Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

iPhone OS 3.1.3

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
h3llboy

h3llboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 02.06.2007
Am un 3gs cu noul bootrom (cred) e fabricat in saptamana 42. Am tras concluzia ca e noul bootrom pentru ca jailbreak cu pwnage tool nu a mers, doar blackra1n tethered si unlock cu blacksn0w. A venit cu 3.1.2. pe el, care este si acum. Am o problema cu cydia, pur si simplu nu mai vrea sa functioneze.

As face update la 3.1.3 dar avand noul bootrom nu garanteaza nimeni ca va merge un jailbreak si un unlock. Inca nu m-as risca, voi stiti altceva? Ce pot face? (inafara de a astepta)

Multumesc

#38
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
http://www.iclarifie...ex.php?enid=750

Ia-ti versiunea 3.1.2 de aici si fa un restore.

View PostFane, on 11th March 2010, 14:28, said:

tii shift apasat cand apesi butonul restore. iti va aparea o fereastra si-ti va cere sa-l conduci la fisierul firmware. (cel downloadat)


#39
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View Posth3llboy, on 11th March 2010, 19:25, said:

Am un 3gs cu noul bootrom (cred) e fabricat in saptamana 42. Am tras concluzia ca e noul bootrom pentru ca jailbreak cu pwnage tool nu a mers, doar blackra1n tethered si unlock cu blacksn0w. A venit cu 3.1.2. pe el, care este si acum. Am o problema cu cydia, pur si simplu nu mai vrea sa functioneze.

As face update la 3.1.3 dar avand noul bootrom nu garanteaza nimeni ca va merge un jailbreak si un unlock. Inca nu m-as risca, voi stiti altceva? Ce pot face? (inafara de a astepta)

Multumesc

Sa nu faci update la 3.1.3 ca stai si te uiti la el dupa.
Cand ai instalat cydia prima data ai salvat SHSHs pe serverul lui Saurik? Adica , cand intrai in cydia iti aprea pe prima pagina scris cu verde: This phone has SHSHs file....etc.?

#40
h3llboy

h3llboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 02.06.2007

View Posttkd29, on 11th March 2010, 20:06, said:

Sa nu faci update la 3.1.3 ca stai si te uiti la el dupa.
Cand ai instalat cydia prima data ai salvat SHSHs pe serverul lui Saurik? Adica , cand intrai in cydia iti aprea pe prima pagina scris cu verde: This phone has SHSHs file....etc.?

Am incercat sa fac restore cu 3.1.2 dar nu ma mai lasa...din cauza restrictionarii de la Apple, imi zice "this device is not eligible".
Se pare ca am SHSH salvat pe serverul lui Saurik, atasez mai jos 2 printuri cu eroarea ce o primesc (la care am incercat zeci de tutoriale pe youtube sa o remediez si nu reusesc). Ma cam enerveaza jailbreak-ul tetheruit as fi vrut unul cu pwnagetool dar...se pare ca ptr noul bootrom nu mai lucreaza baietii, sau e greu de spart, cine stie.
Care e avantajul ca am SHSH salvat pe server la saurik?

Attached Files



#41
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
E parfum la tine, cauti asta: 3.1.2 (3GS): iPhone2,1_3.1.2_7D11_Restore.ipsw

Te duci in calc in : C:\WINDOWS\system32\drivers\etc  deschizi fisierul hosts cu notepad si bagi la sfarsit asta: 74.208.105.171 gs.apple.com
dupa asta deschizi Command prompt si scrii ipconfig /flushdns

dupa asta bagi tel in DFU mode si cand iti apare msg pe itunes cu restore tii shift apasat si selectezi firmware-ul dat mai devreme jos si incepe procesul de restore.


P.s

cine imi da si mie fisierul hosts....acum vad ca l-am sters :)

Edited by Centris, 11 March 2010 - 21:53.


#42
olsen

olsen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.03.2010
aveti idee de ce nu imi merge netul nici pe edge si nici pe 3g la orange? telefonul este nou, e codat orange si nu are jailbreak.

PS: scuze... nu aici ii era locul :P. mut postul.

Edited by olsen, 11 March 2010 - 21:04.


#43
h3llboy

h3llboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 02.06.2007

View Posttkd29, on 11th March 2010, 20:53, said:

E parfum la tine, faci asa dai jos firmware-ul de aici http://www.iclarifie...ex.php?enid=750  asta: 3.1.2 (3GS): iPhone2,1_3.1.2_7D11_Restore.ipsw

Te duci in calc in : C:\WINDOWS\system32\drivers\etc  deschizi fisierul hosts cu notepad si bagi la sfarsit asta: 74.208.105.171 gs.apple.com
dupa asta deschizi Command prompt si scrii ipconfig /flushdns

dupa asta bagi tel in DFU mode si cand iti apare msg pe itunes cu restore tii shift apasat si selectezi firmware-ul dat mai devreme jos si incepe procesul de restore.


P.s

cine imi da si mie fisierul hosts....acum vad ca l-am sters :)

Eu nu mai folosesc windblows :P sunt pe snow leopard acum , dar gasesc fisierul ala cumva. firmware il am descarcat. Spune-mi varianta ptr mac a comenzii din command prompt daca o stii. mersi

#44
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Aici ai metoda   http://www.iclarifie...x.php?enid=7556

#45
h3llboy

h3llboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 02.06.2007

View Posttkd29, on 11th March 2010, 21:19, said:


Mersi de link, insa am o intrebare: din cate vad acel tutorial e pentru downgrade, eu nu vreau downgrade, doar un reinstall la 3.1.2
Am citit acum pe site-ul lui saurik, faptul ca prin editarea fisierului hosts de fapt pacalesti itunes cand face sincronizarea cu serverul apple, "spunandu-i" ca a facut sincronizarea si e ok, dar de fapt e o sincronizare "deturnata". Am inteles bine?

Edited by h3llboy, 11 March 2010 - 21:25.


#46
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Exact , cererea nu mai merge la serverul apple ci la saurik, tu fa asa si selecteaza firm-ul 3.1.2 si merge

#47
h3llboy

h3llboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 02.06.2007

View Posttkd29, on 11th March 2010, 21:26, said:

Exact , cererea nu mai merge la serverul apple ci la saurik, tu fa asa si selecteaza firm-ul 3.1.2 si merge

Ok, am sa incerc maine seara, o sa fiu in preajma router-ului wifi de acasa pentru decodare ulterioara. Multumesc pentru sfaturi!

#48
KoKet

KoKet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 02.12.2005
acum fac si eu jailbreak la 3g-3.1.3 cu redsn0w 0.9.2

#49
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Daca vreau sa dau restore la un 3GS fara jailbreak si firmware 3.1.2, se poate si fara DFU mode? Daca ii dau restore simplu din itunes inseamna ca va reveni la starea initiala, out of the box, cu firmware 3.1.2, sau va face si update la 3.1.3?

[ http://km.support.apple.com/library/APPLE/APPLECARE_ALLGEOS/HT1414/HT1414_04.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://km.support.apple.com/library/APPLE/APPLECARE_ALLGEOS/HT1414/HT1414_05.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://support.apple.com/kb/HT1414

#50
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
cel mai sigur este sa dai restore cu firmware cunoscut, adica ales de tine.

Edited by Centris, 12 March 2010 - 10:45.


#51
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Si daca nu fac jailbreak pot alege sa nu faca si update la 3.1.3 cand ii dau restore?

Nu poate reveni pur si simplu la setarea initiala din fabrica? Nici daca apas SHIFT, nu pot alege eu versiunea de firmware sau varianta functioneaza doar daca e jailbreaked?

#52
kissunicum

kissunicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.05.2006
E posibil sa functioneze deja unlock si pt 3.1.3!!!!!!!    uitati va la http://www.serviceok...glish/index.php

ce ziceti?

Edited by kissunicum, 12 March 2010 - 12:52.


#53
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Nu prea pare de incredere...

#54
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postkissunicum, on 12th March 2010, 12:52, said:

E posibil sa functioneze deja unlock si pt 3.1.3!!!!!!!    uitati va la http://www.serviceok...glish/index.php

ce ziceti?

zicem ca e o teapa de care am mai auzit. dau un soft bazat pe clasici, care functioneaza identic.
daca modelul tau de iPhone nu se deblocheaza, spun cu nonsalanta sa astepti ultima versiune.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate