Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

DIGI.NET - probleme cu serviciile, echipamentele etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7581 replies to this topic

#6607
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018

 Vlad_22, on 19 ianuarie 2022 - 13:57, said:

Aha, bănuiam eu că ești din Iași, parcă am mai vorbit, eram nesigur. În Târgu, abia recent au ajuns cu fibră în zona ta? E municipiu, totuși.

Nu e municipiul Târgu,  este oras , da e noua...nu mi a făcut figuri, pana anul asta.
A mai căzut acum de 2 ori și mereu pâlpâie PON...habar nu am de ce și cum..

#6608
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Indicatorul LOS nu pâlpâie? Înseamnă că e o problemă la fibra optica. Trebuie o echipă să vină să verifice. Poate o fi ceva la cutia din scară.

#6609
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018

 Vlad_22, on 19 ianuarie 2022 - 14:06, said:

Indicatorul LOS nu pâlpâie? Înseamnă că e o problemă la fibra optica. Trebuie o echipă să vină să verifice. Poate o fi ceva la cutia din scară.

Am vazut ceva scliptor acolo dupa a sarit la PON si palpaia... nu l-am prins in fapt eu.. eu am vazut cand palpaia PON

#6610
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 StefanRO, on 19 ianuarie 2022 - 14:38, said:



Am vazut ceva scliptor acolo dupa a sarit la PON si palpaia... nu l-am prins in fapt eu.. eu am vazut cand palpaia PON
LOS e un led roșu în dreptul lui. Asta înseamnă că nu e semnal pe fibră. În general, e de la ei problema, dar poate fi și la tine ceva.

Edited by Vlad_22, 19 January 2022 - 14:54.


#6611
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Da, eu nu am umblat e pus pe perete de când au venit dânșii ultima data.
Eu nu umblu la el sa știu ce și cum.

Mereu când unbla ăștia la cutiile astea de pe scara sau dinafara scării , de bine ce sunt sudate, pica

#6612
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007

 Znevna, on 18 ianuarie 2022 - 22:01, said:

Pai cu ce ONT ai avut probleme?
Fiber Home AN5506
@vlad 22 : pai tu na întrebi și tu raspunzi in locul meu?
Vezi ca acest ONT nu are CATV
problemele de download de pe whatsapp le-a sesizat și @w21 intr-o postare

M-a frapat ca am auzit din gura unui angajat ca recunosc și ei ca sunt proaste mai ales pe parte de wifi

LOS este 100% problema la fibra, nu are nici o treaba cu rețeaua din locuinta

#6613
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Acuma l-am prins pe "smecher" ca se aprinde rosu 5-10 secunde si dupa fuge pe PON si palpaie , tin sa cred ca este de la dansii

#6614
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Nu stiu ce te-a frapat asa tare, nu e niciun secret ca toate ONT-urile inainte de acesta cu WiFi 6 sunt praf pe wireless, in primul rand prin faptul ca nu sunt dual band, dar asta nu e ceva specific Digi, mai sunt si alti operatori care ofera ONT-uri doar cu 2.4GHz, la Digi e un caz fericit ca mai pot fi puse si in bridge si folosesti tu ce vrei pe wireless, inclusiv routere inchiriate tot de la ei, mai bune la capitolul wireless.
@Stefan: suna si explica-le fenomenul, sa verifice si ei ce se intampla, le explici ca apare si LOS.

Edited by Znevna, 19 January 2022 - 16:55.


#6615
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
Pai cum sa nu , un angajat sa spună unui client ca produsele oferite de firma sunt de la proaste la foarte proaste.
Expresia m-a frapat nu ca nu as fi știut.

Pai eu dacă as denigra produsele companiei unde lucrez în secunda doi as da explicații superiorilor.
Tipul mi-a sugerat din start sa îmi cumpăr personal și sa nu ma bazez pe echipamentele lor.

#6616
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
nu e ceva neobisnuit, toti recomanda sa iti iei router din comert. una e sa cumpere cineva de la tine un echipament, alta e sa il dai gratuit sa il foloseasca.

#6617
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
Bine zis, sa îl Folosească 😁

#6618
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
S-a zis de N ori pe diferite topicuri, probabil si pe acesta, echipamentul oferit gratuit de Digi este sa-ti asigure conexiunea din abonament, pe cablu, nu pe wireless. Iar orice ONT oferit de Digi nu este "de la prost la foarte prost" la acest capitol, absolut toate sunt capabile sa-ti ofere viteza din abonament, repet, pe cablu.
Nu denigreaza nimeni nimic spunand ca stau prost pe wireless. Nu semnezi nicaieri ca-ti asigura ceva pe wireless, ca inca-si bat capul cei de la suport incercand sa rezolve temporar unele probleme e ca n-au ce face momentan, trebuie sa incerce sa rezolve tichetele noi aparute, dar imi imaginez ca in viitor sa nu mai ofere suport pe wireless pentru acele modele, daca esti multumit de cum e bine, daca nu esti liber sa inchiriezi un router de la ei sau sa-ti achizitionezi alt router capabil.

#6619
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,356
  • Înscris: 16.04.2014

 StefanRO, on 19 ianuarie 2022 - 16:51, said:

Acuma l-am prins pe "smecher" ca se aprinde rosu 5-10 secunde si dupa fuge pe PON si palpaie , tin sa cred ca este de la dansii

Salut, StefanRO,
Daca problema persista, te rog sa revii cu un PM catre mine pentru a prelua o noua sesizare.

#6620
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Vad ca astazi a mers in parametri pana acum , de acuma sa vad....

Vad ca mi-au dezactivat ipv6 din sistem, dar oricum nu ma ajuta cu nimic..

Attached Files



#6621
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
oricum nu de la ipv6 se aprindea ledul de loss...

#6622
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 04.04.2008
Nu știu unde puteam sa scriu despre asta ,dar deja este enervant ,daca SOFTpEdia sunteți certați cu ăștia din DIGI spuneți sa nu murim prosti ,de câteva luni aproape ora de ora cu internet Digi nu poți accesa 20 de minute site ul deloc acum scriu de pe date mobile Vodafone ,chiar nu puteți rezolva asta ? Si mereu același interval XX:25 până la xx:45 .

Edited by cut3ryan, 25 January 2022 - 00:48.


#6623
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Da, e o intelegere nementionata pe aici, pentru a combate efectul daunator asupra retelei darorita lucrului de acasa si scoala online, softpedia si digi au cazut la acest acord de a limita accesul asupra site-ului in acel interval orar, cu putin timp dupa sfertul academic si inainte de pauzele obisnuite.
.. serios? ne dai mai multe detalii despre problema?
Ce inseamna ca nu functioneaza? ce eroare primesti? alte site-uri functioneaza fara probleme? un ping -4 google.ro functioneaza in acele momente? Ce schimbari ai adus asupra retelei in ultimele luni (cam cand ai inceput sa observi fenomenul)?

Edited by Znevna, 25 January 2022 - 09:31.


#6624
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Sunt probleme si cu imaginile primite pe fb messenger/whatsapp, DIGI paseaza vina catre site-uri, site-urile o paseaza la DIGI Posted Image
Eu am probleme cu suita Office Online de la M$.
Din ce am inteles, anumite rute sunt subdimensionate, de aici si probleme aleatorii cu diferite servicii. Nimic oficial, doar... DIGI.

Edited by Rares95, 25 January 2022 - 12:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate