Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vârsta de aur a literaturii ruse

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009

View Postimpartial_politic, on 11th October 2010, 20:22, said:

Ai un raspuns sau doar vrei sa te dai inteligent?N-am nevoie de ironiile unui gay prost ca tine.


nu cred ca a vrut sa te jigneasca , e o carte pe care o recomanda miloane si miloane de cititori inaintea ta
o simpla cautare pe net ti-ar fi dat raspunsul  :rolleyes:

e o carte "grea" in literatura universala , o carte care , desi exista in multe biblioteci private ( noroc de ziarele care editeaza volume de proza) nu e eccesibila tuturor

#20
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009

View Postdantella, on 11th December 2010, 15:43, said:

nu cred ca a vrut sa te jigneasca , e o carte pe care o recomanda miloane si miloane de cititori inaintea ta
o simpla cautare pe net ti-ar fi dat raspunsul  :rolleyes:

e o carte "grea" in literatura universala , o carte care , desi exista in multe biblioteci private ( noroc de ziarele care editeaza volume de proza) nu e accesibila tuturor


#21
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postimpartial_politic, on 11th October 2010, 20:20, said:

Intreband despre Crima si pedeapsa daca e o carte buna, merita citita...ai spus multe despre tine...
Sustin ce ai scris. Ai perfecta dreptate.

#22
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View PostPifourbe, on 13th October 2010, 17:29, said:

Da, cartea "Crimă și Pedeapsă" merită să fie citită.

"Idiotul", "Demonii", "Frații Karamazov".
merita, merita.

nu am gasit nimic despre Eternul Sot.
am inceput-o aseara, revin maine cu impresii. :D

#23
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008
Deși nu face parte din literatura rusă în mod direct, mai ales că nici măcar nu este rus, aș vrea să aflu ce părere aveți despre Bulgakov. :) Mi se pare un scriitor cel puțin interesant prin Maestrul și Margareta, iar Garda albă mi-a plăcut surprinzător de mult, mai ales că tratează un subiect pe care nu prea l-am întâlnit. Chiar sunt curios dacă l-a citit cineva și cum i s-a părut. Aștept cu nerăbdare răsunsurile voastre. :)

#24
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008
Să înțeleg că nimeni nu este interesat de opera lui Bulgakov? :(

#25
anapoiana

anapoiana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 25.01.2010
Tolstoi , Cehov,iar dupa Crima si pedeapsa n-am mai citit Dostoievski,prea multa saracie ,mizerie.

#26
Aetana

Aetana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 12.08.2008
Mie imi place Bulgakow dar am citit numai Maestrul si Margareta,din pacate, spera sa ma pun pe treaba in anul ce vine si sa citesc ceva mai mult decat am facut-o anul asta ^_^

#27
grouch

grouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 06.01.2007
citit Dostoievski,Gogol,Soljenitan,Cehov,Bulgakov,Gorki,Ilf si Petrov;cel putin cate o carte din fiecare.

ce pot sa zic...dupa cateva carti iti dai seama ca rusii au un stil greoi,un umor aparte.cred ca numai noi,est-europenii il putem intelege.

mi-au placut mult 'Demonii' si 'Idiotul'.

as paria ca nu se mai citeste literatura rusa acum,viata e prea aglomerata.

#28
Litwos

Litwos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.01.2011
Ma tot gandesc sa iau Turgheniev - Parinti si copii. Cine imi poate spune doua vorbe despre ea? Se merita? :)

#29
hauras

hauras

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.09.2015

View PostAccursed, on 30 ianuarie 2010 - 18:02, said:

Aş dori să abordăm cele mai importante tendinţe ale secolului al XIX -lea : Romantismul respectiv Realismul . Reprezentanţi  a căror calibru a însemnat formarea de generaţii ani la rând, precum Puşkin, Lermontov, Gogol din filiera romantică, respectiv Turgheniev, Tolstoi, Dostoievski, Cehov din cea realistă, trebuie amintiţi.
  
   Ce a însemnat pentru voi fiecare dintre ei ? De scrierile cui aţi fost captivat, în urma studiului cărei cărţi aţi avut revelaţii asupra condiţiei umane ? Poate tolstoismul ? Sau analiza detaliată a psihologiei umane la Dostoievski ? Satira lui Gogol sau poeziile lui Puşkin ?

   Cert este că, literatura rusă a secolului al XIX-lea ocupă un loc fruntaş în studiul meu din adolescenţă şi mi-a zdruncinat din temelii percepţia asupra lumii. Voi cum aţi asimilat studiul în detaliu al acestor titani ? Ce au reuşit ei să schimbe în viziunea omului din secolul XXI ? Oare am reuşit să celebrăm memoria lor cum se cuvine prin relaţiile interumane actuale ? Ce s-a întâmplat cu operele lor ? Au fost uitate ... sau trăiesc lăuntric pretutindeni ... ?

In primul rand vreau sa precizez ca nu e sufficient sa citesti o singura data orice carte de calbrul celor scrise de marii scriitori rusi, oricare ar fi el: Dostoievski, Tolstoi, Gogol, Turgheniev, chiar Bulgakov, Nabokov, Goncearov ( acum citesc Oblomov) etc.

Din pacate,  eu am citit doar o data opere ca: Anna Karenina, Invierea, Crima si pedeapsa, Fratii Karamazov, Maestrul si Margareta, Demonii, Idiotul, Insemnari din subterana, Ada sau ardoarea si altele, si acum simt nevoia sa le citesc din nou. De fiecare data cand citesti o carte descoperi si alte aspecte.

De exemplu cand am citit Karenina, nu m-a incantat in mod special, cu toate ca romanul este clasic, o capodopera. Nu m-au incantat deciziile pe care le-a luat, felul in care isi neglija familia pentru o iubire care pana la urma a fost trecatoare.

Rusii au un stil lent de a dezvolta actiunea unui roman. Multe descrieri, mult idealism, multa traire la ei.

Am in plan sa citesc " Doctor Jivago" de Pasternak, dar presimt o Anna Karenina in varianta masculina. haha! Posted Image

View PostAltair_dsc, on 12 decembrie 2010 - 10:41, said:

Deşi nu face parte din literatura rusă în mod direct, mai ales că nici măcar nu este rus, aş vrea să aflu ce părere aveţi despre Bulgakov. Posted Image Mi se pare un scriitor cel puţin interesant prin Maestrul şi Margareta, iar Garda albă mi-a plăcut surprinzător de mult, mai ales că tratează un subiect pe care nu prea l-am întâlnit. Chiar sunt curios dacă l-a citit cineva şi cum i s-a părut. Aştept cu nerăbdare răsunsurile voastre. Posted Image

Bulgakov a scris exceptional "Maestrul si Margareta". Am citit si "Inima de caine" de el, la fel bunicica. Am vazut si ecranizarile rusesti. Merita citite cartile lui.

#30
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Reînviere thread aflat în moarte clinică.

Concret, ca să răspund întrebării inițiale, sunt șocat în cel mai pozitiv mod cu putință de calitatea prozei lui Cehov. E incredibilă concizia, umorul și vibrația acestui mare scriitor. La un moment dat cineva spunea c-a citit piesele de teatru. Personal, mi se par inferioare - în comparație cu proza scurtă.
Menționez c-am citit primele trei volume din seria „Opere Complete”, apărută în ediție critică la editura Univers în 1986.

Edited by KurtKnispel, 23 May 2016 - 11:31.


#31
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Dacă ar fi să aleg romanul meu preferat din toate timpurile, acesta ar fi Idiotul, pe care l-am citit doar de câțiva ani.. Până atunci era Frații KAramazov, care e, într-adevăr, o capodoperă.

#32
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014
"Maestrul si Margareta "m-a bulversat, l-am citit pe tot intr-o noapte, in adolescenta. Tin si acum minte ca am inceput lectura seara pe la ora 21,00 si nu am lasat cartea din mana pana pe la vreo 5 dimineata. Am mai citit apoi opere de Bulgakov dar nu m-au mai impresionat precum "Maestrul si Margareta". Intr-un cu tot alt registru mi-au placut mult si cartile lui Ilf si Petrov ("Douasprezece scaune" si "Vitelul de aur"). Nu sunt rusi, dar vin din spatiul exsovietic, Bulat Okudjava, georgian, cu minunatul roman de dragoste "Calatoria diletantilor" si kirghizul Cinghiz Aitmatov (cunoscut pentru nuvela-parabola "Legenda mankurtilor") mi-au lasat, deasemenea, o buna impresie. Articole despre scriitori rusi contemporani, putin cunoscuti la noi, din pacate, am gasit aici: https://www.bookahol...uie-ratati.html si asta https://www.bookahol...sa-contemporana
Da, sunt vechi, dar merita citite, cred, de catre cei care admira literatura ruseasca.

Edited by Costel2014, 20 March 2019 - 09:55.


#33
I-am-what-I-am

I-am-what-I-am

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.06.2019

View Postditaanca, on 13 iunie 2010 - 21:47, said:

Eu am descoperit tarziu  literatura rusa  . M-a impresionat puternic Dostoievski cu romanul Demonii  si m-am intrebat cum de a aparut   inainte de '89. De asemenea  "Suflete moarte  "  a lui Gogol  am citit-o  repede si mi-a placut foarte mult. Acum citesc  " Idiotul " si  mi se pare foarte interesanta. Printul  pare a fi  omul cu  frumusete spirituala  care nu se incadreaza in societatea  in care este nevoit sa traiasca . Sunt  la inceput.  Ce alti scriitori rusi  recomandati?
Bulgakov - Maestrul si Margareta
Ilf si Petrov -  Vitelul de aur

View PostMasterLord, on 23 iunie 2010 - 18:33, said:

Incearca Trei Surori de Cehov, eu am jucat-o pe scena, nu a iesit asa cum trebuia insa piesa e foarte cutremuratoare.
..taci, tu! :)

#34
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017
Cred ca in acest topic merita mentionat si romanul "Fata capitanului" de Puskin.
Este cu adevarat o poveste frumoasa.

#35
spps2019

spps2019

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 445
  • Înscris: 08.08.2019
Nu doar literatura ci multe alte... cinematografia, animatiile, simtul artistic etc

#36
spps2019

spps2019

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 445
  • Înscris: 08.08.2019

View Posthauras, on 20 septembrie 2015 - 13:57, said:


In primul rand vreau sa precizez ca nu e sufficient sa citesti o singura data orice carte de calbrul celor scrise de marii scriitori rusi, oricare ar fi el: Dostoievski, Tolstoi, Gogol, Turgheniev, chiar Bulgakov, Nabokov, Goncearov ( acum citesc Oblomov) etc.

Din pacate,  eu am citit doar o data opere ca: Anna Karenina, Invierea, Crima si pedeapsa, Fratii Karamazov, Maestrul si Margareta, Demonii, Idiotul, Insemnari din subterana, Ada sau ardoarea si altele, si acum simt nevoia sa le citesc din nou. De fiecare data cand citesti o carte descoperi si alte aspecte.

De exemplu cand am citit Karenina, nu m-a incantat in mod special, cu toate ca romanul este clasic, o capodopera. Nu m-au incantat deciziile pe care le-a luat, felul in care isi neglija familia pentru o iubire care pana la urma a fost trecatoare.

Rusii au un stil lent de a dezvolta actiunea unui roman. Multe descrieri, mult idealism, multa traire la ei.

Am in plan sa citesc " Doctor Jivago" de Pasternak, dar presimt o Anna Karenina in varianta masculina. haha! Posted Image



Bulgakov a scris exceptional "Maestrul si Margareta". Am citit si "Inima de caine" de el, la fel bunicica. Am vazut si ecranizarile rusesti. Merita citite cartile lui.
S-a facut si film dupa Inima de caine... Unul dintre cele mai bune filme sovietice facute vreodata. Si cand spun Mosfilm nu spun Hollywood!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate