Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Vârsta de aur a literaturii ruse

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Accursed

Accursed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.01.2009
Aș dori să abordăm cele mai importante tendințe ale secolului al XIX -lea : Romantismul respectiv Realismul . Reprezentanți  a căror calibru a însemnat formarea de generații ani la rând, precum Pușkin, Lermontov, Gogol din filiera romantică, respectiv Turgheniev, Tolstoi, Dostoievski, Cehov din cea realistă, trebuie amintiți.
  
   Ce a însemnat pentru voi fiecare dintre ei ? De scrierile cui ați fost captivat, în urma studiului cărei cărți ați avut revelații asupra condiției umane ? Poate tolstoismul ? Sau analiza detaliată a psihologiei umane la Dostoievski ? Satira lui Gogol sau poeziile lui Pușkin ?

   Cert este că, literatura rusă a secolului al XIX-lea ocupă un loc fruntaș în studiul meu din adolescență și mi-a zdruncinat din temelii percepția asupra lumii. Voi cum ați asimilat studiul în detaliu al acestor titani ? Ce au reușit ei să schimbe în viziunea omului din secolul XXI ? Oare am reușit să celebrăm memoria lor cum se cuvine prin relațiile interumane actuale ? Ce s-a întâmplat cu operele lor ? Au fost uitate ... sau trăiesc lăuntric pretutindeni ... ?

#2
Fishhh

Fishhh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.06.2008
Niște comuniști...Iliescu...revoluție...psd...  :roflmao:

Lăsând gluma deoparte, chiar acum citesc Neamul Jurbinilor de V. Cocetov, destul de interesantă.
:sorcerer:

#3
Accursed

Accursed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.01.2009
V. Cocetov , recunosc e prima data cand aud, e bine ca mai avem cititori ai literaturii ruse pe aici, cu toate ca sunt rari precum floarea de colt  :confuzzled:

#4
Petreaea

Petreaea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.07.2009
rusii cred ca au cei mai tari clasici

daca ar fi sa aleg 3 preferati, ei ar fi Tolstoi, Dostoievski si Maxim Gorki

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
m-am apucat de citit Dostoievski. (sper sa reusesc sa termin toate romanele).
am inceput cu, Amintiri din casa mortilor :D

#6
mariancel

mariancel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.03.2006
Si mie mi -au placut Tolstoi si Dostoievski. Razboi si pace, Crima si pedeapsa imi amintesc ca le-am citit cu sufletul la gura.

#7
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007
Dostoievski devorat tot ce am prins, Tolstoi nu m-a impresionat asa tare desi mi-ai placut Razboi si Pace.
As vrea sa citesc niste piese de Cehov..
Haideti ma, asa putini? Mai lasati Libertatea deoparte..

#8
soby77

soby77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.08.2009
Mi-a placut enorm Fratii Karamazov. Cred ca este, alaturi de Mizerabilii lui Hugo, capodopera literaturii universale.

#9
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,047
  • Înscris: 03.07.2008
Fratii Karamazov este, intr-adevar, deosebita. Capodopera lui Dostoievski. Parerea mea...

#10
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Eu am descoperit tarziu  literatura rusa  . M-a impresionat puternic Dostoievski cu romanul Demonii  si m-am intrebat cum de a aparut   inainte de '89. De asemenea  "Suflete moarte  "  a lui Gogol  am citit-o  repede si mi-a placut foarte mult. Acum citesc  " Idiotul " si  mi se pare foarte interesanta.    Printul  pare a fi  omul cu  frumusete spirituala  care nu se incadreaza in societatea  in care este nevoit sa traiasca . Sunt  la inceput.  Ce alti scriitori rusi  recomandati?

#11
davanci23

davanci23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.08.2009
"Amintiri din casa mortilor " de Dostoievski citesc acum ; precedentele doua romane fiind  de Soljenitin:"Arhipelagul gulag "  si "iubeste Revolutia".

#12
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007

View Postmagul132001, on 16th May 2010, 21:29, said:

Dostoievski devorat tot ce am prins, Tolstoi nu m-a impresionat asa tare desi mi-ai placut Razboi si Pace.
As vrea sa citesc niste piese de Cehov..
Haideti ma, asa putini? Mai lasati Libertatea deoparte..

Incearca Trei Surori de Cehov, eu am jucat-o pe scena, nu a iesit asa cum trebuia insa piesa e foarte cutremuratoare.

#13
Willigut

Willigut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.10.2009
Recent am citit "Marul Rosu", a lui C.Aitmatov-captivanta, opulenta, umana, si peste masura de comica... :thumbup:
Desi nu face parte din "varsta de aur".

#14
impartial_politic

impartial_politic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 367
  • Înscris: 17.08.2010

View Postmariancel, on 14th May 2010, 22:44, said:

Si mie mi -au placut Tolstoi si Dostoievski. Razboi si pace, Crima si pedeapsa imi amintesc ca le-am citit cu sufletul la gura.
Este o carte buna?Merita citita?

Edited by impartial_politic, 11 October 2010 - 19:20.


#15
rattonix

rattonix

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 18.05.2010

View Postimpartial_politic, on 11th October 2010, 20:20, said:


Intreband despre Crima si pedeapsa daca e o carte buna, merita citita...ai spus multe despre tine...

#16
impartial_politic

impartial_politic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 367
  • Înscris: 17.08.2010

View Postrattonix, on 11th October 2010, 20:34, said:

Intreband despre Crima si pedeapsa daca e o carte buna, merita citita...ai spus multe despre tine...
Ai un raspuns sau doar vrei sa te dai inteligent?N-am nevoie de ironiile unui gay prost ca tine.

#17
Pifourbe

Pifourbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.05.2010

View Postimpartial_politic, on 11th October 2010, 20:20, said:

Este o carte buna?Merita citita?

Da, cartea "Crimă și Pedeapsă" merită să fie citită. Este un roman psihologic, dar și un roman polițist în același timp, în care acțiunea se desfășoară în jurul unei anchete judiciare referitoare la o crimă. Lupta psihologică dintre făptaș și anchetator este memorabilă, deși evident că acțiunea romanului nu se rezumă la descrierea anchetei. Eu văd cartea ca fiind poarta de intrare către opera lui Dostoievski, adică un preambul care îndeamnă și la citirea celorlalte capodopere ale scriitorului rus, "Idiotul", "Demonii", "Frații Karamazov".

#18
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View PostAccursed, on 3rd February 2010, 11:12, said:

V. Cocetov , recunosc e prima data cand aud, e bine ca mai avem cititori ai literaturii ruse pe aici, cu toate ca sunt rari precum floarea de colt  :confuzzled:
spui asta ca si cum literatura rusa nu ar avea valoare sau ce ori ca ura romanilor fata de rusi este ata de mare incat refuza sa le citeasca romanele.Literatura rusa estu una din cele mai valoroase din lume oricum in top 4 alaturi de cea franceza, germana, engleza

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate