Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Locuința finalizată - costuri finale

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#55
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu chiar, dar e frumoasa si baia aia. E la tine ?

#56
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005

View PostInginerul_bv, on 24th August 2012, 13:51, said:

Btw, aceeasi faianta am pus-o si eu intr-una dintre bai, doar ca n-am pus si nuanta mai inchisa. :thumbup: Evident ca acum ne pare rau. Am vazut o super baie facuta cu un soi de faianta ce imita travertinul......vis. :peacefingers:

Aici nevasta-mea "cea desteapta si frumosa" s-a ocupat de proiect, design si culori...Dar intradevar si eu zic ca a iesit bine.  Interesant ca si mese care a pus gresia/faianta s-a declarat incantat.:)

#57
sstilo

sstilo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.06.2009
citind randurile voastre pe aici ma intreb cat m-ar duce o casa modica de ~90mp utili+garaj. ce parere aveti de firmele de constructie care promit casa la cheie la preturi de 280-360 euro/mp?

#58
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Dupa  ce  s-a  modificat site-ul,  habar  nu am  unde e  vechiul  meu Jurnal  pt a  inchide  cu  poze  si  alte  amanunte  Jurnalul.  E  cam  varz a forumul  as a modificat, de-aia  nici  nu mai  intru.

#59
georgetocila

georgetocila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 02.01.2009

View Postsanddy1964, on 12 septembrie 2012 - 19:32, said:

Dupa  ce  s-a  modificat site-ul,  habar  nu am  unde e  vechiul  meu Jurnal  pt a  inchide  cu  poze  si  alte  amanunte  Jurnalul.  E  cam  varz a forumul  as a modificat, de-aia  nici  nu mai  intru.
Vezi ca esti la jurnale tehnice de succes

#60
sstilo

sstilo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.06.2009

View Postsstilo, on 09 septembrie 2012 - 21:29, said:

citind randurile voastre pe aici ma intreb cat m-ar duce o casa modica de ~90mp utili+garaj. ce parere aveti de firmele de constructie care promit casa la cheie la preturi de 280-360 euro/mp?

nimeni nici o experiente fie ea pozitiva sau nu ?

#61
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Ia in calcul cam 400-450E pe mp construit, nu util. Plus ca pe langa casa te mai costa: gard, amenajat curte, utilitati, mobila, electrocasnice. Numai gardul poate ajunge la 5000-10000E. La 90 mp utili, adica ~110construiti, ti-ar trebui cam 44000-50000E numai pentru casa. Plus o marja de eroare de 15-20%. Plus restul cheltuielilor, ce le-am scris mai sus.

#62
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
400-450E fiind vorba de o casa la "gata" (adica cu toate instalatiile pe ea si varuita) si solutii de construire cu costuri medii. Daca ai teren cu probleme poti sa mai bagi in plus in fundatie. Exista si solutii low-cost, poti avea norocul sa ai utilitatile la poarta sau nu. In general extinderile utilitatilor, indiferent de felul lor le poti considera la un pret de 100lei/metru liniar, asa la modul general.

#63
sstilo

sstilo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.06.2009
va multumesc pt raspunsuri. am gasit diferite firme care promit casa la cheie la preturi de putin peste 300euro/mp construit. de aici indoielile mele, caci dupa un simplu calcul ajung la un pret de nici 35.000 euro la cheie,fara utilitati,garaj,put, gard etc, ceea ce este super bine.inteleg ca majoritatea dintre voi ati construit cu echipe si nu cu firme, si tot ati depasit pretu asta

Edited by sstilo, 21 September 2012 - 09:35.


#64
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu zic ca poti atinge pretul de 300 de euro/mp dar doar in conditiile in care folosesti cele mai ieftine si implicit cele mai indoielnice din punct de vedere calitativ materiale de constructii astfel incat sa-i iasa si lu' nenea ala profit. Tare mi-e teama de ce-am mai auzit c-au patit altii: Cu o zi inainte de-a turna buiandrugii si centurile nu erau bagate in cofraje nici un fel de armaturi si-a doua zi de dimineata baietii turnau de zor. Beneficiarul a bagat mana in cofrag si-a gasit doar 2 bare de 8 pe fundul cofragului. De putut se poate deci. Posted Image
Eu personal decat sa contractez o casa la cheie mai bine n-o mai fac deloc. Casa facuta stand acasa comod pe fotoliu ascunde mai multe suprize ca un ou kinder. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 21 September 2012 - 12:31.


#65
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Diferența vine din faptul că ce ai găsit tu să cumperi este făcut pentru vânzare, pe când cei cu jurnale au construit pentru ei. Deci și o mare diferență mare de calitate. Diferență care se poate vedea cu ochiul liber sau nu.

#66
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View PostInginerul_bv, on 21 septembrie 2012 - 12:27, said:

Eu zic ca poti atinge pretul de 300 de euro/mp dar doar in conditiile in care folosesti cele mai ieftine si implicit cele mai indoielnice din punct de vedere calitativ materiale de constructii astfel incat sa-i iasa si lu' nenea ala profit. Tare mi-e teama de ce-am mai auzit c-au patit altii: Cu o zi inainte de-a turna buiandrugii si centurile nu erau bagate in cofraje nici un fel de armaturi si-a doua zi de dimineata baietii turnau de zor. Beneficiarul a bagat mana in cofrag si-a gasit doar 2 bare de 8 pe fundul cofragului. De putut se poate deci. Posted Image
Eu personal decat sa contractez o casa la cheie mai bine n-o mai fac deloc. Casa facuta stand acasa comod pe fotoliu ascunde mai multe suprize ca un ou kinder. Posted Image


Aici e de discutat. Nu neaparat despre casa la cheie, ci despre a lucra cu o firma. Daca nu ai timp sa stai pe santier, poti sa ai, in schimb, un diriginte de santier in care ai incredere maxima, plus un contract cu firma in care este specificat faptul ca NU se toarna nimic pana dirigintele nu verifica la fata locului ca totul sa fie conform cu proiectul, inainte de fiecare turnare. Dirigintele transmite beneficiarului ca este ok, apoi beneficiarul transmite constructorului Ok-ul in scris (mail sau sms - pentru a evita orice discutie). Chestia asta nu e dificil de realizat si garanteaza respectarea proiectului.

#67
sstilo

sstilo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.06.2009
va multumesc pt raspunsuri. ca fapt divers, iata si 2 firme care promiteau case la preturi avantajoase : http://www.lacasa.ro/case.php , http://www.construct...ro/preturi.html
stiu ca mai era una cu preturi intre 280-360 euro/mp da nu mai gasesc acum .

#68
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Firmele de constructii pot scoate preturi bune la materiale intrucat, daca au mai mult de construit, pot aduce la prima mana sau pot lua direct de la producatori, la alte preturi fata de cum ia omul de rand, uneori diferentele putand ajunge si la 25% fata de preturile de depozit. In plus, au discounturi grase si la depozite. Depinde de fiecare cum se descurca. Eu stiu de un caz in care o cunostinta a construit cu firma si a iesit cu costuri/mp mai mici decat mine, in conditiile in care s-a construit ca la carte, fara figuri, desigur.

#69
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
deci sa inteleg ca eu daca vreau 150 de metri utili (p+1) cu finisaje medii nu imi ajung 50k avand in vedere ca terenul si restul actelor, bransari, avize sunt din alte cheltuieli ... trist :)

#70
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu zic ca-ti ajung daca stii sa-i dramuiesti bine. Posted Image

#71
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012

View PostInginerul_bv, on 08 noiembrie 2012 - 18:52, said:

Eu zic ca-ti ajung daca stii sa-i dramuiesti bine. Posted Image

Iti multumesc pentru raspuns Posted Image Sunt la pagina 60 din jurnalul tau. Am aproape o luna de cand citesc pe aici.
Am notat o gramada de informatii ... cateodata concluzionez ca o sa reusim sa facem asta cu banii care ii
avem acum, cateodata zic ca mai bine ii dau pe toti pe cola si ciocolata ca nu reusim.  
Ideea este ca inainte sa ma apuc sa citesc aici nu stiam ce e ala etrier, adancime fundare, talpa fundatie T intors ...
astereala, cosoroaba, buiangrug;iar acum pot spune ca inteteleg (20%) cu ce se mananca discutiile de pe forum.

Mai vedem ce se intampla, oricum multumesc de raspuns si poate intr-o zi o sa am si eu jurnal Posted Image  .
Pana atunci imi urez lectura placuta si roade bogate la cules (de informatii) oricum sunt cu ochii Posted Image pe forum

Edited by papanini, 08 November 2012 - 22:25.


#72
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Conteaza enorm si zona unde se construieste, si tipul constructiei.

Parerea mea e ca un 300E/mp nu prea e fezabil in conditiile in care executia e corecta, iar locatia e Bucuresti. Cam 420-430 ar fi un minim, la gata. Cum spuneau colegii, mai intra si garduri, trotuare, amenajari diverse in calcul.

Ca idee, numai incalzirea costa intre 4-7000E (incluzand bransament de gaz, instalatie, centrala, calorifere, tevi, boiler, etc). La mine, gazele cu totul au costat cam 1000E, 1000E caloriferele, centrala 1000E (aproximativ), boilerul 600 si tevaraia inca vreo 1000. Total 4600... si nu am sarit calul, centrala e un Motan. Vecinul meu a dat 4300 numai pe centrala.... caloriferele la el sunt din Al toate (la mine sunt de tabla).

La o casa, tot timpul se fac alegeri. Problema e ca solutia ieftina e de multe ori mult mai proasta decat solutia un pic mai scumpa. Raman la parerea mea ca un pret corect in Buc se invarte in jur de 400-450E/mpc.

Edited by sbarsanescu, 16 November 2012 - 14:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate