteti spune ce tip de proces este caracteristic unui film a-n din perioada respectiva, facut de Azomures ?

Va multumesc,
I.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

View PostJDm, on 4th February 2010, 14:00, said:

Salut tuturor,

In urma cu cateva zile am descoperit in casa un film a-n, vechi de vreo 16-17 ani, pe care-l credeam pierdut.
Este nedevelopat, este un azopan PS-21, 35 mm, 36 pozitii.
Conditiile de pastrare nu au fost tocmai prielnice si aici ma refer la temperatura (nu l-am tinut la rece si eventual si la temperatura constanta).
Problema mea este ca as vrea sa-l developez.

OK. Am cumparat substante (Calbe A49 si A300) si as purcede la lucru, dar ...
1/. nu stiu, tinand cont de cele spuse mai sus, cu cat trebuie sa maresc timpul de revelare.
2/. nu stiu daca substantele sunt cele mai potrivite (am tot cautat si, in functie de experienta personala, am gasit mai multe variante)
3/. tancul este unul cu banda corex (folosit intens la vremea respectiva); mi-ar trebui unul nou cumva ? Ma indoiesc ca as mai gasi pe undeva o banda corex noua.
4/. imi puteti spune ce tip de proces este caracteristic unui film a-n din perioada respectiva, facut de Azomures ?

Va multumesc,
I.
Cu substantele de Azo mures tinem 9 minute in revelator si 2 minute in fixator. Acum ca atrecut atata timp peste filmul tau habar nu am cum trebuie procedat.

#3
Gpoint

Gpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 21.04.2009

View PostJDm, on 4th February 2010, 16:00, said:

Salut tuturor,

In urma cu cateva zile am descoperit in casa un film a-n, vechi de vreo 16-17 ani, pe care-l credeam pierdut.
Este nedevelopat, este un azopan PS-21, 35 mm, 36 pozitii.
Conditiile de pastrare nu au fost tocmai prielnice si aici ma refer la temperatura (nu l-am tinut la rece si eventual si la temperatura constanta).
Problema mea este ca as vrea sa-l developez.

OK. Am cumparat substante (Calbe A49 si A300) si as purcede la lucru, dar ...
1/. nu stiu, tinand cont de cele spuse mai sus, cu cat trebuie sa maresc timpul de revelare.
2/. nu stiu daca substantele sunt cele mai potrivite (am tot cautat si, in functie de experienta personala, am gasit mai multe variante)
3/. tancul este unul cu banda corex (folosit intens la vremea respectiva); mi-ar trebui unul nou cumva ? Ma indoiesc ca as mai gasi pe undeva o banda corex noua.
4/. imi puteti spune ce tip de proces este caracteristic unui film a-n din perioada respectiva, facut de Azomures ?

Va multumesc,
I.

Salut!

Cred ca cel mai corect ar fi sa incerci developarea unui bucati modeste (5-10 cm de film) intai ,dupa tehnica de developare pe care o stiai , banuiesc , acum 16-17 ani. E bine , sa incerci manual ( cu manusi de protectie) developarea! Banda corex si tancul de developat nu-ti vor permite sa observi schimbarile in timp util. De asemeni este bine sa ai o solutie de acid acetic diluata la indemana pentru stoparea developarii in revelator. in functie de rezultate te decizi daca e cazul sa faci si restul filmului.

Spor!

#4
JDm

JDm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.07.2008

View PostGpoint, on 4th February 2010, 14:18, said:

Salut!

[...]Banda corex si tancul de developat nu-ti vor permite sa observi schimbarile in timp util. [...]

Spor!

Dar daca ar fi vorba de un tanc cu spirala, cum as putea vedea ce se intampla in timpul developarii ? N-am incercat niciodata sa desfac filmul la lumina rosie (inactinica se cheama ?) Hartia merge, dar chiar si asa eu nu m-am descurcat cu lumina rosie (pentru hartie, evident). Foloseam un filtru galben-verzui, vedeam contrastul mai bine.
Ma duce gandul ca as putea, cumva, controla gradul de developare daca as vedea ce se intampla dar n-am auzit/citit nimic despre asta, adica developare intr-o lumina rosie sau, stiu eu, de alta culoare.

@atupi-> multumesc, dar am substante Calbe (care ar fi urmasul lui ORWO) pe plicuri scrie timpul de revelare/fixare, in functie de film (vezi producator), dar scrie in germana, limba care mi-e mai mult straina decat familiara.
Daca-mi aduc bine aminte, cred ca foloseam niste substante cehesti (din cine stie ce motive ma atrageau mai mult).

PS: am gasit pe site-ul lor, timpii de revelare/fixare, acum ramane problema echivalarii filmului azopan cu unul din lista.

#5
Gpoint

Gpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 21.04.2009

View PostJDm, on 5th February 2010, 00:51, said:

Dar daca ar fi vorba de un tanc cu spirala, cum as putea vedea ce se intampla in timpul developarii ? N-am incercat niciodata sa desfac filmul la lumina rosie (inactinica se cheama ?) Hartia merge, dar chiar si asa eu nu m-am descurcat cu lumina rosie (pentru hartie, evident). Foloseam un filtru galben-verzui, vedeam contrastul mai bine.
Ma duce gandul ca as putea, cumva, controla gradul de developare daca as vedea ce se intampla dar n-am auzit/citit nimic despre asta, adica developare intr-o lumina rosie sau, stiu eu, de alta culoare.

@atupi-> multumesc, dar am substante Calbe (care ar fi urmasul lui ORWO) pe plicuri scrie timpul de revelare/fixare, in functie de film (vezi producator), dar scrie in germana, limba care mi-e mai mult straina decat familiara.
Daca-mi aduc bine aminte, cred ca foloseam niste substante cehesti (din cine stie ce motive ma atrageau mai mult).a su

PS: am gasit pe site-ul lor, timpii de revelare/fixare, acum ramane problema echivalarii filmului azopan cu unul din lista.

Am folosit de obicei un bec verde mat la developare de film. daca in acest spectru nu observi diferente majore la developare, este ok. poti folosi timpii indicati de azomures si cei care fac remarci pe forum. daca nu... mergi pe metoda empirica sugerata de mine , sau ceea ce consideri optim pentru acel film de 17 ani.

Spor!

Edited by Gpoint, 04 February 2010 - 23:31.


#6
dadragutu

dadragutu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.10.2016
Salutare!
Am o mare nevoie...Am cateva filme alb negru rusesti, NEDEVELOPATE DIN 1992 (25 DE ANI). Unul din el s-ar putea sa imi fie foarte necesar(poze botez fetita...nu primeste certificat de botez  de la preot pentru casatorie)
Va rog mult, ma poate indruma cineva spre un loc unde s-ar putea incerca o "resuscitare" cu profesionalism?
Multumesc anticipat!

#7
simion

simion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.02.2007

View Postdadragutu, on 26 iulie 2017 - 08:33, said:

Salutare!
Am o mare nevoie...Am cateva filme alb negru rusesti, NEDEVELOPATE DIN 1992 (25 DE ANI). Unul din el s-ar putea sa imi fie foarte necesar(poze botez fetita...nu primeste certificat de botez  de la preot pentru casatorie)
Va rog mult, ma poate indruma cineva spre un loc unde s-ar putea incerca o "resuscitare" cu profesionalism?
Multumesc anticipat!

Salut
Allkimik din Bucuresti ar putea sa te ajute cu developarea, chiar am auzit ca proceseaza filme foarte vechi. Sunt prin Centrul Vechi ei. Poate ai avea sanse si la Foto Professional de langa Cocor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate