Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sf. Constantin si Elena

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#73
jarbo

jarbo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.10.2005
Am fost la Azalia in perioada 25 - 31 iul 2010, asa ca o sa prezint un review detaliat despre impresiile mele legate de acest hotel.

Enterocolita, gandaci, cladire care se surpa!


Am ales acest hotel deoarece era unul din cele laudate ca fiind in regula. Am gresit!

Hotelul e pozitionat destul de departe de centrul statiunii, care nu e cine stie ce. E o manastire, sunt niste tarabe cu nimicuri si cam atat. Cand ne-am plimbat pe plaja/faleza dintre Azalia si Sirius mi s-a parut murdar, faleza neintretinuta.

In primul rand bulgarii, cel putin cei cu care am interactionat, nu sunt cu nimic mai presus decat romanii din hotelurile romanesti. Aceeasi mojicie si nesimtire. Cand am ajuns nu am fost lasat sa parchez in fata intrarii hotelului, acolo fiind parcate masinile nu stiu cui (masini luxoase), probabil cineva care pentru ei e mai important decat oaspetii hotelului.

In al doilea rand camera primita a fost la parter, balconul dand chiar in piscina, intimitatea fiind astfel eliminata. Cand am cerut o camera la un etaj superior de la 2 in sus (1 e la ei parterul) mi s-a spus ca nu exista. Cand am insistat mai mult, aratand discret colturilor unor bancnote, au aparut din senin cateva camere disponibile. Ba chiar aveam la alegere. Am gasit o camera undeva la nivelul terasei, la etajul 5. Aveam posibilitatea sa luam si o camera cu vedere mai buna la mare, dar era cumva pe colt, mai mica si nu incapea fotoliul pentru copil. Am ramas cu impresia ca spaga la bulgari e mai presus decat legea, atat pe sosele cat si in orice alta situatie.

Camera spatioasa, la prima vedere era curata, asternuturi curate, pentru copil am avut un fotoliu extensibil. Menajera isi facea treaba zilnic luand gunoiul, schimband prosoapele si probabil facand curat. Asternuturile nu stiu daca au fost schimbate ca nu erau atat de murdare incat sa le deosebesc de unele noi. In a doua zi a aparut si un nou coleg de camera, un gandac galben de bucatarie. Pe parcursul sejurului am fost "incantati" sa vedem mai multi prin hotel si in camera, vii si morti.

Mancarea acceptabila, dar intr-adevar nu era foarte variata si nici gustoasa. Nu au nimic deosebit. Nici macar salate diverse, legume pentru care sunt ei renumiti. Intr-o singura seara au avut zacusca spre exemplu. Multe mancaruri sunt semipreparate, congelate, eu am ramas cu impresia ca ei nici macar nu au un bucatar de profesie. Prajiturile erau cumparate, multe foietaje, biscuiti, blaturi cu creme gretoase. Fructele erau putine la o masa, au avut pe parcursul saptamanii pepene galben, pepene rosu, caise, nectarine si pere, dar niciodata nu le gaseai pe toate la o masa. Mai aveau niste compoturi de care nu am vazut sa se atinga cineva. Prin sala de mese nu am vazut gandaci, dar nici nu i-am cautat. Erau in schimb la toaleta de la cantina.

Sucurile erau numai la dozator, nu foarte bune. Apa la fel, doar la dozator, cam murdare si neintretinute dozatoareale astea de apa. Ma asteptam sa gasesc sticle de apa la indemana clientilor hotelului oriunde, nu doar apa aia la dozatoare. Cred ca dorinta lor de economie era mai mare. In frigider am mai avut un suc de portocale sau lamaie (nu l-am baut ca nu era bun) si o sticla de apa, pe care o beam si o schimbau in fiecare zi.

Plaja era obisnuita, nu mi s-a parut foarte curat. Noi nu stateam la sezlonguri, ca nu apucam, nesimtirea fiind mare, se rezervau nu stiu de cand. Noi ajungeam la plaja la 8. 30-9 si nu mai gaseai nici unul liber. Dar nu ne-a deranjat prea tare, preferand sa stam pe nisip langa mare. Stand cam in acelasi loc si trecand prin aceeasi portiune de plaja am observat aceleasi gunoaie neridicate. Deci nu se prea omorau sa faca curatenie, poate doar la sezlonguri, de mantuiala. Apa era limpede, curata, dar meritul nu e al angajatilor hotelului. La barurile de pe plaja si piscina interioara se gaseau aceleasi foietaje, castraveti, morcovi, sticksuri, floricele, dar niciodata nu gaseai din toate, puneau cu taraita. La ora pranzului la beach bar mai aduceau si semipreparate (cartofi prajiti, un fel de mici, dovlecei la gratar).

Acum problemele, in a doua zi seara a fost o furtuna spectaculoasa. Dimineata cand am mai trecut pe la masina (parcata in stanga intrarii in hotel) nu mi-o mai recunosteam. Partea dreapta era zgariata, lovita, geamul zgariat, oglinda fara capac/carcasa si ciobita. Am ramas socati, in prima instanta nu ne dadeam seama cum s-a putut intampla. Partea unde a fost lovita era partea dinspre trotuar, langa cladire, deci nu la strada unde ar fi putut-o lovi alte masini, dar nu in halul ala. Invartindu-ne pe langa masina a aparut si o fata de la un magazin pozitionat 50m mai in fata, care ne-a spus ca are capacul de la oglinda. L-a gasit in fata magazinului ei. Uitandu-ne mai atent am gasit cateva pietre pe sub masina, pietre care pareau sa provina din zidul cladirii. In jurul masinii in schimb era curat, maturat. Deci cel mai probabil, in timpul furtunii li s-a desprins o bucata din cladire care ne-a lovit masina in felul asta. Si mojicii de angajati au avut grija sa curete locul in jurul masinii, sa stearga urmele, fara sa ne anunte si pe noi. In schimb in urmatoarea zi ne-au sunat in camera sa mutam masina, cica "because of the renovation". Aceasta renovation nu s-a petrecut, dar masini parcate nu am mai vazut in zona aceea. Si ne-au trimis cu masina intr-o parcare pazita undeva la vreo 2 km de hotel. Nesimtitii puteau sa ne spuna de la inceput ca putem sa parcam acolo, iar scuzele pentru avariile patite nu le-am primit.

Piscinele nu le-am folosit, dar cele exterioare nu mi s-au parut curate, erau pline de nisip, cu bucati de gresie sarita pe alocuri. Nici nu am vazut sa isi dea prea tare interesul sa o curete, comparativ cu alte hoteluri la care am mai fost. Din punctul asta de vedere, al curatarii piscinelor, e o diferenta foarte mare fata de hoteluri din Turcia, Spania sau Grecia, pe unde am fost si am vazut cum se curatau piscinele.

Animatia este asa si asa. In primele zile a lipsit, ca seara a fost ba o ploaie, ba o furtuna si nu au mai facut nimic, in afara de un asa-zis cantaret care canta in holul hotelului si parea ofticat ca nimeni nu il apreciaza. In alte seri au mai fost niste dansuri specific bulgaresti si muzica populara bulgareasco-ruseasca, latino show cu 2 cupluri care dansau, magic show cu un Mr Fixy care facea scamatorii si cam atat. In timpul zilei nu faceau prea mare lucru, cred ca la piscina mai faceau cate ceva dar noi am stat pe plaja. Pe plaja nu se intampla nimic, nici volei, nici boccia (desi erau trecute prin programele lor). Nici nu prea aveai loc pe plaja destul de ingusta si aglomerata.

Si acum, "amanuntul" care te face sa te simti ca iti traiesti viata la extrem, in ultimele 2 zile fiica mea s-a pricopsit cu o frumoasa enterocolita, o noapte intreaga de varsaturi si dureri de burta care au continuat si cand am ajuns acasa. Apoi am urmat si eu la rand, in ultima zi, cu varsaturi, greturi (eu nu am mai vomitat din copilarie, nu credeam sa ajung sa o mai fac vreodata) si stat pe wc. In piscina nu am intrat, doar in mare, impresia noastra a fost ca nu de la mancare am facut asa ceva, mai ales ca fetita nu a mancat nici prea mult si am avut grija ce ii dam. Dar mizeria de prin hotel (gandacii care se plimbau prin camera, pe unde ea statea pe jos si se juca ca orice copil nazdravan si curios care pune mana pe orice) ne face sa credem ca in hotelul asta s-ar putea sa existe un virus. Toata curatenia este de suprafata.

Inca un amanunt, in camera era o foaie cu preturi la diverse servicii oferite de hotel. Printre care si pretul pt seif, care consta in niste cutii de valori langa receptie. Noi l-am folosit. In foaia respectiva pretul pentru o saptamana era 30 leva, iar cand am ajuns sa platim in ultima zi, ni s-a spus ca pretul este 45 leva. Cand i-am spus ca in foaia din camera e alt pret, receptionera a dat din umeri spunand ca e o greseala. Atat, nu scuze nu nimic. Am platit pana la urma astia 45 pe care ii cereau, ca nu suma era importanta ci nesimtirea si senzatia pe care ti-o lasa ca esti pacalit. Eu daca as fi fost in locul lor as fi cerut aia 30 de leva cat scria acolo, imi ceream scuze si ma duceam si puneam o foaie cu preturile corecte.

Concluzia noastra e ca Bulgaria ca destinatie turistica este mult supraestimata. Bulgarii sunt nesimtiti, cu mentalitate similara romanilor in multe privinte (spaga, minciuna, dorinta de a castiga mult si repede cu efort putin). E posibil ca in hotelurile administrate de nemti de ex. sa fie mai bine, dar in hotelul asta nu e asa. Asa ca noi nu o sa mai vizitam prea curand litoralul bulgaresc, nu pot uita ranjetul tamp al receptionerului pe care a trebuit sa il spaguiesc pentru a obtine o camera acceptabila.

#74
thsunnyboy

thsunnyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.07.2006
Am cautat de am innebunit o harta a hotelurilor din aceasta statiune si nu am gasit una completa sau la o rezolutie buna, ma poate ajuta cineva? Multumesc

#75
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
Am 33 de ani si in ultimele 5 vacante am fost cu un copil care acum are aproape 2 ani. Am fost in SPANIA, EGIP si BULGARIA si de fiecare data am gasit ce sa ii dau copilului sa manance, la ALL INCLUSIVE sau DEMIPENSIUNE. Am mancat si la terase si copilul s-a descurcat pana a venit mancarea. A mancat si salata si friptura si prajituri. Nu cred ca la ALL INCLUSIVE , incepand de la 3 stele, nu poti gasi ceva de mancare care sa nu fie OK. Din punctul meu de vedere, si oricat de carcotas as fi, daca nu imi place nimic de mancare, prefer sa mananc fructe.
Daca vreti sa controlati calitatea mancarii, cumparati-va ingredientele si gatiti-va singuri...assha o sa mancati 100% ce va place.

 MirceaDWC, on 28th July 2010, 22:38, said:

Cati ani ai pustiu'? Cand o sa ai unul sau doi copii mici dupa tine, care nu stiu sa inteleaga ca mancarea se gateste intr-un anumit timp si ca dureaza pana te serveste ospatarul, mai vorbim daca o sa mai gandesti asa! Si cand o sa vezi ca nu ai ce alege din ceea ce ti se ofera sa-i dai piciului - si aici ma refer la un fel de mancare sanatos, nu junk food - o sa gandesti ca mine si ca multi altii!


#76
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003

 thsunnyboy, on 3rd August 2010, 15:35, said:

Am cautat de am innebunit o harta a hotelurilor din aceasta statiune si nu am gasit una completa sau la o rezolutie buna, ma poate ajuta cineva? Multumesc

M-am jucat un pic cu Google Maps pentru Azalia (ca tot se vorbea mai devreme de hotelul asta) si uite ce a iesit.

#77
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006

 sybarino, on 3rd August 2010, 15:58, said:

Am 33 de ani si in ultimele 5 vacante am fost cu un copil care acum are aproape 2 ani. Am fost in SPANIA, EGIP si BULGARIA si de fiecare data am gasit ce sa ii dau copilului sa manance, la ALL INCLUSIVE sau DEMIPENSIUNE. Am mancat si la terase si copilul s-a descurcat pana a venit mancarea. A mancat si salata si friptura si prajituri. Nu cred ca la ALL INCLUSIVE , incepand de la 3 stele, nu poti gasi ceva de mancare care sa nu fie OK. Din punctul meu de vedere, si oricat de carcotas as fi, daca nu imi place nimic de mancare, prefer sa mananc fructe.
Daca vreti sa controlati calitatea mancarii, cumparati-va ingredientele si gatiti-va singuri...assha o sa mancati 100% ce va place.
Well, hai sa-ti dau meniul dintr-o seara de la Rubin (retine SEARA): conopida fiarta, porumb din conserva ca si garnituri. Salata de sfecla rosie, salata verde cu porumb. Chiftele (congelate evident) nefacute la mijloc (le fac direct din congelate la cuptor, se ard pe afara si la mijloc sunt crude). Fish fingers (din congelate evident). Spanac (care continea atata faina incat era aproape alb!). Paste fierte si vreo 2 sosuri. Maioneza, Ketchup, Mustar. Portocale, sferturi de mere. Asta la 4 stele!!! Pai ma lasi? Ce sa-i dau de mancare sanatos copilului? Portocale poate! Pai la Orchideea in Albena erau minim 3 feluri de fripturi la tava sau cu sos. Minim o data pe zi cateva preparate la gratar. La Roubin singurele preparate la gratar erau carnatii si hamburgerii (si alea tot din congelate, evident). Nu ma intelege gresit, nu am blamat sistemul AI, ci doar mancarea de la Roubin! Ca sa nu-ti mai povestesc de tacamuri murdare, farfurii ciobite dau de pe care se dusese demult smaltul, nespalate, pahare zoite, cesti in care inca mai erau urme de cafea samd. Crede-ma, restaurantul de la Roubin e infect iar bucatarul lor sau nu are nicio scoala sau a facut-o la fara frecventa!

#78
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Nu as dori sa ne certam si sa declansam flame-uri. De asta, eu cred ca cel mai bine/eficient e sa postam pe de o parte lucruri obiective si de abia apoi eventuale comentarii personale (care sint inerent subiective).

Multumesc pentru intelegere!

#79
cristisuta

cristisuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.07.2008
A fost cineva la Hotel Aurora? As fi interesat de conditiile de acolo

#80
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006

 Greuceanu, on 4th August 2010, 20:25, said:

Nu as dori sa ne certam si sa declansam flame-uri. De asta, eu cred ca cel mai bine/eficient e sa postam pe de o parte lucruri obiective si de abia apoi eventuale comentarii personale (care sint inerent subiective).

Multumesc pentru intelegere!
Nicio intentie de flame. Dar nu-mi place sa ma contrazica cineva care nu a fost acolo si nu a vazut ce am vazut eu. E simplu. Nu stii, nu te lansezi in comentarii ca sunt unii care sunt mofturosi sau mai stiu eu ce. Pur si simplu la Roubin mancarea si conditiile din restaurant in luna iunie 2010 au fost sub orice critica!

#81
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
Intamplator sau nu, din 16 in 22 iunie 2010 eu personal am stat la GRAND HOTEL VARNA si am avut prieteni care au stat la RUBIN si la DOLFIN MARINA. Nu am auzit pe nimeni sa se fi plans referitor la calitatea mancarii. Am dat 23 de EURO pe noapte, cu EARLY BOOKING pentru GRAND HOTEL VARNA, hotel care se zice ca e de 5 stele dar nu le are. La cati bani am dat, a fost super OK. Referitor la RUBIN, care costa 28 EURO /persoana/noapte in luna iunie, tarif la care daca plateai rezervarea in februarie se aplica reducerea de 25% si plateai 21 EURO, ce te asteptai sa iti ofere la masa ? CORDON BLEU, sampanie MOET si icre negre?  

 MirceaDWC, on 8th August 2010, 12:42, said:

Nicio intentie de flame. Dar nu-mi place sa ma contrazica cineva care nu a fost acolo si nu a vazut ce am vazut eu. E simplu. Nu stii, nu te lansezi in comentarii ca sunt unii care sunt mofturosi sau mai stiu eu ce. Pur si simplu la Roubin mancarea si conditiile din restaurant in luna iunie 2010 au fost sub orice critica!

Edited by sybarino, 09 August 2010 - 09:24.


#82
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006

 sybarino, on 9th August 2010, 10:24, said:

Intamplator sau nu, din 16 in 22 iunie 2010 eu personal am stat la GRAND HOTEL VARNA si am avut prieteni care au stat la RUBIN si la DOLFIN MARINA. Nu am auzit pe nimeni sa se fi plans referitor la calitatea mancarii. Am dat 23 de EURO pe noapte, cu EARLY BOOKING pentru GRAND HOTEL VARNA, hotel care se zice ca e de 5 stele dar nu le are. La cati bani am dat, a fost super OK. Referitor la RUBIN, care costa 28 EURO /persoana/noapte in luna iunie, tarif la care daca plateai rezervarea in februarie se aplica reducerea de 25% si plateai 21 EURO, ce te asteptai sa iti ofere la masa ? CORDON BLEU, sampanie MOET si icre negre?
Nu mananc icre negre nici sa mi le dea gratis :) Comparativ cu Orchidea din Albena care are 3 stele si costa mai putin decat Roubin, ma asteptam ca la Roubin sa fie mai bine. Si daca nu neaparat din punct de vedere al mancarii, macar din punct de vedere al restaurantului. Sincer, nici la Drajna la non-stop nu am vazut tacamuri, farfurii si cesti mai infecte decat cele de la restaurantul de 4 * de la Roubin.
Am si eu 3 colegi care au stat la GHV imediat dupa mine si din ce mi-au povestit au fost diferente mari in + la GHV fata de Roubin.

#83
viorel.stanculescu

viorel.stanculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.07.2005
Pentru cei care blameaza Hotelul  Azalia le spun ca gresesc, probabil problemele legate de mancare sunt datorate faptului ca mananca prea mult sau nu stiu sa aleaga. Las ca poate se mananca mai bine prin tara si aveti servicii platite corect.

Parerea mea despre acest hotel este ca isi merita banii, serviciile sunt asa cum se declara iar micile lipsuri nu sunt grave, ar trebui sa ne gandim ca nu este totusi lux.

Un articol despre experienta mea la acest hotel puteti gasi in articolul de pe blogul personal http://vyorel.wordpr...-bulgaria-2010/

Este un blog fara interese comerciale si am postat doar pentru a informa corect (cred eu) persoanele interesate.

Vacante placute va doresc.

#84
rezanmircea

rezanmircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.07.2009

 jarbo, on 3rd August 2010, 07:35, said:

Am fost la Azalia in perioada 25 - 31 iul 2010, asa ca o sa prezint un review detaliat despre impresiile mele legate de acest hotel.

Enterocolita, gandaci, cladire care se surpa!


Am ales acest hotel deoarece era unul din cele laudate ca fiind in regula. Am gresit!

Hotelul e pozitionat destul de departe de centrul statiunii, care nu e cine stie ce. E o manastire, sunt niste tarabe cu nimicuri si cam atat. Cand ne-am plimbat pe plaja/faleza dintre Azalia si Sirius mi s-a parut murdar, faleza neintretinuta.

In primul rand bulgarii, cel putin cei cu care am interactionat, nu sunt cu nimic mai presus decat romanii din hotelurile romanesti. Aceeasi mojicie si nesimtire. Cand am ajuns nu am fost lasat sa parchez in fata intrarii hotelului, acolo fiind parcate masinile nu stiu cui (masini luxoase), probabil cineva care pentru ei e mai important decat oaspetii hotelului.

In al doilea rand camera primita a fost la parter, balconul dand chiar in piscina, intimitatea fiind astfel eliminata. Cand am cerut o camera la un etaj superior de la 2 in sus (1 e la ei parterul) mi s-a spus ca nu exista. Cand am insistat mai mult, aratand discret colturilor unor bancnote, au aparut din senin cateva camere disponibile. Ba chiar aveam la alegere. Am gasit o camera undeva la nivelul terasei, la etajul 5. Aveam posibilitatea sa luam si o camera cu vedere mai buna la mare, dar era cumva pe colt, mai mica si nu incapea fotoliul pentru copil. Am ramas cu impresia ca spaga la bulgari e mai presus decat legea, atat pe sosele cat si in orice alta situatie.

Camera spatioasa, la prima vedere era curata, asternuturi curate, pentru copil am avut un fotoliu extensibil. Menajera isi facea treaba zilnic luand gunoiul, schimband prosoapele si probabil facand curat. Asternuturile nu stiu daca au fost schimbate ca nu erau atat de murdare incat sa le deosebesc de unele noi. In a doua zi a aparut si un nou coleg de camera, un gandac galben de bucatarie. Pe parcursul sejurului am fost "incantati" sa vedem mai multi prin hotel si in camera, vii si morti.

Mancarea acceptabila, dar intr-adevar nu era foarte variata si nici gustoasa. Nu au nimic deosebit. Nici macar salate diverse, legume pentru care sunt ei renumiti. Intr-o singura seara au avut zacusca spre exemplu. Multe mancaruri sunt semipreparate, congelate, eu am ramas cu impresia ca ei nici macar nu au un bucatar de profesie. Prajiturile erau cumparate, multe foietaje, biscuiti, blaturi cu creme gretoase. Fructele erau putine la o masa, au avut pe parcursul saptamanii pepene galben, pepene rosu, caise, nectarine si pere, dar niciodata nu le gaseai pe toate la o masa. Mai aveau niste compoturi de care nu am vazut sa se atinga cineva. Prin sala de mese nu am vazut gandaci, dar nici nu i-am cautat. Erau in schimb la toaleta de la cantina.

Sucurile erau numai la dozator, nu foarte bune. Apa la fel, doar la dozator, cam murdare si neintretinute dozatoareale astea de apa. Ma asteptam sa gasesc sticle de apa la indemana clientilor hotelului oriunde, nu doar apa aia la dozatoare. Cred ca dorinta lor de economie era mai mare. In frigider am mai avut un suc de portocale sau lamaie (nu l-am baut ca nu era bun) si o sticla de apa, pe care o beam si o schimbau in fiecare zi.

Plaja era obisnuita, nu mi s-a parut foarte curat. Noi nu stateam la sezlonguri, ca nu apucam, nesimtirea fiind mare, se rezervau nu stiu de cand. Noi ajungeam la plaja la 8. 30-9 si nu mai gaseai nici unul liber. Dar nu ne-a deranjat prea tare, preferand sa stam pe nisip langa mare. Stand cam in acelasi loc si trecand prin aceeasi portiune de plaja am observat aceleasi gunoaie neridicate. Deci nu se prea omorau sa faca curatenie, poate doar la sezlonguri, de mantuiala. Apa era limpede, curata, dar meritul nu e al angajatilor hotelului. La barurile de pe plaja si piscina interioara se gaseau aceleasi foietaje, castraveti, morcovi, sticksuri, floricele, dar niciodata nu gaseai din toate, puneau cu taraita. La ora pranzului la beach bar mai aduceau si semipreparate (cartofi prajiti, un fel de mici, dovlecei la gratar).

Acum problemele, in a doua zi seara a fost o furtuna spectaculoasa. Dimineata cand am mai trecut pe la masina (parcata in stanga intrarii in hotel) nu mi-o mai recunosteam. Partea dreapta era zgariata, lovita, geamul zgariat, oglinda fara capac/carcasa si ciobita. Am ramas socati, in prima instanta nu ne dadeam seama cum s-a putut intampla. Partea unde a fost lovita era partea dinspre trotuar, langa cladire, deci nu la strada unde ar fi putut-o lovi alte masini, dar nu in halul ala. Invartindu-ne pe langa masina a aparut si o fata de la un magazin pozitionat 50m mai in fata, care ne-a spus ca are capacul de la oglinda. L-a gasit in fata magazinului ei. Uitandu-ne mai atent am gasit cateva pietre pe sub masina, pietre care pareau sa provina din zidul cladirii. In jurul masinii in schimb era curat, maturat. Deci cel mai probabil, in timpul furtunii li s-a desprins o bucata din cladire care ne-a lovit masina in felul asta. Si mojicii de angajati au avut grija sa curete locul in jurul masinii, sa stearga urmele, fara sa ne anunte si pe noi. In schimb in urmatoarea zi ne-au sunat in camera sa mutam masina, cica "because of the renovation". Aceasta renovation nu s-a petrecut, dar masini parcate nu am mai vazut in zona aceea. Si ne-au trimis cu masina intr-o parcare pazita undeva la vreo 2 km de hotel. Nesimtitii puteau sa ne spuna de la inceput ca putem sa parcam acolo, iar scuzele pentru avariile patite nu le-am primit.

Piscinele nu le-am folosit, dar cele exterioare nu mi s-au parut curate, erau pline de nisip, cu bucati de gresie sarita pe alocuri. Nici nu am vazut sa isi dea prea tare interesul sa o curete, comparativ cu alte hoteluri la care am mai fost. Din punctul asta de vedere, al curatarii piscinelor, e o diferenta foarte mare fata de hoteluri din Turcia, Spania sau Grecia, pe unde am fost si am vazut cum se curatau piscinele.

Animatia este asa si asa. In primele zile a lipsit, ca seara a fost ba o ploaie, ba o furtuna si nu au mai facut nimic, in afara de un asa-zis cantaret care canta in holul hotelului si parea ofticat ca nimeni nu il apreciaza. In alte seri au mai fost niste dansuri specific bulgaresti si muzica populara bulgareasco-ruseasca, latino show cu 2 cupluri care dansau, magic show cu un Mr Fixy care facea scamatorii si cam atat. In timpul zilei nu faceau prea mare lucru, cred ca la piscina mai faceau cate ceva dar noi am stat pe plaja. Pe plaja nu se intampla nimic, nici volei, nici boccia (desi erau trecute prin programele lor). Nici nu prea aveai loc pe plaja destul de ingusta si aglomerata.

Si acum, "amanuntul" care te face sa te simti ca iti traiesti viata la extrem, in ultimele 2 zile fiica mea s-a pricopsit cu o frumoasa enterocolita, o noapte intreaga de varsaturi si dureri de burta care au continuat si cand am ajuns acasa. Apoi am urmat si eu la rand, in ultima zi, cu varsaturi, greturi (eu nu am mai vomitat din copilarie, nu credeam sa ajung sa o mai fac vreodata) si stat pe wc. In piscina nu am intrat, doar in mare, impresia noastra a fost ca nu de la mancare am facut asa ceva, mai ales ca fetita nu a mancat nici prea mult si am avut grija ce ii dam. Dar mizeria de prin hotel (gandacii care se plimbau prin camera, pe unde ea statea pe jos si se juca ca orice copil nazdravan si curios care pune mana pe orice) ne face sa credem ca in hotelul asta s-ar putea sa existe un virus. Toata curatenia este de suprafata.

Inca un amanunt, in camera era o foaie cu preturi la diverse servicii oferite de hotel. Printre care si pretul pt seif, care consta in niste cutii de valori langa receptie. Noi l-am folosit. In foaia respectiva pretul pentru o saptamana era 30 leva, iar cand am ajuns sa platim in ultima zi, ni s-a spus ca pretul este 45 leva. Cand i-am spus ca in foaia din camera e alt pret, receptionera a dat din umeri spunand ca e o greseala. Atat, nu scuze nu nimic. Am platit pana la urma astia 45 pe care ii cereau, ca nu suma era importanta ci nesimtirea si senzatia pe care ti-o lasa ca esti pacalit. Eu daca as fi fost in locul lor as fi cerut aia 30 de leva cat scria acolo, imi ceream scuze si ma duceam si puneam o foaie cu preturile corecte.

Concluzia noastra e ca Bulgaria ca destinatie turistica este mult supraestimata. Bulgarii sunt nesimtiti, cu mentalitate similara romanilor in multe privinte (spaga, minciuna, dorinta de a castiga mult si repede cu efort putin). E posibil ca in hotelurile administrate de nemti de ex. sa fie mai bine, dar in hotelul asta nu e asa. Asa ca noi nu o sa mai vizitam prea curand litoralul bulgaresc, nu pot uita ranjetul tamp al receptionerului pe care a trebuit sa il spaguiesc pentru a obtine o camera acceptabila.
       Fereasca Dumnezeu!Asa ceva nu am mai pomenit.Daca nu as fi fost anul trecut la Azalia poate as fi crezut....probabil este sindromul parvenitului care are acasa pamant pe jos si are pretentii de Rolls-Roice.

#85
georgiadiana

georgiadiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.10.2009

 andrada2003, on 23rd June 2010, 13:27, said:

Ne-am intors azi-noapte din concediul de 10 zile petrecut la Sirius Beach si ne-a placut foarte mult...

Am fost si noi (2 adulti + 1 copil de 5 ani) la acest hotel intre 12 si 19 septembrie si ne-a placut foarte mult. Am avut camera cu vedere la mare la etajul -1 (sub terasa piscinei exterioare) un fel de etaj 1 daca socoteai de la nivelul marii dar era de fapt sub parterul hotelului. Dimensiuni si mobilier ok, curatenie zilnic, schimbat complet prosoape si lenjerie la 3 zile (pt prosoape era scris in baie ca trebuie sa le lasi pe jos ca sa le schimbe zilnic). Mancare comestibila (dar nu pentru mofturosi), iar gratarele au lipsit cu desavarsire. Oricum, nimeni n-a flamanzit, si nici nu ne-am imbolnavit (nu ne plac tocaturile asa ca nu am avut motiv). De bauturi n-am ce sa zic fiindca noi bem apa plata si ceai verde adus de acasa. Parcare gratis in fata hotelului dupa ce s-au asigurat ca ramane loc suficient pentru masina sefului :P
Piscina exterioara era deja prea rece asa ca numai nemtii se mai incumetau sa faca baie, iar animatia era destul de slabuta. Am stat mai mult pe plaja - care este ok, doar ca intrarea si iesirea din apa marii poate fi problematica pentru copiii mici si adultii varstnici, panta fiind cam mare si nisipul cam instabil. Zona cu sezlonguri (contra cost) bine intretinuta, zona publica (dintre hotelurile Sirius Beach si Azalia) ceva mai... obosita, ca sa zic asa. La 7 dimineata toti pensionarii rusi innotau de zor in mare - care era destul de calda (mai calda decat apa din piscina).
Piscina interioara cu apa termala minerala are program 8-18 ca si cea exterioara, doar ca nu te da nimeni afara de acolo. Programul si conditiile de utilizare sunt aceleasi ca la piscina exterioara. Din pacate cam la 2 zile apa se inlocuieste complet cu apa proaspata de izvor termal de la 2000 m adancime care are temperatura de 48 grade celsius si e cam fierbinte. Cand ajungea la temperatura de 38 si ne simteam si noi bine, o schimbau din nou. Au un panou pe care scrie compozitia apei (sodiu, magnesiu, bor si 0,28 mg de hidrogen sulfat la litru !!!) si afectiunile pentru care este recomandata (ginecologice si reumatism). Pentru jacuzzi se platesc 10 leva / 20 minute - eu cred ca face toti banii.
In concluzie, la pretul total de 315 euro/sejur, a fost minunat!

#86
georgiadiana

georgiadiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.10.2009
Am uitat sa spun cate ceva si despre statiune: liniste, copaci, alei parasite inundate de verdeata (dar lipsite de murdaria specifica aleilor noastre parasite), catei vagabonzi cuminti si pisici jucause, pescarusi obraznici (nu puteam sa lasam copilul singur la masa pe terasa restaurantului de la hotel fiindca veneau pescarusii sa-i manance din farfurie), pestisori in apa marii de la mal, bazarul plin de marfa (atentie la ce cumparati: suvenirurile de genul magnetilor de frigider pot fi la acelasi pret cu bratarile de argint - adica vreo 3 - 4 leva ! ), cateva carusele si un bungee-jumping pentru copii unde am cotizat in fiecare seara :P si cam atat. A, era sa uit: exista si biciclete de inchiriat. Si o balta pe care te poti plimba cu o barca pneumatica rotunda cam greu de manevrat, sau sa mergi pe apa intr-o minge de plastic (numai pentru copii).
Am mers cu autocarul rosu cu etaj care face turul orasului Varna - practic face un circuit intre Varna si Nisipuri si te urci la ce statie vrei pentru 10 leva/om/2h cat tine circuitul. Am stat, binenteles, la etaj, unde ne-a suflat vantul prin par de ne-a naucit, fiindca acolo nu are ferestre laterale ci doar o folie cu fermoar prin care nu puteam face fotografii. Copilul a avut noroc si a prins loc in fata, acolo fiind ferestre si in lateral. Daca am sa mai merg vreodata in zona am sa cumpar bilete pentru o zi (20 leva/om/zi) si voi cobori in port, la acvariu, delfinariu, in parc, la zoo, sau la catedrala. In pretul biletului intra un ghid succint (care nu e in romana), o harta a traseului si castile prin care poti asculta comentarii (si) in limba romana pentru fiecare obiectiv in parte. Intre comentarii se aude o muzica placuta - baiatul meu era sa adoarma ;) .
In ultima zi sotul si copilul au decis sa faca o plimbare pe mare cu piratii - 10 leva/om/30 minute cu un vaporas turistic condus de un nene cu batic negru pe cap care te taxeaza daca vrei sa-ti faci poza cu el :D . Ciudat este faptul ca desi simti ca esti jumulit de bani in fel si chip continui sa te simti bine - cred ca bulgarii au un talent nativ pentru asta, spre deosebire de romani...
Turistii din statiune sunt rusi, nemti, bulgari, romani si vreo cativa britanici (ma rog, din ce-am recunoscut noi) - bulgarii vin in weekend cam cum merg bucurestenii la Mamaia. Adica linistea si armonia din timpul saptamanii au cam fost spulberate sambata de catre turistii tropaitori autohtoni. Si am vazut si de-ai nostri veniti tot pentru weekend, dar parca nu asa de galagiosi. Oricum, singurii pe care i-am vazut incercand sa bage un bebelus fara pampers in apa fierbinte de la piscina termala erau romani :( .    
Interesant este faptul ca, desi este mai mult o statiune balneara (gen Techirghiol), poti gasi in fiecare zi ceva de facut ca sa-ti faci o vacanta frumoasa.

Edited by georgiadiana, 21 September 2010 - 15:22.


#87
lea_ana

lea_ana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.03.2008

 sybarino, on 9th August 2010, 09:24, said:

Intamplator sau nu, din 16 in 22 iunie 2010 eu personal am stat la GRAND HOTEL VARNA si am avut prieteni care au stat la RUBIN si la DOLFIN MARINA. Nu am auzit pe nimeni sa se fi plans referitor la calitatea mancarii. Am dat 23 de EURO pe noapte, cu EARLY BOOKING pentru GRAND HOTEL VARNA, hotel care se zice ca e de 5 stele dar nu le are. La cati bani am dat, a fost super OK. Referitor la RUBIN, care costa 28 EURO /persoana/noapte in luna iunie, tarif la care daca plateai rezervarea in februarie se aplica reducerea de 25% si plateai 21 EURO, ce te asteptai sa iti ofere la masa ? CORDON BLEU, sampanie MOET si icre negre?


buna ziua

as vrea sa stiu cum a fost vremea si apa in iunie..am facut rezervare in aceasi perioada.

va multumesc

#88
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
Vreme buna, apa in mare destul de calda. Ai piscina interioara la dispozitie daca ploua afara :)

 lea_ana, on 18th January 2011, 16:45, said:

buna ziua

as vrea sa stiu cum a fost vremea si apa in iunie..am facut rezervare in aceasi perioada.

va multumesc


#89
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Asta daca a facut rezervare la GHV si nu la Lebed/Rubin/Dolphin Arena...
Eu am fost 10 zile in iunie, 3 a fost soare, 5 a plouat si in 2 a batut vantul... Cum ti-o fi norocul :)

#90
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Noi am fost la mijlocul lui iunie anul trecut si-am prins canicula. Chiar ca tine de noroc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate