Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Prima Vizita si Hoteluri in Paris !

- - - - -
  • Please log in to reply
1844 replies to this topic

#1495
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

View Postrivali, on 05 noiembrie 2013 - 09:42, said:

...Hôtel De Venise   4 rue de Chaligny, Paris - pe linga Gare de Lyon...
E in regula zona :) Ca sa fie ' dubios ' aici, trebuie sa stai cat mai aproape de periferia nordica a Parisului . In rest, in majoritatea locurilor, difera doar originea locatarilor din zona respectiva si aglomeratia.

#1496
ryan_pope

ryan_pope

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.05.2008
salut
am planificat un city break pentru 16-19.11,2013 in Paris cu plecare din timisoara cu wizz air
deoarece au intervenit anumite probleme de serviciu, nu voi mai putea efectua excursia si am decis ca poate e cineva interesat de achizitionarea unui bilet de avion tur retur pentru 2 persoane cu check in efectuat online pentru ambele persoane.
stiu ca poate sunt un pic off topic dar oricum nu am de gand sa anulez rezervarea si poate vrea cineva sa mearga la paris la un pret sub cel solicitat de wizz air in momentul de fata. pretul e negociabil

#1497
monadea

monadea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.06.2011

View Postrivali, on 05 noiembrie 2013 - 09:42, said:

O sa mergem si noi in mai la Paris. Ce parere aveti de acest hotel ? - Hôtel De Venise   4 rue de Chaligny, Paris - pe linga Gare de Lyon

Ma refer la zona in primul rand este OK? vad ca este pe linga o gara si mi-e frica sa nu fie o zona cam dubioasa.
BUNA ,NU STIU CUM E ZONA ,DAR UNDE AM STAT NOI ,IN ZONA PORTE  CLICY ERA PLIN DE MAROCANI .SI NEGRI ,ORICUM LA PARIS SINT PLIN DE NEGRI ,SI ALTE NATII

#1498
roxi-nico

roxi-nico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.02.2010
buna, noi mergem in perioada 27 iulie-3 aug. 2014, o zi pt disney(2 adulti, 2 copii) imi puteti sugera o ordine a locurilor de vizitat, pe zile ?

#1499
denysse

denysse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.02.2006
Am stat cu sotia mea o saptamana la paris, in partea de nord, in Montmartre, pe strada Rue Championnet. E vorba de un studio, de fapt o garsoniera micuta, etaj 6, dar cu o vedere extraordinara pe Sacre Couer. Cartierul este plin de "imigranti", oameni de toate culorile, dar nu am avut nici un fel de problema, cu conditia sa nu te opresti , daca cineva vrea sa-ti vanda iPhone pe strada, sau daca te intreaba cineva daca stii limba romana....sincer, mai bine,nu.
Pentru garsoniera, am facut rezervare pe housetrip.com , pret 300 euro pentru 7 zile, fara garantie.


Buna,

Poti sa imi spui pe scurt cum a decurs procesul de rezervare pe acel site housetrip.com? Datorita acestei postari am intrat si chiar mi se pare interesant.
Multumesc mult!

#1500
kallatis

kallatis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.05.2006
Da, sigur.
Te inregistrezi.
Iti cauti locatia dorita, in functie de perioada si pret.
Trimiti un request ownerului.
Gazda iti trimite raspuns pozitiv/negativ in functie de valabilitatea locatiei pe perioada respectiva.
In caz de raspuns pozitiv treci mai departe la pagina unde iti introduci datele, inclusiv datele de pe card.
Dupa acesta e gata rezervata, poti sa iei legatura direct prin mesaj privat cu gazda, unde stabiliti detaliile. (predare cheie, garantie.....)
In acest moment banii sunt in contul celor de la Housetrip.
Banii se transfera din contul Housetrip in contul ownerului in prima zi de cazare.
Pana atunci poti sa anulezi, daca vrei, si ti se transfera inapoi banii pe card (vezi ca nu se restituie toata suma, daca te razgandesti)

Cam atat, daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie.

Edited by kallatis, 07 January 2014 - 09:42.


#1501
denysse

denysse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.02.2006

View Postkallatis, on 07 ianuarie 2014 - 09:32, said:

Da, sigur.
Te inregistrezi.
Iti cauti locatia dorita, in functie de perioada si pret.
Trimiti un request ownerului.
Gazda iti trimite raspuns pozitiv/negativ in functie de valabilitatea locatiei pe perioada respectiva.
In caz de raspuns pozitiv treci mai departe la pagina unde iti introduci datele, inclusiv datele de pe card.
Dupa acesta e gata rezervata, poti sa iei legatura direct prin mesaj privat cu gazda, unde stabiliti detaliile. (predare cheie, garantie.....)
In acest moment banii sunt in contul celor de la Housetrip.
Banii se transfera din contul Housetrip in contul ownerului in prima zi de cazare.
Pana atunci poti sa anulezi, daca vrei, si ti se transfera inapoi banii pe card (vezi ca nu se restituie toata suma, daca te razgandesti)

Cam atat, daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie.

Iti multumesc mult pentru raspuns. Ma mai intereseaza ceva referitor la preautorizarea aia de card. Adica eu rezerv cu 5 luni inainte dar nu am in momentul rezervarii toata suma decat comisionul ala de 23 euro. Cei de la housetrip verifica cumva daca am banii necesari in cont in momentul rezervarii? De conditiile anularii stiu, de asta te bombardez acum cu aceste intrebari. Multumesc din nou inca o data!

#1502
kallatis

kallatis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.05.2006
In momentul rezervarii in care tu iti treci datele de pe card, ti se ia toata suma, inclusiv comisionul.
Aceasta suma ramane 5 luni in contul celor de la Housetrip si ajunge in contul gazdei in prima zi de cazare.

Deci daca tu, in momentul rezervarii nu ai suma necesara (chirie+comision) pe card, nu ti se accepta requestul.

#1503
denysse

denysse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.02.2006

View Postkallatis, on 08 ianuarie 2014 - 12:22, said:

In momentul rezervarii in care tu iti treci datele de pe card, ti se ia toata suma, inclusiv comisionul.
Aceasta suma ramane 5 luni in contul celor de la Housetrip si ajunge in contul gazdei in prima zi de cazare.

Deci daca tu, in momentul rezervarii nu ai suma necesara (chirie+comision) pe card, nu ti se accepta requestul.


Iti multumesc mult pentru acest raspuns. De data asta chiar m-am lamurit...

#1504
carmen7

carmen7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2008
buna seara,
In sept mergem,pt. prima data, la Paris.Din anumite motive,caut un apartament la particulari.Am gasit un site airbnb.fr .A mai folosit cineva acest site sau altele similare care sa-ti ia banii din cont(de acum pana in sept) plus comision?sunt sigure astfel de practici sau ramanem si fara bani si fara cazare?
mai stie cineva alte site-uri?sau direct de la privat?
multumesc mult

#1505
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

View Postcarmen7, on 03 februarie 2014 - 20:07, said:


mai stie cineva alte site-uri?

Incearca si aici: http://www.lodgis.com/

#1506
Ana-Vettel

Ana-Vettel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.10.2013
Buna ziua,
eu merg la Paris in martie, impreuna cu sotul meu, Am gasit cazare la hotel cu mic dejun dat fiind faptul ca este prima noastra vizita si nu cunoastem orasul, am preferat asa.
Daca sunteti interesati, eu pot sa va dau site-ul unde am gasit noi.
Poate data viitoare cand vom merge, cautam si noi un apartament

#1507
carmen7

carmen7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2008
Multumesc,insa raman pe ideea de apartament,mai multe motive.daca a mai procedat cineva asa sau stie alte site-uri cu ap.multumesc anticipat.

#1508
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postcarmen7, on 03 februarie 2014 - 20:07, said:

buna seara,
In sept mergem,pt. prima data, la Paris.Din anumite motive,caut un apartament la particulari.Am gasit un site airbnb.fr .A mai folosit cineva acest site sau altele similare care sa-ti ia banii din cont(de acum pana in sept) plus comision?sunt sigure astfel de practici sau ramanem si fara bani si fara cazare?
mai stie cineva alte site-uri?sau direct de la privat?
multumesc mult
Exista si un subiect dedicat cazarii in apartament inchiriat de la un particular. "Studio Paris". Chiar pe prima pagina veti gasi o multime de link-uri de utilizat pentru inchirierea unui apartament:
- <Kahuna>: http://forum.softped...s/#entry7703791
- <andreic>: http://forum.softped...s/#entry7703837
- <dana_03>: http://forum.softped...s/#entry7706464
- <o_dor>: http://forum.softped...s/#entry7799457
- <chrismo>: http://forum.softped...s/#entry7800205
- <pirpy>: http://forum.softped...s/#entry7904615


Despre teama dumneavoastra de a inchiria.
Va temeti sa platiti de-acum. Dar la o rezervare non-refundable la un hotel nu platiti in februarie pentru septembrie daca este chiar ceea ce va doriti? (Corect ar fi trebuit spus ca furnizati datele necesare pentru plata oricand din februarie pana in septembrie; in mesajul http://forum.softped...2#entry12889076 povesteam despre momentul platii; sa stiti ca plata pentru rezervarea din 11 martie s-a facut la prezentare.)

Nu va ia nimeni banii din cont, ii dati singura/singur. Reiau: platiti in februarie pentru septembrie pentru ca ati gasit un apartament care va convine ca dotare+localizare+pret si nu vreti sa-l pierdeti; este posibil ca reluand cautarea in august sa vedeti ca nu mai este liber. Noi credem ca este mai bine sa facem platile treptat – sa zicem –  din februarie pana in septembrie si, ca urmare, platim linistiti si avansul la cazare si masina integral atunci cand le gasim la pret bun.

Am inceput amintindu-va de subiectul "Studio Paris". Cititi-l (ma gandesc la "rasfoiti-l", dar nu stiu daca se poate spune asa despre ceva legat de calculator) si veti constata ca sunt foarte, foarte putine situatii in care s-a intamplat ceva neplacut la o inchiriere.
Deasemenea, pe subiectul Franta imi amintesc si de 1-2 cazuri de probleme la hotel, rezolvate cu ajutorul intermediarului. Le diable n'est pas si noir qu'on le fait.

Povesti. Motive.
Prima data cand am inchiriat de la un particular nu am trait aceasta teama poate pentru ca totul s-a desfasurat pe parcursul a mai putin de o saptamana; nu aveam cand sa ne mai facem si astfel de ganduri. Am platit comision, dar nu a fost nevoie de avans pentru ca nu mai aveam cand sa-l trimitem.

De ce am inchiriat un apartament? Pentru ca ne alesesem o zona in care am fi dorit sa locuim si niciunul din hotelurile la care am apelat nu aveau o camera disponibila pentru 10-11 zile. (Nu va ganditi ca pe lista noastra erau toate hotelurile din zona, ci numai cele la care puteam plati!) Ne primeau 5-7 zile, apoi ar fi trebuit sa ne cautam alt hotel.

Si asa am inchiriat primul apartament! Nu aveam nevoie de bucatarie,  am folosit din dotarile apartamentului un ibric, o lingurita, doua cesti pentru cafea –  asta pentru o zi sau doua pana am descoperit ce cafea buna se gasea langa apartament.

Anul urmator, in formula 2+2 am ales sa inchiriem un apartament pentru ca aveam nevoie de spatiu, bucatarie si parcare. Sigur ca pentru o saptamana era o solutie mai ieftina decat la hotel! Gandindu-ma la propunerea facuta de <Ana-Vettel> si refuzata de dumneavoastra, cred ca este bine sa va spun ca in aceeasi vacanta am stat si la: doua hoteluri, doua rezidente, o chambre d’hotes. Pentru 2-3-4 nopti am considerat ca nu ne trebuie un apartament de inchiriat; aici intervine si durata pentru ca, desi exista apartamente ce pot fi inchiriate si numai pentru o zi, suplimentul de cost si taxa de expediere a avansului prin banca (nici acum nu sunt majoritare gazdele ce accepta PayPal!) insemnau un plus pentru hotel.

Motivele de care amintiti dumneavoastra nu cred ca sunt diferite de ale noastre, nu-i asa?

Comision.
Anul trecut am folosit pentru inchiriere http://www.oudormir.com/ (nu pentru Paris, dar am vazut ca sunt oferte si pentru Paris + imprejurimi). Aveti inca un site pe care sa cautati cazare, un site care raspunde intrebarii din mesaj. Oudormir.com este asemanator cu airbnb: am platit linistiti vreo 20€ comision, iar la preluarea apartamentului am achitat integral chiria (*).

Nu problema pierderii banilor o plasez pe locul I al grijilor, ci timpul pentru a gasi altceva, acolo, la fata locului (bineinteles ca aceasta teama nu a aparut din senin, dar speram ca totul va fi bine si de acum inainte).

Raspundeam anul trecut in februarie lui <damians> (http://forum.softped...2#entry12787276 ) si-i spuneam ca este bine:
- sa accepte varianta de inchiriere prin intermediari (sa plateasca si comision)
- sa caute o rezidenta (va propun si dumneavoastra http://www.appartcity.com/)
- sa plece cu variante de rezerva.

(*) Ca procedura, asa au stat lucrurile, dar a fost si un moment in care am apelat la intermediar pentru ca el a existat: am schimbat adrese, telefoane cu gazda, i-am dat traseul si orele la care vom ajunge/vom pleca si … s-a lasat linistea, desi in ultimul mesaj spunea ca va reveni cu detalii, sfaturi. Cu doua zile inainte de a pleca spre Franta i-am scris pentru a-i spune ca de la aeroport pana la ei vom face o saptamana si singurul mijloc de comunicare sigur este telefonul, ora de sosire ramane asa cum i-am transmis-o deja. Iar liniste. Am apelat la colectivul oudormir.com, caruia i-am semnalat ca nu avem niciun mesaj de la gazda, suntem gata sa plecam spre Franta si nu stim daca trebuie sa ne cautam o alta cazare. Ne-au raspuns in mai putin de o ora, iar dupa cca 3 ore am primit si mesaj de la gazda. Evident ca nu am renuntat la lista cu variante de rezerva! Si ca sa inchei: primire buna, fara garantie, apartament curat, sfaturi utile, apoi felicitari de Craciun, dar a existat o apnee a comunicatiei in cazul nostru.

Cum sa nu vorbesc despre grijile generate de aceasta cazare in comparatie cu chambre d’hotes Val de Loire? De la cei cu apartamentul nu am avut niciun semn de viata cateva luni, cu cei de la Val de Loire (nici vorba despre comision ori avans!) discutam despre ce-i place sa manance copilului nostru si despre aniversarea care s-a intamplat sa fie la ei (da, a fost si un tort cu lumanari).

Vorbiti despre "direct de la privat". Homelidays, abritel sunt din categoria "direct de la privat". Lodgis, oudormir sunt din categoria "prin intermediar". Poate ca varianta a doua ar contribui la reducerea motivelor dumneavoastra de neliniste.

Rezidenta.
Si <dariuscha> recomanda rezidentele. Este altceva decat relatia cu particularii care inchiriaza camere/apartamente/case. Pentru ca <Ana-Vettel> va propunea sa va cazati la un hotel, va voi spune ce tipuri de cazare am avut anul trecut:  chambre d’hotes, apartament, rezidenta, hotel. Este a doua oara cand insir toate variantele de cazare pentru a sublinia faptul ca ar fi bine sa acceptati orice sugestie referitoare la cazare, sa verificati daca nu cumva o rezidenta – pentru ca suntem la acest capitol – ar satisface cerintele dumneavoastra. Este tot un apartament, este o rezervare pe model de hotel asa cum sunteti dumneavoastra obisnuita/obisnuit.

Bafta la cautat!

#1509
carmen7

carmen7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2008
wow,multumesc mult!nu ma asteptam la atatea detalii.Am tot ce-mi trebuie sa organizez 10 vacante de-acum incolo :))sigur am sa gasesc  ceva .

#1510
blocexpert

blocexpert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.02.2013
Urmeaza sa luam si noi (2 adulti si un copil de 5 ani) calea Parisului. Multumesc si eu tuturor celor care au postat informatii (de abia am reusit sa citesc tot...) si, in special, trimisilor speciali pirpy si o-dor. Eu n-as rezista cu nervii sa raspund iar si iar la atatea intrebari puse in mod repetat.

Am planificat o excursie mai lunguta un pic, in sensul ca zburam intai la Londra (avion Tarom, 1175 lei, aterizare pe Heathrow), cazare rezervata langa St Pancras Station (hotel Premier Inn , 3 nopti - 323 GBP de vineri dupa-amiaza pana luni dimineata cand luam Eurostarul pana la Paris (135 GBP). La Paris vreau sa inchiriez o masina cu care sa mergem spre Disneyland (rezervari pentru inceputul lunii iunie, am luat la Hotel Cheyenne, 2 adulti si un copil de 5 ani, pachetul de 3 nopti si 4 zile, 660 euro cu asigurare storno, direct de pe site-ul lor din Franta)  si sa vizitam si imprejurimile (Amiens, ceva castele care par accesibile ca distanta + plus ce o mai fi pe acolo de vazut). Dupa ce stam cele 4 zile la Disney, revenim in Paris (cazare rezervata langa Gare du Nord - Hotel de L`Europe - Bd de Magenta - 4 nopti - 450 euro) pentru vizite si eventual alte chestii prin imprejurimi. La sfarsit, avion de la Beauvais catre Mioritica (Blueair - 1055 lei).
Am pus preturi ca si orientare pentru alte persoane interesate. Partile de transport sunt deja platite, hotelurile doar rezervate deci aici s-ar mai putea schimba ceva daca apare ceva mai bun la Paris.
As fi recunoscator daca persoane mai avizate mi-ar putea da ceva indicatii pentru o impartire cat mai judicioasa a timpului, astfel incat in cele 2 zile jumate de la Londra (V, S, D)  si 4 zile la Paris (J - V - S - D) sa putem acoperi cat mai mult din ce e de vizitat.
La Londra m-am gandit sa iau bilete la bus-ul turistic. Au sistemul hop-on hop-off, putem face un tur cu el si sa ne oprim unde vrem sa vizitam ceva. La obligativitati intra London Eye, croaziera pe Tamisa si schimbarea garzii.
La Paris, conditia obligatorie este urcatul in Tour Eiffel pana sus. Cand am mai fost nu am urcat deloc; ce sa caut eu in mormanul ala de fiare... si,  dupa ce am plecat de acolo mi-a parut rau ca nu am urcat, asa ca, acum daca pot sa urc si pe antena, nici aia nu scapa.... As vrea sa ajungem si la parcul zoo din Thoiry, probabil combinat cu vizita la Versailles ca e pe aceeasi directie. In rest, am prefera cat mai multe activitati in aer liber, sa simtim adevaratul Paris, nu sa respiram aglomeratia din muzee. Mai ales ca avem si copilul si ar putea fi plictisitor caratul prin muzee. Plus de asta, nici nu suntem mari priceputi in ale artei.

La inchiriatul masinii am ajuns dupa ce am inceput sa adun toate costurile de transport de colo colo (numai Paris - Disney - Paris - Versailles / Thoiry - Paris - Beauvais costa o gramada). Rezultatul l-am inmultit cu bagajele si cu copilul. Rezultatul a fost evident. Nu ma vad tragand de nspe genti, nevasta si copil prin BUS, RER, TER, PER, TGV, OZN si ce mai au ei pe acolo. Deci, inchiriere masina, pe undeva pe la 300 de euro pe 7 zile, la care adaug 70-80 euro pentru parcare 4 zile langa hotel. Masina o iau de la Gare du Nord Eurostar si o las la Beauvais. Bineinteles ca pentru plimbarile prin Paris o sa luam transportul in comun.

Orice sfat este binevenit, cu multumiri anticipate.

#1511
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

View Postblocexpert, on 11 februarie 2014 - 13:05, said:

... 4 zile la Paris (J - V - S - D).....
Pentru inceput mai fa un mic efort si citeste cum si-au impartit altii timpul, si poate te inspira sa alegi ce iti este mai convenabil, in functie de ceea ce vreti sa vedeti, ritmul vostru de mers, oboseala care o sa o acumulati, vremea din perioada respectiva, etc ... ( click ) ---> Povesti din Paris

#1512
Ana-Vettel

Ana-Vettel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.10.2013
Buna ziua,
eu plec in 22 martie, 4 zile. Eventul la intoarcere, pot sa pun cum am impartit noi timpul intre obiective si plimbatul prin Paris. Noi vrem sa stabatem mult pe jos, avem hotel aproape de Tur Effel dar nu vrem sa urcam. Vrem sa vedem Parisul de la Sacre Coeur,am auzit ca este o priveliste tulburatoare. Apoi vrem Domul invalizilor, Catedrala ND...Dar din cate am inteles, ati mai fost. Noi suntem prima data (vom fi) la Paris. Suntem foarte "austrieci" cacinu ratam targurile pasti/craciun i fiecare an de la Vienna si nici Salzburg nu ne-a scapat.
Deci, revin la intoarcere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate