Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Torino

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

View PostApril26, on 26th May 2011, 19:43, said:

aljarreau, multumesc!

1. Am citit pe topicul wizz si nu este prea incurajator
2. Cu escala, ai dreptate, e greu.
3. Cu autobuzul Malpensa - Torino as merge direct.
4. Cu trenul, cred ca ar trebui intai autobuz aeroport -gara si-mi amintesc ca aeroportul era departe de Milano. Apoi tren.

Pana la urma am ales varianta cu escala in Roma, cam 4 h in total si am gasit curse sa ajung dimineata in Torino si sa plec seara, asa ca am mai castigat cateva ore de vizitat.

#56
Divex

Divex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.11.2009
Ai ce vedea in Torino; sint locuri de vazut pentru toate gusturile: tocmai m_am intors de acolo si am ramas placut impresionata

#57
GeReDe

GeReDe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.08.2010
Trenuletul ( tramvaiul ) vechi ce urca de la Sassi la Il Basilica di Superga e in reparatii. Transportul pe cei 5 km dintre cele doua destinatii se face cu autobuzul 79 care vine din an in paste. Pentru vizitarea muzeului de langa basilica se platesc inca 4 euro ( pe langa cei 3 euro platiti pt. a urca pe cupola ) insa problema e ca nu se poate vizita individual ci trebuie sa astepti ora fixa pt. a se forma grupuri. Turul dureaza 45 min.
Nu urcati la Superga decat daca cerul este senin altfel veti rata panorama superba a orasului Torino.
La Sassi se ajunge cu 61 si 63 de la Porta Nuova.

Atentie ! Pe GTT ( RATB-ul din Torino ) misuna controlorii si baietii sunt fara scrupule.
Cat despre aeroportul din Cuneo... E Baneasa 2.

Mi-au ramas doua bilete pentru GTT X 1.5 euro/buc. Aviz doritorilor.

#58
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
Buna ziua!

ajungem cateva zile in Torina si am vrea sa dedicam una dintre ele unei statiuni montane din preajma orasului sau unui alt orasel din preajma. Practic am vrea o excursie in afara orasului.

Ce ne recopmandati? Multumesc!

#59
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Sunt mai multe posibilităţi:

--- Pinerolo;
--- Castello Ducale di Aglie;
--- Val di Susa (Sacra di San Michele - eventual combinat cu Abbazia di Sant'Antonio di Ranverso, Avigliana, Susa şi Sestriere);
--- Aosta, cu Breuil-Cervinia (Matterhorn-ul văzut dinspre sud), sau chiar şi Courmayeur (Mont-Blanc-ul văzut dinspre est - verifică dacă merge funivia);
--- zona Monferrato (Chieri, Castelnuovo Don Bosco, Abbazia di Vezzolano, Asti etc.);
--- alte "surprize" căutând pe maps.google.com.

Nu am fost încă în zonă, însă am studiat-o destul de mult.
În locul tău, nu aş ieşi din oraş, deoarece ai numai câteva zile la dispoziţie. Dacă ar fi fost timp mai mult şi ziua mai lungă ...


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 06 October 2014 - 15:33.


#60
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Din pacate informatiile despre Torino sunt cam putine aici. Adica exista o lista de obiective importante facuta de doi dintre colegi pentru care le multumesc pe aceasta cale.

Sambata pe la amiaza ajung la Torino cu masina si raman pana luni (nu stiu cand plec, am de condus cam 6h pana acasa). Obiectivul principal al vizitei este meciul Juve-Sampdoria, duminica la 18. As mai vrea sa vizitez Juventus museum, deci sa zicem ca duminica intre 15:00-20:00 voi fi la stadion!
In timpul ramas, adica jumatate de zi lunea si jumatate de zi sambata as dori sa vizitez orasul.
Foarte probabil sa nu am timp sa vad multe interioare, insa daca este ceva de neratat voi incerca sa nu ratez. In principal imi place sa vizitez biserici in Italia, pentru ca mi se par fantastice, insa si palatele sunt pe locul al doilea.

Aveti careva niste recomandari?

#61
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Nu rata obiectivul cel mai important din Torino, Galleria Sabauda. Este una din marile pinacoteci din Italia.
Văd că duminică e deschisă până la ora 14, ceea ce s-ar brodi cu programul tău.


Sănătate şi Paşti fericite în continuare !

#62
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Mersi, o am pe lista insa mai mult ca backup plan in situatia in care ar ploua, m-am gandit ca e prea scurt timpul pentru vizite la galerie de arta sau muzee care sa ocupe asa mult timp.
Cred ca am pus pe lista niste biserici (nu mai stiu exact cum se numesc :D ), muzeul automobilului, muzeul cinematografului. Adaug si galeria sabauda si muzeul egiptean, insa trebuie sa ma informez cat de mult ar dura o vizita in aceste doua muzee.

Initial am lasat galerias abauda deoparte pentru ca imi parea mai interesanta Pinacoteca Giovanni e Marella Agnelli. Le-ai vazut cumva ambele ca sa poti da niste detalii?

#63
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Nu am fost încă în Torino, însă planurile de călătorie mi le-am făcut avînd la bază ghidul Mic--lin al Italiei. Am ghidul cumpărat din septembrie 2003 din librăria situată în gara Termini din Roma, o mare librărie în ce priveşte călătoriile.
În ghid nici nu se pomeneşte despre Pinacoteca Giovanni e Marella Agnelli, însă m-am uitat pe net adineauri la ce tablouri are pinacoteca, şi am observat că e foarte mică şi cu prea puţine tablouri bune.
Mai că aş zice că nu se pot face comparaţii între un ţâmţar şi un elefant (elefantul fiind Sabauda). Uită-te la colecţii şi la artişti.
Nu zic că nu mi-ai stârnit interesul cu pinacoteca aceasta, ba chiar sunt decis să o vizitez când voi ajunge acolo, dar în afară de Canaletto, Bernardo Belloto şi un tablou de GB Tiepolo, am văzut că sunt mai mult artişti francezi din secolul 19 şi 20, care nu se ridică nici măcar până la gleznele vechilor mari maeştri ai picturii.

Concluzia mea este că ambele galerii merită vizitate, însă de departe Sabauda este mai valoroasă. Şi ar trebui să mai spun că eu nu prea consider artă tablouri pe care şi eu le-aş putea face. Dacă este să exagerez un pic, artă este atunci când tabloul pare o poză făcută cu aparatul foto, adică detaliile să fie exact ca-n realitate, ori asta se întâmpla la vechii mari maeştri începând cu renaşterea şi culminînd cu maeştrii baroci. După aceea, începînd cu secolul 19 termenul s-a denaturat şi destul de rar mai găseşti expuse tablouri care să fie ca o poză făcută cu aparatul foto. Adică să nu comparăm artişti ca Boticelli, Van Dyck, Guercino, Gentileschi etc. cu nişte inşi gen Matisse sau Picasso, ale căror tablouri ţi le poate reproduce şi un copil. Sper că nu am fost prea dur, însă mie aşa mi se pare.
Ca timp, 4 ore duminica în Galleria Sabauda pot fi insuficiente, la câte colecţii şi încăperi sunt (nu sunt numai tablouri), în timp ce dincolo o oră poate fi suficientă.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 09 April 2018 - 16:40.


#64
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Muzeul Automobilului, Muzeul Cinematografiei (cu vizita in turn) si mi-a placut si Venaria Reale, dar e un palat si ai spus ca nu vrei. Desi e aproape de stadion. Am mai vizitat Palazzo Reale.

Biserici:
- Basilica di Superga, privelistea e foarte frumoasa, desi eu am avut ghinion si am prins o ceata de abia se vedea biserica...nu mai zic de oras.
- Biserica Gran Madre Dio, e vis a vis de piata Vitorio Veneto
- Biserica di Santa Maria del Monte dei Cappuccini, panorama celebra a Torinoului e de aici.

Cam asta am vizitat eu, am fost in decembrie deci daca mai ai alte intrebari la care pot raspunde sa imi zici.

Edited by black dragon, 09 April 2018 - 19:53.


#65
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostOvidiuNS, on 09 aprilie 2018 - 16:36, said:

Nu am fost încă în Torino, însă planurile de călătorie mi le-am făcut avînd la bază ghidul Mic--lin al Italiei. Am ghidul cumpărat din septembrie 2003 din librăria situată în gara Termini din Roma, o mare librărie în ce priveşte călătoriile.
În ghid nici nu se pomeneşte despre Pinacoteca Giovanni e Marella Agnelli, însă m-am uitat pe net adineauri la ce tablouri are pinacoteca, şi am observat că e foarte mică şi cu prea puţine tablouri bune.
Mai că aş zice că nu se pot face comparaţii între un ţâmţar şi un elefant (elefantul fiind Sabauda). Uită-te la colecţii şi la artişti.
Nu zic că nu mi-ai stârnit interesul cu pinacoteca aceasta, ba chiar sunt decis să o vizitez când voi ajunge acolo, dar în afară de Canaletto, Bernardo Belloto şi un tablou de GB Tiepolo, am văzut că sunt mai mult artişti francezi din secolul 19 şi 20, care nu se ridică nici măcar până la gleznele vechilor mari maeştri ai picturii.

Concluzia mea este că ambele galerii merită vizitate, însă de departe Sabauda este mai valoroasă. Şi ar trebui să mai spun că eu nu prea consider artă tablouri pe care şi eu le-aş putea face. Dacă este să exagerez un pic, artă este atunci când tabloul pare o poză făcută cu aparatul foto, adică detaliile să fie exact ca-n realitate, ori asta se întâmpla la vechii mari maeştri începând cu renaşterea şi culminînd cu maeştrii baroci. După aceea, începînd cu secolul 19 termenul s-a denaturat şi destul de rar mai găseşti expuse tablouri care să fie ca o poză făcută cu aparatul foto. Adică să nu comparăm artişti ca Boticelli, Van Dyck, Guercino, Gentileschi etc. cu nişte inşi gen Matisse sau Picasso, ale căror tablouri ţi le poate reproduce şi un copil. Sper că nu am fost prea dur, însă mie aşa mi se pare.
Ca timp, 4 ore duminica în Galleria Sabauda pot fi insuficiente, la câte colecţii şi încăperi sunt (nu sunt numai tablouri), în timp ce dincolo o oră poate fi suficientă.


Sănătate şi tcb !

Mersi de info. tocmai faptul ca e prea mare m-ar face sa o evit, ajung sambata dupa amiaza si dupa 6,5h de condus nu o sa am chef de 4h intr-o galerie de arta, sambata mai mult ca sigur o sa ma plimb prin centru, prin aer liber. Duminica as vrea sa fac ceva, gen 2-3h si apoi sa merg la stadion unde sa petrec alte cateva ore in muzeul Juventus si prin ce mai e pe acolo. Luni inainte de a pleca spre casa mai ramane timp liber.

Un aspect important e cel gastronomic, vreau sa savurez putin din gastronomia piemonteza, sa ma plimb printr-o piata, sa beau un Barolo, o cafea care se spune ca e printre cele mai bune din lume, si mai ales sa incerc ciocolata. Torino e orasul ciocolatei si mi-ar placea sa incerc si un Gianduiotto (https://en.wikipedia...iki/Gianduiotto ).

Intotdeauna cand merg undeva incerc sa imi fac o parere dinainte despre ce se poate vedea acolo, sa adun informatii despre majoritatea obiectivelor care m-as putea interesa si sa vad la fata locului ce se poate face. Sambata dimineata voi avea un plan definit, insa avand in vedere ca imi place mult sa petrec timp pe strazile unui oras nou exista mereu intrebarea "Cat de mare o fi centrul ala pe care vreau sa il vizitez?" . Daca e mai mic decat mi-am imaginat trebuie sa am pe lista niste locatii care sa ocupe timpul la maxim.

#66
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgiuliani, on 10 aprilie 2018 - 09:59, said:

... sa beau un Barolo ...

Daaaaaaa, e cel mai celebru din zonă.
Am o sticlă acasă, dar nu mai ştiu de unde am cumpărat-o, oricum de la un market din Italia cu ceva ani în urmă. Problema e că nu am pivniţă în apartament, aşa că la temperatura normală din cămară nu ştiu dacă se mai aplică treaba aia cu învechirea vinului.

Înţeleg că ajungi vineri după-amiază, nu sâmbătă. Oricum, să ai plimbări plăcute şi distracţie la meci !


Sănătate şi tcb !

#67
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
2-3h iti recomand Muzeul Automobilului (chiar si sotia a fost incantata de prezentare desi nu e pasionata de masini).
Centrul poate fi parcurs pe jos, nu e foarte mare.

Gastronomic iti recomand agnolotti a la piamontese / agnolotti al sugo d'arrosto este ceva specific. Tot in zona am mancat cel mai bun Vitello Tonnato.

#68
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postblack dragon, on 10 aprilie 2018 - 10:38, said:

2-3h iti recomand Muzeul Automobilului (chiar si sotia a fost incantata de prezentare desi nu e pasionata de masini).
Centrul poate fi parcurs pe jos, nu e foarte mare.

Gastronomic iti recomand agnolotti a la piamontese / agnolotti al sugo d'arrosto este ceva specific. Tot in zona am mancat cel mai bun Vitello Tonnato.

Ms pt recomandari, muzeul automobilului si muzeul cinematografiei cred ca le voi vizita. De asemenea vreau sa urc pana unde se poate la Mole Antonelliana. Trebuie sa fiu atent la cumpararea biletelor, adica sa le comand acum de pe net sau pot si la fata locului fara probleme? Ma gandesc ca e ok sa le iau direct atunci, dar am zis sa intreb totusi.

#69
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

View Postgiuliani, on 10 aprilie 2018 - 09:59, said:



Un aspect important e cel gastronomic, vreau sa savurez putin din gastronomia piemonteza, sa ma plimb printr-o piata, sa beau un Barolo, o cafea care se spune ca e printre cele mai bune din lume, si mai ales sa incerc ciocolata. Torino e orasul ciocolatei si mi-ar placea sa incerc si un Gianduiotto (https://en.wikipedia...iki/Gianduiotto ).


treaba cu cafeaua ma intereseaza si pe mine. asta daca nu te gandesti la lavazza! ai in plan vreo cafenea anume? restul (barolo, gianduiotto) ai posibilitatea sa le incerci si acasa sau oriunde. daca iti place ciocolata, poti sa ai invedere festivalul din perugia (se tine anual, in octombrie). sau in modica.

#70
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004

View Postgiuliani, on 10 aprilie 2018 - 10:59, said:

Ma gandesc ca e ok sa le iau direct atunci, dar am zis sa intreb totusi.
Am luat de la fata locului, nu erau cozi dar cum am zis, am fost la inceput de decembrie. Bine, totusi Torino nu e Roma, Florenta sau Venetia.

Cafeaua e foarte buna si se bea la orice ora. Desi Lavazza e cafea locala cafenelele folosesc de cele mai multe ori cafea boabe, pe care o macina pe loc.

#71
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
black dragon, e normal sa foloseasca boabe si sa le rasneasca pe loc! intrebarea mea era de fapt daca au propriile prajitorii.

#72
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdariuscha, on 10 aprilie 2018 - 15:27, said:

treaba cu cafeaua ma intereseaza si pe mine. asta daca nu te gandesti la lavazza! ai in plan vreo cafenea anume? restul (barolo, gianduiotto) ai posibilitatea sa le incerci si acasa sau oriunde. daca iti place ciocolata, poti sa ai invedere festivalul din perugia (se tine anual, in octombrie). sau in modica.

Barolo gasesc , nu-i problema, insa pentru ciocolata as vrea sa merg la o cafenea/cofetarie care fabrica acolo propria ciocolata. Am auzit ca exista, si o sa caut zilele astea sa vad ce gasesc.
De asemenea, caut o cafenea traditionala, gen Fiorio despre care am auzit eposidul despre Torino al seriei Italy Unpacked.

Am incercat genul asta de locatii pe coasta Amalfi (Andrea Pansa sau Sal de Vito) ori in Sicilia si am ramas impresionat. Nu-s mare fan dulciuri(dar sunt fan al cafelei) insa sunt de parere ca in Italia treaba asta urca deja la un alt nivel Posted Image

Edited by giuliani, 11 April 2018 - 08:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate