Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Some Like It Hot (1959)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
[ http://static.cinemarx.ro/poze/cache/t33/postere/filme/1959/Some-Like-It-Hot-24159-51.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O comedie minunata, una dintre cele mai bune comedii pe care am avut ocazia sa le urmaresc. Cuplul Jack Lemmon-Tony Curtis e senzational,povestea este grozava si nici Marilyn Monroe nu lasa de dorit. In mai putine cuvinte, un film foarte bun, ce a reusit sa-mi pastreze zambetul pe buze pe toata durata, o productie care merita vazuta si apreciata la adevarata sa valoare cinematografica.

Edited by Shock-G, 27 January 2010 - 15:01.


#2
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Fain film,din epoca de aur a Hollywood-ului.Mi-a placut prestatia lui Jack Lemmon,pe care va recomand sa-l vedeti si in filmul Irma la Douce.

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"Nimeni nu-i perfect", hi, hi..
Film de referinta, cu o actiune nebuna, nebuna, care te face sa razi pana te doare burta si simti ca nu mai ai aer..
Mi-a placut cum a fost folosita epoca prohibitieie si masacrul de Sf. Valentin ca fundal..
Despe MM, n-am cuvinte..Sau ar fi in plus...Intelegi de ce se indragosteau barbatii de vedetele de pe ecran...

#4
honogurai

honogurai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.04.2005

View PostPrien, on 5th February 2010, 10:17, said:

"Nimeni nu-i perfect", hi, hi..
Film de referinta, cu o actiune nebuna, nebuna, care te face sa razi pana te doare burta si simti ca nu mai ai aer..
Mi-a placut cum a fost folosita epoca prohibitieie si masacrul de Sf. Valentin ca fundal..
Despe MM, n-am cuvinte..Sau ar fi in plus...Intelegi de ce se indragosteau barbatii de vedetele de pe ecran...

Corect. Plus ca chipul ei, si din viata de toate zilele, plus personalitatea ei (se zice ca injura adesea ca un birjar si ca trantea niste poante de mureau toti de ras) compuneau cea mai mortala combinatie posibila. Si, mai mult, era perfectiunea trupesa - nu vedeai o osanza atarnand, o cuta a pielii nasoala, avea fluenta, feminitate, gingasie in miscari... Si asta intr-o vreme in care idealul de frumusete era unul sanatos, nu anorexic. Si asta o spun tocmai despre ea, care numai silfida nu era... ci numai buna.  :thumbup:

Iar filmul... Daca si la 50 de ani de la premiera, razi cu lacrimi la unele faze, ce mai ramane oare de adaugat ? Si se stie ca pe platouri nu era deloc ceea ce numim o "atmosfera destinsa," ca de comedie, ci foarte serioasa. Ca la Tootsie, 23 de ani mai tarziu. Lemmon a fost privat de un Oscar, dupa parerea mea, iar dialogurile sunt aur, intr-o epoca in care inteligenta spectatorului nu era insultata numai cu glume scatologice.

Osgood: Do you use a bow, or do you just pluck it ?
Daphne: Most of the time, I slap it.
Osgood: You must be quite a girl.
Daphne: Wanna bet ?
si rade ca un isteric ...
:coolspeak:

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Foarta interesanta posatrea lui honogurai, atat despre calitatile lui MM, cat si discutia despre formele femeilor actuale..
Off topic
Ca mai batran si Scorpion mi-am adus aminte cum o colega a neveste-mi a remarcat plina de "mirare" ca dupa nastere a ramas cu cateva kg in plus.
Pt ca sotia a tacut, evident "incantata", i-am zis respectivei ca mie imi place mai mult asa, ca am pe ce sa pun mana. Si ca nu imi plac femeile model 2 bete infipte in cur, cu pieptul scandura de calcat. Inclusiv din motivul ca daca nu au ceva carne pe ele, din ce sa le produca organismul lapte sa hranesca plodul natural, nu cu chimicale..
Atunci cred ca am vazut cel mai perfect executat stanga imprejur +o privire...de MARE EXCEPTIE, plina de multa.... dragoste, hi, hi..
Acuma nici modelul vaca, pardon rubensian, adica +100kg..

Edited by Prien, 07 February 2010 - 13:07.


#6
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,245
  • Înscris: 06.01.2009
minunat film! Una dintre cele mai bune comedii din toate timpurile.

#7
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Se spune ca devenim tot mai prosti? Corect.
De ce nu se spune ca devenim din ce in ce mai urati? Pentru ca frumusetea nu conteaza. Bine, pa!

Pe imdb i-am dat 10, desi cateva scene/faze m-au deranjat. Poate atunci (prin 59) ideea de fata care-si cauta barbat bogatan era comica si trista. Eh, acum e doar trista.

#8
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,245
  • Înscris: 06.01.2009
intotdeauna au existat fatuci al caror scop in viata e sa se combine cu indivizi bogati.

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Misoginilor. Dar despre barbatii care isi iau neveste doar frumoase ce ziceti, hi, hi..

#10
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005

View Postdmx85, on 11th February 2010, 11:27, said:

intotdeauna au existat fatuci al caror scop in viata e sa se combine cu indivizi bogati.
Da, dar atunci era comic. Pentru ca erau mult mai putini bogatani decat acum. Deci sansa ca una sa-si gaseasca un bogatan era foarte mica. 


View PostPrien, on 12th February 2010, 16:31, said:

Misoginilor. Dar despre barbatii care isi iau neveste doar frumoase ce ziceti, hi, hi..
Bravo lor! Daca e si frumoasa si cu bani e si mai bine. Femeile merita cateva palme peste bot pentru ca au indraznit sa globalizeze aceasta idee. 





Ok, eu ma retrag. Am facut suficient off-topic.

#11
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Un film de nota 10! Până la urmă rămâne cu el, deși nu e bogat. Și faza cu Jack Lemon de la sfârșit e la fel de tare.

#12
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010
Unul dintre cele mai frumoase filme de comedie, il recomand cu caldura :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate