Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Sfaturi - pentru prima data in Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#37
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Buna Buna insa locul acestui post ar fi ar fi la oferte Turcia 2010:)

Eu zic ca daca tot sunteti un grup mare sa alegeti bine hotelul pentru vacanta nu de alata dar cum sunteti multi daca nu va place o sa iasa acolo un show de zile mari si numai vacanta nu veti avea.

Mai toate hotelurile din Antalya mi-au trecut orin fata ochilor insa stau si ma gandesc daca agentul vostru de turism a vazut aceste hoteluri pe care le recoamanda.

Poate din toate hotelurile de 4 stele pe care le-am vazut unul care ar merita ceva atentie ar fi Antique Roman Palace din Alanya.

Mare grija la ce pot ascunde ofertele foarte ieftine!

#38
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postbii, on 19th March 2010, 04:54, said:

Buna, suntem un grup de 8 sau 10 persoane, inca nu stim sigur si dorim sa mergem in Antalya in iunie, nici unul dintre noi nu am mai fost pana acum asa ca nu prea stim ce sa alegem. Agentia la care m-am interesat mi-a facut o oferta destul de buna, mi se pare ca pretul e foarte bun, spun asta pt ca nu stiu ce conditii sunt. Agentia mi-a recomandat urmatoarele: Zbor Charter cu avionul, transfer de la aeroport la hotel cu taxe incluse si asig medicala All inclusiv la Matiate Hotel 4* in Kemer, pret 667 euro 2 persoane 7 nopti si Sunshine Hotel 4 * Alanya, tot aceleas conditii pret 688 euro. Mi se pare bun pretul dar nu stiu cum va fi in realitate cand ajungem acolo, pe net am gasit putine poze cu aceste hoteluri, iar din poze nu imi dau seama cum e. Va rog sa ma ajutati daca ati fost la aceste hoteluri, sau in orasele respective, mi le recomandati? Astept rasp si recomandari. Multumesc, o seara frumoasa tuturor

1. gandeste-te f bine inainte sa dai banii, din cei 667 sau 688 de euro, aproximativ 500 (cinci sute) reprezinta numai avionul. ar trebui sa iti pui niscaiva semne de intrebare, totusi... hotelul ala stralucitor ca soarele (sunshine :P ) e facum cam varza in comentariile de pe tripadvisor...
2. daca tot nu ati mai fost in turcia, de ce nu incepeti voi cu un sejur la kusadasi (sau marmaris), gasiti cam in aceiasi banutzi, dar macar hotelurile sunt deja vizitate de mai toata lumea de pe forumul asta si veti primi sfaturi si pareri mult mai multe si mai avizate? vi s-a pus pe antalya?
3. daca tot deschizi un topic, nu ii pune ca si titlu ceva banal, gen "buna". baga acolo ceva sugestiv, concret, cam ce te intereseaza, sa stie lumea ce contine pentru a iti raspunde. dar hai, punem asta pe seama "incepatorului"...

#39
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postbukov66, on 18th March 2010, 20:12, said:

mda....merci de chestia cu kindereii! iar faza cu cazarea pe loc in Romania, n am practicat-o niciodata...
in Grecia ,da!si tine! :coolspeak:

nu compara grecia cu turcia... iti garantez ca nu vei gasi nici preturi bune si poate nici camere nu vei gasi direct de la hotel.
cauta camera family si ai rezolvat problema, crede-ma. ia un hotel cu ceva piscine (de preferat sa aiba si apa in ele :D ), plus ceva echipa de animatie (asa stai si tu mai linistit) si o sa tina kinderii minte vacanta asta mult timp.
vezi k saptamana viitoare e si targul de turism. arunca o privire si pe acolo.

#40
LILIELI

LILIELI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 21.04.2008
[quote name='papone' date='19th March 2010, 09:58' post='7962339']
nu compara grecia cu turcia... iti garantez ca nu vei gasi nici preturi bune si poate nici camere nu vei gasi direct de la hotel.
  Da intradevar sunt o multime de resorturi care au camere family,dar grija mare care sunt bune raport calitate-pret se cam termina pina pe 31 martie cind mai au EB-uri bune,asa am patit anul trecut cu Aqua Fantasy am luat bilete in februarie si in martie au vrut sa mai vina 2 familii si a fost stop sales pt perioada cind am luat noi,la fel a fost si anul acesta cu Carpe Diem Claros si cred ca asa se va intampla si cu EHB care e renovat si se pare ca are mare trecere si Omer are camere family cu 2 dormitoare unul la parter si unul la etaj,deci variante pt familii mai numeroase mai sunt,momentan,eu personal zic sa te grabesti daca esti hotarat.

#41
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

View Postbii, on 19th March 2010, 03:54, said:

Buna, suntem un grup de 8 sau 10 persoane, inca nu stim sigur si dorim sa mergem in Antalya in iunie, nici unul dintre noi nu am mai fost pana acum asa ca nu prea stim ce sa alegem. Agentia la care m-am interesat mi-a facut o oferta destul de buna, mi se pare ca pretul e foarte bun, spun asta pt ca nu stiu ce conditii sunt. Agentia mi-a recomandat urmatoarele: Zbor Charter cu avionul, transfer de la aeroport la hotel cu taxe incluse si asig medicala All inclusiv la Matiate Hotel 4* in Kemer, pret 667 euro 2 persoane 7 nopti si Sunshine Hotel 4 * Alanya, tot aceleas conditii pret 688 euro. Mi se pare bun pretul dar nu stiu cum va fi in realitate cand ajungem acolo, pe net am gasit putine poze cu aceste hoteluri, iar din poze nu imi dau seama cum e. Va rog sa ma ajutati daca ati fost la aceste hoteluri, sau in orasele respective, mi le recomandati? Astept rasp si recomandari. Multumesc, o seara frumoasa tuturor

Nu as alege un hotel de 4 stele in Antalya, orientati-va spre 5 stele si in locul vostru as alege ca transport masina, va costa mai putin transportul si astfel ve ti avea mai multi bani de cazare si in plus o sa vedeti si Turcia, care este foarte frumoasa.

#42
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
alegeti 5*, masina, Marmaris sau Kusadasi.
altfel veti spune ca nu ati iesit din romania  :proud:
CDC e best option anul acesta.

#43
calin_oana

calin_oana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 05.05.2007

View Postbii, on 19th March 2010, 03:54, said:

Buna, suntem un grup de 8 sau 10 persoane, inca nu stim sigur si dorim sa mergem in Antalya in iunie, nici unul dintre noi nu am mai fost pana acum asa ca nu prea stim ce sa alegem. Agentia la care m-am interesat mi-a facut o oferta destul de buna, mi se pare ca pretul e foarte bun, spun asta pt ca nu stiu ce conditii sunt. Agentia mi-a recomandat urmatoarele: Zbor Charter cu avionul, transfer de la aeroport la hotel cu taxe incluse si asig medicala All inclusiv la Matiate Hotel 4* in Kemer, pret 667 euro 2 persoane 7 nopti si Sunshine Hotel 4 * Alanya, tot aceleas conditii pret 688 euro. Mi se pare bun pretul dar nu stiu cum va fi in realitate cand ajungem acolo, pe net am gasit putine poze cu aceste hoteluri, iar din poze nu imi dau seama cum e. Va rog sa ma ajutati daca ati fost la aceste hoteluri, sau in orasele respective, mi le recomandati? Astept rasp si recomandari. Multumesc, o seara frumoasa tuturor
Buna,alegeti Carpe Diem Claros din Kusadasi,hotel nou,multe facilitati pret foarte buna 5 stele ultra all inclusive si noi mergem tot acolo 13 familii,dar e o problema pt ca 15-27 iunie e stop sales,daca vreti in prima jumatate a lunii iunie,daca vrei si alte detalii si poze da un mesaj
   O zi buna,Oana

#44
bukov66

bukov66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.02.2009

View Postpapone, on 19th March 2010, 10:58, said:

nu compara grecia cu turcia... iti garantez ca nu vei gasi nici preturi bune si poate nici camere nu vei gasi direct de la hotel.
cauta camera family si ai rezolvat problema, crede-ma. ia un hotel cu ceva piscine (de preferat sa aiba si apa in ele :D ), plus ceva echipa de animatie (asa stai si tu mai linistit) si o sa tina kinderii minte vacanta asta mult timp.
vezi k saptamana viitoare e si targul de turism. arunca o privire si pe acolo.


multam :kisstogether:

#45
danutzadincan

danutzadincan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.07.2008

View Postdaidai, on 4th February 2010, 23:07, said:

La bugetul asta te incadrezi la 5* si nici nu cred ca e recomandat sa te duci la ceva de 4*,asta daca mergeti cu masina...pt avion se mai schimba datele problemei.
In Antalya -Lara (aici am fost, in restul zonelor nu stiu) e plaja pe care ti-o doresti, cat despre piscine toate hotelurile au .
Mai intreaba si-ti vom raspunde. Foarte important e mijlocul de transport dorit.

Buna,
In Lara vreau sa mergem si noi in septembrie. De DELPHINE PALACE HOTEL ai auzit ceva? ma intereseaza mai mult activitatile pentru copii.

#46
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Depinde mult si de ce buget dispui pentru vacanta insa cu siguranta exista hoteluri mai bune (cu mai multe faciltati) pentru copii decat Delphin Palace (Ela Quality, Royal Dragon, Royal Wings)

#47
vladutg

vladutg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.03.2010
eu imi fac rezervare in anglia  si ma ajunge la jumaate fata de preturile de la noi
anul asta mi-am facut din nou rezervare si am avut placerea sa descopar ca am inca 12 % reducere pt ca folosesc aceeasi agentie

daca nu e prea tarziu cu sfatul  va recomand sealight resort - este un hotel nou, iar preturile sunt de bun simt - 460 de euro - 2 persoane AI - asta in prima jumatate a lui iunie

amicii mei au stat la adakule ( alt resort de 5 *) si ii puneau sa platesca coctailurile ( gen campari orange)
la sealight trebuie sa platesti doar premium drinks cum ar fi jack , sau nu sh ce votca scumpa
daca topicul este prima data in turcia... atentie la radare. m-a  oprit la 120 de km / ora in afara localitatii si am impuscat 80 de euro pe loc . daca optai sa platesti la vama te costa 150  euro

avad in vedere ca e al 5-lea an in care calc la ei poate va sunt de folos si cu alte sfaturi

#48
danita

danita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 29.01.2005
Buna tuturor !

Planuiesc o minivacanta in Turcia impreuna cu cei dragi . Nu am fost niciodata desi am auzit foarte multe lucruri bune . Ce locatie imi recomandati pentru 4-7 zile de 1 mai ? As prefera 4* minim, AI, piscina interioara, aproape de plaja - ca sa putem si face plaja, animatie pentru copii, locuri de joaca pentru copii .

Multumesc

#49
feelings4uradu

feelings4uradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 18.10.2009
kusadasi, vera santa maria 4* stele super servicii, am fost acolo anul trecut in iulie-august. vezi aici
http://www.verasantamaria.com/ am uitat sa mentionez...RENOVAT IN 2009!!

Edited by feelings4uradu, 22 March 2010 - 11:06.


#50
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Antique Roman Palace 4* din Alanya

#51
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006

View Postfeelings4uradu, on 22nd March 2010, 11:00, said:

kusadasi, vera santa maria 4* stele super servicii, am fost acolo anul trecut in iulie-august. vezi aici
http://www.verasantamaria.com/ am uitat sa mentionez...RENOVAT IN 2009!!

Sustin cele zise !

#52
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Dupa cum a-ti citit din titlu vreau ca anul acesta sa merg in Turcia, de preferat in Antalya.
Obiectivele urmarite sunt urmatoarele:
- un aqua park frumos si cu multe tobogane (daca se poate ceva si in incinta hotelului)
- plaja sa fie bine ingrijita si cu nisip fin
- excursii (daca se poate cateva destinatii si eventual si cu preturi si de unde le pot achizitiona cand ajung acolo).
- hotelul unde voi sta sa fie unul bun, (anul trecut am fost la Sunrise in Bulgaria si mi s-a parut ok, cu mici scapari pe alocuri la partea de mancare).

Daca se poate doresc o lista de hoteluri si eventual pe PM agentiile care au tarifele cele mai mici. Plecarea in august de preferat pe 3 August, camera single.

Va multumesc anticipat !  :peacefingers:

#53
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

View Postmihai20005, on 22nd March 2010, 19:27, said:

Dupa cum a-ti citit din titlu vreau ca anul acesta sa merg in Turcia, de preferat in Antalya.
Obiectivele urmarite sunt urmatoarele:
- un aqua park frumos si cu multe tobogane (daca se poate ceva si in incinta hotelului)
- plaja sa fie bine ingrijita si cu nisip fin
- excursii (daca se poate cateva destinatii si eventual si cu preturi si de unde le pot achizitiona cand ajung acolo).
- hotelul unde voi sta sa fie unul bun, (anul trecut am fost la Sunrise in Bulgaria si mi s-a parut ok, cu mici scapari pe alocuri la partea de mancare).

Daca se poate doresc o lista de hoteluri si eventual pe PM agentiile care au tarifele cele mai mici. Plecarea in august de preferat pe 3 August, camera single.

Va multumesc anticipat !  :peacefingers:

vezi despre orice hotel Delphin - palace, diva, etc + royal wings

orice agentie are pret mic pentru early booking, aproape la jumatate

Edited by virtualx, 22 March 2010 - 19:52.


#54
antikuss

antikuss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.03.2010
Sfaturi utile pentru cei ce vor sa-si petreaca vacanta in Turcia:

1. Ghizii de hotel sunt de fapt ghizii portmoneelor voastre!!! Filtrati bine tot ce va spun ei, interesul lor e sa va goleasca pormoneele prin 2 metode: shoping (cu preturi de 3 ori pe putin umflate) si excursii care si acele au preturi pe putin dublate!!!
2. Daca vreti sa vizitati (excursii) va recomand agentiile de strada (Ginza Travel, Maxwel, etc.) cu toata increderea, au preturile mult mai mici decit turoperatorul. Ghidul poate sa va spuna multe si marunte... nu-l credeti, interesul lui ca banii dumneavastra sa ajunga la el in pormoneu, nu in strada!
3. La cumparaturi mergeti pe cont propriu, o sa va propuna incepind de la chelner... terminind cu femeia de servici sa mergeti ca va duce el chiar la fabrica... bla bla - in nici un caz (!), au comision din asta 20 - 30%. In Turcia din tot ce misca iese bani.
4. Cel mai bine e daca va luati si euro cat si dolari.
5. Oriunde nu va-ti afla sunteti in siguranta, in Turcia nu veti fi jefuit sau furat in schimb teapa va paste la orice colt!
Bafta!

Daca mai aveti careva intrebari, va raspund oricind.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate