Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vietnam, Laos

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
M-am apucat de facut oarsece plan pentru Viatnam. Vom fi acolo pentru 12 zile in ianuarie 2017.
Ce stiu sigur e ca vreau sa vad Halong Bay si Hoian.Si vom termina in HCMC ca de acolo zburam inapoi spre casa.
In rest e mai complicat.
Mi-ar fi placut foarte mult Sapa. Insa toata lumea zice ca e vremea urata deci e de evitat. Pareri? Chiar e de evitat?
In rest ce altceva ati recomanda care sa nu fie plaja (venim dupa scufundari in Tailanda deci nu mai vreau apa), sa nu fie turistic, sa fie ceva activ daca se poate si sa nu pierd zile intregi pe drum.
Saru mana.

#38
Luka_luka

Luka_luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 26.11.2007
Probabil Hue (fosta capitala) ar fi de vazut, pe langa Hoi An si HCMC.

#39
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Are cineva experiente recente cu obtinerea VOA in Vietnam?
Ca ma uitam ca oficiel VIA se poate obtine numai pt:

. Visa on arrival:
a. The following foreigners are eligible for visa on arrival:
    Departing from a country where there is no competent Vietnamese visa-granting authority:
    Travelling through many countries before entering Viet Nam;
    Visiting Viet Nam on tours organized by an international travel agency operated in Viet Nam;
    Foreign crewmembers on board vessels anchored in Vietnam’s seaport wishing to exit through other border checkpoint;
    Visiting Viet Nam to attending a relative’s funeral or visit a seriously ill family member;
    Entering Viet Nam to engage in emergency response, search/rescue activities, disaster or epidemic control or for other special purposes at the request of the competent authority in Viet Nam.

Dar neoficial toata lumea se foloseste de sistemul asta.
Ma gandesc sa nu dau de vreun angajat de la frontiera mai zolos :)

#40
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Partea complicata pe care o vad eu e sa te urci in avionul spre Vietnam. Am fost de doua ori si de fiecare data au verificat viza la check-in.

Viza se ia relativ simplu de la ambasada, cel putin in Bucuresti...

#41
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postalexxxxx, on 26 octombrie 2016 - 15:12, said:

Partea complicata pe care o vad eu e sa te urci in avionul spre Vietnam. Am fost de doua ori si de fiecare data au verificat viza la check-in.

Viza se ia relativ simplu de la ambasada, cel putin in Bucuresti...

Unde au verificat viza?

Pt VOA ai o hartie oficiala de la nu stiu ce minister vetnamez care spune ca poti ridica viza de la aeroport. Deci nu cred ca cineva de la plecare va spune ca aia nu e valabila. In plus noi zburam din Bangkok catre Hanoi. Nu din Europa.

Nu ca se ia usor sau greu e problema. Ci faptul ca ar trebui sa imi iau 2 zile de concediu pt vizite la consulat. Daca pot sa le evit atunci o fac cu placere.

#42
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
De verificat au verificat in Singapore si respectiv in Kiev. Se prea poate sa mearga foarte bine cu VOA, te rog sa spui daca ai avut vreo problema, ar fi mult mai simplu decat sa o iei de la ambasada.

#43
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Salut.
Tocmai ce ne am intors din Vietnam.
Cum am spus intr-un post precedent noi am obtat pentru VOA.

VOA se poate obtine numai daca intri prin urmatoarele aeropoarte internationale: Hanoi, Da Nang, Cam Ranh, and Ho Chi Minh city. Nu se poate obtine daca treci frontiere terestre.
Ca sa o obtii ai nevoie de o scrisoare oficiala pe care o arati la punctul de frontiera. Exista sute de agentii care iti pot asigura o astfel de scrisoare pentru preturii variind de la cativa dolari pana la cativa zeci de dolari.
Noi am folosit:
http://vietnamvisapro.net/

Pretul a fost de 9 dolari de persoana pentru scrisoarea pentru single entry 1 month visa.

In mod normal la asta adaugi cei 25 de dolari pe care ii platesti la frontiera pentru viza in sine. Insa noi nu am platit nimic. Pentru romani este gratis. Nu ma gasit nicaieri scris de ce si cum si pentru ce perioada. Ne-am trezit acolo ca ni s-a zis ca VOA e gratis pentru romani si cu asta basta.

Deci daca nu aveti chef de vizite la ambasada, VOA este o solutie cat se poate de simpla si ieftina.

Am uitat sa zic: in Bangkok ne-au intrebat de viza pentru vietnam. Le-am zis ca avem dreotul la VOA. Ne-au cerut sa le aratam scrisoarea aia primita prin agentie si asta a fost tot. Fara scrisoare nu aveai voie in avion.

Edited by something00, 16 January 2017 - 10:47.


#44
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Pai e mai ieftin si mai simplu ca la ambasada la noi, unde costa vreo 30-35 de euro parca.
Merci de pont, am fost de 2 ori in Vietnam si intentionez sa mai merg.

#45
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

View Postsomething00, on 16 ianuarie 2017 - 10:43, said:

Salut.
Tocmai ce ne am intors din Vietnam.

Poate povestesti ceva mai mult despre Vietnam, daca ai chef/timp....Merci !

#46
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postmetalactual, on 21 ianuarie 2017 - 11:21, said:

Poate povestesti ceva mai mult despre Vietnam, daca ai chef/timp....Merci !

Sa fac ceva ordine in poze si revin cu povesti.
Am facut traseul clasic: Hanoi-Halong Bay-Hue-Hoi An-HCMC.Foarte usor de calatorit si cred eu ca este o tara perfecta pt incepatori in ale calatoritului independent pe mai pe departe. Nu ai nici o bataie de cap sa te organizezi.

#47
dianette

dianette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2005

View Postsomething00, on 23 ianuarie 2017 - 14:58, said:

Sa fac ceva ordine in poze si revin cu povesti.
Am facut traseul clasic: Hanoi-Halong Bay-Hue-Hoi An-HCMC.Foarte usor de calatorit si cred eu ca este o tara perfecta pt incepatori in ale calatoritului independent pe mai pe departe. Nu ai nici o bataie de cap sa te organizezi.

Buna! Mergem si noi la sfarsitul lui martie-inceputul lui aprilie. Voi cum ati calatorit in interior? Cat v-a costat transportul? Cate zile ati alocat Vietnamului?
Noi avem avion spre Thailanda (Krabi) si de acolo vrem sa zburam Laos si apoi Vietnam (sau invers). Problema e ca zborurile pe care le gasesc sunt foarte scumpe si nu stiu cum sa le combin sa iasa ok. Si pe noi ne intereseaza un traseu in Vientam asemanator cu al vostru (inca nu este batut in cuie nimic, doar zborul spre Thailanda e luat).

#48
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postdianette, on 06 februarie 2017 - 01:22, said:


Buna! Mergem si noi la sfarsitul lui martie-inceputul lui aprilie. Voi cum ati calatorit in interior? Cat v-a costat transportul? Cate zile ati alocat Vietnamului?
Noi avem avion spre Thailanda (Krabi) si de acolo vrem sa zburam Laos si apoi Vietnam (sau invers). Problema e ca zborurile pe care le gasesc sunt foarte scumpe si nu stiu cum sa le combin sa iasa ok. Si pe noi ne intereseaza un traseu in Vientam asemanator cu al vostru (inca nu este batut in cuie nimic, doar zborul spre Thailanda e luat).

Am stat doua saptamani in Vietnam. Ceea ce mi s-a parut putin. Daca as fi mers mai spre vara as fi stat sigur mai mult pt ca as fi trecut Sapa si alte zone din nord in itinerariu.
In interior am calatorit asa:
  • tren intre Hanoi si Hue - a costat in jur de 50 de dolari de persoana la cuseta de 4 persoane
  • masina intre Hue si Hoi An. a costat tot in jur de 50 de dolari. a fost luata de la Stop and Go cafe care are noste tururi foarte bune. ii recomand
  • avion intre Danang (adica langa HoiAn) si HCMC. parca a fost 30 de euro de persoana cu tot cu bagaj de la Vietjet
Laosul va fi intotdeauna problematic cu zborurile. Si de mers cu autobuzul in nici un caz nu va sfatuiesc. Nu stiu cat timp aveti la dispozitie dar incercati sa nu faceti Laosul pe fuga. Probabil ca s-au schimbat multe de cand am fost noi acolo insa in contnuare Laosul e preferata mea de departe in Asia de sud est. Iar Thailanda e pe ultimul loc.

#49
dianette

dianette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2005

View Postsomething00, on 06 februarie 2017 - 10:23, said:

Am stat doua saptamani in Vietnam. Ceea ce mi s-a parut putin. Daca as fi mers mai spre vara as fi stat sigur mai mult pt ca as fi trecut Sapa si alte zone din nord in itinerariu.
In interior am calatorit asa:
  • tren intre Hanoi si Hue - a costat in jur de 50 de dolari de persoana la cuseta de 4 persoane
  • masina intre Hue si Hoi An. a costat tot in jur de 50 de dolari. a fost luata de la Stop and Go cafe care are noste tururi foarte bune. ii recomand
  • avion intre Danang (adica langa HoiAn) si HCMC. parca a fost 30 de euro de persoana cu tot cu bagaj de la Vietjet
Laosul va fi intotdeauna problematic cu zborurile. Si de mers cu autobuzul in nici un caz nu va sfatuiesc. Nu stiu cat timp aveti la dispozitie dar incercati sa nu faceti Laosul pe fuga. Probabil ca s-au schimbat multe de cand am fost noi acolo insa in contnuare Laosul e preferata mea de departe in Asia de sud est. Iar Thailanda e pe ultimul loc.

Multumesc. Astept cu nerabdare mai multe detalii cand ai timp. Cam cate zile ati stat in fiecare loc? Intre timp am eliminat Laosul de pe lista, pentru ca se pare ca am subestimat ce se poate vedea in Vietnam Posted Image

Edited by dianette, 08 February 2017 - 22:07.


#50
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Pacat ca ati renuntat la Laos. Eu as alege Laosul in locul vietnamului dar e o parere personala.

Am stat 1 zi in Hanoi, 3 zile/2 nopti in Halong bay, apoi o zi in Hue, 1 zi pe drum spre Hoi An, 4 zile in hoi an, 2 zile in HCMC. Daca as mai fi avut timp as mai fi stat macar o zi in hue. Poate chiar doua daca as fi mers in zona demilitarizata. Si inca 2 in HCMC ca sa mergem in delta. Si am fi adaugat Sapa pe lista pt 4 zile poate. Si vreo insula pt plaja daca nu am fi fost in Thailanda.

#51
dianette

dianette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2005

View Postsomething00, on 08 februarie 2017 - 23:11, said:

Pacat ca ati renuntat la Laos. Eu as alege Laosul in locul vietnamului dar e o parere personala.

Am stat 1 zi in Hanoi, 3 zile/2 nopti in Halong bay, apoi o zi in Hue, 1 zi pe drum spre Hoi An, 4 zile in hoi an, 2 zile in HCMC. Daca as mai fi avut timp as mai fi stat macar o zi in hue. Poate chiar doua daca as fi mers in zona demilitarizata. Si inca 2 in HCMC ca sa mergem in delta. Si am fi adaugat Sapa pe lista pt 4 zile poate. Si vreo insula pt plaja daca nu am fi fost in Thailanda.
wow, si noi ne-am propus ce ati facut voi + Sapa + o insula pt plaja :D :D :D

#52
dianette

dianette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2005
Buna seara! Am mai revenit cu intrebari, ca si-asa sunt doar 3 pagini pe aici :D
Ce puteti sa-mi spuneti despre netul din Vietnam? In afara de hoteluri, mai sunt sanse de vreun wi-fi prin oras? Sau ceva cartela?
something00 si cei care au fost recent - cat de sigura e acea scrisoare pe baza careia primesti viza gratuita la granita? E posibil sa iti faca probleme (asa mi-a spus o prietena)?
Parca nu as mai da inca 45$/persoana ca sa o iau de la Ambasada.

#53
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Am avut net pana si in masina care ne a dus in halong City. Gasesti net si prin cafenele si la restaurante. Nici o problema.

Am scris pe larg parerea mea despre viza. Singurele probleme pe care le am citit erau de la oameni care nu au respectat regulile. De exemplu au vrut sa intre terestru.

#54
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

View Postsomething00, on 19 iulie 2016 - 11:29, said:

M-am apucat de facut oarsece plan pentru Viatnam. Vom fi acolo pentru 12 zile in ianuarie 2017.
Ce stiu sigur e ca vreau sa vad Halong Bay si Hoian.Si vom termina in HCMC ca de acolo zburam inapoi spre casa.
In rest e mai complicat.
Mi-ar fi placut foarte mult Sapa. Insa toata lumea zice ca e vremea urata deci e de evitat. Pareri? Chiar e de evitat?
In rest ce altceva ati recomanda care sa nu fie plaja (venim dupa scufundari in Tailanda deci nu mai vreau apa), sa nu fie turistic, sa fie ceva activ daca se poate si sa nu pierd zile intregi pe drum.
Saru mana.

Nu e chiar usor sa nu pierzi mult pe drum.Sunt cam 1300-1400 km intre Hanoi si HCMC,iar transportul public e foarte organizat,dar lent.Eu am fost in noiembrie,in sud,si am folosit autobuzul (Phuong Trang parca e numele companiei).Foarte organizat,confortabil,ieftin,dar lent.A durat 4 ore sa parcurgem 130 km si vreo 3 pt 80 km,cu tot cu iesirile din oras (in orase exista niste miniautogari de unde un microbuz te duce intr-o autogara de la marginea orasului unde se face transbordarea in autobuz).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate