Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Radio Metronom - 89FM (Ramnicu Valcea)

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Vodafen

Vodafen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 05.04.2012
Ce se intampla cu Metronom ca nu iau nimic pe 89FM in zona Vartoapele de Jos.

#20
Vodafen

Vodafen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 05.04.2012
Nici vorba  de Metronom. Un lucru este cert, si-au schimbat directia la acoperire.

#21
Vodafen

Vodafen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 05.04.2012
Un amator de radio din Rm. Valcea este rugat sa ne explice de ce merge asa de slab radioul acesta!

Edited by Vodafen, 13 April 2012 - 21:15.


#22
bogdanbbo

bogdanbbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 24.08.2011
FMSCAN database info

FMSCAN 89.000000 Râmnicu Vâlcea

itu                   ROU
location                   Râmnicu Vâlcea
reg                   VL
coord                   24e21/45n06
height                   200
locationid                   6600250
longitude (deg.mmss) 24.210000
latitude (deg.mmss)   45.060000
longidec                   24.350000
latidec                   45.100000
lfd                  6600082
frequency    89.000000
la                  ro
program                  Radio Metronom GX
mod                  s
power                  0.008000
dir                  N
pol                  v
haat                  181
rds_id                  Metronom _89FM___ + song detail
pi_id                 E000

#23
Vodafen

Vodafen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 05.04.2012
Nu te supara, poti sa imi descifrezi ce ai scris. Explica usor. MS

#24
bogdanbbo

bogdanbbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 24.08.2011
Radio Metronom GX............"GX" este un factor de calitate în sunet, cum este "HIGH". Pt. că la vremea respectivă mai exista o fundaţie Metronom s-a adăugat GX. În timp însă s-a trecut la Metronom FM, licenţa a rămas tot Metronom GX.
Din ce am scris acolo tu trebuie sa tii minte unele dintre cele mai inportante puncte cum ar fi:

1. coord 24e21/45n06  daca vei cauta pe internet, vei vedea ca acestea duc catre Rm.Valcea, ceea ce inseamna ca emit din oras si nu dupa vf Cozia sau alte dealuri. Eu cred ca emit ori din cladirea unde au si studiourile, ori din Cartierul Ostroveni acolo de unde mai emite si MagicFM. Am sa mai ma interesez. :rolleyes:
2.height 200 (inaltime 200) fata de nivelul orasului.
3.frequency 89.000000 frecventa 89,0 FM pe scurt.
4.la ro tara ROMANIA, la un post din bg spre ex din BULGARIA vei gasi la "la" bg.
5.program Radio Metronom GX, numele postului.
6.power 0.008000 ceea ce eu cred ca este cel mai important sa stii la un post de radio. PUTEREA DE EMISIE. Aici avem 0.008000 adica ~ 8-10 W.
7.pol v -  Polarizare Vestica. Adica emite pe verticala. Deobicei posturile "mici" care emit din orase emit pe Verticala. Nationalele intotdeauna emit pe h - ORIZONTALA.
8.rds_id Metronom _89FM___ + song detail - ceea ce are in PS TEXT adica ceea ce apare in modul principal la RDS. RDS este format din PS TEXT, RADIO TEXT, RADIO TIME AND DATE. Metronom a avut intr-un timp si Radio text dar acum l-au scos.
9.pi_id E000 - este un cod care ajuta Radio-player-ele sa se actualizeze pe alte frecvente. Acest pi_id este unic la fiecare radio. Deocamdata Metronom are o singura frecventa. Daca ar avea 2 sau mai multe, in componenta RDS - ului s-ar introduce acest cod la celelalte emitatoare.[/size]

Sper ca ti-am explicat cat de cat si ai inteles.

#25
Vodafen

Vodafen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 05.04.2012
Da, deci acesta transmite de pe 200m inaltime, cu 8-10w putere, are antena verticala si antena este spre directia vest, rds-ul afisat este 89FM.
In conlcuzie, merci de explicatie, cum ramane cu acoperirea ca nu-s lamurit, cat trebuia se acopere acest radio 20km-50km?
Nu realizez aria de acoperire de cine este data, ori de antena ori de inaltime sau cum? Explica-mi nitel ca sunt paralel cu transmisia.

Edited by Vodafen, 14 April 2012 - 11:27.


#26
bogdanbbo

bogdanbbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 24.08.2011

 Vodafen, on 14th April 2012, 12:26, said:

Da, deci acesta transmite de pe 200m inaltime, cu 8-10w putere, are antena verticala si antena este spre directia vest, rds-ul afisat este 89FM.
In conlcuzie, merci de explicatie, cum ramane cu acoperirea ca nu-s lamurit, cat trebuia se acopere acest radio 20km-50km?
Nu realizez aria de acoperire de cine este data, ori de antena ori de inaltime sau cum? Explica-mi nitel ca sunt paralel cu transmisia.
Iti dai seama ca antena de Emisie face totul. Dar este foarte importanta si locatia, releele, altitudinea etc. Iti dau un ex. Europafm valcea 90,4. Foarte puternic are un power 2.180000 aprox 2KW, verticala deci iti dai seama la ce putere are tot nu poate sa duca mai mult de 30 de km, pentru ca emite din oras la o altitudine de 350 m.
Daca l-ar pune pe VF Cozia (ma refer la EuropaFM) cu cei 2 KW ai sai, ar ajunge la o intindere de peste 50 km, iar daca ar schimba antena cu una care emite pe Orizontala distanta ar trece de 60 km.
Radio Metronom este un post local cu o putere de emisie foarte slaba pe verticala. O initiativa ar fi fost sa-l fi pus si pe asta pe cozia, dar ar fi afectat alte posturi de radio, gen Vocea Sperantei din Dragasani (88,9).
Ca Metronom sa se auda in tot judetul, trebuie sa emita de undeva de la o altitudina ridicata. ex. COZIA are ~1600m fata de 300~350 m
Acum sper ca ai inteles:).
Ma bucur sa impart cunostintele asa cum sunt ele si cu altii. :)

#27
Vodafen

Vodafen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 05.04.2012
Acum am inteles ca antena trebuie suita cat mai sus ca sa acopere cat mai mult. Oricat ar transmite din orasul Valcea tot o distanta mica ar acoperi ca nu este cocotata antena pe inaltime.
Ultima intrebare, vad ca si pisica si tu scirieti niste consumuri enorme de ordinul 2Kw/H, aici nu inteleg ce legatura este in comsumul acesta de putere de 8w sau 200w sau 2Kw cu distanta acoperita. Habar nu am cum sta treaba. Mulumesc, insa daca explici cu rabdarea anterioara, te inteleg foarte bine.

Edited by Vodafen, 14 April 2012 - 12:09.


#28
bogdanbbo

bogdanbbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 24.08.2011

 Vodafen, on 14th April 2012, 13:08, said:

Acum am inteles ca antena trebuie suita cat mai sus ca sa acopere cat mai mult. Oricat ar transmite din orasul Valcea tot o distanta mica ar acoperi ca nu este cocotata antena pe inaltime.
Ultima intrebare, vad ca si pisica si tu scirieti niste consumuri enorme de ordinul 2Kw/H, aici nu inteleg ce legatura este in comsumul acesta de putere de 8w sau 200w sau 2Kw cu distanta acoperita. Habar nu am cum sta treaba. Mulumesc, insa daca explici cu rabdarea anterioara, te inteleg foarte bine.
2KW nu este consumul. Este puterea de emisie.
Wattul este unitatea de masura pentru PUTERE. Voltul este pentru tensiunea electrica adica cat consuma.
Cat consuma fiecare emitator habar nu am. Iti dai seama ca este destul de mult. :confuzzled:
Ai acolo polarizarea orizontala in prima si cea verticala in a doua. Cu cat puterea de emisie este mai mare......... cu atat undele radio sunt duse mai departe.

Attached Files


Edited by bogdanbbo, 14 April 2012 - 12:35.


#29
Vodafen

Vodafen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 05.04.2012
Am priceput, este vorba integral e puterea echipamentului, nu de consumul sau. Propriu-zis cu cat urca puterea echipamentului cu atat mai mult acopera distanta mai bine sau cum?
Polarizarea orizontala pentru ce mai este folosita daca ajoritatea sunt pe verticala, si mai vad un dezavantaj, nu toate masinile au dotare pentru antenele de montat pe lunete.

#30
bogdanbbo

bogdanbbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 24.08.2011
Pai cum? ...Cea orizontala este cea mai folosita! ;) :thumbup:
Vf Cozia, Costila, Novaci Ranca s.a. emit pe orizontala.
Posturile nationale sunt obligate sa emita asa(RR Actual, Cultural, Muzical, Regionalele). Dupa cum ai vazut si in acele imagini, este mai avantajos sa ai o antena de emisie pe orizontala. Trimite undele mult mai departe decat pe verticala.

:thumbup:

#31
Vodafen

Vodafen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 05.04.2012
Am intalnit numai verticale pana acuma, nu si orizontale. Pare a fi o obsesie pentru soferi, aceasta antena verticala. Sper ca nu-i coincidenta. O alta nelamurire este, verticala de ce nu se aude la distanta?!!
Cea orizontala dupa nume, nu tine de orizontul vizibil sau cum?
E incalcita, rau, treaba cu antenele si cu distanta acoperita!
Scuze de indispozitie, dar ma consider o mare tufa!

Edited by Vodafen, 14 April 2012 - 13:28.


#32
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006

 Vodafen, on 14th April 2012, 13:27, said:

Am intalnit numai verticale pana acuma, nu si orizontale. Pare a fi o obsesie pentru soferi, aceasta antena verticala. Sper ca nu-i coincidenta. O alta nelamurire este, verticala de ce nu se aude la distanta?!!
Cea orizontala dupa nume, nu tine de orizontul vizibil sau cum?
E incalcita, rau, treaba cu antenele si cu distanta acoperita!
Scuze de indispozitie, dar ma consider o mare tufa!

Datorită unor legi ale fizicii pe care nu le schimbă nimeni (și pt. a căror cunoaștere trebuie citite cărți), propagarea în plan orizontal (paralel cu suprafața Pământului) se pretează mai bine recepției staționare.
Învers, progarea în plan vertical (perpendicular pe planul suprafeței Pământului) se pretează mai bine recepției mobile. De aceea, și radiourile al căror public țintă se vrea ”mobil” folosesc polarizarea verticală (ca și telefonia mobilă, de altfel).

În unele țări se poate emite cu antene ”încrucișate” (și vertical și orizontal), ”mixte” (prima variantă dar rotită la 45 de grade) sau ”circular” (antena are o formă elicoidală). E mai dificil la coordonarea mai multor frecvențe.

Spor la ”vănătoare”
:thumbup:

Edited by maritus, 16 April 2012 - 10:01.


#33
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012

 rvic77, on 5th February 2010, 10:12, said:

Ma bucur ca s-au mentinut si nu s-au compromis ca alte statii locale. Sunt singurii din tara cara au pus denumirea piesei in RadioText o optiune normala la multe radio-uri din alte tari UE. Ii ascult intotdeuna cu placere cand trec prin zona. Amplasamentul de pe dealul Capela ii face sa acopere bine tot judetul Valcea.
Mai putin in Dragasani,unde pe 88-9 emite Radio Vocea Sperantei,fost Micul Samaritean.

#34
Vodafen

Vodafen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 05.04.2012

 maritus, on 16th April 2012, 11:00, said:

Datorită unor legi ale fizicii pe care nu le schimbă nimeni (?i pt. a căror cunoa?tere trebuie citite căr?i), propagarea în plan orizontal (paralel cu suprafa?a Pământului) se pretează mai bine recep?iei sta?ionare.
Învers, progarea în plan vertical (perpendicular pe planul suprafe?ei Pământului) se pretează mai bine recep?iei mobile. De aceea, ?i radiourile al căror public ?intă se vrea ?mobil? folosesc polarizarea verticală (ca ?i telefonia mobilă, de altfel).

În unele ?ări se poate emite cu antene ?încruci?ate? (?i vertical ?i orizontal), ?mixte? (prima variantă dar rotită la 45 de grade) sau ?circular? (antena are o formă elicoidală). E mai dificil la coordonarea mai multor frecven?e.

Spor la ?vănătoare?
:thumbup:
Nedumerirea mea era asa, care este interesul pentru o antena verticala si una orizontala, raspunsul fiind cea verticala este pentru aparatele puse in masini, si cele orizontale pentru cele ce sunt fixe.
Bogdanbbo vorbind cu mine prin messenger a spus ca daca vreau sa omit aceste pierderi tebuie sa fac pustiu de bine sa las antena la 45grade cu atentie mare ca sa nu ma apropi de capota masinii.
De la fata locului adica dintre com Laceni - Odobeasca - Olteni - semnalul statiei 105 Oltenia merge bine, cum am facuta stanga pe langa podul de la intersectia Olteni -> Vartoapele de Jos aceasta sacada in mers. Antena pe capota o pusesem aplecata spre 45 grade cand am plecat din Alexandria.

Edited by Vodafen, 16 April 2012 - 11:39.


#35
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006

 Vodafen, on 16th April 2012, 11:10, said:

Nedumerirea mea era asa, care este interesul pentru o antena verticala si una orizontala, raspunsul fiind cea verticala este pentru aparatele puse in masini, si cele orizontale pentru cele ce sunt fixe.
Bogdanbbo vorbind cu mine prin messenger a spus ca daca vreau sa omit aceste pierderi tebuie sa fac pustiu de bine sa las antena la 45grade cu atentie mare ca sa nu ma apropi de capota masinii.

Depinde de prea multi factori avanatajul sau dezavantajul emisiei pe orizontală sau verticală.
În Austria montană, se preferă emisia verticală din cauza topografiei: între munți, propagarea verticală merge mai bine. De ex, Kronehit Inssbruck emite cu 25kW orizontal și 8kW vertical. Guess what: in multe locuri se prinde mai bine decât posturile publice care emit cu 45kW.

La receptia auto: iar depinde de mai multi factori. Lungimea e capitală (completată sau nu de către un amplificator de bună calitate). Înclinarea antenei e doar un alt factor. Așezarea e alta (pe vremuri, antenele așezate pe aripă, lângă stâlpul de la parbriz erau incredibile). De asemenea, calitatea cablului, conectorilor, mufele, ecranarea, etc.

Pe încercate și pe găsite, așa merge cel mai bine
:)

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa stiam si eu, polarizarea verticala face fata mai bine in zone cu relief accidentat si in orase unde trebuie sa te auzi bine intre atatea betoane, iar statiile ce emit de pe munte folosesc polarizarea orizontala pentru receptie pe distante mari.

In Bucuresti radiourile de stat emit cu 100kW PAR, polarizare orizontala, si se aud mai slab decat multe altele ce emit vertical, dar cu putere mai mica.
Un alt exemplu e zona Bran-Moieciu-Magura, unde in mers posturile locale din Bucuresti, Brasov sau chiar Feleac se aud mai bine decat cele de la doi pasi distanta, de pe Costila.

Edited by MembruAnonim, 17 April 2012 - 14:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate