Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sf. Constantin si Elena

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#1
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 28.04.2006
Salutare,

As vrea sa merg anul acesta in statiunea mentionata impreuna cu alt cuplu si copiii(cel mai mare are 3 ani). Se preteaza statiunea pentru o vaganta "de familist"?

Ce parere aveti despre hotelurile:
Hotel Estreya Residence
Hotel Azalia & SPA

Alte recomandari de hoteluri aveti?

Multumesc.

#2
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 01.02.2007

 bela, on 4th February 2010, 11:56, said:

Salutare,

As vrea sa merg anul acesta in statiunea mentionata impreuna cu alt cuplu si copiii(cel mai mare are 3 ani). Se preteaza statiunea pentru o vaganta "de familist"?

Ce parere aveti despre hotelurile:
Hotel Estreya Residence
Hotel Azalia & SPA

Alte recomandari de hoteluri aveti?

Multumesc.

Pt cei care doresc liniste si relaxare pt ei si pt copii este chiar indicata aceasta statiune.
Anu trecut am fost cazat la Azalia si nu am nimic de reprosat din nici un punct de vedere. Poate ar fi nevoie de un loc de joaca exterior special amenajat pt copii (ceea ce au avut ei anu trecut nu poate fi numit loc de joaca pt copii) si implicit mai multe activitati din partea animatorilor cu copii; precum si un sistem karaoke.

#3
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 28.04.2006
Poti sa detaliezi te rog conditiile din hotel? Camerele, personalul, masa, galagia pe timpul noptii, piscina, etc.

Multumesc anticipat.

P.S. Ai rezervat printr-o agentie din RO?

#4
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 01.02.2007
Incerc sa le iau intr-o ordine cit de cit cronologica. Sper sa nu fiu prea greu de urmarit.

Am rezervat din Romania, nu puteam sa ma risc sa plec cu copilul (4 ani) dupa mine fara sa am ceva asigurat la mina.
Parcarea pe trotuar in fata hotelului.
Am ajuns in jurul prinzului si chiar daca nu ne-a dat camera imediat (a trebuit sa asteptam ora 14) ne-a dotat cu bratarile de rigoare asa ca am avut acces la facilitatile hotelului.
Liniste cit cuprinde, daca nu ai ghinionul sa dai peste niste vecini galagiosi nu are cine sa te deranjeze. Nici urma de discoteca sau cazino in apropierea hotelului.
Am avut camera dubla, pat matrimonial + fotoliu extensibil pt junior. Toate camerele au vedere la mare. Prietenii nostri au avut family room = o imensitate de camera, noi chiar nu aveam nevoie de asa ceva. La femeile ce se ocupau de curatenie nu am dat nimic niciodata, dar treaba si-o faceau cu prisosinta. Schimbau prosoapele in fiecare zi (nici nu mai stiam unde sa asezam prosoapele ca sa nu le schimbe chiar in fiecare zi). Odata la 3 zile schimba asternuturile. In camera gasesti de asemenea halate de baie, le-au schimbat odata si pe astea.
Masa all inclusive bufet suedez, foarte diversificata, multe feluri de mincare se prepara in fata ta (ex: friptura la gratar, clatitele, etc), aveai la dispozitie  sortimente de salate gata facute, precum si ingrediente de salate separate (rosii, castraveti, ardei, etc), fructe foarte multe, prajituri vreo 5 feluri la fiecare masa, inghetata vreo 6 - 8 sortimente, 2 feluri de supa in fiecare zi, foarte multe mincaruri pe baza de legume specifice bulgaresti, brinza vreo 6 feluri, iaurturi traditionale (simple sau cu diferite siropuri), la poolbar gaseai preparate la gratar, inghetata, racoritoare, produse de patiserie.
Noi personal nu am avut probleme cu micarea, dar cunosc cazuri care au avut dar eu cred ca din inconstienta lor: sa maninci iaurt apoi fructe,  inghetata, bere, suc iti dai seama ca prea bine nu poate sa iti faca la stomac. Asa e romanul cind ajunge la allinclusive si nu isi poate pune lacat pe gura. Apoi e usor sa dai vina pe mincarea de la restaurant. Cu putina atentie poti sa te feresti de toate. Mare atentie la inghtata: vin copii sa isi ia inghetata si binenteles ca nu se pot abtine sa nu dea o limba si la lingura de inghetata, asa ca daca nu folosesti o lingurita risti sa faci schimb de germeni cu toti din hotel. Berea era gratis dar ti-o dadeau ei. Cocktailurile se plateau.
Apa in piscina foarte curata, nu era apa termala dar era apa calda. Ai la dispozitie 2 topogane cu apa pt copii. Piscina interioara are jacuzzi. Acces nelimitat la sala de fitness, sauna. Masajul se platea. La cazare primesti pt fiecare persoana un card in schimbul carora primesti prosoape de exterior pe care sa le folosesti la sezlonguri. Noi cu ele ocupam sezlongurile (pe cele de la piscina era bataie, nevasta-mea se trezea la 6 si mergea sa ocupe sezlonguri la piscina). Aceste prosoape poti sa le schimbi ori de cite ori vrei la o tanti de linga piscina. Plaja foarte curata si bine intretinuta dar un pic cam intr-o parte, nu foarte tare dar se simtea la o plimbare mai indelungata ca trebuia sa mergi asa mai intr-o parte. Din hotel se iese exact pe plaja. Sezlongurile de plaja de plastic (cele incluse in pret) au salteluta, umbrela si masuta. Ai posibilitatea si la sezlonguri de lemn cu umbrelute de stuf, dar contracost. Nu le recomand intrucit dupa ora 12 hotelul face umbra pe acele sezlonguri. Peste piscine umbra apare pe la ora 16. Intr-un capat al plajei ce revine hotelului e locul pt sporturi nautice (parapanta, jeturi, perne, banane, etc) contracost binenteles.
Doi animatori: ea= Suzy (prima dragoste a lu fiu-miu, si acum ma intreaba cind mai mergem la Suzy) el=Ivo. De copii se ocupa mai mult ea. El stie mai bine engleza, ea mai putin, amindoi o rup ceva si pe romaneste.
Se organizeaza diverse activitati (nu doar pt copii) zilnic la aceleasi ore: jocuri la piscina, concurs darts, beach voley, polo, etc. Biliardul se plateste.
Internet Wireless in lobby si pe terasa. Prietenii nostri aveau si in camera dar nu stiu daca era din cauza ca era foarte aproape de teresa sau toate family room au in dotare internet. Exista si o sala cu vreo 4-5 calculatoare cu internet unde ai acces.
Bancomat exact la hotel si inca unu vis-a-vis.
In fiecare seara aveai cite un program specific (seara folclor bulgar, exotic show, oriental show,etc) mai putin duminica. Deasemenea duminica animatorii erau liberi.
Daca mi-a scapat ceva nu ezita sa intrebi.

Edited by dacibesti, 05 February 2010 - 22:08.


#5
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 28.04.2006
Iti multumesc pentru trecerea in revista atat de detaliata.
Daca nu cer prea mult, si daca ai, poti pune cateva poze cu hotelul/camera/piscina/etc.....orice ai la indemana referitor la acest hotel.

Inca o data, mii de multumiri.

#6
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Dacibesti, merci mult pentru detaliile privitor la Azalia. Suna foarte promitator ce-ai zis tu.
Sper sa ajungem si noi anul acesta, prin iunie.

Imi poti da PM cu numele agentiei de unde ati luat voi bilete? Sau scrie pe forum, daca e voie.
N-am gasit multe agentii care sa aiba locuri la acest hotel, asa ca ma interesez in continuare pana ajung la varianta ok pentru noi.

Merci!

#7
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 28.04.2006
Din moment ce nu a sarit direct sa dea numele agentiei presupun ca nu este interesant sa ii faca reclama cu orice pret asa ca nu vad de ce nu ar da numele agentiei aici.

#8
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 01.02.2007
La cererea celor interesati poze de la Azalia Hotel & SPA.

Agentia: AATravel (selectati partea unde e numele, daca moderatorii considera ca e reclama rog sa cenzureze rindul acesta). Nu am dat numele intrucit pe Softpedia regulile sint destul de stricte si nu vreau sa ma trezesc cu warn. Nu am nici rele nici bune cu agentia, pur si simplu si-au facut treaba pt care au fost platiti.

Daca ajungeti acolo nu ocoliti bazarul pt diverse suveniruri si Manastirea Ortodoxa Constantin si Elena (binenteles pt cei interesati o sa vedeti o manastire mai deosebita).

Attached Files


Edited by dacibesti, 06 February 2010 - 15:49.


#9
daniel-mircea

daniel-mircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.06.2008
Statiunea este perfecta pentru familisti. De fapt, ceea ce i se reproseaza de cele mai multe ori este linistea excesiva si lipsa posibilitatilor de distractie. In schimb are multe spatii verzi. Eu am stat pâna acum la hotelurile Dolphin si Sveta Elena si a fost OK. Poate ca nu ar fi rau sa mergeti doua-trei zile de 1Mai ca sa va faceti o idee asupra locurilor, un fel de recunoastere. Exista oferte la 25 EUR/persoana/zi cu masa all inclusive. Sigur, in sezon preturile sunt mai mari. Au si o piscina cu apa termala in aer liber (am facut baie de revelion). Va recomand sa evitati Grand Hotel Varna.

#10
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

 daniel-mircea, on 8th February 2010, 03:38, said:

Statiunea este perfecta pentru familisti. De fapt, ceea ce i se reproseaza de cele mai multe ori este linistea excesiva si lipsa posibilitatilor de distractie. In schimb are multe spatii verzi. Eu am stat pâna acum la hotelurile Dolphin si Sveta Elena si a fost OK. Poate ca nu ar fi rau sa mergeti doua-trei zile de 1Mai ca sa va faceti o idee asupra locurilor, un fel de recunoastere. Exista oferte la 25 EUR/persoana/zi cu masa all inclusive. Sigur, in sezon preturile sunt mai mari. Au si o piscina cu apa termala in aer liber (am facut baie de revelion). Va recomand sa evitati Grand Hotel Varna.

Salut,

Sa fim seriosi, in afara de Azalia, nu merita sa stai la nici un alt hotel din statiunea Sf Constantin si Elena !

As fi mers si anul acesta la Azalia, daca agentia cu care am fost anul trecut nu ar fi pus un pret asa de mare pentru vara 2010.
Mai sper totusi sa prind o oferta speciala...

spam.spam

#11
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

 spam.spam, on 18th February 2010, 00:07, said:

Salut,

Sa fim seriosi, in afara de Azalia, nu merita sa stai la nici un alt hotel din statiunea Sf Constantin si Elena !

As fi mers si anul acesta la Azalia, daca agentia cu care am fost anul trecut nu ar fi pus un pret asa de mare pentru vara 2010.
Mai sper totusi sa prind o oferta speciala...

spam.spam
daca astepti totusi last minute'urile o sa gasesti la 25% din preturile de acum. vei vedea prin iunie...

#12
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

 papone, on 18th February 2010, 10:28, said:

daca astepti totusi last minute'urile o sa gasesti la 25% din preturile de acum. vei vedea prin iunie...

Ai dreptate, in 2009 tot cu un last minute mai convenabil am ajuns la Azalia :-)

spam.spam

#13
georgiadiana

georgiadiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.10.2009
Caut un hotel care sa aiba piscina cu apa termala, eventual si minerala (sulfuroasa). Am inteles ca in Sf Constantin si Elena sunt multe izvoare, unele pe plaja - sunt captate in bazine sau curg pur si simplu si se varsa in mare? Am fost anul trecut la Russalka (satul de vacanta) din acest motiv (bazine apa minerala si termala) dar anul asta as vrea sa merg in alta parte. In afara de hotelurile Azalia si Grand Hotel Varna mai sunt si altele?

Edited by georgiadiana, 21 February 2010 - 19:02.


#14
eklor

eklor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.01.2010
[quote name='georgiadiana' date='21st February 2010, 18:57' post='7842956']
Caut un hotel care sa aiba piscina cu apa termala.
Iti pot recomanda pt piscina cu apa termala hotelul RIVA( atentie, nu Viva)din Nisipurile de aur. Este un hotel mai mic, de 3 stele , dar este asezat intr/un parculet superb, cam in mijlocul statiunii. Are cea mai mare piscina exterioara din statiune si o piscina micuta, interioara, cu apa realmente termala si jacuzzi. Nu are preturi mari dar eu nu l/am vazut inca la oferta pt anul acesta.
Daca poti da mai multe relatii despre acele bazine cu apa termala din Rusalka...sunt acoperite?

#15
cristinane

cristinane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.03.2010
buna,
la hotel Rubin a fost cineva? impresii?

#16
gia_25

gia_25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.03.2010
As dori relatii despre hotel Sirius- , de la cei care au fost acolo.
Va multumesc!

Edited by ferrellroo, 13 March 2010 - 21:27.


#17
lenci

lenci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 13.03.2007

 gia_25, on 13th March 2010, 00:14, said:

As dori relatii despre hotel Sirius- , de la cei care au fost acolo.
Va multumesc!
Am stat acum 3 ani acolo este ok. Hotelul e nou, modern, chiar la plaja, restaurantul are terasa spre mare iar la ultimul etaj este un bar cu o panorama superba. Camerele mari, totul foarte curat. Mancarea buna dar fata de alte de alte hoteluri cu AI nu aveau preparate la gratar doar mancare gatita. Hotelul era plin de nemti cand am fost noi. Daca te mai intereseaza ceva intreba-ma pe privat.

Edited by lenci, 29 March 2010 - 14:11.


#18
justme2006

justme2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 13.08.2006
Salutare! Cine ar putea sa-mi dea si mie detalii despre HOTEL RUBIN din statiunea Konstantin si Elena ?
Daca aveti poze, va rog sa-mi aratati si mie.
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate