Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Locuri de vizitat Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
453 replies to this topic

#379
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007
Paris Plages  :)

#380
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Duminica dimineata la Roland Garros te lasa se intri cat de cat ? Sa facem niste poze langa terenuri ? Sau mergem ca prostii si vedem gardul ?

#381
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007
Informatii --->  AICI  si  --->  AICI

#382
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Aham, e deschis muzeul, dar nu se intra prin tribune. Mersi

#383
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Totul bine ?

Cel puţin două persoane sunt în stare gravă după ce un individ a deschis focul, luni, într-un centru comercial situat la periferia oraşului Paris, informează site-ul cotidianului Le Figaro.
Incidentul armat a avut loc în jurul orei 12.30 (13.30, ora României) într-un centru comercial SuperU din localitatea Port-Marly (Yvelines), situată la periferia vestică a oraşului Paris.
Conform unor surse citate de ziarul Le Figaro, autorul atacului este un bărbat în vârstă de peste 70 de ani. Nu se cunosc motivele acestuia.
O casieră în vârstă de 46 de ani şi un client în vârstă de 73 de ani au fost răniţi grav în incident.
Autorul atacului a reuşit să fugă, fiind căutat activ de autorităţile franceze.

Pe 17 sept ? Incep sa ma enerveze stirile astea, nu le mai tin minte.

http://www.cancan.ro...tatici-15570426
În urmă cu puţin timp, panica s-a instaurat într-o zonă din Paris, iar autorităţile au confirmat faptul că mai multe persoane au fost luate ostatice. Deocamdată nu se poate şti daca sunt sau nu victime.
Autorităţile din Paris au dat alarma de atentat terorist! Este vorba despre un eveniment petrecut în primul arondisment. Conform unor surse locale, ar fi vorba despre o luare de ostatici într-o biserică. Autorităţile le cer celor din zonă să se pună la adăpost. La faţa locului se află impresionante forţe de ordine, iar elicopterele survolează zona. Surse din poliţie confirmă că o operaţiune de luare de ostatici are loc în zona Chatelet, la biserica Saint Marcel, scriu cei de la ştiripesurse.

Edited by overseas, 26 September 2016 - 16:37.


#384
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postoverseas, on 26 septembrie 2016 - 16:40, said:

Totul bine ? ...
Dupa norocul fiecaruia ...    :)

#385
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007
Istoria ---> Turnului Eiffel
Si ---> Sena, podurile sale si ...   :)

#386
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007
Buna.
Peste 2 saptamani voi ajunge pe cdg la ora 11.35, voi sta in Paris timp de 3 nopti, zborul spre Bucuresti va fi la 16.20. Cazarea o am langa statia de metrou Porte d'orleans.
As vrea sa vizitez turnul eiffel(pe site din pacate am vz ca nu mai sunt bilete), louvre, sacre-coeur, notre dame (louvre doar la ext, sc si nd daca e posibil si la interior), moulin rouge - exterior, galeriile lafayette, stade de france - tur complet, o croaziera pe sena, arcul de triumf - exterior, o plimbare pe champ elys, palatul elyse - exterior.

Ma puteti ajuta cu planificarea pe zile pentru obiectivele de mai sus? As vrea sa profit la maxim de aceste aproape  4 zile petrecute la Paris.
Mentionez ca este o deplasare (cat de cat) lowcost. Ce tip de croaziera imi recomandati, ce vapor/companie, tarife? As vrea si un tur panoramic de 2-3 ore cu un autobuz cu etaj daca si conditiile meteo imi vor permite.

Legat de transport. De la cdg la hotel iau un rer, apoi metrou. Stiu ca ma va costa 10 euro; dar 10 euro doar rer si pentru metrou achit extra sau 10 eur de la cdg la porte d'orleans?
Ce tip de abonament pentru transportul in comun mi s-ar potrivi?
Va multumesc.

#387
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postcontroversatul, on 01 martie 2017 - 01:20, said:

Buna.
Peste 2 saptamani voi ajunge.....
Va multumesc.
Salut

Personal nu planific nimanui trasee, din diverse motive: - fiecare are felul lui de a merge ; atractiile sunt multiple ; vremea poate sa defavorizeze traseul, etc.

Am facut o mica exceptie acum. In cele 3 zile, iti alegi o zi in care poti pune in practica cele 2 trasee atasate la acest mesaj.
- Primul traseu il incepi urcandu-te in M4 la Porte d'Orleans, cobori la Denfert-Rochereau de unde iei M6 si cobori la Bir-Hakeim ( vezi atasat RATP 1 ) si apoi urmezi traseul 1 pe jos. Dupa Notre-Dame, te sui in M4 statia Cite si cobori la Barbes-Rochechouart ( vezi RATP 2 ) si apoi urmezi traseul 2 pana la final, dupa care program de voie. Asta intr-una din zile.

- In alta zi plimbare cu Bateaux-Mouches, vezi ---> AICI  detalii. Dupa plimbare cu barca poti face o vizita la Galeries Lafayette si apoi plimbare cu autobuzul prin Paris. Detalii ---> AICI sau AICI ( alegi dupa buget si preferinte ).

- Iar in alta zi Stade de France si orice mai doresti. La Palatul Élysée nu ai ce vedea decat niste porti pazite. In interior se viziteaza in anumite zi speciale.
De la CDG pentru RER si metrou se foloseste acelasi bilet. Detalii ---> AICI

Pentru cat te plimbi pe jos recomand un cupon de 10 bilete T+. Detalii ---> AICI

Inainte de a ajunge aici iti recomand sa te documentezi temeinic si sa mai citesti urmatoarele:
- AICI  ; AICI ; AICI .

Spor la citit !

Attached Files



#388
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007
Multumesc frumos pentru sugestii.
Super tare traseul 1, o sa-l urmez intocmai. Traseul 2 e ok, o sa-l mai ajustez eu un pic.
Legat de bateaux mouche, mi se pare o afacere mai buna batobus, 19 euro un pass de 2 zile in sistem hop on hop off; la bateauxmouche dadeam 13,5 euro doar pentru o ora de plimbare.
Nu stiu ce sa fac in ultima zi - sambata, am avion la 16.20 de pe cdg. Ar trebui sa plec spre aeroport in jur de 12.30 de la hotel - zona Porte d'Orleans.

#389
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Va salut!
Voi pleca saptamana viitoare in Paris pt 3 nopti.
Am doua zile complete(sambata si duminica), vinerea ajung la Port Maillot pe la ora 18:00, iar luni ma voi intoarce spre Romania... la ora 13 voi fi la Port Maillot.

Tinand cont ca nu am suficient timp pentru a vedea totul, am decis sa renunt in mod clar la: Disneyland, Gradina Zoologica, parcul Asterix si Acvariul din Paris.

As dori sa stiu daca merita sa vizitez Versailles-ul in martie? Daca da, ce bilet recomandati, "Passeport" la 20 euro sau "Billet Château" la 18 euro ( detalii aici   - http://www.chateauve.../billets-tarifs ). Care e cea mai buna varianta ca sa ajung la Versailles? RER de la Fort Maillot?

In afara de Louvre, mai e vreun muzeu care e must-visit? Voi evita muzeele de arta contemporana.
Multumesc!

#390
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f0/Basilica_Sacre_Coeur_din_Paris.JPG/1920px-Basilica_Sacre_Coeur_din_Paris.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Biserica asta este prea puțin cunoscută, Sacre Coeur

#391
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postlex2010, on 12 martie 2017 - 13:45, said:

1.....As dori sa stiu daca merita sa vizitez Versailles-ul in martie?......
2. In afara de Louvre, mai e vreun muzeu care e must-visit?
1. Nu  :)
2. Muzeul d'Orsay

View PostVelaxa, on 12 martie 2017 - 14:00, said:

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f0/Basilica_Sacre_Coeur_din_Paris.JPG/1920px-Basilica_Sacre_Coeur_din_Paris.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Biserica asta este prea puțin cunoscută, Sacre Coeur
Din cati turisti vad mai tot timpul in zona, nu cred ca este prea putin cunoscuta  ...    :)  Tocmai am facut mai sus un traseu catre ea.

#392
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007
Recomand o plimbare pe (click) ---> Malul Senei   :)

#393
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
4 zile in Paris

Tips n tricks, de facut, de evitat :)

Multam fain, ma apuc si eu de citit prin alte parti dar sa vedem.

#394
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Am facut ceva plan in One Note:

Ziua 1

Arrive at 3PM
Walk in the city
Meet my host
Have a coffee
Have dinner
Maybe Tour Eiffel

Ziua 2

Early morning wake up
Early morning coffee
Basilique cathédrale de Saint-Denis
LOUVRE 10AM - All Day -
Arc de Triomphe

Ziua 3

Early morning wake up
Early morning coffee
Chateau de Versailles
Walk on Seine
Cathedral de Notre Dame
Evening on Place de la République

Ziua 4

Sainte Chapelle 11AM
Domaine national du Palais-Royal
Panthéon
Sleep Early (11PM)


Fiind inca tanar si frumos, am gratuitate aproape peste tot. Ce mi-ati mai recomanda, cu sau fara gratuitate? Ma uitam la Catacombes dar intrarea e limitata, si la Tour Eiffel dar nu stiu sigur daca as urca (m-am tot urcat pe turnuri). As prefera sa bau o cafea in zona si sa ma uit din distanta.

Edited by Lex404, 30 August 2018 - 14:50.


#395
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostLex404, on 30 august 2018 - 14:50, said:

...Fiind inca tanar si frumos...
Fiind inca tanar si frumos, iti recomand sa te plimbi la pas cu harta-n mana ( respectiv app Here WeGo ) si sa intri unde ti se pare ca este interesant si ai voie. AICI  si AICI sunt recomandarile oficiale, restul e frumos sa descoperi singur   Posted Image  Vreme buna sa ai  !

Si daca inca nu ai citit, vezi AICI alte recomandari  :)

Edited by pirpy, 30 August 2018 - 15:39.


#396
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Multam fain, chiar am descarcat Here WeGo

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate