Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Locuri de vizitat Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
453 replies to this topic

#37
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
M-am uitat pe site-ul oficial al Versailles si nu este foarte clar unde au gratuitate
copii (spune ceva de genul "diferite zone ale domeniului, ghidurile audio si expozitiile temporare
sunt gratuite pentru cei sub 18 ani")
http://www.chateauve...erations_fr.pdf

Pe mine ma intereseaza sa vizitez castelul, Trianon-ul, domeniile Mariei Antoinette, gradinile si parcul
mai putin Grand Eaux Musicales, Jardins Musicaux si Grand Eaux Nocturnes.

Intrebare: Un copil 10 ani beneficiaza de intrare gratuita pentru zonele de care sunt interesat ???
Nu as vrea sa ma trezesc acolo ca trebuie sa stau la coada pentru biletul copilului.

Multumiri pentru raspunsuri

#38
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 14.04.2008
da,copilul beneficiaza de intrare gratuita . cand au loc evenimentele de care nu esti interesat ( Grand Eaux Musicales, Jardins Musicaux si Grand Eaux Nocturnes ) gradinile Versailles se pot vizita doar contra cost , indiferent daca esti adult sau copil.

#39
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postjudas, on 14th May 2010, 07:42, said:

M-am uitat pe site-ul oficial al Versailles si nu este foarte clar unde au gratuitate
copii (spune ceva de genul "diferite zone ale domeniului, ghidurile audio si expozitiile temporare
sunt gratuite pentru cei sub 18 ani")
http://www.chateauve...erations_fr.pdf

Pe mine ma intereseaza sa vizitez castelul, Trianon-ul, domeniile Mariei Antoinette, gradinile si parcul
mai putin Grand Eaux Musicales, Jardins Musicaux si Grand Eaux Nocturnes.

Intrebare: Un copil 10 ani beneficiaza de intrare gratuita pentru zonele de care sunt interesat ???
Nu as vrea sa ma trezesc acolo ca trebuie sa stau la coada pentru biletul copilului.

Multumiri pentru raspunsuri
Da, beneficiaza de intrare gratuita. Unul dintre copiii nostri avea, ca si al dumneavoastra, vreo 10 ani. Singura conditie de care imi aduc aminte sa o fi citit undeva: sa fie insotit de parinti. Si cred ca vreti sa vedeti acest lucru si scris:Attached File  C_V_18.JPG   65.55K   53 downloads

#40
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Posto_dor, on 14th May 2010, 08:51, said:

Da, beneficiaza de intrare gratuita. Unul dintre copiii nostri avea, ca si al dumneavoastra, vreo 10 ani. Singura conditie de care imi aduc aminte sa o fi citit undeva: sa fie insotit de parinti. Si cred ca vreti sa vedeti acest lucru si scris:Attachment C_V_18.JPG

Multumiri


View Postdariuscha, on 14th May 2010, 08:50, said:

da,copilul beneficiaza de intrare gratuita . cand au loc evenimentele de care nu esti interesat ( Grand Eaux Musicales, Jardins Musicaux si Grand Eaux Nocturnes ) gradinile Versailles se pot vizita doar contra cost , indiferent daca esti adult sau copil.

Deci daca ma duc sa vizitez Versailles intr-o zi de marti cand sunt Jardins Musicaux va trebui sa platesc
pentru asta cand intru in gradini, in celelalte zile este gratis intrarea in gradini. Am inteles bine???
Merita Jardins Musicaux ???

#41
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 14.04.2008
da, va trebui sa platiti intrarea daca doriti sa le vedeti in intervalul orar cat are loc evenimentul .  acelasi lucru e valabil si pt 'Grand Eaux Musicales' care are loc sambata si duminica.
daca merita, asta hotaraste fiecare si se poate face la fata locului ! probabil ca da, intrucat livezile si anumite parti protejate ale gradinilor Versailles sunt deschise publicului cu aceasta ocazie . biletul e 7 euro/adult si 6/copil . acum, depinde si de bugetul fiecaruia ....

#42
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postjudas, on 14th May 2010, 10:55, said:

...

Merita ???

Merita.
Cred ca ati observat ca din mesajul dumneavoastra am eliminat restul cuvintelor. Merita sa luati parte la oricare dintre spectacolele organizate la Versailles. Ca se cheama Les Grandes Eaux Musicales sau altfel, incercati sa participati si dumneavoastra.

De-abia cand veti termina plimbarea la Paris veti vedea de ce va spun – referindu-ma de aceasta data strict la Les Grandes Eaux Musicales – ca singura problema ar fi nu daca merita, ci cum sa le savurati cat mai pe indelete. Ar trebui sa vedeti Versailles in doua parti: gradinile si restul. Cu un moment de respiro intre ele. Daca este si un spectacol, atunci este si mai bine.

Les Grandes Eaux Musicales. Va place o fantana arteziana fara jetul de apa ce o defineste? Trebuie sa le vedeti pe cele de la Versailles cel putin ca idee pentru cele de la Petrodvoret. Pentru ca vorbeam cu dumneavoastra si despre trenuletul de la Versailles, la una dintre plimbari am avut ca vecini in vagon o familie din Rusia, pe care nu am putut sa nu o intreb ce cauta la Versailles cand ei au Petrodvoretul.

Trebuie sa luati in seama ca se organizeaza spectacole si seara. Imaginati-va o scena in jurul fantanii lui Neptun si, cred, ca veti accepta - si dumneavoastra si copilul - un efort suplimentar. Intamplator, noi am "prins" un spectacol pirotehnic organizat la Tuileries si Versailles.

Nu stiu daca pe dumneavoastra v-am lamurit ca merita, dar vreau sa cred ca va fi in atentie cuiva care cauta idei pentru vacanta la Paris.

#43
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Iar daca nu am reusit sa fim in 15 mai la Paris, TV5 ne vine in ajutor.
In aceasta noapte, TV5Monde are cateva ore dedicate La Nuit des musees. Gioconda, mit si mister, Le Corbusier, Cel mai mare muzeu al lumii, poate si Arta gradinilor, poate si Rodin. Sa vedem ce va avea loc in programul transmis la noi. Sa vedem cat rezistam in aceasta noapte.

#44
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Museum Pass asigura acces gratuit pentru Tours de Notre-Dame.
Pe site-ul http://en.parismuseu...tre-dame-34.htm
spune in felul urmator:
Note for security reasons, there is no privileged access with the pass.

Inteleg ca intrarea se face la gramada impreuna cu cei care cumpara bilete normal
fara sa exista vreun avantaj de a scapa de eventuala coada de la intrare.
In mod normal sunt cozi aici???
Am vazut ca sunt vreo 400 de trepte de urcat. Exista shi vreun lift ???

Multumiri

#45
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postjudas, on 18th May 2010, 08:56, said:

Museum Pass asigura acces gratuit pentru Tours de Notre-Dame.
Pe site-ul http://en.parismuseu...tre-dame-34.htm
spune in felul urmator:
Note for security reasons, there is no privileged access with the pass.

Inteleg ca intrarea se face la gramada impreuna cu cei care cumpara bilete normal
fara sa exista vreun avantaj de a scapa de eventuala coada de la intrare.
In mod normal sunt cozi aici???
Am vazut ca sunt vreo 400 de trepte de urcat. Exista shi vreun lift ???

Multumiri
De ce nu-i credeti si pe ei?!
Sau subiectul inchis "Paris" prin care stiu ca v-ati mai aruncat ochii http://forum.softped...t...t&p=7066202 . Da, sunt cozi. Ordonate, nu la gramada.

#46
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
De vreo 2 luni am tot periat site-urile referitoare la Paris si forumul Softpedia
(multumiri celor care mi-au raspuns la intrebari in special o-dor si pirpy).
Chiar daca mai am 2 luni pana la prima mea vizita in Paris am creionat cat de cat
un program pe care vreau sa-l expun in speranta ca cei care au mai fost
acolo imi pot da unele sfatuti utile prin care sa-l imbunatatesc.
Am incercat sa grupez in fiecare zi obiectivele de vizitat cat mai apropiate.

Perioada 18.07 - 25.07
Famile 2 adulti si un baiat 9 ani si jumatate.

Ziua 1 - 18.07
Aterizare CDG ora 11.30
Cumparare din aeroport Museum Pass (cred ca de 6 zile - 64E), Bilete RER.
Transport CDG - Apartament (arondismentul 18 - statie metrou Jules Jofrin).
Am inchiriat un apartament de 52mp chiar langa statia de metrou Jules Jofrin.
Dupa instalare si ceva aprovizionare (sucuri, apa, bere, ceva gustari pentru micul dejun)
plimbare prin zona, Basilique du Sacre Coeur, cartierul Montmartre (suveniruri), zona Moulin Rouge
si cumparat abonamente Navigo Decouverte zonele 1-5 pentru o saptamana luni - duminica.

Ziua 2 - 19.07
Musee du Louvre/La Pyramide (vizitat - Museum Pass), Jardin des Tuilleries (plimbare), Palais Royal (plimbare sau vizitat)
Place Vendome (plimbare), Les Hales si Galeriile Lafayete (plimbare - shopping).

Ziua 3 - 20.07
Palais de Chaillot (exterior), Jardin du Trocadero (plimbare), Tour Eiffel (vizitat cu bilete achizitionate on-line),
Champ de Mars (plimbare), Ecole Militaire (exterior), Hotel des Invalides/Musee de L'Armee (vizitat - Museum Pass),
Musee D'Orsay (vizitat - Museum Pass).

Ziua 4 - 21.07
Chateau de Versailles/Trianon/Domeniile Marie-Antoinette/Jardin/Parc (vizitat - Museum Pass), Croaziera pe Sena
Bateaux les Vedettes du Pont-Neuf (bilete achizitionate on-line).

Ziua 5 - 22.07
Disneyland 1 jour/2 parcs (bilete achizitionate on-line)

Ziua 6 - 23.07
Cathedrale Notre-Dame de Paris (vizitat), Tour de Notre-Dame (vizitat - Museum Pass), Palais de Justice: Saint Chapell - Conciergerie
(vizitat - Museum Pass), Latin Quarter - Sorbona (plimbare), Pantheon (vizitat - Museum Pass), Jardin du Luxembourg (plimbare)
Tour Montparnasse (vizitat)

Ziua 7 - 24.07
Place Concorde (plimbare), Champs Elysees (plimbare), Arc de Triomphe (vizitat - Museum Pass), La Defense (1/2 zi - shopping)
si alte obiective pe care nu am apucat sa le vad in limita timpului ramas.

Ziua 8 - 25.07
Inapoi in Romania

Mentionez ca nu suntem extraordinari de atrasi de muzee astfel incat sa le periem dintr-un cap in altul (sunt
constient ca pentru asta mi-ar trebui 2 zile pentru Louvre si 2 pentru Versailles) si am luat in calcul si disponibilitatea
limitata de mers pe jos a copilului.

Rog pareri si eventual sfaturi de imbunatatire a programului

Multumiri

Edited by judas, 18 May 2010 - 13:48.


#47
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postjudas, on 18th May 2010, 13:21, said:

De vreo 2 luni am tot periat site-urile referitoare la Paris si forumul Softpedia
(multumiri celor care mi-au raspuns la intrebari in special o-dor si pirpy).
Chiar daca mai am 2 luni pana la prima mea vizita in Paris am creionat cat de cat
un program pe care vreau sa-l expun in speranta ca cei care au mai fost
acolo imi pot da unele sfatuti utile prin care sa-l imbunatatesc.
Am incercat sa grupez in fiecare zi obiectivele de vizitat cat mai apropiate.

Perioada 18.07 - 25.07
Famile 2 adulti si un baiat 9 ani si jumatate.

Ziua 1 - 18.07
Aterizare CDG ora 11.30
Cumparare din aeroport Museum Pass (cred ca de 6 zile - 64E), Bilete RER.
Transport CDG - Apartament (arondismentul 18 - statie metrou Jules Jofrin).
Am inchiriat un apartament de 52mp chiar langa statia de metrou Jules Jofrin.
Dupa instalare si ceva aprovizionare (sucuri, apa, bere, ceva gustari pentru micul dejun)
plimbare prin zona, Basilique du Sacre Coeur, cartierul Montmartre (suveniruri), zona Moulin Rouge
si cumparat abonamente Navigo Decouverte zonele 1-5 pentru o saptamana luni - duminica.

Ziua 2 - 19.07
Palais de Chaillot (exterior), Jardin du Trocadero (plimbare), Tour Eiffel (vizitat cu bilete achizitionate on-line),
Champ de Mars (plimbare), Ecole Militaire (exterior), Hotel des Invalides/Musee de L'Armee (vizitat - Museum Pass),
Musee D'Orsay (vizitat - Museum Pass).

Ziua 3 - 20.07
Musee du Louvre/La Pyramide (vizitat - Museum Pass), Jardin des Tuilleries (plimbare), Palais Royal (plimbare sau vizitat)
Place Vendome (plimbare), Les Hales si Galeriile Lafayete (plimbare - shopping).

Ziua 4 - 21.07
Chateau de Versailles/Trianon/Domeniile Marie-Antoinette/Jardin/Parc (vizitat - Museum Pass), Croaziera pe Sena
Bateaux les Vedettes du Pont-Neuf (bilete achizitionate on-line).

Ziua 5 - 22.07
Disneyland 1 jour/2 parcs (bilete achizitionate on-line)

Ziua 6 - 23.07
Cathedrale Notre-Dame de Paris (vizitat), Tour de Notre-Dame (vizitat - Museum Pass), Palais de Justice: Saint Chapell - Conciergerie
(vizitat - Museum Pass), Latin Quarter - Sorbona (plimbare), Pantheon (vizitat - Museum Pass), Jardin du Luxembourg (plimbare)
Tour Montparnasse (vizitat)

Ziua 7 - 24.07
Place Concorde (plimbare), Champs Elysees (plimbare), Arc de Triomphe (vizitat - Museum Pass), La Defense (1/2 zi - shopping)
si alte obiective pe care nu am apucat sa le vad in limita timpului ramas.

Ziua 8 - 25.07
Inapoi in Romania

Mentionez ca nu suntem extraordinari de atrasi de muzee astfel incat sa le periem dintr-un cap in altul (sunt
constient ca pentru asta mi-ar trebui 2 zile pentru Louvre si 2 pentru Versailles) si am luat in calcul si disponibilitatea
limitata de mers pe jos a copilului.

Rog pareri si eventual sfaturi de imbunatatire a programului

Programul mi se pare echilibrat si acoperitor in privinta principalelor atractii ale Parisului. Nu stiu insa daca la 9 ani copilul va gusta atatea muzee....

Ziua 2

Intuiesc ca din lista ta doar Musee de L'Armee il poate tenta, insa ti-as sugera sa il plasezi dupa Musee d'Orsay daca vrei sa le vizitati pe amandoua in aceeasi zi, diminuezi riscul de plictiseala....

Ziua 3
Musee du Louvre/La Pyramide (vizitat - Museum Pass), Jardin des Tuilleries (plimbare), Palais Royal (plimbare sau vizitat)
Place Vendome (plimbare), Les Hales si Galeriile Lafayete (plimbare - shopping).

E OK, insa la Louvre doar "partea esentiala"..... Jardin des Tuilleries poate fi lasat mai la urma daca se mai afla acolo acel miniparc de distractii care ar putea constitui un punct de atractie pentru copi (daca da, marcheaza in program 1-2 ore!).

Ziua 4
Chateau de Versailles/Trianon/Domeniile Marie-Antoinette/Jardin/Parc (vizitat - Museum Pass), Croaziera pe Sena
Bateaux les Vedettes du Pont-Neuf (bilete achizitionate on-line).

Versaille sfara fantani muzicale, da? Este OK si-aici, doar croaziera stiu ca se recomanda cu Bateau Mouche.... nu stiu de Bateaux les Vedettes, sunt mai buni?

Ziua 5
Disneyland 1 jour/2 parcs (bilete achizitionate on-line)
OK.

Ziua 6
Cathedrale Notre-Dame de Paris (vizitat), Tour de Notre-Dame (vizitat - Museum Pass), Palais de Justice: Saint Chapell - Conciergerie (vizitat - Museum Pass), Latin Quarter - Sorbona (plimbare), Pantheon (vizitat - Museum Pass), Jardin du Luxembourg (plimbare) Tour Montparnasse (vizitat)

O zi cam plictisitoare pentru cel mic.... poate mai lasi cate ceva pe a doua zi si inlocuiesti Tour Montparnasse (care nu este decat un bloc turn, in care urci cu liftul si iesi pe o terasa, de unde vezi orasul exact ca si din Tour Eiffel, te poti limita la a-l vedea de la o distanta oarecare, nu merita sa faci drumul pana acolo, mai ales ca in zona nu sunt alte obiective) cu Cite des Science (Villette), un fel de muzeu atractiv pentru copii, cu fel de fel de chestii interactive, plus un cinematograf IMAX (acum sunt si la noi, dar daca juniorul nu a vazut un film acolo, merita incercat, este o sala circulara interesanta).

Ziua 7
Place Concorde (plimbare), Champs Elysees (plimbare), Arc de Triomphe (vizitat - Museum Pass), La Defense (1/2 zi - shopping)

Este OK, mai ales Defense, acolo sigur cel mic va fi incantat! 1/2 zi este totusi cam mult ca sa privesti niste cladiri si sa intri la Quatre Temps.... Sugerez parcul Asterix daca incape.....

Inca ceva: Museum Pass se justifica? In loc de Paris Visite?

#48
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Pentru fly dream

Este si Les Vedettes du Pont Neuf, cel putin pe net.
La Versailles fara fantani muzicale (sunt doar marti)

Corect la Tour Montparnasse nu tin neaparat.

La Defense doar pentru shopping (trebe sa impac si capra.......).

Cu Museum Pass 6 zile care costa 64E/adult cel putin nu mai stau la cozi
(oricum intrarilela obiectivele mentionate fac cam 80E). Cu Paris Visite oricum
trebuie sa stau la coada sa iau bilete chiar daca am reducere.

Cite de Science intr-adevar merita dar e cam departe de toate celelalte obiective. Ramane in stand-by.

Intre timp am inversat programele de luni si marti.

Multumesc pentru sfaturi

Edited by judas, 18 May 2010 - 14:34.


#49
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Vedettes du Pont Neuf exista si in realitate, eu numai cu ei am mers (un tur ziua si unul seara), intrucit hotelul era la 2 minute de Pont Neuf, nu avea niciun sens sa merg pina la Alma sa iau Mouches. Turul este intre intrarea in canalul Vilette si Turnul Eiffel. Nu merg pina la statuia Libertatii. Turul de noapte ajunge la Turn nitel inainte de ora la care e spectacolul de lumini, dar il poti vedea totusi, peste cladiri (vaporul e deja pe drumul de intoarcere). Am luat bilete cu 2 minute inainte de plecare, nu stiu daca e necesar sa rezervi pe net. E drept ca eu am fost in jurul datei de 1 mai, in iulie o fi mai inghesuiala.

Edited by abancor, 18 May 2010 - 14:23.


#50
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 14.04.2008
judas, inversarea programelor de luni si marti e f buna, deoarece iti permite la d'orsay sa beneficiezi de programul prelungit. eu as fi inceput cu d'orsay ziua , insa asta tine de fiecare .... in plus, ai deja un bilet cumparat pt turnul eiffel si banuiesc ca e conditionat de o ora anume.

in ziua 6 as incepe cu saint chapelle , la prima ora . iar dupa conciergerie as trece prin piata de flori in drum spre notre-dame
in ziua 7, inainte de 'la defense ', as 'poposi' pt 3-4 ore in gradina de aclimatizare . copilul va fi f incantat !

asa deci ... concediu placut !

#51
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007
Ca inspiratie pentru 24 ore in Paris ---->  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RfDv5TTJ3Bc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si , va puteti inspira si de aici  --->  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x8QEW2guCkw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   ( muzica filmuletului e superba !!!!  )

De aici --->  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VTqDr6w5L7M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vacanta placuta !

Edited by pirpy, 18 May 2010 - 15:35.


#52
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postjudas, on 18th May 2010, 14:21, said:

De vreo 2 luni am tot periat site-urile referitoare la Paris si forumul Softpedia
(multumiri celor care mi-au raspuns la intrebari in special o-dor si pirpy).
Chiar daca mai am 2 luni pana la prima mea vizita in Paris am creionat cat de cat
un program pe care vreau sa-l expun in speranta ca cei care au mai fost
acolo imi pot da unele sfatuti utile prin care sa-l imbunatatesc.
Am incercat sa grupez in fiecare zi obiectivele de vizitat cat mai apropiate.

Perioada 18.07 - 25.07
Famile 2 adulti si un baiat 9 ani si jumatate.

Ziua 1 - 18.07
Aterizare CDG ora 11.30
Cumparare din aeroport Museum Pass (cred ca de 6 zile - 64E), Bilete RER.
Transport CDG - Apartament (arondismentul 18 - statie metrou Jules Jofrin).
Am inchiriat un apartament de 52mp chiar langa statia de metrou Jules Jofrin.
Dupa instalare si ceva aprovizionare (sucuri, apa, bere, ceva gustari pentru micul dejun)
plimbare prin zona, Basilique du Sacre Coeur, cartierul Montmartre (suveniruri), zona Moulin Rouge
si cumparat abonamente Navigo Decouverte zonele 1-5 pentru o saptamana luni - duminica.

Ziua 2 - 19.07
Musee du Louvre/La Pyramide (vizitat - Museum Pass), Jardin des Tuilleries (plimbare), Palais Royal (plimbare sau vizitat)
Place Vendome (plimbare), Les Hales si Galeriile Lafayete (plimbare - shopping).

Ziua 3 - 20.07
Palais de Chaillot (exterior), Jardin du Trocadero (plimbare), Tour Eiffel (vizitat cu bilete achizitionate on-line),
Champ de Mars (plimbare), Ecole Militaire (exterior), Hotel des Invalides/Musee de L'Armee (vizitat - Museum Pass),
Musee D'Orsay (vizitat - Museum Pass).

Ziua 4 - 21.07
Chateau de Versailles/Trianon/Domeniile Marie-Antoinette/Jardin/Parc (vizitat - Museum Pass), Croaziera pe Sena
Bateaux les Vedettes du Pont-Neuf (bilete achizitionate on-line).

Ziua 5 - 22.07
Disneyland 1 jour/2 parcs (bilete achizitionate on-line)

Ziua 6 - 23.07
Cathedrale Notre-Dame de Paris (vizitat), Tour de Notre-Dame (vizitat - Museum Pass), Palais de Justice: Saint Chapell - Conciergerie
(vizitat - Museum Pass), Latin Quarter - Sorbona (plimbare), Pantheon (vizitat - Museum Pass), Jardin du Luxembourg (plimbare)
Tour Montparnasse (vizitat)

Ziua 7 - 24.07
Place Concorde (plimbare), Champs Elysees (plimbare), Arc de Triomphe (vizitat - Museum Pass), La Defense (1/2 zi - shopping)
si alte obiective pe care nu am apucat sa le vad in limita timpului ramas.

Ziua 8 - 25.07
Inapoi in Romania

Mentionez ca nu suntem extraordinari de atrasi de muzee astfel incat sa le periem dintr-un cap in altul (sunt
constient ca pentru asta mi-ar trebui 2 zile pentru Louvre si 2 pentru Versailles) si am luat in calcul si disponibilitatea
limitata de mers pe jos a copilului.

Rog pareri si eventual sfaturi de imbunatatire a programului

Multumiri

Ma bucur daca v-au folosit parerile mele. Si pentru ca mesajul dumneavoastra sa fie de doua util celorlalti/viitorilor calatori, nu 2 luni v-ati tot documentat pentru calatoria din iulie, ci aproape 6 luni ( http://forum.softped...t...t&p=7381343 ).
As putea spune “Mergeti sanatosi si petrecere frumoasa”, fara niciun alt comentariu. As putea, dar am cateva probleme, intrebari (numiti-le cum vreti).

Prima - de ordin general: ati verificat orarul muzeelor/obiectivelor? Nu toate sunt deschise in fiecare zi.


Duminica: cred ca veti avea timp si de altceva; este bine sa aveti un obiectiv de rezerva, poate adus din alta zi.
Luni: ParisMuseumPass va asigura accesul si in Palais de Chaillot (Musee de la Marine - copil); daca vreti Musee d’Orsay, atunci cred ca trebuie sa alegeti o alta zi, caci lunea este inchis
Marti: nu puteti vizita Louvre martea, trebuie sa-l mutati in alta zi; oricum ar fi el plasat, programul pentru Louvre sa-l alcatuiasca – cat de cat – baiatul, el sa hotarasca ce ar vrea sa vada
Miercuri: 1 - daca nu aveti un argument forte, atunci v-as propune sa mutati Versailles in ziua de sambata pentru Grandes Eaux (miercuri <-> sambata); 2 – cumparati biletele pentru croaziera la fata locului, nu on-line, poate o veti face in alta zi si poate ca o veti face cu Bateaux Mouches (parca v-am mai spus asta)
Vineri: cam multe si doua dintre ele cu probabil timp de asteptare (Tours Notre-Dame, Sainte-Chapelle); drept sa fiu as elimina Conciergerie; asa cum scriam astazi pentru <dea_roxy>, veti vedea Parisul numai de sus: aveti in plan si Sacre-Coeur (duminica) si Tour Eiffel (luni) si Tours Notre-Dame (vineri) si Tour Montparnasse (tot vineri) si Arc de Triomphe (sambata); daca primele doua le-as lasa ca in planul dumneavoastra, cele doua din urma sunt musai?
Sambata (vorbesc despre plan, chiar daca el va fi miercuri): eu iau de buna ordinea din mesajul dumneavoastra, asa ca v-as spune sa mergeti dimineata in zona La Defence ca sa va ramana mai mult timp pentru restul plimbarii in centru

View Postdariuscha, on 18th May 2010, 16:09, said:

judas, inversarea programelor de luni si marti e f buna, deoarece iti permite la d'orsay sa beneficiezi de programul prelungit...
Eu stiam ca joia este nocturna la Musee d'Orsay.

Edited by o_dor, 18 May 2010 - 15:14.


#53
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 14.04.2008
o_dor,
cred ca prima zi e ok . aterizeaza la 11,30. pana ajung in paris, se intalnesc cu proprietarul , se instaleaza, fac cumapaturi... iar cartierul montmartre are destule atractii pt o dupa amiaza .
deja a spus ca a schimbat programul de  luni cu cel marti .
ideea cu versilles sambata e f buna, insa nu pot sa cred ca nu stia de grandes eaux . probabil a cautat o zi mai 'libera' ! iar biletele pt croaziera cred ca deja sunt cumparate...
turnul Montparnasse l-as taia si eu de pe lista ( din motive de timp dar si de bani ) , insa arcul de triumf nu . vineri , la sainte chapelle daca e la prima ora acolo nu asteapta maimult de 10 min. ( din proprie experienta ) . insa are de asteptat/urcat la notre dame , iar la pantheon are turul care cere iar ceva timp /efort .
ar fi de recomandat dimineata in 'la defence' si dupa amiaza plimbare . insa ... s-ar putea ca timpul pt cumparaturi sa se lungeasca mai mult decat era propus , dar si plimbarea sa o faca cu muuulte cumparaturi in maini.    :)    
asa ca...

mea culpa ! doar joia este !

Edited by dariuscha, 18 May 2010 - 15:47.


#54
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Care e faza cu Bateaux Mouches? De ce sint recomandate?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate