Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfaturi - pentru prima data in Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#19
Motanu82

Motanu82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2005
Salut.
As dori cateva sfaturi privind cazarea la hotelurile din Antalya la inceput de iunie.
E prima data cand mergem in Turcia si habar n-avem ce sa alegem mai bine.
Suntem 2 persoane cu un buget pana in maxim 1200-1300 de euro cu tot cu transport - avion din Timisoara sau Arad - si dorim sa avem cam de toate in sejurul nostru de 7 nopti:
- camera seaview
- personalul hotelului saritor si amabil
- regim all inclusive, ultra all inclusive - nu stiu care-i diferenta la ei dar nici n-as vrea sa platesc ultra all inclusive si sa ma serveasca cu
- piscine diversificate, cu tobogane - ca sa se simta bine si copilul din mine
- mobila din camera sa nu fie de pe vremea lu' bunica
- nu am pretentia la verdeata prea multa dar sa fie cat de cat
- plaja musai cu nisip, fara pietre - tocmai de aceea ne dorim Antalya - din forum si din auzite ne-am oprit la aceasta zona
- sa avem acces macar la un tenis de camp sau internet wireless fara sa platim echipamentul - fara sa abuzez
- daca in banii gasim si o camera cu jacuzzi ar fi minunat, insa ma indoiesc
Iar la sfarsit, ca o sugestie, ce valuta imi recomandati iau asupra mea: euro sau dolari sau ambele? Si cat de marunte? - aici ma gandesc ca daca vreau sa-mi cumpar ceva din vreun bazar/mall/piata sa nu negociez aiurea si sa n-am schimbat.
Multumesc anticipat pentru raspuns.

#20
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Salut

Despre camera cu Jacuzzi nu prea pot sa zic ca va fi insa in centru SPA la orice hotel respectabil gasiti un jacuzzi.

Daca este sa alegi staiunea cu cea mai fina plaja Lara ai putea sa iei in calcul:

strict in bugetul de 1200 E/ Sera City/Miracle/ Fame Residence

Insa daca ai putea sa mai pui cam 150 E ai putea opta pentru Rixos Lares/ hotel renovat (s-a tot scris pe forum)Insa pentru Rixos Lares zic ca e bine sa te grabesti fiindca am un feeling ca in curand va intra in stop sales pentru inceputul lunii Iunie. La fel e bine sa pleci in Iunie cat de devreme poti.Cu cat pleci mai devreme cu atat va fi mai ieftin. Dupa 12 iunie preturile incep sa creasca si se si aglomereaza (sfarsitul scolii)

Ca si bani ia cu tine Euro si poti sa platesti oriunde in Euro insa ia-ti si hartii de 5-10-20 sa ai desi oriunde in Lara  daca platesti ceva primesti rest in Euro. In Antalya in oras platesti in Euro si primesti rest in lire turcesti (nici asta nu e rau insa tre sa vezi sa iti calculze ca si paritate 1 Euro-2 lire turcesti), La fel poti plati cu orice card:)

Daca mai ai intrebari poti sa le postezi si sunt multi omuleti care cunosc Turcia bine si pot sa te ajute cu sfaturi bune.

#21
Motanu82

Motanu82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2005

View Postkoder, on 26th February 2010, 21:16, said:

Salut

Despre camera cu Jacuzzi nu prea pot sa zic ca va fi insa in centru SPA la orice hotel respectabil gasiti un jacuzzi.

Daca este sa alegi staiunea cu cea mai fina plaja Lara ai putea sa iei in calcul:

strict in bugetul de 1200 E/ Sera City/Miracle/ Fame Residence

Insa daca ai putea sa mai pui cam 150 E ai putea opta pentru Rixos Lares/ hotel renovat (s-a tot scris pe forum)Insa pentru Rixos Lares zic ca e bine sa te grabesti fiindca am un feeling ca in curand va intra in stop sales pentru inceputul lunii Iunie. La fel e bine sa pleci in Iunie cat de devreme poti.Cu cat pleci mai devreme cu atat va fi mai ieftin. Dupa 12 iunie preturile incep sa creasca si se si aglomereaza (sfarsitul scolii)

Ca si bani ia cu tine Euro si poti sa platesti oriunde in Euro insa ia-ti si hartii de 5-10-20 sa ai desi oriunde in Lara  daca platesti ceva primesti rest in Euro. In Antalya in oras platesti in Euro si primesti rest in lire turcesti (nici asta nu e rau insa tre sa vezi sa iti calculze ca si paritate 1 Euro-2 lire turcesti), La fel poti plati cu orice card:)

Daca mai ai intrebari poti sa le postezi si sunt multi omuleti care cunosc Turcia bine si pot sa te ajute cu sfaturi bune.
Multumesc.
Intre timp am mai gasit cateva hoteluri si as vrea o parere:
1. Kervansaray Kundu Beach - asta mi-a placut mai mult decat Kervansaray Lara - cel putin din poze si comparativ cu cele recomandate de tine.
2.  De Miracle am auzit lucruri bune insa pozele nu m-au convins prea  mult si mi se pare sec.
3. Saturn resort?
De grabit o fac deja si cred ca sunt pe ultima suta de metri. Eu as vrea maine sa achit intgral biletelele pentru ca am gasit ceva oferte prin tez insa trebuie sa ma adresez direct unei agentii din TM care le revinde serviciile. Astia de la TEZ au majoritatea ofertealor de early-booking achizita pana in 28 feb. Daca nu prind maine atunci raman cel tarziu pe martie la preturi mai maricele. :(

#22
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008

View PostMotanu82, on 26th February 2010, 22:44, said:

Multumesc.
Intre timp am mai gasit cateva hoteluri si as vrea o parere:
1. Kervansaray Kundu Beach - asta mi-a placut mai mult decat Kervansaray Lara - cel putin din poze si comparativ cu cele recomandate de tine.
2.  De Miracle am auzit lucruri bune insa pozele nu m-au convins prea  mult si mi se pare sec.
3. Saturn resort?
De grabit o fac deja si cred ca sunt pe ultima suta de metri. Eu as vrea maine sa achit intgral biletelele pentru ca am gasit ceva oferte prin tez insa trebuie sa ma adresez direct unei agentii din TM care le revinde serviciile. Astia de la TEZ au majoritatea ofertealor de early-booking achizita pana in 28 feb. Daca nu prind maine atunci raman cel tarziu pe martie la preturi mai maricele. :(
1. Exact pe dos, Kervansaray Lara este cu mult mai OK decit Kervansaray Kundu la care nu te sfatuiesc sa mergi.
2. Miracle e un hotel controversat in rindul prietenilor mei care au fost la Miracle in ultimii doi ani.
3. Nu stiu nimic.

Edited by w140, 26 February 2010 - 23:29.


#23
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Salut

Nu te panica mai sunt agentii in Timisoara.
Nu te sfatuiesc pentru nici unul din Kervansaray-uri. Sunt hoteluri mult mai bune in Antalya pentru aceeasi bani.

Saturn-ul e un hotel fainutz pentru plaja si relaxare.Eu am stat in Saturn 2 nopti si am fost multumit. Mancarea era buna (nu exagerat de multe feluri dar ce aveau era gatit bine) Eu nu ii dau 5 stele dar ii dau 4 jumate  curate si ii simpatizez ca sunt echitabili cand vine vorba de raportul pret calitate. Merita!

Ia in calcul si Sera City iar Miracle-ul nu e de lepadat.In fine dupa ce te uiti pe poze alege hotelul unde crezi tu ca te vei simti cel mai vine. Alegerea ta va avea un impact decisiv asupra vacantei tale.Daca iti place hotelul si esti impacat cu alegere facuta ai sanse mari sa ai o super vacanta.

#24
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006

View PostMotanu82, on 26th February 2010, 22:44, said:

Multumesc.
Intre timp am mai gasit cateva hoteluri si as vrea o parere:
1. Kervansaray Kundu Beach - asta mi-a placut mai mult decat Kervansaray Lara - cel putin din poze si comparativ cu cele recomandate de tine.
2.  De Miracle am auzit lucruri bune insa pozele nu m-au convins prea  mult si mi se pare sec.
3. Saturn resort?
De grabit o fac deja si cred ca sunt pe ultima suta de metri. Eu as vrea maine sa achit intgral biletelele pentru ca am gasit ceva oferte prin tez insa trebuie sa ma adresez direct unei agentii din TM care le revinde serviciile. Astia de la TEZ au majoritatea ofertealor de early-booking achizita pana in 28 feb. Daca nu prind maine atunci raman cel tarziu pe martie la preturi mai maricele. :(
Scoate total din calcul Kervansaray Kundu daca nu vrei sa te intorci nervos din concediu.
Urmeaza sfatul lui koder si alege Rixos Lares , te costa maxim 1350-1400 cu toate taxele, cu plecarea pana in 10-11 iunie si o sa te intorci multumit.

#25
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006

View Postpaslarucristian, on 26th February 2010, 11:31, said:

Va rog sa ma ajutati si pe mine, cu sugestii pt un concediu placut cu 1000 euro daca se poate all inclusive(1000 fara transport -transport cu masina).Sintem o familie de 2+1 copil de 4 ani. Nu am preferinte la statiune.
Multumesc.

Buna ziua,
Si noi mergem pentru prima data in Turcia, am gasit o oferta pentru Kusadasi, 10 zile (2 nopti cazare la Canacale, atat la dus cat si la intors, 7 zile complete in Kusadasi) hotel 4**** all inclusive, cu early booking la 300 euro/pers adult, copilul plateste doar 120 euro transportul, deci total 720 euro. Daca e OK contacteaza-ma pe mess cu acelasi ID .

#26
paslarucristian

paslarucristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.01.2009

View Postkoder, on 26th February 2010, 11:34, said:

In ce perioada ai vrea sa pleci si ce asteptari ai de la hotel?
sarsitul lunii august (din 27).

View Postoztan, on 26th February 2010, 11:43, said:

Multumim pentru mutare intrebare  , thks MOD .

Intrebari  este  foarte  simplu  dar  respunsul este  mai  complicati ,  

Cand  vrei  ?  ce  zona  vrei  ( kusadasi sau  alanya  :)  )  cate  stele , si si   si
Buna,
din 27 august sau 4 septembrie, nu conteaza zona, 4 stele daca se poate.

#27
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
[quote name='paslarucristian' date='1st March 2010, 14:22' post='7878784']
sarsitul lunii august (din 27).


Buna,
din 27 august sau 4 septembrie, nu conteaza zona, 4 stele daca se poate.
[/quote

Incearca Carpe Diem din Kusadasi:)

Oricum la 1000E te-ai incadra si la 5 stele in Lara-7 nopti: Concorde de exemplu cu conditia sa prinzi reducerea de EB de 25%

#28
bukov66

bukov66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.02.2009

View Postoztan, on 26th February 2010, 11:43, said:

Multumim pentru mutare intrebare  , thks MOD .

Intrebari  este  foarte  simplu  dar  respunsul este  mai  complicati ,  

Cand  vrei  ?  ce  zona  vrei  ( kusadasi sau  alanya  :)  )  cate  stele , si si   si
  oztan,please....aceiasi problema ....
  Un sejur de 10 zile la  sfirsitul lui august inceputul lui septembrie..., buget 1500 Euro, transport cu auto propriu, 4-5 stele AI sau de ce nu UAI!Problema e alta...e vorba de 2 adulti si 3 kinderi..3,6,9 ani!Nu prea am vazut oferte! S- ar parea ca tot Bulgaria saraca....! :confuzzled: a... si  ca zona as dori pina in Bodrum!

Edited by bukov66, 18 March 2010 - 14:10.


#29
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
La Carpe Diem Claros ai gratis pt 2 copii , doar pt al treilea o sa platesti ceva. Si e si UAI .

#30
bukov66

bukov66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.02.2009

View PostANDOX, on 18th March 2010, 14:13, said:

La Carpe Diem Claros ai gratis pt 2 copii , doar pt al treilea o sa platesti ceva. Si e si UAI .

am vazut! interesant e ca pe un booking din ,, perfidul Albion " copii sunt gratuit dar pretul se duce undeva spre 1800 de euro ..fara transport! culmea e ca e mai ieftin pe la noi! :peacefingers:

Edited by bukov66, 18 March 2010 - 14:20.


#31
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Pai si care e problema ? Cumpara de la ag. din RO . Si la noi gasesti agentii serioase

#32
bukov66

bukov66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.02.2009

View PostANDOX, on 18th March 2010, 14:31, said:

Pai si care e problema ? Cumpara de la ag. din RO . Si la noi gasesti agentii serioase
pai ,asta i problema ,se strimba din nas cind aud de 3 copii....n au pachete ptr. asa ceva...  as  incerca un booking chiar de la hotel! chiar apropos ..a incercat cineva?

#33
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postcasiiu11, on 1st March 2010, 14:40, said:

Buna ziua,
Si noi mergem pentru prima data in Turcia, am gasit o oferta pentru Kusadasi, 10 zile (2 nopti cazare la Canacale, atat la dus cat si la intors, 7 zile complete in Kusadasi) hotel 4**** all inclusive, cu early booking la 300 euro/pers adult, copilul plateste doar 120 euro transportul, deci total 720 euro. Daca e OK contacteaza-ma pe mess cu acelasi ID .

treaba cu "hotel 4 stele" cat este de ambigua... ai si numele hotelului cumva?

View Postbukov66, on 18th March 2010, 16:04, said:

pai ,asta i problema ,se strimba din nas cind aud de 3 copii....n au pachete ptr. asa ceva...  as  incerca un booking chiar de la hotel! chiar apropos ..a incercat cineva?

cauta o family room si cere sa ti se mai puna un pat suplimentar. nu e extrem de greu de gasit... acum na, oi fi tu singurul cu 3 kinderi dupa tine?
booking direct la hotel nu te sfatuiesc, preturile sunt mai mari, locurile sunt deja "amanetate" de agentiile partenere... nu e ca la jupiter (hotel delta, dulauleeeee!!!) sa mergi si sa ceri o camera si gata, esti la mare. :P

#34
calin_oana

calin_oana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 05.05.2007

View Postbukov66, on 18th March 2010, 15:04, said:

pai ,asta i problema ,se strimba din nas cind aud de 3 copii....n au pachete ptr. asa ceva...  as  incerca un booking chiar de la hotel! chiar apropos ..a incercat cineva?
Chiar stramba cineva din nas cand tu vrei sa cumperi o vacanta?....N-as prea crede,chiar am vazut oferte pt 2 adulti si 3 copii,probabil de la 4 sa fie ceva probleme :),

Edited by ferrellroo, 18 March 2010 - 20:51.


#35
bukov66

bukov66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.02.2009

View Postpapone, on 18th March 2010, 15:52, said:

treaba cu "hotel 4 stele" cat este de ambigua... ai si numele hotelului cumva?



cauta o family room si cere sa ti se mai puna un pat suplimentar. nu e extrem de greu de gasit... acum na, oi fi tu singurul cu 3 kinderi dupa tine?
booking direct la hotel nu te sfatuiesc, preturile sunt mai mari, locurile sunt deja "amanetate" de agentiile partenere... nu e ca la jupiter (hotel delta, dulauleeeee!!!) sa mergi si sa ceri o camera si gata, esti la mare. :P

mda....merci de chestia cu kindereii! iar faza cu cazarea pe loc in Romania, n am practicat-o niciodata...
in Grecia ,da!si tine! :coolspeak:

#36
bii

bii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.03.2010
Buna, suntem un grup de 8 sau 10 persoane, inca nu stim sigur si dorim sa mergem in Antalya in iunie, nici unul dintre noi nu am mai fost pana acum asa ca nu prea stim ce sa alegem. Agentia la care m-am interesat mi-a facut o oferta destul de buna, mi se pare ca pretul e foarte bun, spun asta pt ca nu stiu ce conditii sunt. Agentia mi-a recomandat urmatoarele: Zbor Charter cu avionul, transfer de la aeroport la hotel cu taxe incluse si asig medicala All inclusiv la Matiate Hotel 4* in Kemer, pret 667 euro 2 persoane 7 nopti si Sunshine Hotel 4 * Alanya, tot aceleas conditii pret 688 euro. Mi se pare bun pretul dar nu stiu cum va fi in realitate cand ajungem acolo, pe net am gasit putine poze cu aceste hoteluri, iar din poze nu imi dau seama cum e. Va rog sa ma ajutati daca ati fost la aceste hoteluri, sau in orasele respective, mi le recomandati? Astept rasp si recomandari. Multumesc, o seara frumoasa tuturor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate