Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Toyota opreste productia si vanzarile in US

- - - - -
  • Please log in to reply
314 replies to this topic

#37
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005

View Postkodiak, on 30th January 2010, 19:09, said:

Repet, daca CTS a respectat proiectul Toyota, care include nu numai caracteristicile dimensiunale, ci si cele legate de material, responsabilitatea e a celor de la Toyota !
Si atunci, daca nu e de vina compania, de ce recheama si Ford 650000 de transituri care folosesc pedale de la aceeasi companie?
E destul de discutabil, cum ziceai, merita un documentar pe NG sau Discovery.

Initial se vorbea ca e afectata doar SUA fiindca pedalele vin de la CTS, iar Europa nu e afectata fiindca se folosesc piese de la Denso. Dar se pare ca nu... Toti avem aceleasi pedale. :)

View PostCristist50, on 30th January 2010, 19:33, said:

Abia acum imi dau seama de ce prindea Yarisul meu 170km/h. Si eu care acceleram doar pana la 90 ...
Si al meu 182... Damn that acceleration pedal !

Edited by geojoking, 30 January 2010 - 20:19.


#38
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007

View Postgeojoking, on 30th January 2010, 20:17, said:

Si atunci, daca nu e de vina compania, de ce recheama si Ford 650000 de transituri care folosesc pedale de la aceeasi companie?

Stai linistit, toate produsele sunt facute de oameni, deci nu pot fi perfecte !

#39
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View PostMosotti, on 29th January 2010, 14:33, said:

asa-i cind ajungi numarul 1 in lume cu ieftinaciuni chineziste. "ninja tokyo osaka sayonara sansiro", sau in traducere romaneasca "ba, sa maximizam profitu"
Nu se compara marcile chinezesti cu marcile japoneze...
Cate probleme nu a avut si BMW in trecut cu fiabilitatea unor modele...

#40
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
s`ar putea sa urmeze si honda
cu o problema la sistemul de inchidere a geamurilor, care chipurile ar putea provoca un incendiu

#41
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005

View PostCutzu, on 31st January 2010, 22:24, said:

s`ar putea sa urmeze si honda
cu o problema la sistemul de inchidere a geamurilor, care chipurile ar putea provoca un incendiu

Am scris si pe celalalt topic de Recall. PSA a anuntat ca modelele produse in parteneriat cu Toyota sunt rechemate, deci Citroen C1 si Peugeot 107.

MediaFax.

#42
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postgeojoking, on 30th January 2010, 20:17, said:

Si al meu 182... Damn that acceleration pedal !


Propun sa contestati toate amenzile pentru nerespectarea vitezei legale pe motiv ca s-a blocat pedala de acceleratie!  :D

#43
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Buna idee!
N-am luat amenda cu Toyota, dar pot sa contest amenzile de viteza luate cu Sonata pe motiv ca mi s-a blocat pedala de acceleratie la Yaris?

#44
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postgeojoking, on 31st January 2010, 16:12, said:

Am scris si pe celalalt topic de Recall.
Vezi ca ai dat citatul gresit, prima oara despre Honda am scris eu in 29 ianuarie, dar lumea (sau cel putin tu si cutzu) nu citeste linkurile probabil:

Quote

Constructorul auto nipon Honda recheamă pentru reparații circa 646.000 de mașini din modele Jazz și City vândute în întreaga lume din cauza unui defect la instalația electrică a geamurilor, care poate cauza incendii.

Edited by SuperDuper, 02 February 2010 - 02:12.


#45
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005
Ma scuzi, nu stiu de ce s-a inclus si citat. Ce am postat eu nu are legatura cu ce ai postat tu.

#46
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Azi dimineata au anuntat si la mine la radio rechemare pentru Avalon si Sequoia.
Pacat ca Toyota nu si-a luat-o in barba inainte sa-i termine financiar pe americani, poate apareau modele mai faine si de la unii si de la altii.
Da' voua sa va traiasca toyotele, care le aveti.

#47
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
circu continua : se pare ca Prius au probleme cu sistemul de franare. Vad ca cei de la Toyota s-au plictisit de atata "fiabilitate japoneza" si au inceput sa traiasca periculos, sa vada si ei cum e.

Edited by cornel001, 05 February 2010 - 01:34.


#48
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005
Problema de la Prius a fost deja rezolvata (sau va fi) printr-un update de soft. E problema electronica, nicidecum mecanica.

#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postgeojoking, on 30th January 2010, 12:24, said:

Si totusi firma canadiana a gasit solutia pentru remedierea situatiei. Va folosi un material mai puternic. Deci, zic eu, vina e impartita.

Sursa aici.

Dezvoltarea, proiectarea si designul se face in comun de constructorul auto impreuna cu furnizorii, dar la sfarsit constructorul e responsabil de solutia finala. Furnizorul executa exact ce a stabilit cu constructorul, iar Toyota cu siguranta a facut receptia acelor piese, deci le-a acceptat ca fiind conforme cu ce voia. Deci no way ca Toyota sa arate cu degetul spre furnizor. Daca furnizorul nu respecta specificatiile tale, nu receptionezi. Daca le receptionezi si le pui pe masini, e duda ta.
Si gata cu basmul cu marmota de la Toyota care asambla personal fiecare piesulita si o gresa cu codita !!!

#50
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 15.10.2006
"Președintele Toyota cere public scuze pentru rechemarea în service a peste 8 milioane de mașini
Autor: CAPITAL Online
Publicat: 6 Februarie 2010
Vizionari: 112;

Președintele companiei japoneze Toyota, Aiko Toyoda a cerut scuze în cadrul unei conferințe, pentru problemele tehnice semnalate la peste 8 milioane de mașini în ultimele luni de zile, acestea cauzând o adevărată criză pentru constructorul nipon.

"Credeți-mă, mașinile Toyota sunt sigure", a declarat nepotul fondatorului companiei, într-o conferință organizată la puțin timp după ce rivalul său de pe piața americană, compania Ford, și-a îmbunătățit un program software pentru sistemul de frânare al propriilor sale modele hibrid.



Compania e în criză

Akio Toyoda a recunoscut că în prezent fenomentul a căpătat amploare și a provocat o adevătrată criză. "Aș dori să cer cele mai sincere scuze pentru provocarea atâtor griji clienților noștri, în umra rechemării în service a câtorva modele din mai multe regiuni ale globului", a spus președintele Toyota.

Constructorul nipon a rechemat peste 8 milioane de mașini în service din cauza unor probleme la pedala de accelerație, care au produs până acum aproximativ 19 accidente mortale numai în Statele Unite ale Americii.

Pierderi de peste 20 de miliarde de dolari

Anunțul privind rechemarea a 2,3 milioane de autovehicule în SUA și a până la 1,8 milioane unități în Europa a cauzat un declin de 14% al cotației la bursă în ultima perioadă, reducând capitalizarea grupului nipon cu 1.900 de miliarde de yeni (21 miliarde de dolari), potrivit Bloomberg.

SURSA: Automotive News"

In sfarsit sa revenit la normalitate.
M-a socat numarul de accidente mortale din care o parte puteau fi evitate daca se actiona din 2007 de cand Toyota stia deja de problema.

#51
rares_sub

rares_sub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.01.2007
tocmai am vazut anunt la cnn ca urmeaza un masiv recall de prius...
super qualite...

#52
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View Postrares_sub, on 7th February 2010, 22:07, said:

tocmai am vazut anunt la cnn ca urmeaza un masiv recall de prius...
super qualite...
zi merci ca le cheama in service la cea mai mica problema.
prefer asa decat sa nu spuna nimic si sa musamalizeze totul

#53
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
daca vei cauta pe net, vei gasi articole despre Toyota si musamalizarea diferitelor probleme la masinile lor inca de prin 2000...la fel au incercat si cu problema asta la pedala dar e devenit prea clara. O noua incercare esuata de musamalizare a unei probleme globale grave ar distruge imaginea Toyota, de asta acum se grabesc sa cheme in service prius-ul. Daca nu aparea problema de la pedala si tot scandalul asta mediatic, stai linistit ca nu mai chemau prius-ul. In fond si de problema de la pedala stiau din 2007. Chiar si presa japoneza critica aspru toyota pentru lipsa de reactie.

#54
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Va spun odata acest lucru, am vazut un FW la un mail de la Toyota, legat de Prius, Toyota Prius, nu este afecatata de problema cu pedala de acceleratie, la ea au fost covorasele, care in State, au fost inlocuite, Prius sufera de alta buba, o eroare soft la calculatorul care controleaza sistemul de franare, care in conditii aparte, poate da senzatie de alunecare, dar aceasta problema afecteaza doar generatia a III-a, cu codul de model ZVW-30, productie 2009, lotul 2010, nu mai are aceasta problema.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate