Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu copiii in Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
efflorin

efflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.08.2005
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi privitor la o vacanta in Turcia. Suntem o familie din Cluj cu 2 copii mici (un baietel de 5 ani si o fetita de aproape 2 ani) care vrem sa mergem in Turcia pt. 10-12 zile inainte de data de 15 iunie. Ce statiune imi recomandati unde sa pot gasi plaja cu nisip fin si mai ales cu o intrare lina in apa marii, linistita si cu locuri de joaca pt. copii dar nu vreau neaparat sa fie cu aquaparc.
Hotelul as vrea sa fie linga plaja cu vedere la mare, cu standarde cat mai mari. Mancarea sa fie buna (nu foarte condimentata) cu multe fructe, fara pretentii in privinta bauturilor alcoolice.
Va trebui sa mergem obligatoriu cu avionul si plecarea ar trebui sa fie din Cluj.
Bugetul alocat pt. acest concediu este de aproximativ 1700 EUR.

P.S. Am deschis acest post deoarece nu stiu absolut nimic despre Turcia si lectura celor >1000 de pagini este un pic descurajanta.

#2
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
intrucat majoritatea plajelor sunt cu pietre in Turcia, si - probabil - nu vei alege Oludeniz, pentru ca acolo nu vei gasi resorturi de 5*, iti recomand sa te orientezi catre un hotel cu piscina pentru copii. Eu asa am ales, anul acesta voi fi al doilea an consecutiv in Turcia cu copiii si - crede-ma - ei apreciaza mai mult piscina decat plaja. In plus, exista colac si alte mijloace gonflabile, incat se pot bucura si de tobogane, iar daca vrei sa innoti in mare ia-ti un lazy boat trip de acolo si ai o zi intreaga la dispozitie sa te balacesti in mare (inclusiv cu copiii, dat fiind salinitatea mare)

La banii aia cauta un Rixos, sau WOW Bodrum.

#3
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Ehehee din pacate am sa ii las pe cunoscatorii statiunii Kusadasi sa se pronunte
Pentru 10-12 nopti cu tot cu avion si taxe bugetul ar trebui suplimentat...

Pentru Antalya ari putea alege (7zile)

Belek Beach (1 h transfer)
Paraiso Verde (1h transfer)
Crystal Family (1h)
Hotelul Amelia Beach din Alanya (singurul mic inconvenient ar fi durata de transfer, respectiv 2h30 min)

#4
daidai

daidai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 27.04.2007

 zugry, on 30th January 2010, 18:49, said:

intrucat majoritatea plajelor sunt cu pietre in Turcia, si - probabil - nu vei alege Oludeniz, pentru ca acolo nu vei gasi resorturi de 5*, iti recomand sa te orientezi catre un hotel cu piscina pentru copii. Eu asa am ales, anul acesta voi fi al doilea an consecutiv in Turcia cu copiii si - crede-ma - ei apreciaza mai mult piscina decat plaja. In plus, exista colac si alte mijloace gonflabile, incat se pot bucura si de tobogane, iar daca vrei sa innoti in mare ia-ti un lazy boat trip de acolo si ai o zi intreaga la dispozitie sa te balacesti in mare (inclusiv cu copiii, dat fiind salinitatea mare)

La banii aia cauta un Rixos, sau WOW Bodrum.

Zugy bugetul lor e de 1700 cu avion 4 persoane deci nu cred ca le ajung banii de rixos si alte alea. Cat despre plaje te-as cam contrazice... ce zici de Lara,Kusadasi (partial) ...eu aici am fost si era nisip, intrare lina in apa, tot ce vrei.....sau am avut eu noroc.

#5
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005

 zugry, on 30th January 2010, 18:49, said:

intrucat majoritatea plajelor sunt cu pietre in Turcia, si - probabil - nu vei alege Oludeniz, pentru ca acolo nu vei gasi resorturi de 5*, iti recomand sa te orientezi catre un hotel cu piscina pentru copii. Eu asa am ales, anul acesta voi fi al doilea an consecutiv in Turcia cu copiii si - crede-ma - ei apreciaza mai mult piscina decat plaja. In plus, exista colac si alte mijloace gonflabile, incat se pot bucura si de tobogane, iar daca vrei sa innoti in mare ia-ti un lazy boat trip de acolo si ai o zi intreaga la dispozitie sa te balacesti in mare (inclusiv cu copiii, dat fiind salinitatea mare)

La banii aia cauta un Rixos, sau WOW Bodrum.

Din pacate cu avionul nu te incadrezi nici la Rixos si nici WOW Bodrum...cu masina DA.

 daidai, on 30th January 2010, 18:58, said:

Zugy bugetul lor e de 1700 cu avion 4 persoane deci nu cred ca le ajung banii de rixos si alte alea. Cat despre plaje te-as cam contrazice... ce zici de Lara,Kusadasi (partial) ...eu aici am fost si era nisip, intrare lina in apa, tot ce vrei.....sau am avut eu noroc.

Daidai

In Lara doar Kervansarayurile sau Saturn...insa eu nu recomand nici un kervansaray.

#6
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
iertare, nu am vazut partea de avion  :confuzzled:

Eu ma gandeam din punctul meu de vedere... by car! si cu masina, daca as avea buget 1700 doar pentru hotel as lua WOW Bodrum (1520 E - 7 nopti / duplex room)

scuze de confuzie  :deadtongue:

#7
efflorin

efflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.08.2005
Fetita are sub 2 ani. pt. ea trebuie sa platesc avionul? Speram sa nu fie nevoie  :confuzzled:  Iar pt. baiat deoarece are sub 5 ani speram sa am ceva reduceri...

Cum se procedeaza la turci la hotel in cazul copiilor mici? Sunt taxati la fel ca si adultii?  Nu am nevoie de camera suplimentara ci maxim de un patut suplimentar in camera. In ultima instanta m-as fi descurcat si fara el si am dormi cu totii intr-un pat.

Nu am probleme pt. o calatorie cu masina de cateva ore cu copiii dar cu masina pe care o am in prezent este exclus sa ma aventurez afara din oras (nici nu intra in discutie o calatorie de cateva mii de kilometri).

#8
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Noi am fost in iunie 2007, cu copiii, la Papillon Zeugma din Belek si ne-am simtit foarte bine. Piscinele erau super, plaja e cu nisip (la mal erau doar ceva scoici), mancarea foarte variata si buna, fructe din belsug... Mi se pare o alegere buna pentru o familie cu copii. Si s-ar putea sa te incadrezi si la buget, daca mergi la inceputul lui iunie (din cate stiu eu, daca fetita ta va avea atunci pana in 2 ani, pentru ea nu vei plati nimic, iar pentru baietelul de 5 ani, doar avionul). Camerele la Zeugma sunt foarte mari si frumoase. Patutul pentru bebe e gratis, doar ca trebuie sa specifici ca il doresti, atunci cand faci rezervarea la agentie.

#9
cristianford

cristianford

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.06.2009

 efflorin, on 30th January 2010, 21:09, said:

Fetita are sub 2 ani. pt. ea trebuie sa platesc avionul? Speram sa nu fie nevoie  :confuzzled:  Iar pt. baiat deoarece are sub 5 ani speram sa am ceva reduceri...

Cum se procedeaza la turci la hotel in cazul copiilor mici? Sunt taxati la fel ca si adultii?  Nu am nevoie de camera suplimentara ci maxim de un patut suplimentar in camera. In ultima instanta m-as fi descurcat si fara el si am dormi cu totii intr-un pat.

Nu am probleme pt. o calatorie cu masina de cateva ore cu copiii dar cu masina pe care o am in prezent este exclus sa ma aventurez afara din oras (nici nu intra in discutie o calatorie de cateva mii de kilometri).

Eu cred ca cel mai indicat, asa cum a zis daidai si koder, este Kusadasi, unde te poti incadra ptr. 10-12 zile la hotelul Carpe Diem Claros(CDC). Daca imi dai un mesaj pe PM si poti astepta pana luni seara cred ca am sa-ti dau mai multe detalii.

#10
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Cristianford excelenta recomandare pe Kusadasi.

Singurul aspect care ramane e agentia ce zboara de pe Cluj la Izmir sau Bodrum...din pacate personal stiu ca anul trecut cateva zboruri CJ-Izmir au fost anulate.Daca tine de Antalya sunt zboruri mult mai multe...garantat.:)

#11
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008

 zugry, on 30th January 2010, 18:49, said:

intrucat majoritatea plajelor sunt cu pietre in Turcia,...

...anul acesta voi fi al doilea an consecutiv in Turcia...

La banii aia cauta un Rixos, sau WOW Bodrum.

 zugry, on 30th January 2010, 19:05, said:

...nu am vazut partea de avion  :confuzzled:

Eu ma gandeam din punctul meu de vedere...  (1520 E - 7 nopti / duplex room)
Nu ai văzut că omul vrea cu avionul, ...nu ai văzut ca omul vrea 10-12 zile, ...nu ai văzut pajă de nisip în Turcia...
Ești pe arătură rău de tot, ...duci oamenii în eroare.

Edited by w140, 31 January 2010 - 03:49.


#12
calin_oana

calin_oana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 05.05.2007

 efflorin, on 30th January 2010, 20:09, said:

Fetita are sub 2 ani. pt. ea trebuie sa platesc avionul? Speram sa nu fie nevoie  :confuzzled:  Iar pt. baiat deoarece are sub 5 ani speram sa am ceva reduceri...

Cum se procedeaza la turci la hotel in cazul copiilor mici? Sunt taxati la fel ca si adultii?  Nu am nevoie de camera suplimentara ci maxim de un patut suplimentar in camera. In ultima instanta m-as fi descurcat si fara el si am dormi cu totii intr-un pat.

Nu am probleme pt. o calatorie cu masina de cateva ore cu copiii dar cu masina pe care o am in prezent este exclus sa ma aventurez afara din oras (nici nu intra in discutie o calatorie de cateva mii de kilometri).
Buna,si noi suntem din Cluj si tot cu copii mici,deci pot sa-ti spun din experienta noastra de 4 ani,cel mai rentabil ca pret e statiunea Kusadasi,probleme la avion ar fi pt faptul ca,cursele charter sunt la 7 zile sau 14 dar cel mai bine te pot informa despre zboruri cei de la agentia de turism.Pt.fetita daca e sub 2 ani nu se plateste bilet de avion si nici taxe de aeroport pt baietel platesti bilet integral.Ce iti recomand eu pt anul acesta in Kusadasi este Carpe Diem Claros hotel nou deschis anul trecut cu foarte multe facilitati pt copii care sunt chiar pe plaja,plaja e din nisip,intrarea e lina in apa si pretul e foarte foarte ok.

#13
leonmaximilian

leonmaximilian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.06.2008
Acum sa fim seriosi, ce vacanta este aia fara copil (ma refer la cei care au) ? Problema este sa nu fie foarte mici (aici ma refer la cei sub 2-3 ani). Am fost odata la mare la Mamaia cind avea copilul meu 5 luni si l-am lasat cu bunicii acasa pt ca era prea mic. Vreau sa va spun ca nu am rezistat cu sotia decit 4 zile din cele 7 si am renuntat si ne-am intors acasa la copil. Platisem sejurul din februarie (cu 1 luna inainte sa se nasca baiatul) si am spus ca nu este greu fara el 7 zile. Dar nu a fost asa.
Recomand sa faceti concediul cu copii, stati si linistiti ca este cu voi, nu iti este dor de ei, te simti bine impreuna cu familia acolo unde esti... se merita.

Edited by leonmaximilian, 16 February 2010 - 12:21.


#14
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 leonmaximilian, on 16th February 2010, 12:20, said:

Recomand sa faceti concediul cu copii, stati si linistiti ca este cu voi, nu iti este dor de ei, te simti bine impreuna cu familia acolo unde esti... se merita.
:thumbup:

Asta  este  final de  discultie .....

#15
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Oztan sa intelegca pt juniorul turculeto-roman ai ales Carpe Diem?
;)

#16
leonmaximilian

leonmaximilian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.06.2008

 koder, on 17th February 2010, 13:22, said:

Oztan sa intelegca pt juniorul turculeto-roman ai ales Carpe Diem?
;)

Deci daca si Oztan a ales CDC, inseamna ca este bine. NU?
:coolspeak:

#17
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 leonmaximilian, on 17th February 2010, 22:07, said:

Deci daca si Oztan a ales CDC, inseamna ca este bine. NU?
:coolspeak:
Oztan is here.....
Dupa multi cautare si cercatare am vorbit cu o agentia care cunosc patronul Turc si a recomandat pt piticul meu aceasta hotel CDC . el spune ca anul aceasta cel mai bine aceasta hotel se vande.....

Asta seamna ca este o alegere bun.  Pt toti.
Eu am alesi special pt copil . Si cu noi mai vine inca 3 familia cu copii .

Vom vedea .

O sear buna .

#18
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Il stiu si eu pe turc?:) Da-mi un PM pls. Ce pret ai obtinut?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate