Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Prima Vizita si Hoteluri in Paris !

- - - - -
  • Please log in to reply
1844 replies to this topic

#1531
cocogeo

cocogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.03.2006

 judas, on 12 iunie 2014 - 06:46, said:

Da, aici este alegerea ta. Eu am urcat in ambele si a fost incomparabil mai frumos in Eiffel. In plus de asta Eiffel este simbolul Parisului, Montparnasse mi se pare cam kitch. Parerea mea......
multumesc, o sa ma mai gandesc si mai ales o sa vad la fata locului in functie de aglomeratie. Oricum, Montparnasse ma interesa doar din punct de vedere al panoramei, nu ca obiectiv.

#1532
melintec

melintec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.06.2014
Buna ziua!
In perioada 16-20 august urmeaza sa merg cu sotul la Paris, dar am tot citit pe aici si parerile sunt atat de multe si diferite ca in capul meu e o nebuloasa.
Vis-a-vis de hotel am tot citit si ne-am cam hotarat, insa in ceea ce priveste timpul petrecut in Paris, nr de zile nefiind f mare, nu prea stim cum sa ne stabilim un itinerar, n-am prea pierde timpul intrand in nenumarate muzee pt ca nu suntem impatimiti ai tablourilor si statuilor...?? Cum ar fi mai convenabil de circulat un Paris...ne-ar ajuta un abonament sau simplu bilete de metrou/RER? Este indicat un Paris Pass?
Multumesc anticipat!

#1533
cocogeo

cocogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.03.2006

 melintec, on 17 iunie 2014 - 08:57, said:

Buna ziua!
In perioada 16-20 august urmeaza sa merg cu sotul la Paris, dar am tot citit pe aici si parerile sunt atat de multe si diferite ca in capul meu e o nebuloasa.
Vis-a-vis de hotel am tot citit si ne-am cam hotarat, insa in ceea ce priveste timpul petrecut in Paris, nr de zile nefiind f mare, nu prea stim cum sa ne stabilim un itinerar, n-am prea pierde timpul intrand in nenumarate muzee pt ca nu suntem impatimiti ai tablourilor si statuilor...?? Cum ar fi mai convenabil de circulat un Paris...ne-ar ajuta un abonament sau simplu bilete de metrou/RER? Este indicat un Paris Pass?
Multumesc anticipat!
Eu m-am uitat pe parispass si mi se pare foarte scump si mai ales daca nu vreti sa intrati in prea multe muzee, chiar nu renteaza. Doar pentru muzee este mult mai bun ca pret museumpass si separat se plateste transportul si nu iesi nici la jumatate sau pe acolo. Daca vreti mai mult sa bateti la pas im plimbare, orientati-va dupa traseele de walking de pe lonely planet. Sunt foarte bune si explica si ce vezi pe traseu. Sau link-urile puse de mine pentru free walking tours. Va hotarati la cate o zona pe zi si vedeti ce sete de vizitat/vazut pe acolo.

#1534
cocogeo

cocogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.03.2006
Am gresit, walking tours de pe frommer's nu, lonely planet.
http://www.frommers....h.ryoMPPNF.dpbs

Foarte util pentru planificarea excursiei:
http://www.frommers....h.2koaHjVq.dpbs

Edited by cocogeo, 17 June 2014 - 11:19.


#1535
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 melintec, on 17 iunie 2014 - 08:57, said:

.. Cum ar fi mai convenabil de circulat un Paris...ne-ar ajuta un abonament sau simplu bilete de metrou/RER? Este indicat un Paris Pass?..
Exista un topic dedicat pentru transport si mai ales un mesaj care explica in detaliu modalitatea de transport in Paris ( click pe titlu ) ---> Transport in Paris   :)

#1536
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
In Paris puteti lua un tur gratuit al celor de la Sandeman's:

http://www.newparist...-free-tour.html

Daca s-a mai scris despre ei imi cer scuze ca repet informatia. insa din punctul meu de vedere este o solutie extrordinara pentru descoperit chiar si numai  superficial un oras.
Este un tur de trei ore in care un ghid extrem de profesional o sa iti dea detalii care mai de care mai interesante.
Desi se numeste "gratuit" el nu este gratuit. Nimic pe lumea asta nu e gratuit.
Insa nu exista un pret fix ci fiecare da cat crede ca merita ghidul la sfarsitul turului.
Si tocmai pentru ca ghidul castiga practic cat ii da turistul, el va face tot posibilul sa ofere un tur extraordinar de bun. Si sunt persoane care chiar cunosc orasul si isotria orasului si sunt de obicei vorbitori nativi de engleza. In Berlin de exemplu noi am avut ca ghid un englez care locuia de 7 ani acolo si care facea un doctorat in istoria Germaniei in secolul XX.

#1537
cocogeo

cocogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.03.2006

 something00, on 17 iunie 2014 - 11:28, said:

In Paris puteti lua un tur gratuit al celor de la Sandeman's:

http://www.newparist...-free-tour.html

Daca s-a mai scris despre ei imi cer scuze ca repet informatia. insa din punctul meu de vedere este o solutie extrordinara pentru descoperit chiar si numai  superficial un oras.
Este un tur de trei ore in care un ghid extrem de profesional o sa iti dea detalii care mai de care mai interesante.
Desi se numeste "gratuit" el nu este gratuit. Nimic pe lumea asta nu e gratuit.
Insa nu exista un pret fix ci fiecare da cat crede ca merita ghidul la sfarsitul turului.
Si tocmai pentru ca ghidul castiga practic cat ii da turistul, el va face tot posibilul sa ofere un tur extraordinar de bun. Si sunt persoane care chiar cunosc orasul si isotria orasului si sunt de obicei vorbitori nativi de engleza. In Berlin de exemplu noi am avut ca ghid un englez care locuia de 7 ani acolo si care facea un doctorat in istoria Germaniei in secolul XX.
Eu il am in program si inca alte 2 tururi cu alta companie. Si eu in mod frecvent caut aceste tururi pe unde ma duc pentru ca a fost dragoste la prima vedere. Nu am fost dezamagita de niciunul. Multumesc pentru confirmarea unei bune alegeri. Cam cat este "atentia" pentru ghid pentru turul asta ? E destul de lung, tot ce am mai facut au fost max 2 ore.

#1538
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 cocogeo, on 17 iunie 2014 - 12:35, said:

Eu il am in program si inca alte 2 tururi cu alta companie. Si eu in mod frecvent caut aceste tururi pe unde ma duc pentru ca a fost dragoste la prima vedere. Nu am fost dezamagita de niciunul. Multumesc pentru confirmarea unei bune alegeri. Cam cat este "atentia" pentru ghid pentru turul asta ? E destul de lung, tot ce am mai facut au fost max 2 ore.

Eu de obicei ma uit cat ar costa un tur asemanator dar cu pret fix si dau atat sau mai mult depinde cat de mult imi place ce am primit.
In Paris nu am mers cu ei asa ca nu stiu exact. Poate 15 euro de persoana?

#1539
Ruxiemi

Ruxiemi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.06.2014
Buna ziua plec împreuna cu familia mea  in 3 August. 6 zile la Paris  as dori sugesti pentru un tur  in care sa vad cit mai multe obiective împărțit pe zile  Menționez ca am achiziționat  parispass  valabil pentru 6 zile  si ma voi caza in zona montmarte va multumesc

#1540
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 Ruxiemi, on 26 iunie 2014 - 20:07, said:

Buna ziua plec împreuna cu familia mea  in 3 August. 6 zile la Paris  as dori sugesti pentru un tur  in care sa vad cit mai multe obiective împărțit pe zile  Menționez ca am achiziționat  parispass  valabil pentru 6 zile  si ma voi caza in zona montmarte va multumesc
Buna seara
Pentru inceput iti sugerez sa citesti aici ( click pe titlu ) ---> Povesti din Paris , pentru inspiratie din experienta altora  :)

#1541
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Buna ziua,

Din cele 4 oferte de cazare de mai jos, ne-am hotarat (foarte rapid, fiindca timpul nu e de partea noastra) la aceasta, Hotel Apart CITY LA GARRENE  3*, zona N-V Paris, Address: RUE PALLOY 4, 92110 , Clichy, Paris 75015
Spuneam de 4 oferte. Iata-le:
1) Hotel Apart CITY LA GARRENE  3*, zona N-V Paris
   Address: RUE PALLOY 4, 92110 , Clichy, Paris 75015

2) Hotel Apart CITY LA GARRENE  3*, zona S, Paris
   Address: AVENUE DE PARIS 36-40, 94800 , Villejuif, Paris 75015

3) Hotel LECOURBE 3* - renovat 2013,   zona Montparnasse
Address: 28 Rue Lecourbe,Paris 75015,France, Paris

4) Hotel Apart ADAGIO PARIS  3*, zona Montparnasse sud
   Address: 20 Rue d'Oradour sur Glane,Paris 75015

In alegere am tinut cont de faptul ca acel apartament are si o mica bucatarie; apoi, de faptul ca sunt camere destul de mari - suntem 4 persoane, 2 adulti si 2 copii; si de faptul ca metroul este destul de aproape. Va rog frumos, puteti sa-mi spuneti daca alegerea facuta e una buna? Dumneavoastra ati fi ales altceva?

Recunosc, pentru acest trip nu m-am documentat suficient. O sa-mi spuneti, pe buna dreptate, ca toate raspunsurile la intrebarile pe care as vrea sa le pun, le voi gasi rasfoind paginile acestui subiect. Promit sa ma revansez cu un review folositor la intoarcere din vacanta. Multumesc.

#1542
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 nehotarata, on 29 iunie 2014 - 14:49, said:

Buna ziua,
Din cele 4 oferte de cazare ...
Buna
Ordinea pe care as fi propus-o este:
1. Hotel LECOURBE ( aici am stat cand am fost turist si zona este EXCELENTA !!! )
2. Hotel Apart ADAGIO
3. Hotel Apart CITY LA GARRENE, Villejuif
4. Hotel Apart CITY LA GARRENE, Clichy
Ultimele 2 hoteluri sunt in afara Parisului, dar am vazut ca au statie de metrou in zona, asa ca ...

Vacanta Placuta !  :)

#1543
Ruxiemi

Ruxiemi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.06.2014
Multumesc pentru răspuns as mai dori sa stiu daca pot folosi parispass    pentru transportul cu RER de la aeroportul CDG  in paris

#1544
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 Ruxiemi, on 29 iunie 2014 - 21:05, said:

Multumesc pentru răspuns as mai dori sa stiu daca pot folosi parispass pentru transportul cu RER de la aeroportul CDG  in paris
NU, deoarece aeroportul CDG se afla in zona 5, iar ParisPass este valabil numai pentru zonele 1 - 3 . Aici detalii ---> Paris Pass  ( ' Covers zones 1 – 3, the whole of central Paris ' )

#1545
Ruxiemi

Ruxiemi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.06.2014
Ok am inteles

Atunci as dori daca se poate sa imi explicați cum ajung din aeroportul CDG. La hotel Victoria pe str city Bergere  cei de la hotel nu mi au răspuns la mail si sunt un pic derutata multumesc frumos

#1546
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 Ruxiemi, on 30 iunie 2014 - 17:11, said:

.... La hotel Victoria pe str city Bergere...
Mai intai RER B spre Paris pana la Gara de Nord ; de aici M4 spre Mairie de Montrouge si cobori la Strasbourg-Saint-Denis ; apoi M9 spre Pont de Sevres si cobori la Grands Boulevards --> ( traseu 1 ) ; apoi pe jos pana la hotel --> ( traseu 2 )
Mai multe detalii despre transportul in Paris, aici  ( click pe titlu ) ---> Transport in Paris

Attached Files



#1547
Ruxiemi

Ruxiemi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.06.2014
Multumesc foarte mult

#1548
Ruxiemi

Ruxiemi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.06.2014
As mai vrea sa stiu daca zona in care se afla hotelul victoria str city bergere  este o zona sigura in  ideea ca m as  întoarce  dupa ora 23 multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate