Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Curcani de carne

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
dusa1923

dusa1923

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.07.2010
si in judetul Mures ?
cel mai ieftin la puii de o zi si la futajele naturale necesare la cresterea a 50 de suflete va rog.multumesc

#20
boss77

boss77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.02.2010
vand curcani de carne BIG 6 de diferite varste sunt din zona Brasovului pui de curca sunt vaccinati si primiti si informati cum sa-i cresteti si furaje

#21
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Botosani, 32 de lei, 1.5 kg, si furaj de curca 2 lei/kg. Pentru cantitati mai mari, transport asigurat.

#22
ionel2

ionel2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2011

View Postcvi, on 1st February 2010, 15:31, said:

As vrea sa stiu ce surse pentru livrarea puilor de curcani de carne propuneti. Pe mine m-ar interesa zona Bucuresti - Ialomita - Buzau dar pot fi propuse surse si pentru celelalte zone ale tarii, pentru alti doritori.
Bineinteles, de preferat sa se respecte condițiile corespunzătoare de biosecuritate.
Anul trecut socrii mei au avut surpriza sa constate ca din 20 de bucati, procentul femelelor a fost de 100% (eu banuiesc ca au fost selectati masculii de femele si vanduti separat). De altfel, au luat in greutate foarte bine. Au fost cumparati din Buzau si am inteles ca tara de provenienta ar fi fost Ungaria (neverificat).
Multumesc si toate bune!
salut sunt din vrancea as dori sa cumpar si eu 40buc cine ma pate ajuta? astp sugestii si pretul multumesc anticipat

#23
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postionel2, on 5th February 2011, 00:15, said:

as dori sa cumpar si eu 40buc cine ma pate ajuta?

Daca e ptr. numarat te ajut eu, se aude prin sat ca-s bun de gestionar!

#24
09mmm

09mmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.03.2009
sunt interesat sa cumpar curcani (pui).
sunt din zona targu jiu

#25
CIPRIANGABI

CIPRIANGABI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.01.2009
SC AVIGOLD IMPEX SRL VINDE:pui de o zi broiler ross 308 -2,3 ron peste 1000 buc
                                              pui colorat rase performante grigio kabir-2,3 ron peste 1000 buc
                                              boboci de rata pekin -3,8 ron
                                              boboci de gasca toulose-14 ron
                                              bibilici -4,5 ron
                                              curcani de o zi albi de carne big 12 -10 ron
                Deasemeni avem si crescuti la diferite varste din toate speciile enumerate mai sus.0752016571;0749888570;0746859543
         http://www.pui-de-o-zi.com/

Attached Files



#26
pushtan

pushtan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2011

View Postkcs08, on 25th February 2010, 23:14, said:

Este  o ferma de pui de gaini de carne si de oua in Sfantu Gheorghe, care puii de gaini vinde din productia proprie , dar se ocupa si de vanzarea puilor de curca de carne provenind de la o ferma din Miercure Ciuc.
Toti puii se vand prin programare telefonica , adica te inscrii si spune exact ziua cand vi dupa marfa fiindca sunt pui de o zi . Anul trecut puii de gaina de oua si de carne era la 2.4, iar cel de curca 11.5 , si vinde si furaje toate etapele.
Eu am luat si rata era cam 50% si la gaini si la curci gaini-cocos
Curca cea mai mare la mine era de  19.5kg net cu un piept de 6.2kg carne macra, recordul aici e detinut la ocunostinta de o curca de 36 kg(nu la-m vazut da-l cred). 3-4curci=1porcusor si nu are atat os si alta calitate de carne. :thumbup:
Eu zic ca merita , pt cine vraa pot sa dau si adresa nr tel.

Buna ziua  , sunt din Brasov si as vrea sa cumpar pui de curca, as dori si eu numarul de telefon si adresa de la Sfantu Gheorghe.
Multumesc pentru ajutor!

#27
boss77

boss77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.02.2010

View Postpushtan, on 27th March 2011, 11:32, said:

Buna ziua  , sunt din Brasov si as vrea sa cumpar pui de curca, as dori si eu numarul de telefon si adresa de la Sfantu Gheorghe.
Multumesc pentru ajutor!
cauta mai bine si vei gasi pe google
bafta

#28
danut1971

danut1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.04.2009

View Postalinworm, on 11th April 2010, 08:47, said:

Sunt si eu din buzau si as dori sa cumpar vreo 10 buc! as dori sa stiu daca exista o rasa anume de curcani. Am auzit ceva de BIG 6, BIG 12....care e diferenta?
multumesc


salut ,
uite daca mai esti interesat de curcani poti cumpara gata crescuti de www.curcanii.ro
iar rasele de curcani din clasa big sunt curcani pentru industrializare adica curcanii ajung pana la 40 kg, Randamentul cel mai bun este pana la varsta de 4 luni cand masculi ajung in jur de 20 kg.

cu stima,
dan

Edited by danut1971, 27 October 2011 - 21:16.


#29
hybridbutgenetic

hybridbutgenetic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.11.2011
www.avicolabucovina.ro  !!!!
Statie de incubatie produce pui de curca  si de gaina .
:thumbup:

#30
cristi2011

cristi2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.12.2011
Pui de curca se gasesc in reteaua Agroland care au acoperire nationala. Eu am luat de la ei pui de carne si la anul vreau sa iau si 2 pui de curcani, sa vad daca se cresc greu. Am aflat de la o vecina ca mananca foarte mult curcanii astia.

#31
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Nu se cresc greu, dimpotriva, sunt pasari foarte ok... Atata doar ca sunt curci , lucru care inseamna ca de la un moment incolo nu mai merge sa ii tii cu puii sau trebuie sa ii mai si separi.. Asta pentru ca sunt mai porci asa, varsa apa, varsa hranitoarea, calca puii din greseala samd(calca la propriu, nu calcat adica montat...)
A soua problema e ca astia ciugulesc multa verdeata, adica ar cam trebui sa ai si asa ceva prin ograda, si nu prea tine cu lucerna taiata si administrata ca la vite... O sa iti ciugule si frunzele de prin flori, arbusti, etcetc...
A treia e ca sunt curci si sunt mai sensibile la niste afectiuni.. Putin altceva decat puii , nu foarte dar ar fi bine sa fie separati.... Posibil si impreuna dar ideal ar fi separat...
Una peste alta, nu prea merita sa tii 2 curci..in primul rand ca risti sa ramai cu niciuna dc apare vreo afectiune, a doua pt ca o sa fii nevoit sa faci niste amenajari sau eforturi pt separare, fixast hranitori,adapatori samd.. si pt 2 curci lesinate nu merita... De asemenea, din 2 e posibil sa nimeresti doar femele, pot aparea si defecte congenitale sa ti se scalambaie samd... Daca nu iei minim 10 nu te agita...
Si da, mananca..dar cu folos... Partea proasta e ca daca vrei sa-i treci ca pe pui pe boabe la un moment dat e putin ai dificil, halesc furaj cu precadere, baga si boabe de foame dar pierzi mult din randament, mai mult decat la pui pt ca astia mananca doar cat sa nu moara, ajung sa slabeasca .

Merita sau nu, e alegerea ta, dar oricum macar 10...daca merge bine ramai cu 8-9, dc ai probleme lejere tot ramai cu 6...daca iei doi stii cum e, unu se strica si unul ti-l fura... mai bine iei 10 pui de banii aia si tot mananci si tu ceva ;)

#32
cristi2011

cristi2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.12.2011
O sa ma gandesc mai bine daca sa ma incurc cu ei sau nu, problema e ca fac naveta la Timisoara si nu o sa pot sa-i supraveghez f. bine.

Acum am 18 gaini, 2 gaste de rasa, 5 iepuri, 20 prepelite si o caprita.

M-ar tenta un pui de strutz... :naughty:

#33
CIPRIANGABI

CIPRIANGABI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.01.2009
SC AVIGOLD IMPEX SRL vinde pui de o zi Broiler alb de carne Ross 308, pui colorati rasa mixta Kabir, pui porumbaci, pui de curca de o zi rase performante import Franta.Deasemeni vindem en-gross si en-detail pui de gaina si curcani crescuti intre 0, 5-1, 5 kg. Relatii, comenzi, programari si inscrieri:0749888570, 0752016571; http://www.pui-de-curca.com/ ; http://www.curcani.com/


View PostCIPRIANGABI, on 9th January 2012, 19:06, said:

SC AVIGOLD IMPEX SRL vinde pui de o zi Broiler alb de carne Ross 308, pui colorati rasa mixta Kabir, pui porumbaci, pui de curca de o zi rase performante import Franta.Deasemeni vindem en-gross si en-detail pui de gaina si curcani crescuti intre 0, 5-1, 5 kg. Relatii, comenzi, programari si inscrieri:0749888570, 0752016571; http://www.pui-de-curca.com/ ; http://www.curcani.com/

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate