Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

DIGI.NET - abonamente, opţiuni, echipamente etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
8300 replies to this topic

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

• Grup: Senior Members
Mai, unii oameni (pe care ii cunosc eu) au contractat de prin toamna 2023

Vizualizare mesajvisy199, pe 13 mai 2024 - 20:57, a scris:

Am contractat cu Digi de aproximativ o lună și n-am primit routerul WiFi 6 .

AlinMarius11

AlinMarius11

Junior Member

• Grup: Junior Members

Mai primesc ceva stocuri de echipamente in viitorul apropiat? Am contractat cu Digi de aproximativ o lună și n-am primit routerul WiFi 6 și chiar si acel echipament ONT e un Huawei 8242 antic...
Noi te sfătuim să mergi să îți cumperi, șansele sunt prea mici și sunt mii de comenzi plasate

Morphinus

Morphinus

Active Member

• Grup: Members

Mai primesc ceva stocuri de echipamente in viitorul apropiat? Am contractat cu Digi de aproximativ o lună și n-am primit routerul WiFi 6 și chiar si acel echipament ONT e un Huawei 8242 antic...
Exact cum zic si colegii de mai sus, nu astepta, ca ai sa astepti mult si bine comanda plasata.
Si eu cunosc cazuri extreme, de echipamente comandate si nici ca s-a sinchisit sa le mai livreze sau informeze cineva despre statusul comenzii.
Cum ziceam si cu alta ocazie, acum este momentul cel mai prost sa soliciti echipamente de la DIGI, pentru ca e penurie Posted image
Dar si lor le place asa, de informat oficial nu informeaza, aflii mai asa pe sub mana, de la reprezentante, de lasat lumea sa comande ii lasa ca nu ii doare mana, cu toate ca era ok sa dezactiveze reclamele cu MESH si alte nebunii care nu le mai putem primi in custodie, macar asa sa ne simtim si noi bine, ca putem comanda echipamente de pe site, echipamente inexistente, dar macar ai motiv de lauda ca ai facut suplimentare Posted image
De fel am o parere buna despre ei, dar dau urat cu batu-n balta la multe chestii si e pacat ca isi bat asa joc de pozitia dominanta pe piata, intr-un viitor nu foarte indepartat toata indiferenta de acum va avea de cantarit pentru competitori.

Edited by Morphinus, 14 May 2024 - 08:11.

cluster

cluster

Junior Member

Mai are cineva sudura fibra-patchcord acasa asa? Cu o izolatie de la un cablu utp? S-au chinuit un pic, aparatul afisa mereu "taietura proasta". Sper sa tina, deocamdata e fresh install Posted Image
Mufele pentru tv au fost dezastru, una dintre ele a fost "aplatizata" prin strangere cu patentul.

Attached Files

AlinMarius11

AlinMarius11

Junior Member

• Grup: Junior Members
Asa ceva mai greu de vazut :)

Cand zic ca nu mai au chef... nu ma crede nimeni. Am vrut sa aduc o persoana dupa mine la DIGI in mediul rural, un var, sta de vreo 3 saptamani la instalare, ba ca nu are loc in doza de pe stalp, ba ca e prea departe doza. In sfarsit au venit ieri sa il instaleze, cu atata chef ca au plecat cum au venit.

Baiatul are doze in toata casa TV Coaxial si Net UTP iar la intrare in casa are un panou unde sunt facute toate legaturile cu fostul provider inclusiv 230V. Domnii de la Digi au considerat ca nu pot trage fibra optica prin teava care iesea afara din doza respectiva dar nici aparenta nu au vrut sa o puna "ca se rupe repede" si au refuzat sa instaleze pe motiv ca oricum nu va avea semnal de la parter pana la etaj, era greu sa puna ONT-ul in doza si dupa sa aiba net in fiecare priza din casa... asta este

Morphinus

Morphinus

Active Member

Vizualizare mesajcluster, pe 15 mai 2024 - 22:18, a scris:

Mai are cineva sudura fibra-patchcord acasa asa? Cu o izolatie de la un cablu utp? S-au chinuit un pic, aparatul afisa mereu "taietura proasta". Sper sa tina, deocamdata e fresh install Posted image
Mufele pentru tv au fost dezastru, una dintre ele a fost "aplatizata" prin strangere cu patentul.
Direct tiganie pe fata asta. :)

Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

Active Member

Se poate schimba o cartela Digi Spania blocată prin introducerea codului puk gresit de 3 ori la Digi Romania?

mofone

mofone

Active Member

Am comandat un abonament fiberlink 1000, sunt doua aparate (hg8245h si sr1041y). S-ar putea elimina unul din ele?

catalinman

catalinman

RCS & RDS

Nu prea, doar daca te multumesti cu un Wi-Fi slab ce o sa iti mearga maxim cu 100 Mbps.

Huawei HG8245H este ONT si nu poti sa il elimini ca in el iti intra fibra optica si e musai sa il ai.

Fiberhome SR1041Y este routerul wireless cu Wi-Fi 6 si il ai in custodie (gratuit) la netul de 1000 Mbps.

Daca dai inapoi Fiberhome o sa ai viteze pe urma foarte mici pe Wi-Fi, o sa prinzi pe retea wireless de 2,4 Ghz viteze de 70-80 Mbps.

Daca crezi ca iti este ok asa poti sa renunti la routerul cu Wi-Fi 6.

Edited by catalinman, 17 May 2024 - 14:14.

mofone

mofone

Active Member

View Postcatalinman, on 17 mai 2024 - 14:14, said:

renunti la routerul cu Wi-Fi 6.

Momentan ma intereseaza pe cablu acel 1000, am incercat sa pun cablul direct pe HG8245H dar nu functioneaza, si pagina 192.168.100.1 sau 1.1 nu e online,  (pe LAN1, cred ca doar el e operational)

Edited by mofone, 17 May 2024 - 14:28.

Neaceasca85

Neaceasca85

Power grid enthusiast

Pai ONT-ul e in bridge acum, PPPoE si routarea sunt pe router, normal ca daca bagi cablul in ONT nu va merge, ar merge daca renunti la router si astfel cei de la Digi iti trec ONT-ul in mod router, avand si acel Wi-Fi slab de la el cum spune Catalin mai sus.

stiinta_craiova

stiinta_craiova

Active Member

View Postcatalinman, on 17 mai 2024 - 14:14, said:

Nu prea, doar daca te multumesti cu un Wi-Fi slab ce o sa iti mearga maxim cu 100 Mbps.

Huawei HG8245H este ONT si nu poti sa il elimini ca in el iti intra fibra optica si e musai sa il ai.

Fiberhome SR1041Y este routerul wireless cu Wi-Fi 6 si il ai in custodie (gratuit) la netul de 1000 Mbps.

Daca dai inapoi Fiberhome o sa ai viteze pe urma foarte mici pe Wi-Fi, o sa prinzi pe retea wireless de 2,4 Ghz viteze de 70-80 Mbps.

Daca crezi ca iti este ok asa poti sa renunti la routerul cu Wi-Fi 6.
Salutare. In Craiova se instaleaza Fiberlink 2.5G?

catalinman

catalinman

RCS & RDS

Nu cred, din ce stiu eu doar in Bucuresti.

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Vesti bune, astazi am primit tplink EX220, cerere de prin  noiembrie 2023. Ilfov.

altair_xms

altair_xms

Active Member

În sfârșit l-am primit și eu

aeleden

aeleden

Junior Member

Salut,

Am și eu nevoie de părerea unui expert. Poate mi se pare mie blestemat, dar vouă vi se pare normal setupul ăstora de la Digi:

[ https://i.imgur.com/Erxknoi.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Persoana de la care am primit această poză nu se pricepe. Au schimbat un Huawei HG8245H cu drăcia aia mică. Întrebarea mea este: chiar mai are nevoie de receiverul ăla FTTH de sus, chiar și cu ONT-ul acela micuț? Eu am sfătuit-o să ceară să-i monteze un singur router capabil WiFi5/6, să scape de mățăraia aia de-acolo.
Personal, eu sunt abonat la Orange și am un singur router ZTE F6600R în care intră fibra optică și are și ieșire pentru cablu TV. Dacă voiau să-mi monteze așa ceva în casă (poza de mai sus) îi dădeam în șuturi afară.

Edited by aeleden, 27 May 2024 - 21:05.

Nexxus2

Nexxus2

Active Member

Din câte văd ONT-ul Digi are și ieșire CATV deci nu mai este nevoie de un mininod (FTTH receiver) separat pt. CATV

Edited by Nexxus2, 27 May 2024 - 21:08.

Rares95

Rares95

Severin, MH

Nu e nevoie, dar Luster-ul nu a primit pe OMCI provizionare de CATV deci are portul RF oprit. Doar cei de la DIGI îl pot activa și trece televiziunea pe el.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate