Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

PEPENI

- - - - -
  • Please log in to reply
980 replies to this topic

#865
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
Cultiva cineva in zona mea care ii de campie deal are un gust mediu inspre bun de la 1 la 10 ii cam de 8

Edited by rvd55, 11 January 2019 - 17:10.


#866
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Spuneti-mi un hibrid soi de nota 10... hai nota 9,5😁.

#867
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Revin cu aceeasi rugăminte.Doresc sa cultiv pepeni verzi cu gust bun  . Poate îmi recomanda  cineva.

#868
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

 decoservicestil, on 21 martie 2019 - 12:04, said:

Revin cu aceeasi rugăminte.Doresc sa cultiv pepeni verzi cu gust bun  . Poate îmi recomanda  cineva.
De care hibrid vrei ,cu coaja neagra sau vargat ,timpuriu sau tardiv, ii cultivi la rasad ,altoiti sau semanati direct.in functie de  metoda ta de cultivare iti pot recomanda .

#869
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Rasad la tunel si solar timpuriu de preferat dar gustul e mai important fiindcă vreau sa fie clientii multumiti. Vand personal la taraba...nu vreau sa dezamagesc.As dori sa pun  si vargat si negrii.Pt murat bănuiesc ca sunt alte recomandari.

#870
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

 decoservicestil, on 21 martie 2019 - 15:08, said:

Rasad la tunel si solar timpuriu de preferat dar gustul e mai important fiindcă vreau sa fie clientii multumiti. Vand personal la taraba...nu vreau sa dezamagesc.As dori sa pun  si vargat si negrii.Pt murat bănuiesc ca sunt alte recomandari.
Vargat , hibrizii Romanza ,Mirsini si Sorento de la Syngenta, de la Clause,hibrizii Livia si Celine,negru ,[e o problema nu prea sunt dulci de  felul lor ,doar arata bine comercial ] as merge pe Red star de la Nunhems, Cu o fertilizare cu mult potasiu ai avea ceva gust,plus aspectul lor extraordinar.

Edited by NOSZTALGIA, 21 March 2019 - 20:43.


#871
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Multumesc frumos .Maine  dimineata dau comanda de Mirsini si Redstar.

Edited by decoservicestil, 21 March 2019 - 21:20.


#872
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Cultivi cumva intre Dumbraveni si Hutani?

#873
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Comuna Lunca Botosani



#874
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

 NOSZTALGIA, on 21 martie 2019 - 20:42, said:

Vargat , hibrizii Romanza ,Mirsini si Sorento de la Syngenta, de la Clause,hibrizii Livia si Celine,negru ,[e o problema nu prea sunt dulci de  felul lor ,doar arata bine comercial ] as merge pe Red star de la Nunhems, Cu o fertilizare cu mult potasiu ai avea ceva gust,plus aspectul lor extraordinar.
NOSZTALGIA, zi te rog, ai avut vre-o data plantati pepeni verzi ca pe castraveti, sa urce pe plasa, iar rodul (pepenele) sa fie sustinut de plasa, ca sa nu rupa hlujanul?

#875
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015
Merg foarte bine palisaţi , pepenii tip mini . Exemplu , Mini-Love F1 . https://www.semintep...f1-500-sem.html

Edited by Solar-1, 21 March 2019 - 22:34.


#876
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Nu am cultivat in sistemul asta ,dar am vazut undeva la Mihailesti ,linga Bucuresti ,pepeni galbeni bulgaresti cultivati asa ,dar era in solarii,castiga 1 leu la kg in plus,datorita faptului ca pepenii aratau senzational,nu erau patati si nu aveau pamint pe ei.

#877
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Eu pun bulgăresc in solar dar nu palisat .Anu trecut am prins ploi toata perioda in care s-au copt ...ii rasuceam pe toate partile ..ba pe farfurii de unica folosinta...agonie.

Edited by decoservicestil, 21 March 2019 - 23:08.


#878
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
.

Edited by decoservicestil, 21 March 2019 - 23:07.


#879
Catadark

Catadark

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.05.2019
Salut. Am o cultură de pepeni verzi pe aproximativ 10 ha. Din cauza ploilor am cam ramas in urma cu sapatul si au cam năpădit buruienile. În condițiile în care se anunță încă o săpt de precipitații cu siguranta nu voi putea intra la sapat manual.
INTREBARE: ce ierbicid pot da pt a afecta costreiul si o iarbă ce arata ca si ridichea cand e mica plus cornutii?
Vor suferi pepenii ca urmare a tratamentului aplicat( stagnare a cresterii)?
MENTIONEZ CA IN MOMENTUL DE FATA PEPENII AU UNA DOUA FRUNZE CRETE.
MULTUMESC ANTICIPAT

#880
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@Nosztalgia - îmi poți recomanda niste hibrizi pentru semănat direct in camp,  care să aibă gust f.bun și să se găsească și la cantități mai mici? Verzi și galbeni. Mă interesează pentru familie,nu comercializare. Mulțam.

#881
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Eu am fost cat pe ce sa cumpar si sa seman Red Star (verde de la Nunhems microambalat de Kiepenkerl), Raymond F1 (galben de la Hazera) si Hibrid 1 F1 (tot galben dar din ala cu dungi longitudinale adancite, de la Florian). Am renuntat pentru ca am fost cam incurcat cu unele treburi, nu am pregatit la timp terenul, as fi vrut sa-i pun in tunel mai intai si tot asa incat ramane pentru la anul. Mie imi ies in fiecare an pepeni pe gramada de compost dar ies tarziu dupa ce aruncam noi resturile si nu apuca sa creasca, cel mai mult s-au facut cat un grapefruit. Mi-am zis sa incerca macar un an sau doi... La 15 km de mine in lunca Siretului se fac bine merci pepeni...
Am si eu o intrebare: trebuie adaugat nisip in sol daca am un sol normal, negru? Apa nu balteste decat in cazuri exceptionale ca vara trecuta cu ploi 6 saptamani la rand....

#882
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017

 Catadark, on 30 mai 2019 - 05:54, said:

Salut. Am o cultură de pepeni verzi pe aproximativ 10 ha. Din cauza ploilor am cam ramas in urma cu sapatul si au cam năpădit buruienile. În condițiile în care se anunță încă o săpt de precipitații cu siguranta nu voi putea intra la sapat manual.
INTREBARE: ce ierbicid pot da pt a afecta costreiul si o iarbă ce arata ca si ridichea cand e mica plus cornutii?
Vor suferi pepenii ca urmare a tratamentului aplicat( stagnare a cresterii)?
MENTIONEZ CA IN MOMENTUL DE FATA PEPENII AU UNA DOUA FRUNZE CRETE.
MULTUMESC ANTICIPAT

Trebuie sa folosesti un erbicid pentru frunza ingusta. Fusilade sau Pantera. Fiind un erbicid selectiv, pepenii nu vor avea de suferit.

Edited by DanRMCostea, 30 May 2019 - 19:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate