Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Trogir

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#37
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008

 dianacar, on 9th April 2010, 12:31, said:

Mi-am facut cazare in Hvar, in Jelsa si de acolo as fi vrut sa merg in Korcula (la Vela Luka) si in Vis.In Mljet voi merge din Dubrovnik.Insa am vazut ca au un program al ferry-urilor total "peste mana".Intrand pe un forum englezesc am inteles ca ar exista o agentie in Hvar care organizeaza excursii full day pe diverse insule.Ma intrebam daca cineva dintre cei care au fost stiu ceva in acest sens, sau o alta posibilitate de a petrece o zi pe insule, fara cazare.In plus am sesizat ca toate imbarcarile din Hvar spre cele doua destinatii au mentiunea"doar pasageri, nu se imbarca masini", un alt incovenient dealtfel.Sper sa nu regret destinatia aleasa ptr ca , documentandu-ma , vad ca sunt destul de departe de organizare in turism comparativ cu  tarile occidentale.Dar oricum rau ca la noi nu poate fi:)

hvar e o insula frumoasa , cu multe plaje neaglomerate, unde simti ca parca timpul sta in loc. nu trebuie sa mai spun ca e insula lavandei ! ploua f rar si de obicei e si f cald . jelsa e un orasel micut si pitoresc . cred ca am 3-4 poze sa pun, ca sa-ti faci o idee .in hvar -oras  ajungi usor cu masina . da, in hvar doar pasagerii sunt imbarcati/debarcati . pt masini nu exista aceasta posibilitate ( n-as putea spune exact de ce  ) asa ca principalul port de intrare pe insula este starigrad ( acces din it , split , etc. ), apoi sucuraj . cred ca spre vis vei gasi cu usurinta excursii din hvar , insa cauta curse si din starigrad . spre korcula nu stiu , ma voi uita si eu . stiu ca din korcula-oras e catamaran cu ore f bune pt a vizita hvarul, insa invers... mai trebuie cautat . voi reveni cu poze din jelsa si hvar si daca gasesc si cu ceva informatii  .

#38
dianacar

dianacar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.07.2007

 dariuscha, on 9th April 2010, 14:27, said:

hvar e o insula frumoasa , cu multe plaje neaglomerate, unde simti ca parca timpul sta in loc. nu trebuie sa mai spun ca e insula lavandei ! ploua f rar si de obicei e si f cald . jelsa e un orasel micut si pitoresc . cred ca am 3-4 poze sa pun, ca sa-ti faci o idee .in hvar -oras  ajungi usor cu masina . da, in hvar doar pasagerii sunt imbarcati/debarcati . pt masini nu exista aceasta posibilitate ( n-as putea spune exact de ce  ) asa ca principalul port de intrare pe insula este starigrad ( acces din it , split , etc. ), apoi sucuraj . cred ca spre vis vei gasi cu usurinta excursii din hvar , insa cauta curse si din starigrad . spre korcula nu stiu , ma voi uita si eu . stiu ca din korcula-oras e catamaran cu ore f bune pt a vizita hvarul, insa invers... mai trebuie cautat . voi reveni cu poze din jelsa si hvar si daca gasesc si cu ceva informatii  .

Multumesc.Sa inteleg deci ca din Drvenik pot ajunge cu masina pe Hvar, nu?

#39
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008

 dianacar, on 9th April 2010, 18:21, said:

Multumesc.Sa inteleg deci ca din Drvenik pot ajunge cu masina pe Hvar, nu?


da , ai aici orarul de vara http://www.jadrolini...010.ljeto.e.pdf
si noi tot din drvenik am mers pe hvar . biletele se iau de la o toneta mica , din port . nu e nimic complicat . preturi http://www.jadrolini.../pdfs/st.kn.pdf
am incercat sa gasesc curse din hvar - insula spre vis sau korcula , insa n-am gasit decat ce-ai gasit si tu : la ore imposibile pt vizite de-o zi . excursiile organizate raman solutiile de baza , sau cauta eventual in cursele de coasta , poate gasesti ceva in sezon .
foto jelsa ( putine, am stat doar o ora )

Attached File  IMGP1151.JPG   3.5MB   113 downloads Attached File  IMGP1156.JPG   2.87MB   85 downloads Attached File  IMGP1164.JPG   2.72MB   72 downloads Attached File  IMGP1174.JPG   3.14MB   107 downloads Attached File  IMGP1178.JPG   2.35MB   89 downloads

voi pune si din hvar , am mai multe , trebuie sa aleg   :confused:  si mai toate mi se par reusite .

#40
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 dianacar, on 9th April 2010, 12:31, said:

[...]Intrand pe un forum englezesc am inteles ca ar exista o agentie in Hvar care organizeaza excursii full day pe diverse insule.[...]
Probabil este vorba de agentia Atlas pe care am vazut-o reprezentata prin toate orasele. Eu am fost cu ei in 2001 intr-o excursie de o zi de pe Korcula pe Lastovo. Am fost grup < 15 persoane plus ghid. A fost frumos, dar totusi prefer sa merg pe cont propriu. De orarul ciudat al ferry-urilor m-am lovit si eu atunci si n-am reusit sa plec nicaieri in excursie de o zi.
Daca gasesti ceva transport, poti sa mergi fara masina si inchiriezi ceva la fata locului: masina, scuter sau bicicleta. Eu asa ma facut in alt an, in Hvar, intr-o excursie de o zi. A fost mai ieftin decit sa merg cu masina si mai interesant: am inchiriat o masina ce mi-am dorit-o tot timpul - un VW broscuta   :wub:

#41
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 madalina2008, on 9th April 2010, 09:47, said:

Buna,
Eu iti recomand statiunea Makarska, este superba si cea mai mare din zona, cu multe magazine, terase, restaurante si plaja cu pietris (cu nisip sunt rare in Croatia). Poti sa vizitezi Dubrovnik si Split care sunt aproape. Noi am fost cu masina si sunt de acord cu cei care te sfatuiesc sa mergi cu masina. Alegerea iti apartine. Noi am stat la un hotel de 3 stele, Biokovo cred ca se numea.
Subscriu pt. Makarska.  Noi nu am stat la hotel, ci la pensiune. Dar e minunata localitatea.Nu ai cum te plictisi. Munte alaturi (unde poti urca) si marea alaturi.
In plus, o groaza de restaurante, asa ca ai de unde alege.

#42
dianacar

dianacar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.07.2007

 dariuscha, on 9th April 2010, 19:01, said:

da , ai aici orarul de vara http://www.jadrolini...010.ljeto.e.pdf
si noi tot din drvenik am mers pe hvar . biletele se iau de la o toneta mica , din port . nu e nimic complicat . preturi http://www.jadrolini.../pdfs/st.kn.pdf
am incercat sa gasesc curse din hvar - insula spre vis sau korcula , insa n-am gasit decat ce-ai gasit si tu : la ore imposibile pt vizite de-o zi . excursiile organizate raman solutiile de baza , sau cauta eventual in cursele de coasta , poate gasesti ceva in sezon .
foto jelsa ( putine, am stat doar o ora )

IMGP1151.JPG IMGP1156.JPG IMGP1164.JPG IMGP1174.JPG IMGP1178.JPG

voi pune si din hvar , am mai multe , trebuie sa aleg   :confused:  si mai toate mi se par reusite .

Multumesc mult pentru poze si informatii;am sa intru pe site-ul ferry-urilor sa vad cum sta treaba.Am inteles ca soseaua dinspre Drvenik e mai stramta si oarecum mai periculoasa.Am sa vad pe unde s-o iau, desi dinspre Split cred ca e cam lung.Multumesc inca odata.

#43
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008

 dianacar, on 11th April 2010, 09:33, said:

Multumesc mult pentru poze si informatii;am sa intru pe site-ul ferry-urilor sa vad cum sta treaba.Am inteles ca soseaua dinspre Drvenik e mai stramta si oarecum mai periculoasa.Am sa vad pe unde s-o iau, desi dinspre Split cred ca e cam lung.Multumesc inca odata.

soseau intre sucuraj si hvar-oras e ok , n-ai de ce-ti face griji . drumul este in f mare parte pe mijlocul insulei ,nu  e prea lat ( 2 benzi ) insa e f liber . sunt( cred)  max 2-3 km unde intr-adevar , e mai 'spectaculos' ( nu mai retin daca pana sau dupa jelsa ) , dar nici intr-atat incat sa te sperii . pentru 'diversitate' , poti folosi o ruta la dus si alta la intors .

#44
timm

timm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.04.2007

 turistro, on 4th March 2010, 10:32, said:

Eu iti recomand regiunea Makarska sau chiar statiunea, atat pt relaxare cat si pt diversitatea plajelor din regiune, distractii, minicroaziere pe Brac-Hvar.Ai multe optiuni daca esti cu masina sau fara:Zadar-Trogir-Split, Omis-Brela-Baska Voda-Tucepi-Podgora, Dubrovnik=de neratat(max 200km) ca si Plitvice(max 300km la fel ca si din Pola).
Acum poate oi fi eu mai subiectiv pt ca am stat in Brela si am vizitat tot ce am scris mai sus si am ramas placut impresionat de regiune si de combinatia Bionko/munte-mare. :OK:
Orice ai alege sper sa-ti faci un concediu cat mai placut.  :coolspeak:


In iunie merg pt 10 zile in Croatia in Veget Vranjica langa Trogir si ma intereseaza urmatoarele :

care sunt taxele de autostrada

benzina este buna

plata la restaurante se poate face si in eur

Cum este drumul dintre Split si Dubrovnik ?

multumesc

Edited by timm, 03 May 2010 - 12:39.


#45
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009
[quote name='timm' date='3rd May 2010, 13:38' post='8149881']
In iunie merg pt 10 zile in Croatia in Veget Vranjica langa Trogir si ma intereseaza urmatoarele :


   Taxe autostrada Croatia aproximativ 20 -25 eu(de la intrare dinspre Ungaria pana in zona Split),nu stiu cum este benzina pt.ca am folosit diesel de la statiile Ina,plata la restaurante se poate face si in euro sau cu card dar mai indicat este kuna,iar in ce priveste drumul inspre Dubrovnik este f.aglomerat dupa amiaza,seara si la sfarsit de saptamana dar peisajul de pe riviere este spectaculos.
     Vacanta placuta.

#46
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
pe unde ai intrat in croatia?i unde ai schimbat kune?

#47
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

 Buhani73, on 3rd May 2010, 22:35, said:

pe unde ai intrat in croatia?i unde ai schimbat kune?
           Am intrat in Croatia prin zona Pecs-Barcs-Virovitica,la autostrazi in Croatia am folosit cardul fara nici o problema,iar kuna se poate cumpara aproape de oriunde asa cum sa scris si mai sus.

#48
bazildan

bazildan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.05.2009
Salut .
Am gasit azi o oferta buna pt. vacanta la hotel vila Paula (HB) , sau la vila Mihaela , ambele din Trogir , si pt. ca trebuie sa ma hotarasc repede , si nu stiu mare lucru despre Croatia decat ca este superba (pozele pe care le-am vazut sunt minunate) , va rog frumos sa ma ajutati cu cateva informatii , si anume :

  1 : Care este costul aproximativ al unei mese pt. 2 persoane la un restaurant obisnuit , fara fite , sau poate este mai bine sa aleg demipensiune ?
  2 : Am tot auzit despre parcul de la Plitvice , si doresc sa aflu cum se poate ajunge acolo din Trogir (nu am carnet de conducere !)
  3: Orice relatie despre locurile de vizitat din apropiere , la care se poate ajunge cu vaporasul , transport cu autobuzul etc.
  4 :Daca imi poate face cineva o recomandare pentru vreuna dintre cele 2 locatii , eu inclinand spre vila Mihaela pt. ca nu are inclusa masa , iar daca preturile sunt acceptabile , clar prefer sa mananc cand  si unde doresc .

  Multumesc anticipat !

#49
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
@bazildan
citeste in totul despre croatia ( foloseste 'cautare' ! ) , vei gasi acolo impresii despre ambele vile si despre ce si cum poti vizita in jur . vei gasi inclusiv impresii despre vizita la plitvice .
masa pt 2 pers e undeva la 20-25 euro , inclusiv bauturile . daca va limitati la o pizza-paste ( portiile sunt mari ) si o bere pt. 1 pers . , cam 15 euro /fam . cred ca e mai scump decat demipensiunea , insa nu esti conditionat de ora si locatie . in plus, trogir seara e superb ( ai cam 3 km pana acolo , vilele sunt in okrug ) , ar fi pacat sa nu cinati acolo .

#50
bazildan

bazildan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.05.2009

 dariuscha, on 2nd July 2010, 15:43, said:

@bazildan
citeste in totul despre croatia ( foloseste 'cautare' ! ) , vei gasi acolo impresii despre ambele vile si despre ce si cum poti vizita in jur . vei gasi inclusiv impresii despre vizita la plitvice .
masa pt 2 pers e undeva la 20-25 euro , inclusiv bauturile . daca va limitati la o pizza-paste ( portiile sunt mari ) si o bere pt. 1 pers . , cam 15 euro /fam . cred ca e mai scump decat demipensiunea , insa nu esti conditionat de ora si locatie . in plus, trogir seara e superb ( ai cam 3 km pana acolo , vilele sunt in okrug ) , ar fi pacat sa nu cinati acolo .

Multumesc mult de tot !

#51
lumiandrei

lumiandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.08.2008
Cei care ati fost cazati in Trogir , va rog, o info referitoare la plaja!
Va mai rog sa-mi spuneti si daca masa la hotel e ok(comparativ cu turcii, bulgarii, grecii)sau treb sa mai iau ceva provizii de acasa

#52
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

 lumiandrei, on 8th July 2010, 09:09, said:

Cei care ati fost cazati in Trogir , va rog, o info referitoare la plaja!
Va mai rog sa-mi spuneti si daca masa la hotel e ok(comparativ cu turcii, bulgarii, grecii)sau treb sa mai iau ceva provizii de acasa
Buna!Eu am fost cazat in Trogir,pe insula Ciovo.Plajele sunt pe insula,si sunt ok,dar sunt inguste si de pietris,ceea ce e tipic pentru Adriatica.Cea mai buna mi s-a parut Okrug Gorni,care e la 20 de minute de mers pe jos de la trogir.Ce nu mi-a placut,e faptul ca era plin de arici de mare,fiica mea chiar s-a intepat intr-unul!Sa aveti aqua shoes,ca altfel o sa aveti probleme.Nu stiu cum e la hotel,deoarece am fost cazat la o vila particulara,in conditii deosebite!Mancarea la restaurant e foarte buna si destula,preturile un pic mai mari ca la noi,dar fata de portiile pipernicite de la noi e normal.Nu e nevoie sa cumperi mancare de acasa,au si ei supermarketuri si preturi cam ca la noi.Orasul vechi e superb si plin de terase,ai o multime de restaurante unde poti manca!Daca te mai intereseaza ceva,iti stau la dispozitie.Concediu placut

#53
catydumitru

catydumitru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2010

 radurobertin, on 11th July 2010, 00:19, said:

Buna!Eu am fost cazat in Trogir,pe insula Ciovo.Plajele sunt pe insula,si sunt ok,dar sunt inguste si de pietris,ceea ce e tipic pentru Adriatica.Cea mai buna mi s-a parut Okrug Gorni,care e la 20 de minute de mers pe jos de la trogir.Ce nu mi-a placut,e faptul ca era plin de arici de mare,fiica mea chiar s-a intepat intr-unul!Sa aveti aqua shoes,ca altfel o sa aveti probleme.Nu stiu cum e la hotel,deoarece am fost cazat la o vila particulara,in conditii deosebite!Mancarea la restaurant e foarte buna si destula,preturile un pic mai mari ca la noi,dar fata de portiile pipernicite de la noi e normal.Nu e nevoie sa cumperi mancare de acasa,au si ei supermarketuri si preturi cam ca la noi.Orasul vechi e superb si plin de terase,ai o multime de restaurante unde poti manca!Daca te mai intereseaza ceva,iti stau la dispozitie.Concediu placut






Va rog frumos,imi puteti spune de unde ati luat papucii?Noi plecam pe 28.07.Daca  puteti asteptam si alte detaliiMultumesc!

Edited by catydumitru, 10 July 2010 - 23:49.


#54
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

 catydumitru, on 11th July 2010, 00:36, said:

Va rog frumos,imi puteti spune de unde ati luat papucii?Noi plecam pe 28.07.Daca  puteti asteptam si alte detaliiMultumesc!
Noi i-am cumparat de la Metro,din Romania,cu vreo 28 de lei,dar gasesti si acolo pe la tarabe si sunt aproape la acelasi pret.Spuneti-mi ce va intereseaza si va pot da si alte detalii!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate