Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Mancarea in Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
599 replies to this topic

#19
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Attached File  IMGP4758.JPG   1.83MB   344 downloads        corfu , golful agni , toula's                   Attached File  IMGP5119.JPG   1.71MB   383 downloads        la o taverna din salonic

#20
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostDelphinash, on 28th January 2010, 13:31, said:

:thumbup:  e tare asta, n-am mai vazut...de obicei noi la gratar folosim un carton si dam din el acolo pana se aprinde jaru'.  :lol:
N-ai vazut tu...Acu' vreo 5 ani,cand am ajuns ultima oara pe litoralul romanesc,era ceva la ordinea zilei la cei ce vindeau porumb copt.Si am vazut si prin alte locuri.

#21
dana_03

dana_03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.09.2007

View PostDelphinash, on 28th January 2010, 12:31, said:

:thumbup:  e tare asta, n-am mai vazut...de obicei noi la gratar folosim un carton si dam din el acolo pana se aprinde jaru'.  :lol:


:lol:  Metoda asta se practica peste tot de 100 de ani pentru a grabi aprinderea carbunilor....  :lol: Am vazut asta peste tot si in Grecia si in Turcia si la noi, la terase, taverne, stranduri mai ales cand au comenzi mari, pentru a scurta timpul de asteptare. Dar, normal, daca mergi la gratar pe malul raului sau la padure, folosesti un carton, ca la Romanica!

Edited by dana_03, 28 January 2010 - 21:23.


#22
bgdl

bgdl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.12.2009
Mikonos,
Delicios!!!
Ceva cu picoare ,carne dulce inmuiata in tzantziki ....o nebunie!

Attached Files

  • Attached File  P05_1.jpg   1.11MB   627 downloads
  • Attached File  PO5.jpg   1.08MB   676 downloads


#23
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Deh, asta e, ma scuzati, cred ca n-am prea iesit eu din casa in ultimii 100 de ani  :D . Asta e , nu am vazut pana acum!!! dati cu rosii  :angry:

#24
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View PostDelphinash, on 29th January 2010, 09:45, said:

Deh, asta e, ma scuzati, cred ca n-am prea iesit eu din casa in ultimii 100 de ani :D . Asta e , nu am vazut pana acum!!! dati cu rosii :angry:


A-i vrea tu! Da` nu dam. Strangem rosiile, feliem un castravete, facem solzisori o ceapa rosie, aruncam niste masline, sare, piper, un pic mai mult rigani, ulei de masline, decoram cu o felie de branza feta si facem un Horiatiki de moare lumea.

#25
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
CITAT (Coroclender @ 10th January 2010, 21:02) *
intrebare :

am fost doi ani la rand in Sithonia, in primul am mancat o specialitate la un restaurant din Neos Marmaras, iar in al doilea am fost special acolo pentru mancarea aia, si am gasit-o din nou (si am apreciat-o corespunzator).
restaurantul era in portul Neos Marmaras, exact in continuarea cheiului.
avea vreo doua terase (era in trepte).
am mancat acolo ceea ce se chema Cooked Pork (sau cooked meal) de porc sau de pui, o mancare cu legume si bucati de carne, gatita la cuptor in vase mici de lut (ca o strachina romaneasca). avea branza rasa pe deasupra, topita, evident, si era buna rau de tot.
eu am mancat de porc ambele dati, nevasta-mea a luat de pui, ca deh, calorii, grasimi, alea-alea...
da' tragea cu ochiu' cu jind la porcu' meu (nu la mine, la strachina).

cum se numaste dracia aia de mancare si cum se prepara, ca tocmai ce-am cumparat un vas roman (vas de lut) cu capac de prin Auchan, si vreau sa fac asa ceva?
donez zece beri la proximul drum in bucuresti celui care ma destupa la minte.
rog mesaj privat.
daca aflu, promit sa dau reteta tuturor celor interesati.

PS : mai c'as merge al treilea an in Sithonia pentru gustul ala... (si pentru plaja Fava din Vourvourou, de ce sa exagerez...).

daca gasesti reteta sa o scrii si pentru noi, Neos Marmaras este orasul meu favorit din Sithonia, si prima mea intalnire cu Grecia


......................................


Tot astept sa apara pe forum si retete, nu numai poze cu mancare. Stiu ca n-o sa aiba acelasi gust, totusi, pana la vara, sa ne mai amagim ....Mancarica aceea in vas de lut, stie cineva cum se prepara?

#26
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View PostApril26, on 31st January 2010, 17:40, said:


Kleftico?

Late edit: retete nu pe forumul de turism, exista forumul de gastronomie, acolo exista un topic cu retete grecesti.
Kali Orexi !

Edited by grecul68, 31 January 2010 - 18:05.


#27
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Scuze, n-am stiut, acum l-am gasit. Din pacate aici sunt si pozeee cu mancare....

#28
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009
Abia astept sa ne intalnim si cu @ANDOX si cu altii sa vedem cum arata comunitatea fan Thassos :thumbup:
[/quote]
Subscriu,
Au mai incercat prin toamna 2009 ,,dannek ''si ,,laurentiucapac'' sa ne adunam pe undeva la un gratar.
Cu unul din ei am si vorbit in particular la o cafea dar....  nimic pana acum.Serviciul ,copii,oboseala si .....nu stiu de ce nu ne-am mai inatlnit.Se spunea la un moment ca nu va veni nimeni si asa a fost   ,dar ar fi frumos.Ce ar fi daca?
Contati si pe mine la fan Tassos.Mai sunt useri fanii insulei dar nu am mai vazut ca au intrat pe subiectul Tassos.
Tassos ,taverna
Mancare Grecia; salata greceasca,souvlakia,calamari si un mare platou cu de toate.
Cred ca in urmatoarele 10 min. voi lua cea mai mare shaorma din Bucuresti.

Attached Files


Edited by zahcost, 01 February 2010 - 09:28.


#29
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View Postzahcost, on 1st February 2010, 09:26, said:

Abia astept sa ne intalnim si cu @ANDOX si cu altii sa vedem cum arata comunitatea fan Thassos :thumbup:

Subscriu,
Au mai incercat prin toamna 2009 ,,dannek ''si ,,laurentiucapac'' sa ne adunam pe undeva la un gratar.
Ce ar fi daca?
Contati si pe mine la fan Tassos.Mai sunt useri fanii insulei dar nu am mai vazut ca au intrat pe subiectul Tassos.
Ti-am dat PM

Quote

Cred ca in urmatoarele 10 min. voi lua cea mai mare shaorma din Bucuresti.

Spune-le sa-ti puna tzatziki in loc de maioneza si te amagesti ca mananci pita gyros

Edited by almona, 01 February 2010 - 11:15.


#30
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

View Postalmona, on 1st February 2010, 11:15, said:

Ti-am dat PM



Spune-le sa-ti puna tzatziki in loc de maioneza si te amagesti ca mananci pita gyros
Multumesc de P.m.
Au o smantana cu usturoi belea.
Am plecat!

#31
lifturica

lifturica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.05.2009
Ceva bun de mancare din Thassos!

Attached Files



#32
Gordor

Gordor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.11.2009
Cati dintre voi a-ti vizionat filmuletul postat de ATUPI?
Eu imi spun parerea.
Grecia taramul interzis  ,,ultra all inculusivistilor'' vorba turcului din filmulet.
Taverna este baza si gratarul .Cei cu ''olinculusiv'' nu inteleg fenomenul gratar in Grecia si taverna.  
Unul din motive pentru care aleg Grecia in fiecare an.
Poze adunate in mai multi ani.In special EVIA.

Attached Files


Edited by Gordor, 01 February 2010 - 14:56.


#33
bukov66

bukov66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.02.2009

View PostGordor, on 1st February 2010, 14:54, said:

Cati dintre voi a-ti vizionat filmuletul postat de ATUPI?
Eu imi spun parerea.
Grecia taramul interzis  ,,ultra all inculusivistilor'' vorba turcului din filmulet.
Taverna este baza si gratarul .Cei cu ''olinculusiv'' nu inteleg fenomenul gratar in Grecia si taverna.  
Unul din motive pentru care aleg Grecia in fiecare an.
Poze adunate in mai multi ani.In special EVIA.

mamaaaaaaa! n am mai vazut asa ceva....! :coolspeak:
unde ....?locatia? please!

#34
lyly_silver

lyly_silver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.01.2010

View Postbukov66, on 2nd February 2010, 14:09, said:

mamaaaaaaa! n am mai vazut asa ceva....! :coolspeak:
unde ....?locatia? please!
si eu vreau sa aflu undeeeee .........

#35
Gordor

Gordor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.11.2009

View PostGordor, on 1st February 2010, 14:54, said:

Cati dintre voi a-ti vizionat filmuletul postat de ATUPI?
Eu imi spun parerea.
Grecia taramul interzis  ,,ultra all inculusivistilor'' vorba turcului din filmulet.
Taverna este baza si gratarul .Cei cu ''olinculusiv'' nu inteleg fenomenul gratar in Grecia si taverna.  
Unul din motive pentru care aleg Grecia in fiecare an.
Poze adunate in mai multi ani.In special EVIA.
Poza 1-2 si 7-8 Insula Evia .Amarinthos .
Am aterizat si noi la o petrecere a grecilor.
Celelalte poze sunt facute la o taverna situata pe plaja din Mikonos ,Tropicana Beach.
Aici am mancat cea mai buna tocanita de melci si fructe de mare.

Attached Files


Edited by Gordor, 04 February 2010 - 08:25.


#36
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008
Nu ma mai pot uita la pozele voastre ca fac o perforatie gastrica! Cea mai buna mancare din viata mea am mancat-o in Creta. Totul era pur si simplu miraculos de bun. Pana acum nu m-am gandit sa fotografiez mancarea, dar la anul... poate ca....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate