Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

PEPENI

- - - - -
  • Please log in to reply
980 replies to this topic

#919
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si eu vreau să seman direct in camp pepeni. cand ar fi ultima dată maxima de semanat?

#920
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015

View Postcotzi, on 06 martie 2020 - 14:59, said:

Gabi e din Constanta. In jur de 10 mai in zona Tecuci deja pepenii (ma refer la plante) sunt sub tunel si-s maricei. Vad asta in fiecare an... Nu stiu daca au fost rasaduri sau au fost semanati direct in camp.... La tine, acolo la poalele muntilor Stanisoarei ii cultivi in camp? Pui rasad sau semeni?
Am pus afară la jumătatea lunii mai , semănat direct în sol şi s-au făcut . Dar în ultimii ani , fac răsad şi pun doar în solar . Semănatul îl fac la începutul lunii martie . Cultiv varietăţi extra-timpurii , tip mini în special . La începutul lunii iulie sunt copţi .

Edited by Solar-1, 06 March 2020 - 16:40.


#921
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
FYI functie de temperatura diurna cam asa se prezinta rata de germinatie si durata:
la 20C 84% in 12zile
25C 90% in 5zile
30C 92% in 4zile
35C 96% in 3zile

#922
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015
Un pepene tip mini : https://hektar.ro/va...i-danubiana-f1/ .

#923
Catadark

Catadark

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.05.2019
Salutare. A cultivat cineva soiul Alexandru F1 semanat direct? O parere. Multumesc

#924
danjkl

danjkl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.04.2010

View PostSolar-1, on 06 martie 2020 - 16:35, said:


Am pus afară la jumătatea lunii mai , semănat direct ĂŽn sol şi s-au făcut . Dar ĂŽn ultimii ani , fac răsad şi pun doar ĂŽn solar . Semănatul ĂŽl fac la ĂŽnceputul lunii martie . Cultiv varietăţi extra-timpurii , tip mini ĂŽn special . La ĂŽnceputul lunii iulie sunt copţi .
ce suprafata de solar cultivi ?cam ce productie ai ? Multumesc


#925
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
am achizionat Danubiana F1 si Makdimon F1. merg in solar palisati? cine a experimentat palisarea in solar?

#926
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
Am avut makdimon in solar, foarte multi am facut dar am gresit ca nu i am palisat, la o plantat am avut vreo 7,8 buc daca nu si mai multe însă s-au stricat din cauza ca au stat fructele pe sol

#927
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
gustul cum a fost? erau dulci pepenii?

#928
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015
Danubiana F1 merge sigur palisat şi eu am achiziţionat seminţe pentru acest sezon . Am avut Minipol F1 şi a mers foarte bine , gust foarte bun , însă nu prea se mai găsesc seminţe . Productivitatea pe fir a fost cam de 3 pepeni , cultură nealtoită . Cultura pe verticală la pepeni , necesită un volum de muncă considerabil mai mare , faţă de ardei sau tomate . Avantajul este că , numărul de plante/mp este mai mare ca în câmp şi cultura este ferită de intemperii (desigur , la acest aspect contribuie şi structura solarului , folia utilizată) .

Edited by Solar-1, 12 March 2020 - 13:15.


#929
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
eu pun doar cateva fire pt consumul personal.

#930
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014

View Postbilti, on 12 martie 2020 - 07:22, said:

gustul cum a fost? erau dulci pepenii?
pe mine nu ma dat pe spate gustul însă am vândut la piata si multa lume a zis ca ii bun

#931
Catadark

Catadark

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.05.2019
Dragi cultivatori de pepeni, in conditiile actuale cand se preconizeaza ca boom-ul pandemiei sa fie in lunile aprilie-mai cu repercursiuni mai mult ca sigur si in lunile iunie-iulie, mai cultivam pepeni? VOM AVEA CUI VINDE PRODUCTIA in conditiile in care totul va fi blocat? Sau ne reprofilam pe o marfa mai putin perisabila?

#932
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017
Dupa 1 aprilie ar trebui sa inceapa sa intre in tara rasadurile altoite din Grecia si Turcia iar lumea se teme ca nu vor mai veni.

#933
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Voi puneti rasadurile direct in camp dupa 1 aprilie? Am si eu cateva rasaduri, puse de mine din semninte si le tin pe balcon. Pare ca nu prea le mai merge bine, au inceput sa se ingalbeneasca frunzele asa ca le-as planta direct in gradina.

#934
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
Am pus si eu pepenii la germinat acum ceva timp. Vor fi plantați în sera. Soiuri mai exotice și unul interesant ieșit anul trecut prin hibridizare naturala.

Attached Files



#935
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
ii pui in ceva ghivece sau cum ii plantezi in sera ?

#936
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
o sa-i pun in ceva ghivece din astea de repicat iar peste vreo doua-trei saptamani o sa-i plantez in sera.

Edited by bilti, 26 March 2020 - 22:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate