Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Transport in Roma

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#37
renata_subasu78

renata_subasu78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.12.2009

View Postdfstana, on 8th February 2010, 23:26, said:

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la mesaj.In aceste conditii as vrea sa stiu daca merita sa imi iau romapass. Multumesc

Pana la urma am rezervat prin booking.com la
Hotel Giorgi
Via Magenta 11, Marsala
Rome, 00185
Italy

Stie cineva detalii? Despre hotel.


Si noi, eu si sotul meu, plecam la Roma in iunie, si tot la Hotel Giorgi de langa Termini vrem sa stam.
Daca voi plecati mai devreme, va rugam sa ne dati mai multe amanunte. Va multumim.

#38
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

View Postrenata_subasu78, on 10th February 2010, 11:35, said:

Si noi, eu si sotul meu, plecam la Roma in iunie, si tot la Hotel Giorgi de langa Termini vrem sa stam.
Daca voi plecati mai devreme, va rugam sa ne dati mai multe amanunte. Va multumim.

Cu siguranta o sa revenim cu detalii. Despre vreme in martie la roma? Ne puteti ajuta?

#39
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdfstana, on 10th February 2010, 21:46, said:

Cu siguranta o sa revenim cu detalii. Despre vreme in martie la roma? Ne puteti ajuta?

Teoretic, in luna martie temperatura minima e in jur de 6 grade, iar cea maxima 16. Daca ne luam dupa statistici, in martie ploua (in medie) in 8 zile dintr-un total de 31.

#40
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postadiliki222, on 11th February 2010, 00:10, said:

Teoretic, in luna martie temperatura minima e in jur de 6 grade, iar cea maxima 16. Daca ne luam dupa statistici, in martie ploua (in medie) in 8 zile dintr-un total de 31.

TEORETIC, asta e o aberatie. in perioada 19-23.01.2010, la roma erau +18 grade ziua si +3 grade noaptea. si asta 4 zile la rand. asa ca daca in martie sunt 6-16C, mai bine mergeti in ianuarie 2011. :P

#41
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpapone, on 12th February 2010, 09:31, said:

TEORETIC, asta e o aberatie. in perioada 19-23.01.2010, la roma erau +18 grade ziua si +3 grade noaptea. si asta 4 zile la rand. asa ca daca in martie sunt 6-16C, mai bine mergeti in ianuarie 2011. :P

Cele 18 grade ale tale au fost o exceptie, asta nu se intampla in fiecare zi din ianuarie. De exemplu ieri la Roma au fost 7 grade maxim, si 1 minim. Datele pe care le-am furnizat eu sunt de la BBC Weather. Asa ca nu mai dezinforma lumea:)

Edited by adiliki222, 12 February 2010 - 10:45.


#42
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postadiliki222, on 12th February 2010, 11:45, said:

Cele 18 grade ale tale au fost o exceptie, asta nu se intampla in fiecare zi din ianuarie. De exemplu ieri la Roma au fost 7 grade maxim, si 1 minim. Datele pe care le-am furnizat eu sunt de la BBC Weather. Asa ca nu mai dezinforma lumea:)

uite inca un site de incredere ... www.accuweather.com

#43
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postadiliki222, on 12th February 2010, 11:45, said:

Cele 18 grade ale tale au fost o exceptie, asta nu se intampla in fiecare zi din ianuarie. De exemplu ieri la Roma au fost 7 grade maxim, si 1 minim. Datele pe care le-am furnizat eu sunt de la BBC Weather. Asa ca nu mai dezinforma lumea:)

faza tare: la roma a nins ieri (vineri) pentru prima oara in ultimii 24 de ani. :P

#44
joltloj

joltloj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.11.2006

View Postpapone, on 12th February 2010, 23:53, said:

faza tare: la roma a nins ieri (vineri) pentru prima oara in ultimii 24 de ani. :P

Marti ajung la Roma :((. Parca nu as fi vrut sa ninga.

Poate ca sunt un pic off, dar imi puteti spune ce probleme ati avut la Roma, de orice tip. Multumesc, vreau sa stiu la ce sa ma astept.

#45
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View Postjoltloj, on 13th February 2010, 00:30, said:

Marti ajung la Roma :((. Parca nu as fi vrut sa ninga.

Poate ca sunt un pic off, dar imi puteti spune ce probleme ati avut la Roma, de orice tip. Multumesc, vreau sa stiu la ce sa ma astept.

Hmm..pai sa o luam asa...in primul rand eu am dat 11 euro pe tren ca sa ajung de la aeroport din fiumincino pana la Termini, Roma.
O chestie naspa o constituie autobuzele acolo, desi sunt acceptabile ca pret ( 1 euro = 75 minute de mers pe orice linie) , trebuie sa anunti mereu statia la care vrei sa cobori, iar cand esti necunoscator, pana nu vezi mai greu sa stii exact. Eu am ratat de multe ori statiile in felul asta.

Altceva ce sa zic...Roma dupa parerea mea e un Bucuresti un pic mai putin jegos si mai mare. Ah, si mult mai scump :)

#46
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

View Postjoltloj, on 13th February 2010, 00:30, said:

Marti ajung la Roma :((. Parca nu as fi vrut sa ninga.

Poate ca sunt un pic off, dar imi puteti spune ce probleme ati avut la Roma, de orice tip. Multumesc, vreau sa stiu la ce sa ma astept.

O problema ar fi berea:). Eu am gasit la un restaurant in Piata Spagna bere la 0,33 la 7,5 euro. Recomand berea de la supermarket care e in jur de 1 euro:).

#47
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postapasha, on 13th February 2010, 01:37, said:

Hmm..pai sa o luam asa...in primul rand eu am dat 11 euro pe tren ca sa ajung de la aeroport din fiumincino pana la Termini, Roma.
O chestie naspa o constituie autobuzele acolo, desi sunt acceptabile ca pret ( 1 euro = 75 minute de mers pe orice linie) , trebuie sa anunti mereu statia la care vrei sa cobori, iar cand esti necunoscator, pana nu vezi mai greu sa stii exact. Eu am ratat de multe ori statiile in felul asta.

Altceva ce sa zic...Roma dupa parerea mea e un Bucuresti un pic mai putin jegos si mai mare. Ah, si mult mai scump :)

daca bucurestiul era roma, aveam si noi ce vizita in el, nu un kitch de casa "a poporului", iar capitala noastra vai mama ei (si va spune asta un bucurestean)era o destinatie turistica. acolo... istoria e la ea acasa... :P
iar statiile de autobuz le stii de inainte cate sunt, in fiece statie fiind trecut intreg traseul. este mega simplu sa te descurci cu transortul in roma, este ca pentru retarzi (parerea mea). stii orice trece prin statia respectiva, ce statii urmeaza sa parcurga pana la capat si mai ales in cate minute vine.

#48
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Asa ca <papone> un site de incredere este doar cel al lui DoamneDoamne. Sau cei din linia a doua se ocupa de vreme?

#49
Basti

Basti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 26.06.2008

View Postjoltloj, on 13th February 2010, 00:30, said:

Marti ajung la Roma :((. Parca nu as fi vrut sa ninga.

Poate ca sunt un pic off, dar imi puteti spune ce probleme ati avut la Roma, de orice tip. Multumesc, vreau sa stiu la ce sa ma astept.

In primul rand nu trebuie sa te astepti la un oras de genul Vienei, unde totul este curat si exagerat de bine pus la punct.
Daca esti pasionat de istorie si arheologie, Roma o sa-ti placa foarte mult! Zona veche a orasului, stradutele inguste, cladirile, bisericile, terasele cochete, INGHETATA (niciunde nu am mancat inghetata mai buna ca in Italia) sunt "+"-uri pentru Roma.

Recomand zona Trastevere atat pentru restaurante cat si pentru iesit seara in oras! Foarte multi localnici si preturi mult mai bune decat in zona turistica!

Ce nu mi-a placut:

1. Transportul in comun, mai ales metroul! Mi s-a parut jegos!
2. Atentie la vanzatorii ambulanti de origine africana: se cam fura!
3. Preturile cam mari
4. Mult prea multi turisti (eu am fost in decembrie, deci in low season)

In concluzie: mi-a placut Roma insa nu-mi doresc sa ma reintorc! :)

Edited by Basti, 13 February 2010 - 10:40.


#50
joltloj

joltloj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.11.2006
Multumesc pentru raspunsuri, mi-am facut o imagine a Romei, in bine, ma asteptam la lucruri mai urate.

#51
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009
Zilele trecute am experimentat si eu transportul de la Aeroportul Fiumicino la Roma (Statia Ostiense) cu trenul, la numai 2,90 EURO. Din gara aeroportului se cumpara 2 bilete, dupa cum urmeaza: Aeroportul Fiumicino - Parco Leonardo (adica prima statie de la Aeroport; in Mall-ul de langa aceasta statie se gaseste un Auchan, preturile foarte foarte bune) si Parco Leonardo - Roma Ostiense (langa Ostiense exista statie de metrou, pana la Termini se fac aproximativ 5 minute). ATENTIE insa: Primul bilet se valideaza in Gara Aeroportului (la cutia mica galbena), apoi se coboara la Parco Leonardo, aici validandu-se al doilea bilet, dupa care se urca in urmatorul tren (sau nu neaparat urmatorul, intre timp se poate da o tura prin mall; trenurile circula din 15 in 15 minute, apropo) si se merge pana la capat, adica la Ostiense. La fel se poate proceda si la intoarcere, cumparandu-se 2 bilete, cu "escala" tot la Parco Leonardo.
In alta ordine de idei, daca iei un bilet intreg Aeroport - Roma Ostiense, acesta costa 5,5 EURO. Cumparand 2 bilete economisesti 2,6 EURO/sens.

#52
ThAce

ThAce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.06.2006

View Postpapone, on 12th February 2010, 23:53, said:

faza tare: la roma a nins ieri (vineri) pentru prima oara in ultimii 24 de ani. :P

Iar eu am fost acolo sa imortalizez momentul :) Evident, traficul aerian a fost dat peste cap desi ninsoarea a fost destul de subtire.

[ http://i118.photobucket.com/albums/o86/Mosion/Roma%202010/P1010212.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i118.photobucket.com/albums/o86/Mosion/Roma%202010/DSCF0929.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ThAce, 27 February 2010 - 14:14.


#53
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008

View Postadiliki222, on 25th February 2010, 15:43, said:

Zilele trecute am experimentat si eu transportul de la Aeroportul Fiumicino la Roma (Statia Ostiense) cu trenul, la numai 2,90 EURO. Din gara aeroportului se cumpara 2 bilete, dupa cum urmeaza: Aeroportul Fiumicino - Parco Leonardo (adica prima statie de la Aeroport; in Mall-ul de langa aceasta statie se gaseste un Auchan, preturile foarte foarte bune) si Parco Leonardo - Roma Ostiense (langa Ostiense exista statie de metrou, pana la Termini se fac aproximativ 5 minute). ATENTIE insa: Primul bilet se valideaza in Gara Aeroportului (la cutia mica galbena), apoi se coboara la Parco Leonardo, aici validandu-se al doilea bilet, dupa care se urca in urmatorul tren (sau nu neaparat urmatorul, intre timp se poate da o tura prin mall; trenurile circula din 15 in 15 minute, apropo) si se merge pana la capat, adica la Ostiense. La fel se poate proceda si la intoarcere, cumparandu-se 2 bilete, cu "escala" tot la Parco Leonardo.
In alta ordine de idei, daca iei un bilet intreg Aeroport - Roma Ostiense, acesta costa 5,5 EURO. Cumparand 2 bilete economisesti 2,6 EURO/sens.

A mai fost discutia asta pe forum si ma bucur ca acum avem si amanunte la zi...
Ce parere aveti despre informatiile din citatul urmator, copiat din editia on line a ziarului Evenimentul zilei de astazi ( comentarii la un articol despre o calatorie la Roma cu buget redus ) ?

'' 1.Cateva ponturi pt turisti in Roma
de Mitridate(Vizitator), duminică, 14 martie 2010 - 20:16
Cum ati pus piciorul pe aeroportul din Fiumicino si vreti sa scutiti cei 11 euro pt Roma, aveti o alternativa mult mai economica luand autocare Cotral pt Ostia Lido centro(1 euro) iar de acolo metroul de suprafata pt Roma care va lasa in buricul targului si va costa tot un euro. (se poate ajunge la Vatican cu acelasi bilet insa e necesar sa nu iesiti din reteaua metroului fiind necesar la statia Piramide sa va continuati drumul spre statia Termini dupa care sa schimbati pe linia A pt San Pietro -stazione ottaviano). ..............................

       1.asa e
de peka(Vizitator), duminică, 14 martie 2010 - 22:17
o varianta ieftina de transport din aeroportul da vinci pana in oras sunt autobuzele cotral, in cele 2 dati in care am fost in roma am folosit autobuzul pana la statia eur magliana si de acolo pana la statia centrala din termini, e un drum mai lung dar e interesant si ieftin  ''

#54
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

View Postrenata_subasu78, on 10th February 2010, 11:35, said:

Si noi, eu si sotul meu, plecam la Roma in iunie, si tot la Hotel Giorgi de langa Termini vrem sa stam.
Daca voi plecati mai devreme, va rugam sa ne dati mai multe amanunte. Va multumim.

Hotelul este la 500 de metrii fata de gara, cu stai in piata din fata garii si te uiti la ea, mergi in stanga si la a doua intersectie faci dreapta, mai mergi 60m si ai ajuns. Hotelul este super ok, curat, dichisit, linistit. Camerele sunt cam mici, dar dupa p zi de alergat nu mai conteaza. La receptie e un mosulet dragut - ungur la origine :w00t: care e foarte amiabil si saritor. Sa nu va luati totusi dupa el apropo de plecarea la aeroport, nu cred ca a mai fost in ultima vreme si stiie niste povesti interesante cu caini si alte chestii, plus ca crede ca se face o vesnicie, cand de fapt, cel putin dimineata, nu faci mai mult de 35 de min de la termini cu autobuzul.

Daca aterizezi pe Ciampino iti recomand sa iei Teravision sau Shutle Bus pana la termini, au cursa directa si acum este mai ieftina - 4 euro/sens, si te lasa pe strada de langa gara si urmatoarea strada paralela cu aceasta este cea cu giorgi.

Sejur placut. Merita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate