Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

DIGI.NET - abonamente, opţiuni, echipamente etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
8195 replies to this topic

#5131
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNeaceasca85, on 22 august 2017 - 10:03, said:

Ia uitati aici bomba, cum sa nu fiu fan Asus cand sunt pur si simplu nebuni:

https://www.emag.ro/...8/pd/DSJ96KBBM/

L-am vazut nu ma mai incata sa iau asa ceva.
Am mers pe solutia unifi USG , unifi switch cu POE si acess point-uri.
Usor de configurat, usor de extins reteaua.

#5132
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Ieri am semnat cu @Catalinman contractul la internet si TV la RCS. Sa inceapa bigamia si paranghelia ;)
Revin cu detalii dupa instalare. Multumesc Catalin pt suport.

#5133
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,190
  • Înscris: 18.04.2008
Și eu am semnat pe 07.06.2017 cu @catalinman pentru TV, internet, 4 mobile și 1 fix. Posted Image

#5134
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Am avut ocazia sa stau cu Catalin face to face,ieri la un pahar de apa si Nestea :) Super om, super caracter. Inca o data tot respectul pt el. Iar pt el o realizare(personala)...a convins si ultimul mohican UPC-ist sa se converteasca :)

#5135
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 08.06.2005
Era si timpul.

Ai fost pe la Bucuresti de v-ati intalnit. https://forum.softpe...0#entry21584007

View Postdeathnite, on 01 aprilie 2017 - 12:23, said:

@feribalint cum de nu ai net de la RDS?

Edited by deathnite, 25 August 2017 - 23:31.


#5136
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Am stat o săptămână la București, am fost la sediul firmei unde lucrez. Și dacă tot eram acolo...de ce să nu mă intilnesc cu Cătălin.

#5137
transitguy

transitguy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 07.07.2008
Salutare,

Urmează sa instalez CATV/NET intr-o locație noua(contract nou) si înclin spre RDS (sunt prezenți in bloc si ei si UPC). Problema mea este cu echipamentele lor. Am înțeles ca se instalează un OTN care nu are si port pentru CATV ci doar pentru fibra. Pentru CATV iti mai pun o a doua cutie lângă. Așadar doua cutii fiecare cu alimentare proprie(adaptoare la 220) este fix ce nu-mi place. Întrebare.  Se poate face totusi ceva astfel încât prin contract RDS sa instaleze GPON cu iesire si de net si de CATV? Ca am înțeles ca RDS ar avea si așa ceva însă soluția tehnica este lăsată pe seama tehnicului RDS or aceștia prefera varianta cu doua cutii. Ceva de genul asta:
Attached File  IMG_1720.JPG   46.13K   76 downloads

Eu as vrea așa ceva
Attached File  IMG_1721.JPG   60.18K   74 downloads

@catalinman, vreun sfat ceva?

Mulțumesc.

#5138
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde de ce echipamente au pe stoc si ce solutie se alege. Eu am varianta care nu-ti place tie, adica cea cu ONT si mininod si nu ma deranjeaza. Totusi, mi se pare frumos aranjat in varianta cu doua echipamente, desi nu stiu cat de bine e sa pui mininodul peste ONT, pentru ca se incalzesc, putin, dar tot conteaza.

#5139
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
La mine mininodul este cat o cutie de chibrituri, ambele stau intr-un dulap si nu deranjeaza cu nimic.
Nu inteleg ce e asa de greu sa le bagi unde nu se vad, daca nu iti plac sa fie la vedere. La mine daca imi permitea spatiul pe perete imi faceam chiar eu dupa cum arata in prima poza.

#5140
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu cumva sa faci prostia sa iti bagi coaxial upc in loc de fibra Digi.

#5141
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Asta chiar ar fi prostie, sa te deranjeze un echipament si sa stai 2 ani pe urma sa-ti blestemi zilele :roflmao:

#5142
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eh, am mai vazut cazuri. :)

#5143
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Nu am ce sfat sa iti dau. Depinde de locatia ta si de echipamentele disponibile. De exemplu, daca stai la bloc si e doar solutie FTTB atunci nu iti vin deloc cu fibra optica pana in apartament. Vin cu cablu UTP pentru internet si cablu coaxial pentru CATV.

Daca stai la bloc cu FTTH sau casa/curte cu FTTH depinde daca echipa de instalare au ONT Huawei/ZTE cu port CATV sau au ONT fara port CATV si atunci se vine cu mininod optic pentru CATV. Pe contract nu se specifica cum se face instalarea.

#5144
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu stiu ce atata filosofie daca ditamai firma a ajuns la concluzia ca mai bine 2 echipamente decat 1 poate ca stiu mai bine, zic eu. Sa mai zic ca e mai bine si cu al treilea doar router si cu al patrulea un AP, blasfemie ce sa mai....

#5145
transitguy

transitguy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 07.07.2008

View Postgigsnet, on 26 august 2017 - 21:29, said:

La mine mininodul este cat o cutie de chibrituri, ambele stau intr-un dulap si nu deranjeaza cu nimic.
Nu inteleg ce e asa de greu sa le bagi unde nu se vad, daca nu iti plac sa fie la vedere. La mine daca imi permitea spatiul pe perete imi faceam chiar eu dupa cum arata in prima poza.

În prima poza nu cred ca e soluția finala. Cele doua cutii au si ele nevoie de alimentare la 220. Sau poate sunt alimentate din acea doza! Nu știu. Daca asta ar fi varianta finala ar mai merge însă de cele mai multe ori realitatea este ceva de genul:
Attached File  IMG_1722.JPG   124.1K   69 downloads

Apartamentul este cablat deja de dezvoltator. UPC și-a tras cablurile prin pereți. Ulterior a venit si RDS cu FTTH. Am acea doza si eu la intrare însă pe acolo vine UPC-ul. Eu as vrea sa pun GPON-ul RDS fix ca in prima poza peste acea doza si din el sa ma leg la cablurile trase prin pereți. Insă acolo nu am nici un fel de prize si nici nu vreau multe cabluri la vedere. Mi-ar fi plăcut soluția din poza 2.

#5146
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Vrei obligatoriu ca ont-ul sa fie langa usa de la intrare, pe perete ?
Cine te opreste sa tragi fibra unde iti convine, unde ai si prize si tot ce-ti trebuie ?

#5147
transitguy

transitguy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 07.07.2008
Trebuie sa le pun lângă usa de la intrare pentru ca acolo e doza. Știu de la vecinii de pe etaj ca RDS-ul trage fibra in casa tot prin acea doza (care din construcție a fost proiectata pentru cablurile UPC-ului).

#5148
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,190
  • Înscris: 18.04.2008

View PostdiZy, on 26 august 2017 - 21:37, said:

Nu stiu ce atata filosofie daca ditamai firma a ajuns la concluzia ca mai bine 2 echipamente decat 1 poate ca stiu mai bine, zic eu. Sa mai zic ca e mai bine si cu al treilea doar router si cu al patrulea un AP, blasfemie ce sa mai....

În unele cazuri se dă ONT FiberHome, „mininod” TV și Kaon.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate