Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Transport in Roma

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#19
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postanonima1, on 4th February 2010, 08:57, said:

am inteles ca nu merita,nu stiu ce sa aleg intre muzeul national al romei si muzeul capitolin

la fel citisem si eu inainte sa plec, ca nu se merita sa vizitezi colosseumul, dar ma bucur ca nu am crezut asta si l-am vazut. in plus, plimbarea printre ruine pe dealul palatin mi-a placut enorm. pentru muzee, iti recomand in primul rand galeria borghese, am ramas impresionat de cele vazute acolo. din pacate, fotografiatul este total interzis.
sunt multe muzee gratuite in roma, iti trebuie numai timp pentru a vizita. daca mergi in muzeele vaticanului (15 EUR), o zi este ca si dusa. noi am prins la musei civici di venezia o expozitie cu tablouri aduse de la louvre.
uite si colosseumul, poate te razgandesti...

View Postanonima1, on 4th February 2010, 08:57, said:

am inteles ca nu merita,nu stiu ce sa aleg intre muzeul national al romei si muzeul capitolin

la fel citisem si eu inainte sa plec, ca nu se merita sa vizitezi colosseumul, dar ma bucur ca nu am crezut asta si l-am vazut. in plus, plimbarea printre ruine pe dealul palatin mi-a placut enorm. pentru muzee, iti recomand in primul rand galeria borghese, am ramas impresionat de cele vazute acolo. din pacate, fotografiatul este total interzis.
sunt multe muzee gratuite in roma, iti trebuie numai timp pentru a vizita. daca mergi in muzeele vaticanului (15 EUR), o zi este ca si dusa. noi am prins la musei civici di venezia o expozitie cu tablouri aduse de la louvre.
vreau sa postez foto cu colosseumul vazut din interior si nu merge...

poate merge acum... culmea, pozele din interior nu le pot atasa...

Attached Files


Edited by papone, 04 February 2010 - 08:56.


#20
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
mersi papone
galeriile borgheze si vaticanul le-am vazut
azi oscilez intre cele 2 muzee de vizitat
ps in punctele turistice roma pass e 25 euro,am mai gasit intr-o statie metrou la pretul vechi 23 euro

Edited by anonima1, 04 February 2010 - 08:59.


#21
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postsorel_789, on 28th January 2010, 14:41, said:

nu te supara, cum ai gasit oferta asta, eu am intrat la ei pe site si nu o gasesc :) 25 E / zi ?


Acum s-a schimbat ceva in modul de a vedea instrumentele de formatare text oferite pe forum, inclusiv inserarea unei imagini in text.
Pot pune imaginea de care scriam in 28.01.2010: Attached File  cardelmar.JPG   125.98K   91 downloads

desi sunt convins ca intre timp v-ati lamurit si dumneavoastra.

#22
MIOARAA

MIOARAA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2010
As vrea sa stiu cum se poate ajunge de la Fiumicino la statia de metrou Termini.Va multumesc.

#23
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMIOARAA, on 5th February 2010, 09:44, said:

As vrea sa stiu cum se poate ajunge de la Fiumicino la statia de metrou Termini.Va multumesc.

Exista 2 variante:
1. Trenul LeonardoExpress, te duce direct la Termini de la Aeroport, pentru 11 Euro.
2. Iei trenul regional de la Aeroport (nu LeonardoExpress), care, pentru 5,5 Euro, te duce la Ostiense/Piramide, sau Tuscolana, depinde cum vrei. Iar din aceste statii poti lua metroul (1 Euro) pana la Termini.

#24
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View PostMIOARAA, on 5th February 2010, 09:44, said:

As vrea sa stiu cum se poate ajunge de la Fiumicino la statia de metrou Termini.Va multumesc.

Sunt convins ca nu va fi unica problema referitoare la Roma, Italia pe care o veti avea de clarificat. Exista subiectul "Roma", care chiar daca este inchis, poate fi accesat pentru lectura. Si contine informatii deosebit de utile. Incercati sa-l parcurgeti.

Punctual, pentru chestiunea dumneavoastra, am selectat unul dintre mesajele lui <zuv> din subiectul "Roma": http://forum.softped...t...t&p=7466790

Pentru a facilita lecturarea numai a mesajelor ce contin un cuvant, se permite cautarea in subiect a unui termen (campul si butonul dedicate sunt in partea de jos a fiecarei pagini), spre exemplu fiumicino. Incercati si dumneavoastra.

#25
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008
O sa merg si eu cu sotia in martie intr-un weekend prelungit la roma. As dori sa stiu daca este mai important sa stam mai aproape de centru sau putem sa stam si mai departe dar aproape de metrou. In weekendul acela 05-08.03 este si meciul de fotbal as roma - ac milan la care as dori sa merg dar am vazut ca biletul este aprox 100 euro. stie cine o modalitate de a achizitiona bilete mai ieftin? daca stau langa termini cum ma pot intoarce fara taxi. presupun ca meciul se termina mai tarziu. multumesc

De la aeroportul ciampino exista transfer direct pana la termini cu vreun autobuz.

#26
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postdfstana, on 7th February 2010, 23:34, said:

O sa merg si eu cu sotia in martie intr-un weekend prelungit la roma. As dori sa stiu daca este mai important sa stam mai aproape de centru sau putem sa stam si mai departe dar aproape de metrou. In weekendul acela 05-08.03 este si meciul de fotbal as roma - ac milan la care as dori sa merg dar am vazut ca biletul este aprox 100 euro. stie cine o modalitate de a achizitiona bilete mai ieftin? daca stau langa termini cum ma pot intoarce fara taxi. presupun ca meciul se termina mai tarziu. multumesc

De la aeroportul ciampino exista transfer direct pana la termini cu vreun autobuz.

Am presupus ca ultimul rand din mesajul dumneavoastra este o intrebare:

http://www.pasagair....ampino-CIA.html

" ... puteți lua autobuzul Terravision. Acesta circulă conform programului zborurilor. Bilete: 8,00€ o singură călătorie, 14€ două călătorii. Biletele pot fi cumpărate de la ghișeele din aeroportul Ciampino ( în fața terminalului sosiri) sau de la Hotel Royal Santina, situat în stația Termini (Via Marsala 22). "

#27
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdfstana, on 7th February 2010, 23:34, said:

O sa merg si eu cu sotia in martie intr-un weekend prelungit la roma. As dori sa stiu daca este mai important sa stam mai aproape de centru sau putem sa stam si mai departe dar aproape de metrou. In weekendul acela 05-08.03 este si meciul de fotbal as roma - ac milan la care as dori sa merg dar am vazut ca biletul este aprox 100 euro. stie cine o modalitate de a achizitiona bilete mai ieftin? daca stau langa termini cum ma pot intoarce fara taxi. presupun ca meciul se termina mai tarziu. multumesc

De la aeroportul ciampino exista transfer direct pana la termini cu vreun autobuz.

E ok daca stati si mai departe de centru, insa sa fiti cat de cat aproape de o statie de metrou. Pretul unui bilet este acelasi in orice zona (1 euro o calatorie/4 euro abonamentul pe o zi).

#28
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdfstana, on 7th February 2010, 23:34, said:

As dori sa stiu daca este mai important sa stam mai aproape de centru sau putem sa stam si mai departe dar aproape de metrou.
Parerea mea,strict personala,e ca-i mai bine mai aproape de centru.Castigi timp.Sau,cum spuneai,cat mai aproape de o statie de metrou.

#29
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la mesaj.In aceste conditii as vrea sa stiu daca merita sa imi iau romapass. Multumesc

Pana la urma am rezervat prin booking.com la
Hotel Giorgi
Via Magenta 11, Marsala
Rome, 00185
Italy

Stie cineva detalii? Despre hotel.

#30
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Are note mari:
- tripadvisor: 79% recommend
- booking: 7,7 / 10
- booking advisor: 4,5 / 5
- venere: 8 / 10

Si ceea ce mi se pare foarte bine este ca unele dintre note sunt rezultatul a 98 aprecieri cazul tripadvisor si 132 la booking. Au clienti.

#31
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postdfstana, on 9th February 2010, 00:26, said:

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la mesaj.In aceste conditii as vrea sa stiu daca merita sa imi iau romapass. Multumesc

eu spun ca se merita roma pass. ai primele 2 intrari la muzee gratuite si reduceri la celelalte, plus transportul gratuit. la 25 de euro cat costa, isi scoate deja banii daca intri cu el la colosseum si galeriile borghese. noi chiar ne-am folosit de el, seara nu mai puteam sa ne tinem pe picioare si foloseam autobuze/troleibuze/metrou pentru a ne intoarce la hotel.
am venit acum 2 saptamani de la roma, daca ai intrebari nu ezita...

#32
duhda

duhda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2010
Cu Romapass se poate circula si cu trenul de 5.5euro de la Fiumicino pana in centrul Romei?
Ai fost pe la supermarket-uri?Cum sunt preturile la alimente?Noi avem rezervat un apartament,suntem 5 persoane si ne gospodarim singuri.
Sunt autobuze din centrul Romei spre Vatican?Cam cat costa?

#33
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008
Noi vom ateriza pe Ciampino...am vazut ca sunt mai multe variante de ajunge  in zona Termini,unde vom fi cazati.Care varianta este mai convenabila?

#34
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postduhda, on 9th February 2010, 21:29, said:

Cu Romapass se poate circula si cu trenul de 5.5euro de la Fiumicino pana in centrul Romei?
Ai fost pe la supermarket-uri?Cum sunt preturile la alimente?Noi avem rezervat un apartament,suntem 5 persoane si ne gospodarim singuri.
Sunt autobuze din centrul Romei spre Vatican?Cam cat costa?
romapass nu include trenul de 5,5 euro -acest pret e daca-l iei de la automat si ai nevoie de monede in Fiumicino,la ghiseue 5,80 euro
romapass include transportul pe autobuze,asa ca daca iei din termini autobuzul 40 te duce la vatican sau cu metroul
la magazine preturile sunt mai mari decat la noi transformand euro-lei ,painea e aproape de 2 euro,crema de branza equisa 1,10 euro
orice bilet de transport in inter romei e 1 euro
Biletele pentru transportul in comun se iau de la automatele pe care le intilnesti in fiecare statie:
• B.I.T. € 1.00. - valabil pt. O calatorie de metrou sau 75 minute cu orice autobuz.
• B.I.G. € 4.00. - bilet pentru o zi valabil pe metrou, autobuze, trenul urban spre Lido, dar nu si trenul spre aeroportul Fiumicino sau trenul spre Tivoli.
• B.T.I. €11.00. – bilet valabil 3 zile (include aceleasi mijloace de transport ca si B.I.G.)
• C.I.S. €16.00. - valabil timp de o saptamana de la data indicata pentru un numar nelimitat de calatorii (nu include si trenul spre aeroportul Fiumicino sau trenul spre Tivoli).

Quote

ulitia  
   Noi vom ateriza pe Ciampino...am vazut ca sunt mai multe variante de ajunge in zona Termini,unde vom fi cazati.Care varianta este mai convenabila?
scrie pe topicul inchis
daca retin bine de la Ciampino ai autobuzul Cotral cu 1,20 euro

#35
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008

View Postanonima1, on 9th February 2010, 21:26, said:

romapass nu include trenul de 5,5 euro -acest pret e daca-l iei de la automat si ai nevoie de monede in Fiumicino,la ghiseue 5,80 euro
romapass include transportul pe autobuze,asa ca daca iei din termini autobuzul 40 te duce la vatican sau cu metroul
la magazine preturile sunt mai mari decat la noi transformand euro-lei ,painea e aproape de 2 euro,crema de branza equisa 1,10 euro
orice bilet de transport in inter romei e 1 euro
Biletele pentru transportul in comun se iau de la automatele pe care le intilnesti in fiecare statie:
• B.I.T. € 1.00. - valabil pt. O calatorie de metrou sau 75 minute cu orice autobuz.
• B.I.G. € 4.00. - bilet pentru o zi valabil pe metrou, autobuze, trenul urban spre Lido, dar nu si trenul spre aeroportul Fiumicino sau trenul spre Tivoli.
• B.T.I. €11.00. – bilet valabil 3 zile (include aceleasi mijloace de transport ca si B.I.G.)
• C.I.S. €16.00. - valabil timp de o saptamana de la data indicata pentru un numar nelimitat de calatorii (nu include si trenul spre aeroportul Fiumicino sau trenul spre Tivoli).

scrie pe topicul inchis
daca retin bine de la Ciampino ai autobuzul Cotral cu 1,20 euro


Multumesc!

#36
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postulitia, on 9th February 2010, 22:03, said:

Noi vom ateriza pe Ciampino...am vazut ca sunt mai multe variante de ajunge  in zona Termini,unde vom fi cazati.Care varianta este mai convenabila?

cel mai ieftin iesi cu autobuzul cotral pana la capat, adica pana la statia de metrou anagnina, iar de acolo mergi cu metroul. daca mai ai si roma pass'ul cumparat din aeroport, platesti doar 1,20 euro la autobuz.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate