Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

imagine turtita la monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ursulosul

ursulosul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.12.2009
Am dezinstalat windows xp (sp3) si apoi l-am instalat din nou cu un CD de la cei care mi-au vandut computerul(sp2). Data trecuta(acum doi ani) am instalat eu un xp de la cineva si totul mergea bine, acum nu imi mergea sunetul si nu imi vedea multe altele...

Am instalat asadar sp3 luat direct de pe siteul lui Microsoft si sunetul merge dar am o problema cu monitorul care e wide-screen: nu pot seta rezolutia ca imaginea sa nu fie turtita. Asta ar insemna 1680x1050 (dar cred ca mai sunt si alte valori)si cu posibilitatea sa vad in display properties -> settings proportiile ecranului. Rezolutiile pe care mi le ofera sunt 800X600, 1024X768, 1280X1024, 1400X1050, 1600x1200. Se vede perfect dar un pic turtit si asta e enervant, pentru ca stii ca de fapt vezi mai putin decat poate monitorul.

Ei, eu cred ca e placa grafica, si ce ma enerveaza e ca cei care mi-au vandut calculatorul nu mi-au dat nici un driver si eu ma bazam ca xp sp3 le vede pe toate. In manualul placii de baza nu scrie nimic de placa grafica. Mai demult, in Romania cand luam un computer aveam toate driverele pastrate bine si era de neconceput sa nu am driverul dar de cand xp le vede pe toate nu mai e nevoie.

Aveti careva o idee ce sa fac? As pune si SUSE Linux 10 cu interfata Gnome... Oare acolo exista posibilitatea sa setez rezolutii pentru ecran lat (22")?

#2
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Tu nu stii ce placa video ai ?

#3
ursulosul

ursulosul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.12.2009
Da, spre rusinea mea am uitat, ca mai am doua computere pe care le folosesc mai des. De fapt asta nu e folosit pentru nimic altceva decat browsing si chat.

Ma bazam ca windows xp cu sp3 le gaseste pe toate ok, asa cum a facut data trecuta. Am stiut ce componente am cand l-am luat de la astia : http://www.emachines.com/ dar nu mi-am scris niciunde si nici nu am mai umblat la setari. Driver detectivele pe care le-am pus spun sec ca am un VGA...dar inca nu am sapat destul. As vrea sa nu umblu in el, ca am atatea cabluri...placa video e una cheap, incorporata si care imi ia din RAM.

Problema e cum de data trecuta nu a trebuit sa instalez eu nimic manual? XP sp3 le-a vazut pe toate si acum nu? Anyway, daca as sti ce placa am m-ar ajuta? Ca am stiut ce placa am de sunet si nu am gasit driver separat, mi-a rezolvat-o instalarea lui sp3...

#4
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Descarca "Unknown device identifier" de aici:

http://www.softpedia...dentifier.shtml

O sa te anunte despre toate dispozitivele din calculator.
Vezi ce placa ai, si download-eaza driverul.


P.S. Si eu am sp3 si nu mi-a instalat niciun driver, a trebuit sa le instalez pe toate manual.
Si placa mea e onboard, VIA.
Poate e la fel si s-ar putea sa te ajute driver-ul asta:

http://download.cnet...8_4-188511.html

Edited by andrei_210, 26 January 2010 - 16:21.


#5
ursulosul

ursulosul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.12.2009

 andrei_210, on 26th January 2010, 07:20, said:

Descarca "Unknown device identifier" de aici:

http://www.softpedia...dentifier.shtml

O sa te anunte despre toate dispozitivele din calculator.
Vezi ce placa ai, si download-eaza driverul.


P.S. Si eu am sp3 si nu mi-a instalat niciun driver, a trebuit sa le instalez pe toate manual.
Si placa mea e onboard, VIA.
Poate e la fel si s-ar putea sa te ajute driver-ul asta:

http://download.cnet...8_4-188511.html
Am instalat "Unknown device identifier" dar imi spune ca e VGA compatible si "unknown device"...o sa mai incerc cu alte programe asemanatoare...ce ma enerveaza, ca in manualul calculatorului nu scrie nimic, doar sfaturi referitoare la cum sa bagi cablurile si alte prostii...

Am incercat si cu driver magic, acelasi rezultat: unknown, unknown: atat manufacturer cat si alte informatii...ce sa mai incerc? Oare sa ma apuc sa il desfac sa vad daca scrie pe undeva...ca e onboard...wtf? Nasol sa nu scrii undeva sau sa nu te fi interesat...dar credeam ca daca sp3 stia acum doi ani va sti si acuma si nu mai trebuie sa imi bat eu capul, ca doara de aia evolueaza, nu?

#6
ursulosul

ursulosul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.12.2009
AM GASIT !!! Trebuia sa caut pe siteul lor, a celor care mi l-au vandut, dar nu credeam ca au asemenea detalii...a trebuit totusi sa ma uit la ce model este pe o eticheta mica din spate, am intrat pe siteul lor si am aflat :

ATI Radeon™ X200-based integrated graphics
Up to 128MB of shared video memory
PCI Express (PCIe x16) slot available

Daca te uiti inside nu vezi nimic, doar procesorul acoperit de radiator si circuitul placii de retea (incorporata si ea)
Sa vedem acum cum o carpim...

#7
hotwhells

hotwhells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 26.02.2009
pune si un printscreen cu GPU-Z , da mai multe detalii

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate