Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Locuri de vizitat Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
453 replies to this topic

#361
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
sigur, mereu e loc de mai bine! Posted Image
eu n-am avut timp s-o iau la puricat, insa atat cat am facut-o mi-a placut tare mult prezentarea bulevardului raspail, cu toti pasii urmatori. de l'ile de la cite nu mai zic!
http://paris1900.lar...atues_rues8.htm

#362
India_India

India_India

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.05.2010
Buna ziua.
In perioada 7-14 iunie avem programata vacanta in Paris. Mai avem si bilete la meciul de pe 10 iunie... ne-am considerat norocosi la momentul acela! Acum, dupa avalansa de stiri despre trecute si viitoare atentate, teama incepe sa incolteasca...
Va rog sa imi spuneti cum e la fata locului....
Va multumesc.

#363
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostIndia_India, on 20 mai 2016 - 10:02, said:

...
Va rog sa imi spuneti cum e la fata locului ...
Acum sunt 14 ° C  si este innourat  :)   Maxima 21 ° C , suficient ?
Serios, cine poate sti ce se poate intampla in vremurile astea ? Dupa norocul fiecaruia  :)

#364
cmdaniela2005

cmdaniela2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.08.2011
In perioada 9-12 iunie vom fi in Paris. Cum este la fatza locului, este chiar asa cum au aratat la stiri (inundatii, Sena la cote maxime)?

multumesc

#365
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
http://www.meteo-par...ce/webcams.html si deschideti Paris – Seine, dar cred ca cel mai bun raspuns vi-l ofera Bateaux-Mouches:

Attached File  bm.JPG   195.48K   16 downloads

#366
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Attached File  ml.jpg   188.11K   26 downloads Attached File  rerC.jpg   76.76K   28 downloads




Attached File  07032016.jpg   228.28K   21 downloads

#367
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Attached File  Finfo.jpg   348.99K   21 downloads

#368
bekir

bekir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.06.2016
am ajuns ieri in Paris si in zilele urmatoare vreau sa vizitez mai multe locuri. In afara de turnul Eiffel, Luvru, Notredame ce ar mai fi care merita? Stiu ca sunt o gramada de locuri in Paris

#369
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008

View Postbekir, on 11 iunie 2016 - 12:34, said:

am ajuns ieri in Paris si in zilele urmatoare vreau sa vizitez mai multe locuri. In afara de turnul Eiffel, Luvru, Notredame ce ar mai fi care merita? Stiu ca sunt o gramada de locuri in Paris

Buna.
Depinde cate zile ai la dispozitie. Este important sa iti organizezi timpul foarte bine si sa grupezi obiectivele pe zone. De asemenea, iti recomand museum pass daca ai de gand sa vizitezi mult (pentru detalii http://en.parismuseumpass.com/)
Referitor la obiectivele pe care le-ai mentionat, trebuie sa stii ca, pentru a urca in turn, se asteapta destul de mult timp la coada (iti poti procura biletele si online). Alte locuri pentru panorama: turnul Montparnasse, Sacre Coeur, Notre Dame, Arcul de Triumf, Centrul Pompidou...
La Louvre te sfatuiesc sa ajungi dimineata, la prima ora (nu e foarte aglomerat). Noi am stat 3 ore in muzeu si am vazut cele mai importante exponate.
Daca iti place arta, mai poti vizita,muzeul d`Orsay, Centrul Pompidou (langa se afla Atelierul lui Brancusi), Muzeul Rodin.
Viziteaza si Domul invalizilor (cu mormantul lui Napoleon), Arcul de Triumf, Opera Garnier.
Iti recomand sa mergi in Montmartre, este foarte frumos. Ca si zone, aici, poti vedea Place Blanche, Le Moulin Rouge, Cimetiere de Montmartre, La Basilique de Sacre-Coeur,, Les Vignes de Montmartre...exista si un trenulet http://www.promotrain.fr/gbaccueil.htm care face un tur al zonelor importante din Montmartre (e o varianta pentru cei care vor sa salveze ceva timp si energie).
De asemenea sa nu ratezi Le Marais - cartierul evreiesc (mergi in Place des Vosges care e cea mai veche piata din Paris) si cartierul latin (aici se afla si Phanteonul si Gradinile Luxembourg), Ille de la CItte (cea mai veche si mai renumita parte a Parisului, aceasta este o insula).
In rest, pentru relaxare poti face o croaziera pe Sena, o plimbare dimineata in gradinile Tuileries, iar daca ai timp, intr-o zi poti merge sa vizitezi Palatul Versailles si gradinile.

Edited by andrulina, 11 June 2016 - 13:44.


#370
cmdaniela2005

cmdaniela2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.08.2011
Au trecut foarte repede si cele 4 zile petrecute in Paris... a fost foarte frumos, nu atat de aglomerat pe cat ne-am asteptat, nu am avut parte de incidente, sigurul minus al acestei calatorii a fost greva muncitorilor de la salubritate...

1 zi am petrecut-o la Disney (motivul vizitei noastre in Paris), in rest am bifat Sacre-Coeur, cartierul Montmartre, Opera Garnier, Galeriile Lafayette, turnul Eiffel, Notre Dame, Jardin du Luxembourg, Pantheon, cartierul latin, biserica Saint-Eustache, Louvre (pe exterior), Jardin des Tuileries, Place de la Concorde, Champs-Elysees, Arcul de Triumf.

Revin cu poze dupa ce le descarc...

Cu siguranta trebuie sa revenim...

#371
Alidalicris

Alidalicris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.12.2015
Buna ziua,

Ce parere aveti despre programul pe care l-am schitat pentru o vizita la Paris, de marti pana duminica, in octombrie, doi copii si doi adulti? Suntem cazati in zona Bastille.

Ziua 1 (marti): transfer aeroport Beauvais-Porte Maillot, metrou pana la hotel, cazare, apoi Trocadero, turn Eiffel si plimbare cu vaporasul.

Ziua 2 (miercuri): vizita Louvre, de unde cumparam pass museum pentru cei doi adulti (pt. 4 zile), apoi plimbare Tuileries, place de la Concorde, vizita la biserica Madelaine, palatul Elysee, Champs Elysees si vizita Arc de Triomphe.

Ziua 3 (joi): Versailles, gradini si Trianon.

Ziua 4 (vineri): Orsay, Notre Dame (turul gratuit oferit de o asociatie, cripta, turnuri si tresor), apoi plimbare la primarie, Pompidou si Brancusi.

Ziua 5 (sambata): tur cu ghid la Opera Garnier, apoi muzeul Grevin. Vizita si cumparaturi in zona Sacre Coeur.

Ziua 6 (duminica): vizita Place des Vosges si muzeul Victor Hugo, facut bagage si spre aeroport.

Intrebari/nelamuriri:
-ar iesi 48 de bilete de metrou, adica 5 carnete t+, eu cred ca e mai avantajos decat Paris visiteŚ4 persoane;
-in ziua cu Versailles, cumpar bilet de RER sau de metrou si Origine destination zona 4?
-daca adultii au museum pass, mai stau la rand sa ia bilete gratuite la copii sau nu?
-vor fi mari cozile la inceputul lui octombrie sau merita sa iau bilete on line la Eiffel, vaporas si Grevin?

Multumesc.

#372
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
programul e frumos si b ine gandit.
referitor la intrebari/nelamuriri:
-n-am facut un calcul acum, insa cel mai probabil iesiti mai bine cu t+ . cu paris visite mie nu mi-a dat niciodata pe
-cumparati bilet origine-destinatie zona 1-4. e valabil pe metrou si rer (folositi metroul pt a lua rer-ul utilizand un singur/acelasi  bilet)
-nu trebuie sa stati la rand pt biletele copiilor. exista insa obiective la care se elibereaza bilete gratuite (pe baza museum pass) inclusiv adultilor, dar si copiilor. catedrala saint denis in mod sigur si daca-mi amintesc corect e si arcul de triumf. poate mai sunt si altele, nu-mi mai amintesc...
-referitor la cozi, nu stiu.cred ca la turn ar merita luate on line. pt vaporas nu mi-as face probleme.
cateva idei:
-sainte chapelle nu ar trebui ratata- ziua 4. la fel si o vizita la berthillon.
-vad ca lipseste cartierul latin.daca timpul in ziua 6 ar permite, eu l-as prefera fara ezitare.
-nu ocoliti strazile cu piata-  mouffetard, montorgueil,etc

#373
Alidalicris

Alidalicris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.12.2015
Multumesc mult.
Sainte Chapelle era in programul de vineri, intre Orsay si Notre Dame, am uitat s-o scriu.
Cat despre dulciuri, ca va sans dire...
Cartierul latin ar merge daca am veni mai devreme de la Versailles.
Multumesc inca o data.

Edited by Alidalicris, 11 July 2016 - 19:48.


#374
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
As zice sa mergeti intai la Notre Dame si apoi la Sainte Chapelle. Pt impresia artistica, zic. Notre Dame e o catedrala, o expresie a puterii bisericii, cealalta e o bijuterie. Mie mi-au placut ambele foarte mult.

#375
Alidalicris

Alidalicris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.12.2015
In prima vineri a fiecarei luni, coroana de spini a lui Isus este scoasa din tresor la ora 15. De aceea am lasat Notre Dame pe finalul zilei.
In functie de ora sosirii la Notre Dame vom face urmatoarele: mesa cu inchinarea la coroana de spini a lui Isus, turul, cripta, turnurile.

Edited by Alidalicris, 12 July 2016 - 05:08.


#376
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007
Paris vu du Ciel de Yann Arthus-Bertrand    :)

#377
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cine mai vine de la Paris sa ne descrie atmosfera ?

#378
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postoverseas, on 20 iulie 2016 - 15:37, said:

Cine mai vine de la Paris sa ne descrie atmosfera ?
Cald, foarte cald !!! In rest, liniste, relaxare, turisti putini fata de alti ani in aceasta perioada  Posted Image
Turnul Eiffel e ingradit ( vezi poza atasata ), se face un control al bagajelor, inainte de a te apropia sau de a te urca in turn. Asa ca, se sta la 2 cozi Posted Image

Attached Files

  • Attached File  Turn.jpg   1013.53K   27 downloads


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate