Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Locuri de vizitat Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
453 replies to this topic

#397
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Acum am ajuns in Paris. Mi s-a mărit inima.
Îmi vine sa strig “Liberté, égalité, Muié PSD”

Dacă prin Brussels m-am zbenguit la Paris o sa fiu mai cultural. In seara asta am ceva Vernissage la care sunt invitat. In rest de mâine ^_^

#398
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007
Iar eu azi am facut ACEST TRASEU, inceputul lui fiind inspirat dintr-un episod din serialul Tom Clancy's Jack Ryan   :)

#399
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Kkt $10 (8,6€) o bere? :lol: wtf. Măcar are 0.5 și nu 0.25 ca in Brussels :lol:

#400
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Salut!
Am revolvat cu tot ce inseamna cazare, bilete la RG, obiective mai putin la Turnul Eiffel. Merg intre 6 si 10 iunie iar vineri pe 7 vrem sa urcam la turn. Nu am mai  gasit bilete pe site-ul lor decat pentru luna iulie. Ce alta varianta sa gasesc in afara de alte site-uri unde pt doua persoane costa 100E.?

#401
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDitian, on 22 mai 2019 - 19:33, said:

Salut!
Am revolvat cu tot ce inseamna cazare, bilete la RG, obiective mai putin la Turnul Eiffel. Merg intre 6 si 10 iunie iar vineri pe 7 vrem sa urcam la turn. Nu am mai  gasit bilete pe site-ul lor decat pentru luna iulie. Ce alta varianta sa gasesc in afara de alte site-uri unde pt doua persoane costa 100E.?
Stai la coada si cat privesti multimea ai si ajuns in turn  :)

#402
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Adica daca nu mai sunt bilete disponibile online pe site-ul lor, nu inseamna ca nu il poti vizita astepand la coada?

#403
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDitian, on 22 mai 2019 - 19:42, said:

Adica daca nu mai sunt bilete disponibile online pe site-ul lor, nu inseamna ca nu il poti vizita astepand la coada?
Chiar daca nu se gasesc bilete online, pentru turn se pot cumpara stand la coada  :)

#404
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Merci pt raspuns!

As mai avea inca o nelamurire legata de cheltuielile de transport. Deplasarile presupun aeroport-oras-aeroport (CDG), Versailles (zonele 1-5) si principalele obiective din zonele 1 - 3, (nu stiu Roland Garros unde se incadreaza), intentionez inca din aeroport sa cumpar Permisul Paris Visite (zonele 1-5) - 5 Zile / Adult (72 euro). Este buna aceasta varianta sau cea cu 10 calatorii?

#405
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006
Cea mai buna varianta este cea pe o saptamana, de luni pana duminica. Costa sub 30 eur de pers. Acum depinde in ce zi a saptamanii ajungi/pleci.

Cauta aici ce ti se potriveste: https://www.ratp.fr/...itres-et-tarifs

In principiu, o saptama pe toate zonele, costa cam 28 eur, daca mai tin bine minte, de acum 2 ani. La costul de pe site, gen 22,50 eur se mai adauga pretul pt plastic, aprox 5 eur. Iti trebuie o poza tip buletin, sa o lipesti acolo.

LE

Ma uit acum pe conditii si spune:

How long is the Navigo travel pass valid ?
A month or a week, depending on which Navigo travel pass you purchase. For all travel passes (regardless of the duration), the validity period starts at 12 a.m. on the first day of the period and ends at 11:59 p.m. on the last day.

Este posibil sa fi schimbat in bine conditiile, si sa poti alege tu ziua de inceput a cardului Navigo. Acum doi ani, ca si acum 13 ani, era valabil doar de luni, ora 00:01 pana duminica la 23:59. Acum pare ca e flexibil.

Citeste cu atentie toate conditiile, sa nu ai surprize neplacute ! Poate s-au mai schimbat unele chestiuni, de acum 2 ani.

https://www.ratp.fr/...y-travel-passes

Edited by metalactual, 24 May 2019 - 15:04.


#406
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 14.04.2008
Navigo sapatamanal e valid luni-duminica. Din pacate!

#407
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Aici am gasit informatiile de care spuneam.

https://booking.pari...port-paris.aspx

Intervalul vizitei este de joi pana luni.

Edited by Ditian, 24 May 2019 - 19:55.


#408
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 14.04.2008
Paris Visite e scump. Aveai cu el niste reduceri la intrari, insa tot nu cred ca se iese in avantaj.
Calculele sunt simple: ce trasee are fiecare, costuri calculate individual, adunate si comparate cu variantele de bilete/abonamente. Un alt aspect important este varsta: sub sau peste 26 de ani - vezi  jeunes week-end!
Navigo saptamanal se poate cumpara si joi, e ultima zi in care se vinde pt saptamana in curs.

Edited by dariuscha, 25 May 2019 - 11:21.


#409
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Pentru a putea cumpara din aeroport  Permisul Paris Visite (zonele 1-5) - 5 Zile, este nevoie de acces la punctele de informare turistica. Blue air am vazut ca aterizeaza pe terminalul 3 unde exista astfel de puncte de vanzare. Cum pot sa ajung la terminalul 2 si pot sa cumpar cu cadrul meu din tara, nu veau sa mai scot si sa schimb in euro? Merci!

Edited by Ditian, 03 June 2019 - 20:31.


#410
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007
Pentru iubitorii de ---> Vin   Posted Image

#411
hanui

hanui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2008
Buna seara,m-am intors de curand din Paris si as vrea sa va atentionez in legatura cu hotii de buzunare.Este a patra oara cand merg,am calatorit in mai multe tari si pe mai multe continente si niciodata nu am avut evenimente neplacute.De aceasta data, in timp ce coboram scarile la metrou,langa muzeul Orsay, am simtit cum cineva imi trage subtil de gentuta tip postas care statea cam in lateral.M-am intors si am vazut un barbat alb, cam la 40 de ani si unul mai in spate care probabil ii tinea spatele.Am tipat la el,el a mormait ceva si au fugit amandoi.Aveti mare grija unde tineti actele si banii,eu am tras o spaima pt ca in jur nu prea era lume,doar eu cu sotul si fiul meu.
        In rest Parisul minunat,am avut noroc de vreme fara ploaie,mancarea excelenta si francezii f draguti.

#412
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Care sunt lunile din an in care cozile la obiectivele turistice sunt mai mici, si in general in ce perioada este Parisul mai putin aglomerat?

#413
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007
Ianuarie, februarie, august (sunt inchise multe magazine deoarece francezii sunt in vacanta), si inceputul lui decembrie.

#414
popileti

popileti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.08.2010
Buna.

Cam pustiu pe aici dar ....cu problema mea nu ma incadrez la alte topic-uri despre Paris( cel putin asa  am crezut)
Sa prezint  despre ce e vorba.

Anul acesta ne-am propus sa revedem Parisul, dupa o pauza de 5 ani . Am prins o oferta bunicica la Wizz, vin si cateva aniversari de familie in curand asa ca....excursia ar fi un fel de cadou pentru amândoi.(eu si sotul)
Data fiind situatia cu certificatul verde din Franta si tinand cont ca  suntem nevaccinati si trecuti prin boala de mai mult de 6 luni rezulta ca libertatea noastra de hoinareala si vizitare muzee si alte alea e  cam redusa .
In plus ,acum 5 ani am stat mai mult in Paris si am vazut multe din obiectivele must-see ( cele de mai jos)
Vizitate pe îndelete:
Defense, Arcul de Triumf, Champs-Elysee, Place de la  Concorde, Jardin des Tuilleries,Turnul Eiffel de doua ori ( ziua si seara) ,Musee D”Orsay, Marche aux Puces, Place Pigalle, Montmartre,
Sacre Coeur, Domul Invalizilor si Muzeul Armelor, Petit Palais, Chapelle Expiatoire, Saint Sulpice, chateaux Vincennes ,Parc aux Fleurs, Fontainebleau, Versailles
In viteza:
Parc Montsouris(partial), Cite de la Sciens ,Notre Dame, Cartierul Latin si Luvru ( ca asa s-a nimerit)

Intrebarea e ce-ar mai fi de vazut in 4 zile pline (la sfarsitul lunii), fara cele de drum?

M-am gandit la :
-Jardin de Luxembourg, cimitirul Pere-Lachaise, Arenes de Lutece, parcul Buttes Chaumont- care sunt ”in aer liber”
-fundatia Luis Vuitton, Muzeul Cluny, Muzeul Grevin - cu semnul intrebarii ca fiind spatii inchise.
- ceva prin imprejurimi, eventual Disneyland daca  mai e timp si nu are restrictii pentru nevaccinati.

O alta intrebare  e legata de ”  lacatele iubirii”  ( sau cum le-o fi zicand ca nu-mi aduc exact aminte ) care acum 5 ani inca mai mergeau incuiate pe nu-mai-stiu- care pod.
Am pus si noi un lacat si voiam sa mergem sa-l cautam ,daca ajungem acum la Paris, desi am citit pe undeva  ca s-a schimbat ”politica” .
Avem vreo sansa sa mai gasim pe undeva lăcățelul nostru?

Help! (  mai ales Pirpy.)


Multam anticipat si toate cele bune.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate