Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Prima Vizita si Hoteluri in Paris !

- - - - -
  • Please log in to reply
1844 replies to this topic

#1819
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpopileti, on 16 octombrie 2021 - 09:15, said:

..Adagio Paris 19ème Cité de la Musique, Paris – Prețuri actualizate 2021 (booking.com)
Citadines Didot Montparnasse, Paris – Prețuri actualizate 2021 (booking.com)
Appart’City Confort Paris Grande Bibliothèque, Paris – Prețuri actualizate 2021 (booking.com)
Aparthotel Adagio Paris XV, Paris – Prețuri actualizate 2021 (booking.com)
Happy Stay Paris - Studio Paris Convention Center Porte de Versailles, Paris – Prețuri actualizate 2021 (booking.com)
Aparthotel Adagio Paris Bercy Village, Paris – Prețuri actualizate 2021 (booking.com)
1. Citadines Didot Montparnasse, Paris
2. Aparthotel Adagio Paris XV, Paris; Happy Stay Paris - Studio Paris Convention Center Porte de Versailles
3. Appart’City Confort Paris Grande Bibliothèque, Paris
4. Aparthotel Adagio Paris Bercy Village, Paris
5. Adagio Paris 19ème Cité de la Musique, Paris

#1820
popileti

popileti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.08.2010
Mulțumesc tare mult Pirpy.
As înclina pentru al doilea ,trebuie să mai revăd politica de anulare.Sortii nu prea sunt de partea noastră.


#1821
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Vezi si pe site-ul oficial! Poate pretul si conditiile anularii sunt mai bune acolo? Inregistreaza-te ca membru daca faci direct prin eu, beneficiezi de o reducere.

#1822
popileti

popileti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.08.2010
Dariuscha
Multumesc de sugestie. Sunt client Genius -2 pe booking  si nu m-a dezamagit pana acum.

Am rezervat la Citadines Didot Montparnasse in cele din urma.Fiind  Genius am primit discount 10% si ,in plus, au si politica de anulare mai avantajoasa .
As putea opta si pentru  un taxi ,in cadrul rezervarii, evident cotra-cost.
De la aeroportul CdG ( probabil ca e varianta standard dar se poate modifica) pana la proprietate, costul oferit era de 50 euro. Mi s-a parut putin.E posibil sa fie doar atat sau e pacaleala ?
Noi aterizam pe Beauvais.Oare cat ar fi costul transferului? Nu mai stiu pe unde am citit ca trece de 100 euro.
Oricum trebuie sa ma luminez cu ce mijloace de transport in comun calatorim de la locatie spre zona turistica.De acolo ne vom descurca "a pied".

Sa vedem.

Edited by popileti, 16 October 2021 - 22:40.


#1823
popileti

popileti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.08.2010
Well,după îndelungi dezbateri în familie a argumentelor pro și contra,am renunțat la ideea de a vedea Parisul acum
Mergem în Spania,unde e mai cald și nu sunt inca restricțiile atât de dure.🙂
Mulțumesc din suflet tuturor celor care m-au ajutat cu informații.Ne vor fi de ajutor în următoarea vizită în acest oras și  pe care sper s-o facem intr-un viitor nu foarte îndepărtat..Mai știi,poate chiar ma conving sa mă vaccinez.😔
Toate cele bune.

Edited by popileti, 20 October 2021 - 16:31.


#1824
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Nu stiu cum sa pun intrebarea care sa fiu mai clar... Care este arondismentul mai mare ca numar ce ofera compromisul cel mai ok intre acces la metrou si imprejurimi frumoase in cartier,  siguranta, apropiere cat de cat de unele obiective? Vad ca pe 1-7 aproape ca nu mai gasisesc nimic decent sub 150E/noapte.

#1825
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostLyvyoo, on 13 februarie 2022 - 23:19, said:

... Care este arondismentul mai mare ca numar ce ofera compromisul cel mai ok intre acces la metrou si imprejurimi frumoase in cartier,  siguranta, ..
15, 14, 13, 8, 16 (marginea dinspre 8), 12 si cate putin din celelalte.

#1826
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Merci, am ales ar. 14 pana la urma, la marginea lui, pentru un Ibis Style (Porte d'Orléans) chiar frumusel pentru 85/E pe seara, in mai cu mic dejun. Mi se pare ca au explodat preturile in arondismentele centrale fata de acum niste ani cand am fost ultima data iar pana la 85E chiar erau diferente extrem de mari ca pret. M-am resemnat cu acest Ibis, iar din street view si review-uri pare destul de spalata zona. Atat ca va lipsi acel farmec de a sta pana noaptea intr-o zona istorica si a te plimba pe jos pana acasa in atmosfera adevarata a Parisului.

#1827
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Rezervarea ai facut-o prin booking sau direct la hotel?

#1828
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Initial am vrut pe booking dar eu am obiceiul sa sun direct la cazari pentru preturi chiar cu 20-30% in minus uneori. Asa ca am sunat direct la receptie, mi-au spus sa imi fac online cardul lor de fidelitate si am putut rezerva la acel pret (fata de booking au fost cam 10% in minus).
Atat doar ca au un site varza si nu a mers plata online, iar la o noua rezervare s-a blocat site-ul chipurile pt mentenanta si tot asa. Astfel ca am cautat aplicatia de android si am efectuat acolo rezervarea, fara erori.

#1829
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Exact de asta am si intrebat! Membrii au reducere si de cele multe ori pretul e mai bun direct. Plus ca iti apar toate tipurile de camere pe care le au, nu doar ce pun pe booking. In reteaua accor am facut mereu rezervari/plati directe, insa nu au fost probleme niciodata. Ce-i drept, nu am mai facut de cativa ani buni la ei! Mereu e de verificat direct pe site-ul lantului hotelier, au cele mai bune oferte (kyriad, best western, etc.)

#1830
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015
Buna ziua,
Voi fi cu familia (2 adulti + 3 copiii - 4, 9, 13 ani) intr-o a vacanta de 5 zile la Paris saptamana viitoare si as avea cateva intrebari:

1. Daca mai sunt restrictii covid in acest moment in Franta? Adultii si copilul de peste 12 ani sunt vaccinati, ceilalti 2,nu.

2. Care este cea mai eficienta (ieftina) metoda pentru transportul public? Bilet individual, abonament? Mentionez ca vom face un "tur clasic" in care vom vizita obiectivele principale. Cazare este in afara Parisului si anume Rue Charles Floquet Rueil-Malmaison, Île-de-FranceFrance.

3. Exista vreun sfat legat de Disneyland sau despre cum sa achizionez cat mai eficent biletele? Vom petrece o zi. La fel legat de Louvre.

4. Pentru ultima noapte vom sta pe un Ibis exact langa aeroport (Beauvais). As lua doar o camera tripla mai ales ca stam doar cateva ore in camera. Stiti daca sunt foarte stricti la nr. de persoane sau daca cineva a avut probleme cu 3 copiii intr-o astfel de camera.

Multumesc pentru raspunsuri.

#1831
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Incerc eu niste raspunsuri, pe unde stiu:

1. Restrictiile pentru Franta le gasesti aici: https://www.mae.ro/node/51912

2. Noi cand am fost am circulat cu T10, bilete de cate 10 calatorii. Dar trebuie sa studiezi daca sunt valabile in zona unde va cazati voi, fiind in zona metropolitana din afara Parisului. Noi am mers mai mult pe jos, nu ne-ar fi rentat niciun fel de abonament.

3. Nu stiu daca se gasesc in alta parte mai ieftine decat pe site-ul oficial. Ce te sfatuiesc e sa le cumperi online ca sa nu mai pierzi timpul in dimineata respectiva. Sfatul meu este sa ajungeti cu jumatate de ora inainte de deschiderea parcului ca sa aveti timp sa treceti prin controlul de securitate si vetifivarea biletelor si sa profitati astfel de cat mai mult timp in parc.

4 Nu stiu.

#1832
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007
Salut
1. In mijloacele de transport in comun precum si in spitale se poarta masca. Atat.
2. Fiecare isi face calculele in functie de cat de des merge cu mijloacele de transport in comun. Pentru ajutor, vezi AICI preturile la toate tipurile de bilete si abonamente. Cazarea este in zona Île-de-France.
3. Online pe site-ul oficial, pentru Disney. Pentru Louvre, la fata locului.
4. Nu stiu, poti suna la hotel sa intrebi.

Vacanta placuta ! Atentie, e o perioada ploioasa ! :)

#1833
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Am vazut acum pe site-ul Ibis budget Beauvais Aeroport ca exista si camera de familie, pentru 4 persoane, poate v-ar fi mai comoda, are un pat dublu si o canapea extensibila.

Edited by mdt, 07 April 2022 - 14:28.


#1834
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015

 pirpy, on 07 aprilie 2022 - 13:30, said:

Vacanta placuta ! Atentie, e o perioada ploioasa ! Posted Image
Eu am vazut ca saptamana viitoare ar fi putina ploaie 40-60% deci nu chiar de speriat ... Lucuiesti in Paris?

Multumesc pentru sfaturi tuturor. Copiii de la varsta platesc bilet sau cum e cu copiii? Eu am unul de 4 ani ...
Sunt atat de multe tipuri de bilete si abonamente incat cred ca cel mai bun este Navigo Weekly Ticket (22.80E/persoana). Inteleg ca este nelimitat si acopera absolut tot. Corect?

Am vazut ca poti sa ai abonamentul pe telefon (probabil in aplicatia lor) sau card fizic. Cum e mai bine?

Edited by asddd1000, 07 April 2022 - 15:59.


#1835
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 asddd1000, on 07 aprilie 2022 - 15:56, said:

Eu am vazut ca saptamana viitoare ar fi putina ploaie 40-60% deci nu chiar de speriat ... Lucuiesti in Paris?
Multumesc pentru sfaturi tuturor. Copiii de la varsta platesc bilet sau cum e cu copiii? Eu am unul de 4 ani ...
Sunt atat de multe tipuri de bilete si abonamente incat cred ca cel mai bun este Navigo Weekly Ticket (22.80E/persoana). Inteleg ca este nelimitat si acopera absolut tot. Corect?
Am vazut ca poti sa ai abonamentul pe telefon (probabil in aplicatia lor) sau card fizic. Cum e mai bine?
1. Langa Paris.
2. Sub 4 ani nu platesc bilet. Sub 1o ani, la jumatate de pret. Detalii AICI .
3. Navigo Weekly e cel mai bun, daca te incadrezi cu cele 5 zile intre ziua de Luni si cea de Duminica, inclusiv. Acopera toata zona.
4. In functie de cat de modern este telefonul, e rentabil pe telefon, nu platesti si valoarea cardului fizic + poza. Cineva a folosit aplicatia pe un Samsung S8 si a mers.

#1836
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015
Multumesc pentru informatii.
Navigo Weekly e ce ne trebuie fiindca mergem la Disney, Versailles si sa nu ne mai stresam.
Din pacate telefonul nu este compatibil, chiar daca este nou, chiar flagship.... .Nu este Samsung care merge sigur.

Acum legat de Navigo Weekly am vazut ca e 5E cardul, doar ca trebuie lipita o poza pe el fiindca este nominal. Deci trebuie sa avem poze la noi pt. copiii peste 4 ani inclusiv ca sa le lipim sau merge si fara doar scriind numele?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate