Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Locuința finalizată - costuri finale

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#109
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
Casa este lângă Roman. In 39.000 sunt materiale si manoperă la un loc.

#110
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Super ok pretul din punctul meu de vedere :)

#111
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Cheltuieli finale: cam 480 euro mp construit la gata, finisaje medii, Ilfov, langa Bucuresti. Constructie inceputa in iunie 2017 terminata in iunie 2019. Am inclus aici si diversele atentii, unii le-au meritat, altii nu.
Suprafata 232 mp construiti si cam 110k. Cam 45% la rosu si 55% la cheie

Edited by Bodanel, 28 July 2019 - 10:59.


#112
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Când se menționează "finisaje medii", ce înseamnă mai exact? Parchet la xx lei /mp, gresie, faianță la xx lei/mp? Încălzire pardoseala sau calorifere? Termosistem de care? Geamuri,uși in ce gama de preț, etc? Aproximativ macar. "Medii" pentru unul, poate fi "premium" pentru alții. Sau low-end 😁

#113
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Iti spun eu ce inseamna medii. Cel putin cazul meu.
Am pus gresie ieftina (20 RON mp) doar in camera tehnica. Gresia a fost in jur 45 RON/m2, parchetul n-a fost nici 150 RON mp dar nici 10 lei. A fost 40 lei. Termopane Salamande BlueEvolution 92, incalzire in pardoseala, polistiren de 10cm Adeplast.

Bun asa Posted Image?

Edited by Bodanel, 28 July 2019 - 15:05.


#114
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010
De unde scoateti fratilor sumele astea de 100 de mii pt o casa? Inseamna ca psd chiar a crescut salariile si eu nu stiam, ca altfel nu imi explic cum ar putra cineva sa plateasca rate de 4000 ron cand salariul unui om decent este 2500.


#115
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005

View PostMatthaus, on 02 septembrie 2019 - 11:40, said:

De unde scoateti fratilor sumele astea de 100 de mii pt o casa?
Din joben.
#magicieni

View PostMatthaus, on 02 septembrie 2019 - 11:40, said:

100 de mii pt o casa?  

rate de 4000 ron
La un credit de 100k euro/30 ani, rata este de ~2500 lei lunar.

Dar cum e nevoie și de avans de ~25%, mai scade 1/4 din rată. Deci ar fi undeva la 1700 lei lunar.
Și dacă există 2 salarii peste media românească, parcă nu mai pare așa mult. :)

#116
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View PostMatthaus, on 02 septembrie 2019 - 11:40, said:

De unde scoateti fratilor sumele astea de 100 de mii pt o casa? ...
Chiar asa, ce case-s alea la 100 de mii. Ca de cand cer mesterii niste preturi nesimtite la manopera si urca pretul la materiale ca... (aici nu am termen de comparatie), cred ca doar in regie proprie o mai scoti la asa bani.

#117
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Salutare. Prețuri prin zona Moldovei aveți. Doresc să incep in Suceava construcția unei case p+1 cu garaj, aproximativ 200 mp construiți. Am primit o ofertă de 36000 la roșu. Păreri? Mulțumesc

#118
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Nimeni? Poate în alte zone atunci. Mulțumesc anticipat

#119
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
36000 lei, euro ?
doar manopera, sau si materiale?

#120
Ella100

Ella100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.06.2019
Din ce vrei sa o construiesti? Nu ai timp sa te ocupi tu de materiale si sa iei echipa doar pt manopera?

#121
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca tot m-am mutat si eu la finalizate hai sa imi aduc contributia:

P+1+ subsol partial ~ 130.000 E. Inceputa in aprilie 2017 si m-am mutat de vreo 2 saptamani.

240mp construiti casa in sine, vreo 25 beciul, si terase 40.

Ce am in plus fata de o casa "normala":

- izolatie pe pereti 20cm grafitat, 40cm in pod, peste placa de beton, fundatiile izolate pe interior si exterior cu 10cm extrudat, sub placa de la cota 0 10cm polistiren si mai am vreo 8peste placa, sub IPAT;
- ventilatie cu recuperare de caldura centralizata si put canadian;
- IPAT, dar asta in 2019 as trece-o deja la case normale;
- finisaje pentru podele in jur de 200-250 lei/mp - nici asta nu consider ceva deosebit dar e de retinut pentru cei care isi fac calcule (pretul include manopera, materiale aditionale si altele gen plinte; nu doar costul parchetului in sine)

Nu mai stiu exact costurile, dar la momentul actual sunt undeva intre 155 si 160.000 E, am mobilat cam toata casa, am pus electrocasnice, mai am de pus balustrada si de finisat/echipat camera bonus, care este camera de auditii/proiectii.

Prin curte nu am facut nimic, nici gardul de la strada, nici alte amenajari, din lipsa de mesteri disponibili in mare parte; le las pentru la anul. Am doar o alee pentru masini cu piatra sparta si trotuare turnate.

Daca ar fi sa o construiesc acum mi-as aloca cel putin 10-15% in plus fata de suma cheltuita, vad ca manoperele au crescut binisor, la fel si pretul materialelor.

#122
ka7ao

ka7ao

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.07.2019

View PostMatthaus, on 02 septembrie 2019 - 11:40, said:

De unde scoateti fratilor sumele astea de 100 de mii pt o casa? Inseamna ca psd chiar a crescut salariile si eu nu stiam, ca altfel nu imi explic cum ar putra cineva sa plateasca rate de 4000 ron cand salariul unui om decent este 2500.

De vreo doua zille bantui pe diverse jurnale sa-mi fac o idee de costuri etc, ma ia capu' la ce sume vad..

#123
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mai bine sa te ia acum capul si sa iei o decizie in cunostinta de cauza decat sa te trezesti sa ai ajuns la gri si nu mai ai bani de diverse. Pentru cei care iti vor spune ca varul/cumnatul/unchiul a facut o casa de 2 ori mai mare cu de 2 ori mai putini bani sa stii ca:

1. mint cu nerusinare;
2. au facut 90% din manopera;
3. au facut rabat maxim la tot (inclusiv structura) + tot ce inseamna finisaje, usi, tamplarie, etc;
4. au avut muncitori slabi de tot (desi aici nu e chiar mare economia, ca indiferent cat sunt de carpaci, la bani tot se infig).

Altfel nu exista, e matematica, oricat ai invarti-o 1+1=2.

Deci daca nu esti genul care sa faca o casa cu BCA pe post de zidarie portanta (stiu ca exista si BCA portant, dar va garantez ca oamenii care fac o casa din saracie nu pun din acela in nici un caz) si sa pui 2 fire de fier la structura, atunci poti sa iei de bun acel 500 E/ mp construit la cheie. L-as da mai degraba ca un minim daca esti prin zone mai bune dpdv al banetului (adica Buc sau imprejurimi, Cluj, etc). Poate daca esti prin vreun cotlon din provincie sa iesi mai ieftin pentru ca si mana de lucru costa mai putin.

Edited by Bylly00, 19 November 2019 - 11:36.


#124
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostBylly00, on 19 noiembrie 2019 - 11:34, said:

Deci daca nu esti genul care sa faca o casa cu BCA pe post de zidarie portanta (stiu ca exista si BCA portant, dar va garantez ca oamenii care fac o casa din saracie nu pun din acela in nici un caz) si sa pui 2 fire de fier la structura, atunci poti sa iei de bun acel 500 E/ mp construit la cheie.n.

Simt ca trebuie o completare: Ca sa te incadrezi in 500 eur fara niste compromisuri mari pe parte de structura sau finisaje este foarte greu la preturile praticate la materiale si manopera in prezent, aveti in vedere ca billy are probabil o mediu de 15-20% sub preturile din prezent(inflatia mascata generata de praduiala generala a fostului guvern).  Este realizabil doar daca esti un bun administrator, nu esti pe langa un mare oras cu preturi mai mari, te mai implici personal la una alta. SI foarte important: 500eur/mp FARA tot ce inseamna amenajari exterioare, utilitati aduse de la zeci/sute de mp, teren sau mobila ori electrocasnice. Pur si simplu doar ce tine de casa efectiv si nici acolo nu reusesti daca ai o arhitectura mai complexa,  finisaje peste medie sau alte "fitze" gen vata minerala, ventilatie sau mai stiu eu ce.."minuni". Stiu ca pare halucinant dar cine a trecut sau trece deja prin asta stie ce zic.
Altfel da, stim cazuri si de pe aici care au facut case "fara nici o problema" la juma de pret... depinde ce iti doresti.

#125
ka7ao

ka7ao

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.07.2019
Multumesc pentru sfaturi, stau in Ghencea..deci, Bucuresti. Nu ma asteptam sa fie sumele asa de mari, iar casa de-a gata nu cumpar ca mi-e frica de cum a fost facuta ( prefer sa fac eu, mai incet dar sigur decat sa iau pe cineva care face la norma).

#126
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Ce considerati la suprafata de mp construiti? Amprenta parterului + amprenta etajului (in cazul caselor cu etaj), inclusiv terase, balcoane, etc ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate