Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Nordul Thailandei

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
O sa stam doua saptamani in Thailanda la mijlocul lui februarie. Din astea, ne-am programat cateva zile in Bangkok (la sosire), cateva in nord si cateva in sud (insule), dupa care ne intoarcem la Bangkok.

Vrem sa ne ducem de capul nostru peste tot, mai putin in nord. Gasisem un ghid recomandat de o prietena (Sipohn, Untouched Thailand) si cu foarte multe review-uri superlative pe Tripadvisor (dar foarte multe, pentru un ghid). I-am scris, si a zis ca e disponibil. Pretul lui ni s-a parut de la inceput exagerat (in jur de 800$ pentru trei zile, acoperind doua nopti de cazare, desi noi avem nevoie de trei, si doar cateva bilete la atractii, nu toate, desi preturile sunt cam de 6-7$/persoana, si putea sa-si rupa din aia 800$), si ne era evident ca dam mai mult decat face. Ne-am gandit mult la chestia asta, dar in final am hotarat ca e mai comod sa ne ia cineva de la aeroport si sa ne plimbe, decat sa ne apucam sa bajbaim noi singuri. In plus, sunt convinsa ca in trei zile singuri nu apucam sa vedem cat am vedea cu un thailandez experimentat care ne duce la fix.

In fine, i-am scris astuia ca suntem de acord, la care imi raspunde ca el de fapt nu mai face excursii, pentru ca sta mai mult in birou, dar imi poate recomanda alti ghizi. Pe Tripadvisor are un review de pe 25 ianuarie (acum 5 zile!), in care se scrie ce mirobolant e el si ce experienta de neuitat le-a oferit (are inca vreo trei review-uri din ianuarie, si multe din decembrie si noiembrie). M-a ofticat foarte mult, pentru ca pe 14 februarie aterizam la Chiang Mai si deocamdata nu avem nici un plan, nici hotel, nimic. Nu am nevoie de alti ghizi recomandati de el, mai avem unul recomandat de niste prieteni, si ala foarte scump, dar cica nu e atat de tare precum Sipohn asta.

Deci pentru cei mai familiarizati cu nordul Thailandei, sa ne apucam acum sa cautam alt ghid, sau ne vom descurca la fata locului? Din cate stiu, e foarte usor sa te descurci, ca sunt foarte orientati pe turism si prietenosi, si sunt multe agentii de turism. Temerea mea e ca nu vom apuca sa vedem foarte mult (de exemplu, triburile cu gaturi lungi si cele cu urechi mari), chiar daca per ansamblu ne vom descurca. Nici nu stiu unde sa rezerv hotel, pentru ca daca vrem sa umblam mult, nu ne vom putea intoarce la acelasi hotel in fiecare noapte, si nu stiu atat de multe despre imprejurimi, distante, mijloace de transport, ca sa-mi pot alcatui un itinerariu singura.

Sper ca cineva mai experimentat sa-mi dea un sfat informat. Multumesc! :)

Edited by me_and_myself, 25 April 2010 - 08:20.


#2
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006
Mi se pare fantastic de mult 800 $ pentru 3 zile, chiar si avand cazarea inclusa, in conditiile in care o cazare decenta in Thailanda nu costa mai mult de 10 euro/persoana/noapte. Unde mai pui ca pretul nu include toate cheltuielile aferente excursiei.
Nu stiu ce sa zic... Eu am facut bugetul pentru Thailanda pe luna martie (cand mergem noi), si iesim undeva la 595 euro/persoana/3 saptamani cu absolut totul inclus: cazare, masa, transport, iesiri, distractii, bilete de intrare la diferite obiective, totul cu o marja foarte relaxata de eroare, costurile reale putand ajunge aproape la jumatate din bugetul pe care l-am preconizat.
N-am ajuns inca in nordul Thailandei si tot ce se poate sa nu ajung nici de data asta, pentru ca vreau sa prind si vreo 7-8 zile de Bali asa ca reduc Thailanda cat pot, dar am auzit ca e destul de aiurea acolo cu tururile organizate din Chiang Mai sau orase similare, care pana la urma se dovedesc a fi mult sub promisiuni si asteptari. Din considerentul asta, cred si eu ca ar fi mult mai ok sa vizitezi zona cu un ghid personal, dar repet, pretul cerut de tipul ala mi se pare extraordinar de mare. Sunt sigura ca exista ghizi locali care pretind taxe mult mai mici si sunt si foarte buni, problema este ca nu stiu in ce masura dai de ei pe internet.
Poti eventual sa il intrebi pe Imperator - omul stie cam tot ce e de stiut in domeniul calatoriilor, si sper ca el sa iti fie de mai mult ajutor decat mine.
In rest, ce pot sa iti recomand e sa faci rost de ghidul Lonely Planet de Thailanda (vezi ca a aparut editia 2009), care iti poate fi de un real folos in alcatuirea unui itinerar.

#3
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Multumesc mult, Elle_belle. Mi-ai confirmat ceea ce credeam eu, ca 800$ e mult prea mult. O sa-l intreb si pe Imperator. Sper sa gasesc Lonely Planet in varianta electronica, ca nu cred ca ajunge pana plecam noi. Merci inca o data.

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostLoveDemon, on 30th January 2010, 09:35, said:

O sa stam doua saptamani in Thailanda la mijlocul lui februarie. Din astea, ne-am programat cateva zile in Bangkok (la sosire), cateva in nord si cateva in sud (insule), dupa care ne intoarcem la Bangkok.

Vrem sa ne ducem de capul nostru peste tot, mai putin in nord. Gasisem un ghid recomandat de o prietena (Sipohn, Untouched Thailand) si cu foarte multe review-uri superlative pe Tripadvisor (dar foarte multe, pentru un ghid). I-am scris, si a zis ca e disponibil. Pretul lui ni s-a parut de la inceput exagerat (in jur de 800$ pentru trei zile, acoperind doua nopti de cazare, desi noi avem nevoie de trei, si doar cateva bilete la atractii, nu toate, desi preturile sunt cam de 6-7$/persoana, si putea sa-si rupa din aia 800$), si ne era evident ca dam mai mult decat face. Ne-am gandit mult la chestia asta, dar in final am hotarat ca e mai comod sa ne ia cineva de la aeroport si sa ne plimbe, decat sa ne apucam sa bajbaim noi singuri. In plus, sunt convinsa ca in trei zile singuri nu apucam sa vedem cat am vedea cu un thailandez experimentat care ne duce la fix.

In fine, i-am scris astuia ca suntem de acord, la care imi raspunde ca el de fapt nu mai face excursii, pentru ca sta mai mult in birou, dar imi poate recomanda alti ghizi. Pe Tripadvisor are un review de pe 25 ianuarie (acum 5 zile!), in care se scrie ce mirobolant e el si ce experienta de neuitat le-a oferit (are inca vreo trei review-uri din ianuarie, si multe din decembrie si noiembrie). M-a ofticat foarte mult, pentru ca pe 14 februarie aterizam la Chiang Mai si deocamdata nu avem nici un plan, nici hotel, nimic. Nu am nevoie de alti ghizi recomandati de el, mai avem unul recomandat de niste prieteni, si ala foarte scump, dar cica nu e atat de tare precum Sipohn asta.

Deci pentru cei mai familiarizati cu nordul Thailandei, sa ne apucam acum sa cautam alt ghid, sau ne vom descurca la fata locului? Din cate stiu, e foarte usor sa te descurci, ca sunt foarte orientati pe turism si prietenosi, si sunt multe agentii de turism. Temerea mea e ca nu vom apuca sa vedem foarte mult (de exemplu, triburile cu gaturi lungi si cele cu urechi mari), chiar daca per ansamblu ne vom descurca. Nici nu stiu unde sa rezerv hotel, pentru ca daca vrem sa umblam mult, nu ne vom putea intoarce la acelasi hotel in fiecare noapte, si nu stiu atat de multe despre imprejurimi, distante, mijloace de transport, ca sa-mi pot alcatui un itinerariu singura.

Sper ca cineva mai experimentat sa-mi dea un sfat informat. Multumesc! :)
Depinde ce vrei sa faci in Nordul Thailandei... In Chiang Mai gasesti la tot pasul agentii de turism care pot sa-ti ofere orice. Am cumparat de pe acolo (nu mai stiu agentia, una din sutele) un tur de 2 zile de trekking de hill tribes si a fost super ok, la preturi thai... Daca vrei sa faci ceva mai specializat (nu stiu, sa te duci musai la satul de hmong sau karen sau altceva), cred ca un ghid super profi si specializat te-ar ajuta, dar, din nou, depinde cam ce vrei sa faci. Triburile cu gat lung sunt destul de turistice si te duce oricine :)

View PostLoveDemon, on 30th January 2010, 12:43, said:

Multumesc mult, Elle_belle. Mi-ai confirmat ceea ce credeam eu, ca 800$ e mult prea mult. O sa-l intreb si pe Imperator. Sper sa gasesc Lonely Planet in varianta electronica, ca nu cred ca ajunge pana plecam noi. Merci inca o data.
Da-mi mail tau sa-ti trimit LP-ul. Pe PM.

Edited by Imperator, 30 January 2010 - 13:38.


#5
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Multumesc mult, Imperator!

#6
cmgda

cmgda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.02.2010
Elle_belle, spui ca bugetul tau este de 595 euro/persoana/3 saptamani. De unde ai luat oferta, sau cum l-ai facut? Mergi cu agentii de la noi, sau pe cont propriu? Si noi tot prin martie-aprilie am  vrea sa mergem.
mersi


View Postelle_belle, on 30th January 2010, 12:05, said:

Nu stiu ce sa zic... Eu am facut bugetul pentru Thailanda pe luna martie (cand mergem noi), si iesim undeva la 595 euro/persoana/3 saptamani cu absolut totul inclus: cazare, masa, transport, iesiri, distractii, bilete de intrare la diferite obiective, totul cu o marja foarte relaxata de eroare, costurile reale putand ajunge aproape la jumatate din bugetul pe care l-am preconizat.
N-am ajuns inca in nordul Thailandei si tot ce se poate sa nu ajung nici de data asta, pentru ca vreau sa prind si vreo 7-8 zile de Bali asa ca reduc Thailanda cat pot, dar am auzit ca e destul de aiurea acolo cu tururile organizate din Chiang Mai sau orase similare, care pana la urma se dovedesc a fi mult sub promisiuni si asteptari. Din considerentul asta, cred si eu ca ar fi mult mai ok sa vizitezi zona cu un ghid personal, dar repet, pretul cerut de tipul ala mi se pare extraordinar de mare. Sunt sigura ca exista ghizi locali care pretind taxe mult mai mici si sunt si foarte buni, problema este ca nu stiu in ce masura dai de ei pe internet.
Poti eventual sa il intrebi pe Imperator - omul stie cam tot ce e de stiut in domeniul calatoriilor, si sper ca el sa iti fie de mai mult ajutor decat mine.
In rest, ce pot sa iti recomand e sa faci rost de ghidul Lonely Planet de Thailanda (vezi ca a aparut editia 2009), care iti poate fi de un real folos in alcatuirea unui itinerar.


#7
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006
cmgda,
Nu merg cu vreo agentie, pur si simplu am luat biletul de avion dus-intors, si imi aranjez singura cazarea acolo, in unele locuri cu rezervare prealabila, in unele merg direct si vad la fata locului ce hotel ma "coafeaza".
Planul de buget il am facut pe hartie asa ca o sa dureze un pic sa il copiez, dar incerc sa ti-l trimit pe PM astazi.

#8
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postelle_belle, on 4th February 2010, 08:35, said:

cmgda,
Nu merg cu vreo agentie, pur si simplu am luat biletul de avion dus-intors, si imi aranjez singura cazarea acolo, in unele locuri cu rezervare prealabila, in unele merg direct si vad la fata locului ce hotel ma "coafeaza".
Planul de buget il am facut pe hartie asa ca o sa dureze un pic sa il copiez, dar incerc sa ti-l trimit pe PM astazi.
Sa inteleg ca stai la lux daca te costa 600 euro... pai astia sunt o tona de bani in Thailanda !

#9
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006
Mais biensur, stimabile, o floare rara ca mine sa stea cu plebea? :D
Da' banelo aia nu includ doar cazarea si masa, ci si toate bolunzeniile aferente, gen excursii, transport intern si alte prostii ;)

#10
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postelle_belle, on 4th February 2010, 15:39, said:

Mais biensur, stimabile, o floare rara ca mine sa stea cu plebea? :D
Da' banelo aia nu includ doar cazarea si masa, ci si toate bolunzeniile aferente, gen excursii, transport intern si alte prostii ;)
Of, of, tradezi principiile sfinte ale backpackerismului... Uite-te la mine pe blog la postul de azi, sa vezi ca eu continui sa-l tin sus... Am pus recomandarea unde sa stai in Bali :)

#11
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006
Imperator, burghezule care este tu!... :P
Dupa ce ai tradat in atatea randuri (cu dovezi blogosferice) idealurile sfinte ale backpackerismului, arunci cu piatra in mine...Dear Leader si Great Leader ar fi foarte dezamagiti de atitudinea asta.
Besides, eu am sustinut mereu ca sunt flashpackerita, neamul mai capitalist al backpackerului :D
Cat despre Hyatt, nu stiu ce sa zic, nu-mi prea place ca e greblata plaja si arata ca o gradina Zen. Ergo cred ca raman la Sehati - desigur, costurile nu au fost un factor decisiv.

On topic, bugetul pentru Thailanda (fara zboruri interne si cumparaturi)

Bangkok

Cazare (21.03-27.03.2010; 11.04-13.04.2010), la Hotel Happy House sau similar, unde tripla e aprox. 1000 THB/noapte: 8 nopti - 60 euro
Mancare, aprox. 300 THB/zi: 50 euro
Excursii din BKK, intrari obiective: 65 euro
Transport in BKK: 20 euro

Total BKK: 235 euro


Koh Phangan

Cazare (27.03 - 31.03), la Same Same Lodge sau similar, tripla 1000 THB/noapte: 28 euro
Mancare: 25 euro
Transport in interiorul insulei: 9 euro
Inchiriat masina + sofer si excursie de o zi prin insula: 10 euro
Transport pana in Koh Phangan, din Koh Samui: aeroport - port: 4 euro
                                                                      ferry + transfer hotel: 10 euro
Distractie: 50 euro

Total Koh Phangan: 136 euro

Transport bus+boat Koh Phangan - Koh Phi Phi Don: 20 euro

Koh Phi Phi

Cazare (31.03-04.04), la Hotel H.C. Andersen sau similar, eventual o noapte in Krabi daca nu putem face tot drumul intr-o zi: 28 euro
Mancare: 25 euro
Excursie de o zi cu long tail boat: 10 euro
Distractie 17 euro

Total Koh Phi Phi: 80 euro

Transport Koh Phi Phi - aeroport Phuket (pentru zborul spre Bali, via Jakarta): 12 euro
Transfer aeroport BKK - Zona Khao San (21.03), Khao San - aeroport (27.03), aeroport - Khao San (11.04), Khao San - aeroport (13.04): 17 euro
Masaje: 15 sedinte: 95 euro
Distractie BKK: 20 euro


TOTAL: 595 euro - cu o aproximare foarte lejera, costurile reale putand scadea pana aproape la jumatate.

#12
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postelle_belle, on 5th February 2010, 08:28, said:

Imperator, burghezule care este tu!... :P
Dupa ce ai tradat in atatea randuri (cu dovezi blogosferice) idealurile sfinte ale backpackerismului, arunci cu piatra in mine...Dear Leader si Great Leader ar fi foarte dezamagiti de atitudinea asta.
Besides, eu am sustinut mereu ca sunt flashpackerita, neamul mai capitalist al backpackerului :D
Cat despre Hyatt, nu stiu ce sa zic, nu-mi prea place ca e greblata plaja si arata ca o gradina Zen. Ergo cred ca raman la Sehati - desigur, costurile nu au fost un factor decisiv.
Ai o bila alba ca stai pe langa Khao San... ok, treaca de la mine...
De ce Hyatt ? Trebuie sa intri in citadelele dusmane pentru a le studia si mina din interior... iti dai seama ce pierderi au avut astia de la Hyatt ca noi am stat moca. Si gradinile Zen imi plac... devi Zen... daca mai stateam o zi pe acolo, incepeam sa levitez...

#13
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006

View PostImperator, on 5th February 2010, 10:11, said:

Ai o bila alba ca stai pe langa Khao San... ok, treaca de la mine...
De ce Hyatt ? Trebuie sa intri in citadelele dusmane pentru a le studia si mina din interior... iti dai seama ce pierderi au avut astia de la Hyatt ca noi am stat moca. Si gradinile Zen imi plac... devi Zen... daca mai stateam o zi pe acolo, incepeam sa levitez...

Saru'mana, cata generozitate. O sa o adaug la colectia mea de bile albe :D
Mda... e de luat in considerare si varianta asta, a infiltrarii rezistentei in citadelele micii burghezii marsave si subversive. Orice e nevoie pentru subminarea economiei captaliste! Pana si teribilul sacrificiu de a sta intre ei si de a lua parte la opresiunea clasei muncitoare, daca doar asa se poate!

PS: Eu daca as deveni mai Zen de-atata n-as mai avea puls :D

#14
paulS81

paulS81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.07.2011
Catre aceasta destinatie, am gasit un circuit destul de interesant: "TAILANDA - Bangkok si Pattaya: de la 1069 euro /sejur de 11 zile cu mic dejun, zbor si excursii".  Este un tarif bun, tinand cont de serviciile oferite si variatatea locurilor vizitate.
Circuitul cuprinde vizite turistice catre Bangkok-ul, Pattaya si Insula de Corali.

#15
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006

View PostpaulS81, on 13th September 2011, 15:05, said:

Catre aceasta destinatie, am gasit un circuit destul de interesant: "TAILANDA - Bangkok si Pattaya: de la 1069 euro /sejur de 11 zile cu mic dejun, zbor si excursii".  Este un tarif bun, tinand cont de serviciile oferite si variatatea locurilor vizitate.
Circuitul cuprinde vizite turistice catre Bangkok-ul, Pattaya si Insula de Corali.
eu zic ca e mult, mai ales ca e vorba de Pattaya... pt mai multe detalii citeste topicul Thailanda si te vei lamurii

#16
tavibkk

tavibkk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.11.2005
Recomand ko pangan
Relatii la 0726489742

Attached Files


Edited by tavibkk, 15 December 2011 - 04:39.


#17
tavibkk

tavibkk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.11.2005
http://fullmoonparty.../schedules.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate