Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Recepție D.V.B.-C Panasonic Plasmă

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#1
FanisA

FanisA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.01.2007
Rog un moderator sa mute comentariile mele si ale colegului cu Panasonic de pe subiectul Receptie DVB-C Sony, aici.
Multumesc.

#2
dogsbody

dogsbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 15.11.2006
Nu ar fi mai bine sa rugam un moderator sa schimbe titlul celuilalt topic in sensul de a adauga si Panasonic etc sau sa stearga Sony din titlu astfel incat sa putem continua acolo? In fond, problemele ar fi comune.

Edited by costeniuc, 26 January 2010 - 15:02.


#3
FanisA

FanisA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.01.2007

View Postcosteniuc, on 26th January 2010, 15:02, said:

Nu ar fi mai bine sa rugam un moderator sa schimbe titlul celuilalt topic in sensul de a adauga si Panasonic etc sau sa stearga Sony din titlu astfel incat sa putem continua acolo? In fond, problemele ar fi comune.

Super ideea, ar suna cam asa: Receptie DVB-C Panasonic si Sony.

#4
Garver

Garver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.11.2009

View PostFanisA, on 26th January 2010, 15:05, said:

Super ideea, ar suna cam asa: Receptie DVB-C Panasonic si Sony.


+1 la ce-au zis cei de mai sus!

#5
FanisA

FanisA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.01.2007
Mai este cineva cu Panasonic(DVB-C) care a receptionat grila digitala de la RCS-RDS?
Locatii?
Cum a reusit?

#6
fazerman

fazerman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2010
tx-p46s10. bucuresti decebal. suedia(afiseaza separat dvb-c, -t, analogic). scanare full pe dvb-c. 100 canale si 7 radiouri?. digi+eurosport si sunet de la discovery hd. ma intreb cat dureaza minunea rcs? :rolleyes:

#7
FanisA

FanisA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.01.2007

View Postfazerman, on 26th January 2010, 19:47, said:

tx-p46s10. bucuresti decebal. suedia(afiseaza separat dvb-c, -t, analogic). scanare full pe dvb-c. 100 canale si 7 radiouri?. digi+eurosport si sunet de la discovery hd. ma intreb cat dureaza minunea rcs? :rolleyes:

Din Craiova, nimeni?

#8
sorinlungu

sorinlungu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.12.2008
Salut,
Am un tv Panasonic TX-P42S10 si sunt din Craiova. Am scanat reteaua RCS pe Suedia si Finlanda, scanare full, am schimbat si frecventele de scanare si toate astea de atatea ori ca m-am plictisit. Rezultat = zero.
Am trimis un mail la Panasonic prin care le solicitam suportul in rezolvarea problemei -faptul ca alte marci de televizoare reusesc sa prinda programe in digital si modelul meu nu, pentru mine este frustrant. Nu am primit de o luna de zile nici un raspuns, dovada maxima de lipsa de respect fata de clienti. Cu alte cuvinte, ii doare la basca de problemele nostre, altfel ar fi raspuns macar ceva in genul " problema este in analiza...., este din cauza operatorului de cablu..., ceva.."
Am sunat si la tehnic la RCS in Craiova si am discutat cu un sef de la statii ce mi-a comunicat ca la ei e totul in regula, programele sunt transmise intre frecventele 306 MHz si 442 MHz dar probabil ca eu nu am decodor digital pe TV daca nu receptionez nimic. Si cu asta s-a spalat pe maini! L-am intrebat daca nu ar trebui sa transmita si un NIT (Network Information Table)  care sa " ajute" Panasonicul meu sa gaseasca programele transmise digital. Raspuns: ei transmit tot ce trebuie!
Asa ca RCS a aratat cat de flexibil sau atent este fata de abonati, iar de firma Panasonic nu mai vorbesc. Ideea este ca atunci cand platesti un abonament full la RCS/RDS si o suma mare de bani pe un Panasonic Full HD cu tuner DVB-C si DVB-T te astepti la mai mult respect din partea celor care au luat salariu si din banii platiti de tine!!
Astept sa vad cum o sa rezolve unii sau altii problema.

#9
FanisA

FanisA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.01.2007
Aceeasi problema ca si tine, identica.
Si eu am scris la Panasonic si nu am primit niciun raspuns.
De la RSC am primit raspuns ca si tine.
Poate mai sunt alti din Craiova, care au rezolvat problema si ne ajuta ei.

#10
deme74

deme74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 22.12.2009
Tot din Craiova, aceeasi problema.

Din cite stiu doar in Bucuresti s-a rezolvat in urma unor discutii intre Panasonic Romania si RDS. Eu am niste sperante in urma unor telefoane date unor oameni de la RDS pe care ii cunosc si e posibil sa se rezolve ceva. In principiu trebuie doar sa intrebe pe la Bucuresti ce informatii transmit in plus si sa le puna si ei. Cit de repede s-o rezolva e o alta discutie.

Pe de alta parte se pare ca o sa apara si un update de firmware de la Panasonic care o sa rezolve problema insa nu stiu cind o sa apara si nici daca il putem instala singuri (eventual de pe un SD card) sau trebuie mers la service cu el pentru upgrade.

#11
Garver

Garver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.11.2009
Eu unul n-am auzit sa se fi rezolvat in Bucuresti pentru cei cu Panasonic. Dar daca e asa cum zici tu legat de discutie si firmware n-am de cat sa spun BRAVO si tot respectul pt Panasonic.

#12
FanisA

FanisA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.01.2007

View Postdeme74, on 1st February 2010, 16:32, said:

Tot din Craiova, aceeasi problema.

Din cite stiu doar in Bucuresti s-a rezolvat in urma unor discutii intre Panasonic Romania si RDS. Eu am niste sperante in urma unor telefoane date unor oameni de la RDS pe care ii cunosc si e posibil sa se rezolve ceva. In principiu trebuie doar sa intrebe pe la Bucuresti ce informatii transmit in plus si sa le puna si ei. Cit de repede s-o rezolva e o alta discutie.

Pe de alta parte se pare ca o sa apara si un update de firmware de la Panasonic care o sa rezolve problema insa nu stiu cind o sa apara si nici daca il putem instala singuri (eventual de pe un SD card) sau trebuie mers la service cu el pentru upgrade.


Sa ne spui si noua cand si cum se poate rezolva. Vad ca esti mai in tema.

#13
DGAlexandru

DGAlexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.01.2007
Panasonic Ro chiar raspunde la mesaje (conteaza totusi si cum le scrieti acel mesaj). Ma mira ca nu ati primit raspuns, macar unul formal, ca mesajul a ajuns la ei si ca studiaza problema, iar daca si cand se va rezolva veti fi anuntati.
Eu le-am scris prin intermediul site-ului lor, www.panasonic.ro - sectiunea Contact, si am fost sunat la telefon chiar a 2-a zi si am vorbit mai mult de o jumatate de ora.

Panasonic Ro are tot interesul sa ceara la "fabrica" un update de firmware pt. ca TV-urile Panasonic cu tuner DVB-C sa fie compatibile cu semnalul DVB-C transmis de UPC / RDS, dar pana cand specificatiile acestui serviciu nu sunt definitivate si oficiale nu se va face nicio miscare in acest sens. Daca nu ar cere un astfel de update stiu ca isi vor pierde clientii si nu au de ce sa vrea asta.
Daca RDS-ul va coda transmisia digitala s-ar putea sa apara probleme, mai ales in cazul in care vor neaparat sa se foloseasca "cutii" de la ei. Insa daca accepta ideea de a se decoda semnalul DVB-C direct de Tv folosind CAM-uri in CI (Common Interface - un port gen PCMCIA in care se introduce modulul CAM in care se introduce acea cartela ce contine codurile pt. decodarea semnalului) atunci si ei (RDS-ul) vor avea tot interesul sa puna la dispozitia Panasonic Ro (si nu numai) informatiile necesare pentru a se putea produce modificarea de firmware necesara.

Fiecare descoperire legata de DVB-C-ul RDS-ului pe care am facut-o cu plasma mea Panasonic S10 am pus-o pe topicul Sony (pe acea vreme nu exista acest topic si nici nu am considerat ca se merita facut un topic separat avand in vedere ca avem aceleasi probleme, mai repede se schimba titlul acelui topic si se introduce "si Panasonic" :P), de asemenea am transmis catre Panasonic Ro mail-uri cu setarile facute si diverse bug-uri descoperite, mail-uri la care am primit confirmarea (si multumiri) ca au fost citite, deci eu zic ca lucrurile merg in directia buna si tot ce putem face e sa avem rabdare.

Legat de setarile pe care le puteti face:
Daca se alege ca tara Suedia atunci nu sunt decodate corect informatiile, nu se pot accesa subtritrarile si de multe ori nici stream-urile Audio nu sunt vazute toate.
Cea mai buna varianta e alegerea FIN(landei), apoi ca si locatie - Helsinki. Astfel avem si Guide (EPG).
Am mai facut teste si pe Germania, dar acolo trebuie activat manual DVB-C-ul, din meniu, si nu exista optiunea de Guide.
Tot timpul cand scanati sa alegeti Full, nu Quick, ca inca nu sunt transmise toate informatiile in NIT si probabil nu va gasi nimic (sau doar 6 posturi tv si unul radio).

Suntem destul de putini cei cu TV-uri Panasonic cu tunere DVB-C care stam pe forumuri sa citim/scriem cum sta treaba; restul ori nu stiu ca au DVB-C ori la ce foloseste ori, mai ales, ca il pot folosi. Eu de ex. am scanat doar cand am cumparat acest TV, am vazut ca nu prinde nimic pe DVB-C si m-am multumit cu DVB-T-ul. Recent am aflat de la cineva care avea LG ca el prinde DigiCablu si am zis sa testez iar. Mare mi-a fost dezamagirea sa vad ca eu nu prind nimic cu un tv de vre-o 2 ori mai scump decat LCD-ul LG al amicului. Avand insa acum informatii legate de frecventele folosite si stiind cum sta treaba cu DVB-T-ul mi-am dat seama ca recunoaste semnalul digital numai ca nu-l decodeaza sau nu vrea sa valideze posturile tv gasite pt. ca nu se transmitea NIT-ul. Atunci am si scris primul mesaj catre Panasonic Ro. Dupa vreo 2 saptamani a aparut si NIT-ul in Bucuresti asa ca am TV-ul a "putut" decoda/valida posturile TV DVB-C si am inceput sa scriu pe topicul "Sony".

Edited by DGAlexandru, 01 February 2010 - 21:22.


#14
Werner_Heisenberg

Werner_Heisenberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.05.2009

View Postsorinlungu, on 1st February 2010, 11:37, said:

Salut,
Am un tv Panasonic TX-P42S10 si sunt din Craiova. Am scanat reteaua RCS pe Suedia si Finlanda, scanare full, am schimbat si frecventele de scanare si toate astea de atatea ori ca m-am plictisit. Rezultat = zero.
Am trimis un mail la Panasonic prin care le solicitam suportul in rezolvarea problemei -faptul ca alte marci de televizoare reusesc sa prinda programe in digital si modelul meu nu, pentru mine este frustrant. Nu am primit de o luna de zile nici un raspuns, dovada maxima de lipsa de respect fata de clienti. Cu alte cuvinte, ii doare la basca de problemele nostre, altfel ar fi raspuns macar ceva in genul " problema este in analiza...., este din cauza operatorului de cablu..., ceva.."
Am sunat si la tehnic la RCS in Craiova si am discutat cu un sef de la statii ce mi-a comunicat ca la ei e totul in regula, programele sunt transmise intre frecventele 306 MHz si 442 MHz dar probabil ca eu nu am decodor digital pe TV daca nu receptionez nimic. Si cu asta s-a spalat pe maini! L-am intrebat daca nu ar trebui sa transmita si un NIT (Network Information Table)  care sa " ajute" Panasonicul meu sa gaseasca programele transmise digital. Raspuns: ei transmit tot ce trebuie!
Asa ca RCS a aratat cat de flexibil sau atent este fata de abonati, iar de firma Panasonic nu mai vorbesc. Ideea este ca atunci cand platesti un abonament full la RCS/RDS si o suma mare de bani pe un Panasonic Full HD cu tuner DVB-C si DVB-T te astepti la mai mult respect din partea celor care au luat salariu si din banii platiti de tine!!
Astept sa vad cum o sa rezolve unii sau altii problema.

1. unde scrie ca trebuie sa se transmita cu NIT ?
2. abonamentul tau RCS "full" include si DBV-C ?

#15
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Werner_Heisenberg, ideea e ca acum se prinde digitalul si pe Sony si Panasonic, e drept ca doar in Bucuresti :)

pana acum Panasonic si Sony, chiar daca aveau tunner dvb-c nu prindeau, acum au si ei acces la fel ca un utilizator de Samsung sau LG !

#16
Garver

Garver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.11.2009
Zi zau cu limba scoasa! :P

Cum ai precizat Bucuresti trebuia sa precizezi si ca doar cativa dintre utilizatorii sony pot prinde digitalul. O buna parte inca nu prind nimic. Si din cate am inteles mai sunt si utilizatori de panasonic care inca au probleme.

#17
sorinlungu

sorinlungu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.12.2008

View PostWerner_Heisenberg, on 1st February 2010, 21:20, said:

1. unde scrie ca trebuie sa se transmita cu NIT ?
2. abonamentul tau RCS "full" include si DBV-C ?
1. Nu scrie, am incercat sa le dau o sugestie sau sa ma lamureasca de ce nu receptionez eu nimic
2. Abonamentul meu include bunul simt din partea providerului de a veni in sprijinul abonatului la problemele aparute. Nu am cerut furnizarea gratuita, am incercat sa vad ce se receptioneaza si cum se receptioneaza programele transmise in DVB-C in perioada de probe si cand sunt si gratuite. In functie de cat de multumit sunt, suplimentez sau nu abonamentul. Oricum, la cat stau eu pe acasa din cauza serviciului.... abonamentul baza era mai mult decat suficient. Pentru restul, am FO si tot ce-mi trebuie... Asa ca, in momentul de fata, ma gandesc serios de ce oi da eu cateva zeci de roni lunar degeaba unei firme. Pe an e o suma frumusica, ce zici? Ca sa nu mai zic de calitatea mai mult decat proasta a semnalului tv  receptionat in blocul meu. Daca pe televizoarele cu tub era ok, pe un full hd la 400 Hz se vede ca naiba.


View PostDGAlexandru, on 1st February 2010, 21:14, said:

Panasonic Ro chiar raspunde la mesaje (conteaza totusi si cum le scrieti acel mesaj). Ma mira ca nu ati primit raspuns, macar unul formal, ca mesajul a ajuns la ei si ca studiaza problema, iar daca si cand se va rezolva veti fi anuntati.
Eu le-am scris prin intermediul site-ului lor, www.panasonic.ro - sectiunea Contact, si am fost sunat la telefon chiar a 2-a zi si am vorbit mai mult de o jumatate de ora.

Panasonic Ro are tot interesul sa ceara la "fabrica" un update de firmware pt. ca TV-urile Panasonic cu tuner DVB-C sa fie compatibile cu semnalul DVB-C transmis de UPC / RDS, dar pana cand specificatiile acestui serviciu nu sunt definitivate si oficiale nu se va face nicio miscare in acest sens. Daca nu ar cere un astfel de update stiu ca isi vor pierde clientii si nu au de ce sa vrea asta.
Daca RDS-ul va coda transmisia digitala s-ar putea sa apara probleme, mai ales in cazul in care vor neaparat sa se foloseasca "cutii" de la ei. Insa daca accepta ideea de a se decoda semnalul DVB-C direct de Tv folosind CAM-uri in CI (Common Interface - un port gen PCMCIA in care se introduce modulul CAM in care se introduce acea cartela ce contine codurile pt. decodarea semnalului) atunci si ei (RDS-ul) vor avea tot interesul sa puna la dispozitia Panasonic Ro (si nu numai) informatiile necesare pentru a se putea produce modificarea de firmware necesara.

Fiecare descoperire legata de DVB-C-ul RDS-ului pe care am facut-o cu plasma mea Panasonic S10 am pus-o pe topicul Sony (pe acea vreme nu exista acest topic si nici nu am considerat ca se merita facut un topic separat avand in vedere ca avem aceleasi probleme, mai repede se schimba titlul acelui topic si se introduce "si Panasonic" :P), de asemenea am transmis catre Panasonic Ro mail-uri cu setarile facute si diverse bug-uri descoperite, mail-uri la care am primit confirmarea (si multumiri) ca au fost citite, deci eu zic ca lucrurile merg in directia buna si tot ce putem face e sa avem rabdare.

Legat de setarile pe care le puteti face:
Daca se alege ca tara Suedia atunci nu sunt decodate corect informatiile, nu se pot accesa subtritrarile si de multe ori nici stream-urile Audio nu sunt vazute toate.
Cea mai buna varianta e alegerea FIN(landei), apoi ca si locatie - Helsinki. Astfel avem si Guide (EPG).
Am mai facut teste si pe Germania, dar acolo trebuie activat manual DVB-C-ul, din meniu, si nu exista optiunea de Guide.
Tot timpul cand scanati sa alegeti Full, nu Quick, ca inca nu sunt transmise toate informatiile in NIT si probabil nu va gasi nimic (sau doar 6 posturi tv si unul radio).

Suntem destul de putini cei cu TV-uri Panasonic cu tunere DVB-C care stam pe forumuri sa citim/scriem cum sta treaba; restul ori nu stiu ca au DVB-C ori la ce foloseste ori, mai ales, ca il pot folosi. Eu de ex. am scanat doar cand am cumparat acest TV, am vazut ca nu prinde nimic pe DVB-C si m-am multumit cu DVB-T-ul. Recent am aflat de la cineva care avea LG ca el prinde DigiCablu si am zis sa testez iar. Mare mi-a fost dezamagirea sa vad ca eu nu prind nimic cu un tv de vre-o 2 ori mai scump decat LCD-ul LG al amicului. Avand insa acum informatii legate de frecventele folosite si stiind cum sta treaba cu DVB-T-ul mi-am dat seama ca recunoaste semnalul digital numai ca nu-l decodeaza sau nu vrea sa valideze posturile tv gasite pt. ca nu se transmitea NIT-ul. Atunci am si scris primul mesaj catre Panasonic Ro. Dupa vreo 2 saptamani a aparut si NIT-ul in Bucuresti asa ca am TV-ul a "putut" decoda/valida posturile TV DVB-C si am inceput sa scriu pe topicul "Sony".

Sa stii ca am scris si eu tot in sectiunea contact de la Panasonic dar nu am primit nici un mail de raspuns pana acum. Ce sa mai zic de telefon. Cat despre cum am scris sau cat de inteles m-am facut eu, uite ce am trimis:
" Stimate Domnule/Doamna,
Sunt posesorul unui televizor cu plasma model TX-P42S10. Acesta este dotat cu decodor digital incorporat insa, pe carcasa este mentionat ca aceasta optiune este valabila pentru Suedia si Finlanda.
Dat fiind faptul ca deja providerii de televiziune prin cablu transmit in semnal digital, eu fiind abonat RDS-RCS in Craiova, am incercat sa receptionez semnalul  digital transmis. Am resetat setarile in factory default si am reluat scanarea semnalelor DVB-C selectand, pe rand, Suedia si Finlanda. Am schimbat si frecventele de cautare a transmisiei (in loc de 360 MHz : 306 MHz, 354 Mhz...)- nu am receptionat nici un post in semnal DVB-C si DVB-T ci doar in analog.
Ce ar trebui sa fac ca sa receptionez semnalul digital transmis?
Cu consideratie, "
Eu zic ca am fost clar si am formulat cu bun simt intrebarea. De ce nu am si raspunsul? Ok, sa zicem ca nu am nimerit eu in ziua care trebuie, era cam la jumatatea lunii decembrie 2009, vacante, sarbatori.... ei or zice "ne mai batem capul cu o problema care e a providerului de TV prin cablu .... "
Despre faptul ca tu in Bucuresti ai putut receptiona ceva , bravo RCS din Bucuresti! In Craiova, tot prin RCS,  nu e posibil. Sau nu stiu eu cum (desi din descrierea pasilor facuti de mine pana acum, cred ca am facut cam tot ce se poate). Daca trebuie transmis sau nu NIT , parerile sunt diferite ( vezi si ce a postat Werner_Heisenberg ). Eu cred ca da, sau cel putin Panasonicul are nevoie de asta pentru a identifica semnalul.  Daca este cineva din Craiova care are Panasonic cu tuner digital incorporat si prinde programele pe DVB-C si mai si citeste pe forum, il rog sa posteze cum a facut el ca sa adopt si eu aceiasi metoda.

#18
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006

View PostGarver, on 1st February 2010, 23:11, said:

Zi zau cu limba scoasa! :P

Cum ai precizat Bucuresti trebuia sa precizezi si ca doar cativa dintre utilizatorii sony pot prinde digitalul. O buna parte inca nu prind nimic. Si din cate am inteles mai sunt si utilizatori de panasonic care inca au probleme.
nu e vina RDS, cu toate n-au nici o obligatie, rcs au miscat si acum se prinde si pe Sony si Panasonic, ca nu se prind pe toate modelele nu e vina RCS !

cum iti explici ca pe 2 modele Sony, identice, pe unu se prinde, iar pe altul nu ?

oricum discutia e inutila, va luati stb in 2 saptamani si ati rezolvat dilema  ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate